Strona główna serwisu
"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki"
"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki"

"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki"

- Ryszard Kapuściński współpracował z bezpieką, ale nie przekreśla go to ani jako człowieka, ani jako reportera. Był człowiekiem uwikłanym w PRL, ale jednocześnie był człowiekiem bardzo wybitnym - powiedział szef IPN Janusz Kurtyka w "Kontrwywiadzie" RMF FM.
Dla szefa IPN doniesienia o współpracy Kapuścińskiego z SB nie są niczym nowym. - Ta współpraca była taka, jak wynika z dokumentów. Zachowały się nawet jakieś meldunki - mówił.

- Współpraca z wywiadem PRL była jednym z aspektów jego biografii.
Po Kapuścińskim zostaną przede wszystkim książki. Janusz Kurtyka
Po Kapuścińskim zostaną przede wszystkim książki. Ale ponieważ był człowiekiem wybitnym, pisanie książek o kimś takim ma oczywiście swój głęboki sens. I bardzo dobrze, że ta książka się ukaże - uważa Kurtyka.

Kontrowersje wokół biografii polskiego reportera pojawiły się wraz z zapowiedzią książki Artura Domosławskiego. W "Kapuściński. Non fiction" dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyjaciel reportera pisze m.in. o nieścisłościach i zmyśleniach w książkach Kapuścińskiego, który czasem podporządkowywał fakty sile opowiadanej historii.

Miała być, ale nie będzie zakazu publikacji książki o Kapuścińskim. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o wydanie zakazu do czasu wyroku w sprawie, jaką wytoczyła autorowi i wydawcy.

O wydaniu postanowienia dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od decyzji, której szczegóły nie są jeszcze znane, można się odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Alicja Kapuścińska zapowiada apelację.

Autor książki pt. "Kapuściński non-fiction" Artur Domosławski określał wcześniej działanie Alicji Kapuścińskiej jako "cenzurę prewencyjną", a wydawca Świat Książki zapewniał, że 3 marca biografia autora "Cesarza" trafi do księgarń. Książkę odrzuciło wcześniej wydawnictwo Znak. Kwestionuje ona wierność szczegółów opisywanych w słynnych reportażach Kapuścińskiego; zawiera też wiele szczegółów m.in. o życiu intymnym pisarza.

- To bardzo dobrze, że książka wyjdzie, ludzie ją poznają i będą mogli sami ją ocenić, spierać się o nią - powiedział autor książki Artur Domosławski podkreślając, że pisał książkę "Kapuściński non-fiction" z wielkim szacunkiem wobec bohatera, którego uważa za swojego mistrza i przyjaciela.

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 r. w Warszawie w wieku 74 lat. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Mówiono o nim jako o kandydacie do literackiej Nagrody Nobla. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały dwie książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę -"Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).
Źródło: RMF FM

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (122)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~efemerydek1 2010-04-06 (16:28) 18 godzin i 43 minut temu

Chciał Polski dla Polaków, dlatego tak teraz szumią i mieszają.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~gac 2010-02-27 (10:02) 1 godzinę i 9 minut temu

w tym czsie popierana przez Sovieckich oficerów i Cubanskich rebeliantów oraz DDRowskich lotnikow MPLA w Angoli rozprawia sie z portugalskimi bialymi obywatelami oraz FNLA i UNITA !!! z drugiej strony najemnicy z RPA mocną tluka MPLA zeby nie pomoc sojuszniczych narodow historia by sie dawno odwrocila , a nasz decydent wychwala ich po niebiosa !! z Walvisbay statkiem rybackim B-29 trawler plynie do Luandy z czterema sovieckimi oficerami jeden to litwin przesiadl sie ze statku aprowizacyjnego TUNEK -zarejestrowany Klajpeda ( pamietam , ze pito spirytus kubkami popijajac piwem ) reszta zamustrowala sie w Namibi . 3 dni pozniej na przesiadaja sie na jednostke wojskowa widac z daleka Luande w Angoli. W tym czasie sprawdzilem ksiege okretowa zero wpisu o gosciach W Angoli tracimy o nim wiadomosci.!! Oficjalnie przebywa w ameryce lacinskiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~ja 2010-02-25 (15:23) 19 godzin i 48 minut temu

O tym typku historia napisze jedno - sterowany przez bliźniaków "teczkowy mściciel-wojownik".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~j23 2010-03-03 (10:04) 1 godzinę i 7 minut temu

NIECH MI KTOŚ POWIE ,KTO TO JEST KAPUŚCIŃSKI ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~waldziu 2010-03-09 (18:29) 16 godzin i 42 minut temu

A co pisał dla SB ? Zachowało się coś ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~jagina 2010-03-03 (18:02) 17 godzin i 9 minut temu

A z kim współpracuje Kurtyka [ który "wykolegował" Przewoźnika ]? mnie się zdaje , że z ferajną Kaczyńskich, co chyba nie jest powodem do chwały. Ale jak to się łaskawie wysłowił o pisarstwie Ryszarda Kapuścińskiego, obłudnik.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~RYSIO 2010-03-03 (14:41) 20 godzin i 30 minut temu

A dla kogo miał pracować dla Rosjan? Amerykanów? Izraela ? Nie,pracował dla swojej Ojczyzny Polski,nie ważne jaka Ona była, socjalistyczna czy kapitalistyczna,królestwem czy księstwem? Ważne,że była to Polska.Każdy wywiad na świecie ma swoich ludzi wśród dziennikarzy,polityków wśród zwykłych turystów,wśród mniejszości narodoowych.Kraj bez dobrego wywiadu,to ślepiec poruszający się bez białej laski.Dziś polski wywiad zgnojono/był zaliczany do jednych z najlepszych w świecie/,dlatego tak pluje się na poprzednika,bo dzisiejszy,ten macierewiczowski nie odnosi żadnych sukcesów.W każdej ambasadzie znajduje się komórka wywiadowcza,której zadaniem jest inwigilacja kraju w którym mieści się placówka,nawet w tych bardzo zaprzyjażnionych.!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~sbek 2010-03-03 (10:52) 19 minut temu

i nadal to robię. Wszak to jedna z instytucji Państwa Polskiego i jej działanie, w tym pozyskiwanie informacji było i jest konstytucyjne. Aktualnie mamy trzy bespieki :CBA, CBŚ i prezydenckie BBN, które głównie zbiera "haki" i nikt z tego powodu nie nie robi tyle szumu co z UB. Teraz może nie biją ale za to są areszty wydobywcze gdzie niewinni ludzie często siedzą latami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
AdelaI 2010-03-03 (10:44) 27 minut temu

Kto IPN-owi dostarczył tyle wrednej makulatury ? I na księży ,i na pisarzy , i na poetów,i... Tymi papierami powinni zajmować się tylko naukowcy pisząc prace historyczne ! Jeśli na Kapuścińskiego był jakiś śmierdzący papierek , to musimy, Bracia, przeczytać tę książkę !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~andrzej 2010-03-03 (10:11) 1 godzinę temu

Rozdmuchiwanie tych historii juz dzis niema sensu.Intersujace moze dla historykow,moze dla rodziny,znajomych?Ale czy dokumenty z tych instytucji sa do konca wiarygodne.Czas sie puknac w czulko i zajac sie codziennoscia. PS.Kurtyka z racji funkcji wagle nie powinien zabierac glosu .Jego osady gloszone publicznie w sprawach osobistych ludzi tylko szkodza IPN.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~j23 2010-03-03 (10:04) 1 godzinę i 7 minut temu

NIECH MI KTOŚ POWIE ,KTO TO JEST KAPUŚCIŃSKI ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Małolat 2010-03-01 (13:22) 21 godzin i 49 minut temu

Stalin też na swój sposób był wybitny. I chociaż to porpównanie jest nie adekwatne do Kapuścińskiego to jednak nic nie zwalnia go z odpowiedzialności moralnej za swoje pstępowanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Małolat 2010-03-01 (13:22) 21 godzin i 49 minut temu

Stalin też na swój sposób był wybitny. I chociaż to porpównanie jest nie adekwatne do Kapuścińskiego to jednak nic nie zwalnia go z odpowiedzialności moralnej za swoje pstępowanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Stary Bryg 2010-03-01 (12:25) 22 godzin i 46 minut temu

Czytelnicy dowiedzą się,jaki kit dostawało SB.Znałem kolegę Pana Kapuścińskiego z Pińska przez 30 lat.Jako syn podchorążego z AK,opisywanego w literaturze jako mordercę komunistów i żołnierzy czarwonej armii,już w 1964 roku dowiedziałem się o wyganianiu bogów polaczków,jewreji i białorusinów z Pińska.Książki tej nie wezmę do ręki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~jan 2010-03-01 (12:12) 22 godzin i 59 minut temu

małych ludzi to dziwi i oburza ale widać ON uznawał ten kraj za wlasny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~przepowiednia 2010-02-28 (19:57) 15 godzin i 14 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~przepowiednia 2010-02-28 (19:52) 15 godzin i 19 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gac 2010-02-27 (12:04) 23 godzin i 7 minut temu

Chyba ,ze twoj to byl kraj

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Pan Sułek 2010-02-27 (07:49) 3 godziny i 22 minut temu

A co w tym złego?Każdy współpracował z legalną przecież władzą.To tylko w teczce Jarosława Kaczyńskiego pojawił się wPiS że nie przedstawiał sobą żadnej wartości operacyjnej.I tak mu pozostało.Jest człowiekiem bezwartościowym.

odpowiedz