więcej

Wałęsa i Grass na plaży w Gdańsku .

PAP | aktualizacja 2008-07-13 (21:33)
drukuj

Rzeźby z piasku przedstawiające dziewięciu znanych gdańszczan, w tym noblistów - Lecha Wałęsy i Guentera Grassa, powstały na gdańskiej plaży. Można je będzie oglądać do końca sierpnia.

Figury powstały w ramach rozpoczętego przed dwoma tygodniami II Międzynarodowego Gdańskiego Pleneru Rzeźby z Piasku "Wielcy gdańszczanie". Na plaży między gdańskim Jelitkowem a Brzeźnem, odbył się wernisaż nietypowej wystawy.

Około pięćset osób przybyłych na tę uroczystość, oprócz rzeźb przedstawiających dwóch noblistów, mogło obejrzeć również piaskowe wizerunki, urodzonego w Gdańsku, Daniela Gabriela Fahrenheita (twórcy skali Fahrenheita pomiaru temperatury stosowanego w niektórych krajach anglosaskich), astronoma Jana Heweliusza oraz filozofa Arthura Schopenhauera.

Obok dziewięciu postaci stanęły też figury dwóch piaskowych lwów - zwierząt, które występują w herbie Gdańska.

Rzeźby stworzyło kilkunastu artystów z Polski oraz dwóch z Mongolii. Zanim przystąpili do pracy nad stworzeniem figur, musieli uformować bloki ze specjalnego piasku zawierającego domieszkę gliny.

Potem była katorżnicza praca przy polewaniu piasku wodą i ubijaniu go tak, by dawał się rzeźbić - powiedział Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnoty Gdańskiej, która zorganizowała imprezę.

Samo obrabianie piaskowych bloków odbywało się przy pomocy większych i mniejszych łopat. Dobrze ubity piasek świetnie nadaje się do rzeźbienia nawet misternych kształtów - wyjaśnił jeden z artystów, Mariusz Otta.

Rzeźby, do których stworzenia użyto 1500 ton piasku, zostały one pokryte specjalnym żelem, który ma je ochronić przed wiatrem i deszczem, by można je było podziwiać do końca wakacji.

Wernisaż rzeźb uatrakcyjnił występ gdańskich symfoników. Wieczorem na plaży obok rzeźb odbędzie się też performance w wykonaniu Janusza Ploty, do którego artysta użyje m.in. ognia.

(jks)

oceń
0
0
Podziel się

Przeczytaj też

Będą bić Lecha Wałęsę

dodane 2008-07-17 (06:54)

Komu przeszkodzi pomnik Wałęsy?

dodane 2008-07-10 (10:42)

Współczesna sztuka litewska w Bydgoszczy

dodane 2008-07-07 (08:22)

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~kafka [2008-07-14 09:41]

Doskonała artystyczna
lekcja historii

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jur [2008-07-14 08:13]

wizja artystyczna
Lech na tej rzeźbie jest na pierwszy rzut oka podobny do Josipa Wisarionowicza Dżugaszwili.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tata [2008-07-14 07:52]

wałęsa to dobry towar eksportowy
Na kubę, do Albanii czy korei

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Skórzany bębenek [2008-07-14 06:22]

Dobrali się dwa auterytety?
jeden były essesman, drugi były donosiciel- prawda czy fałsz?Dobrze że z piasku a nie z granitu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~gdańszczanin [2008-07-14 07:09]

Parobek z piechu pójdzie do piachu
Na mój gust rzeźba z parobkiem będzie pierwsza która padnie ofiarą "chuliganów". Ciekaw jestem co środowiska ekologów powiedzą o dokłądaniu do złotego piasku paskudnej gliny (apropos parobka to normalne bo z gliniarzami zawsze miał sztamę), że nie wspomnę o chemicznym żelu!?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Hai [2008-07-14 04:42]

Hai Hai
zydy oba cwaj ale cymes

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~alik [2008-07-14 01:25]

a ja myślałem
Że opalali się toples przy jakimś bro i palili ziele ale się nie zaciągali!TYLKO LECHIA!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Lady Pank [2008-07-13 22:40]

deja vu
Zamki na piasku.. gdy pełno w szkle poranna witaj zmiano to życie twe

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Jorgus Androgenikus [2008-07-13 23:57]

Oj Lechu,Lechu...
Aleś wyszedł,miałeś być dożywotnio UBckim bohaterem,a jesteś zwykłą piaskową babą.Współczuję naiwności,ale życiorys nie kłamie-burak jest albo cukrowy,ćwikłowy lub pastewny.Nawet przy kasie i kolesiach.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~biedroń [2008-07-13 23:44]

A już myślałem że Lechu
polubił twgo ślicznego łukaszka Grassa z TVN 24

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~malolatek [2008-07-13 23:39]

Walesa z piasku.
Budulec pasuje do tego "bohatera".

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kolega ze stoczni [2008-07-13 21:37]

Lechu do roboty -ratować Stocznie
Nazbierał majątku , zrobił karierę w odróżnieniu od nas i teraz w klapie nosi ochronę osobistą za lata picowania . Marsz , , marsz z Gocłowskim do Stoczni - ona się pali RATUNKU dla niej .. tam śrubokręty zostały .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~laknw1 [2008-07-13 23:35]

swojak
Nie dziwię się, bo to SWOJAK

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
hucek [2008-07-13 23:20]

zamiast zazdroscic nieudaczniku mogles zajac jego miejsce!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Misiexx [2008-07-13 23:17]

Wałęsa to prostaczek
Ale i tak wolę go od tych zajadów Kaczyńskich.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~laknw1 [2008-07-13 23:16]

kogoś przypomina
Kto jest autorem tej płaskorzeźby? Żywcem jakby przeniesiona z mauzolum Stalina!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MARKO [2008-07-13 22:52]

to za mało
dołożyć tam stalina i rydzyka będzie czterech muszkietwrów

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~wilus [2008-07-13 23:09]

do walesy
Waleso ! Kuba wyspa i Korea polnocna czekaja na Ciebie_ spesjalisto od obalania.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~vvv [2008-07-13 23:04]

teraz to tylko zamki z piasku...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wit [2008-07-13 22:53]

Lechu zdemaskowany po latach
Tylko to Ci zostało drogi "Boleczku". Nie ma w Tobie nic inteligencjizeby trzymać przy sobie tego esbeka Wachowskiego. Mogleś w 1992 roku uderzyć sie w piersi i poprzeć lustracje Macierewicza i Olszewskiego a Naród poparłby Ciebie w nastepnej kadencji. TY jednak pozostaleś zatwardziałym agentem i umocniłeś post komunę. Mały wiejski cwaniaczku i kapusiu po latach lepiej widać Twoja zdradę. Twój przyjaciel zginał tragicznie i pewnie będziesz na pogrzebie tego polakożercy. Powinieneś bo beda inni kapusie.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 854