więcej

"Kapuściński współpracował z SB, zachowały się meldunki".

RMF FM, TOK FM, PAP |  dodane 2010-02-25 (13:40) 4 lata 6 miesięcy 5 dni 4 godziny i 31 minut temu
drukuj


- Ryszard Kapuściński współpracował z bezpieką, ale nie przekreśla go to ani jako człowieka, ani jako reportera. Był człowiekiem uwikłanym w PRL, ale jednocześnie był człowiekiem bardzo wybitnym - powiedział szef IPN Janusz Kurtyka w "Kontrwywiadzie" RMF FM.

Dla szefa IPN doniesienia o współpracy Kapuścińskiego z SB nie są niczym nowym. - Ta współpraca była taka, jak wynika z dokumentów. Zachowały się nawet jakieś meldunki - mówił.

Ankieta

Czy zamierzasz przeczytać książkę pt. "Non-Fiction" o R. Kapuścińskim?



- Współpraca z wywiadem PRL była jednym z aspektów jego biografii.
Po Kapuścińskim zostaną przede wszystkim książki. Janusz Kurtyka
Po Kapuścińskim zostaną przede wszystkim książki. Ale ponieważ był człowiekiem wybitnym, pisanie książek o kimś takim ma oczywiście swój głęboki sens. I bardzo dobrze, że ta książka się ukaże - uważa Kurtyka.

Kontrowersje wokół biografii polskiego reportera pojawiły się wraz z zapowiedzią książki Artura Domosławskiego. W "Kapuściński. Non fiction" dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyjaciel reportera pisze m.in. o nieścisłościach i zmyśleniach w książkach Kapuścińskiego, który czasem podporządkowywał fakty sile opowiadanej historii.

Miała być, ale nie będzie zakazu publikacji książki o Kapuścińskim. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek wdowy po pisarzu o wydanie zakazu do czasu wyroku w sprawie, jaką wytoczyła autorowi i wydawcy.

O wydaniu postanowienia dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od decyzji, której szczegóły nie są jeszcze znane, można się odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Alicja Kapuścińska zapowiada apelację.

Autor książki pt. "Kapuściński non-fiction" Artur Domosławski określał wcześniej działanie Alicji Kapuścińskiej jako "cenzurę prewencyjną", a wydawca Świat Książki zapewniał, że 3 marca biografia autora "Cesarza" trafi do księgarń. Książkę odrzuciło wcześniej wydawnictwo Znak. Kwestionuje ona wierność szczegółów opisywanych w słynnych reportażach Kapuścińskiego; zawiera też wiele szczegółów m.in. o życiu intymnym pisarza.

- To bardzo dobrze, że książka wyjdzie, ludzie ją poznają i będą mogli sami ją ocenić, spierać się o nią - powiedział autor książki Artur Domosławski podkreślając, że pisał książkę "Kapuściński non-fiction" z wielkim szacunkiem wobec bohatera, którego uważa za swojego mistrza i przyjaciela.

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 r. w Warszawie w wieku 74 lat. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Mówiono o nim jako o kandydacie do literackiej Nagrody Nobla. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały dwie książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę -"Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).


(jks)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 75%
nie 2 25%

Przeczytaj też

Timothy Garton Ash: Kapuściński przekroczył ważną granicę

dodane 2010-03-17 (02:25) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 15 godzin i 46 minut temu

"Te insynuacje okażą się niczym wobec twórczości mistrza"

dodane 2010-03-16 (22:00) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 20 godzin i 11 minut temu

Michnik w archiwach SB

dodane 2010-03-16 (14:16) 4 lata 5 miesięcy 14 dni 3 godziny i 55 minut temu

Kurtyka: Platforma chce upolitycznić IPN

dodane 2010-03-01 (09:45) 4 lata 5 miesięcy 29 dni 8 godzin i 26 minut temu

"Nie czytaliście książki o Kapuścińskim? Nie krytykujcie!"

aktualizacja 2010-02-26 (21:07) 4 lata 6 miesięcy 3 dni 21 godzin i 4 minuty temu

"Kapuściński prowadził jako reporter awanturnicze życie"

dodane 2010-02-25 (10:37) 4 lata 6 miesięcy 5 dni 7 godzin i 34 minuty temu

Czempiński: nad dezubekizacją ciąży presja polityczna

dodane 2010-02-24 (06:15) 4 lata 6 miesięcy 6 dni 11 godzin i 56 minut temu

Każdy dowie się prawdy o Mistrzu, a wdowa walczy dalej

aktualizacja 2010-02-23 (14:46) 4 lata 6 miesięcy 7 dni 3 godziny i 25 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (122)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~efemerydek1 2010-04-06 (16:28) 4 lata 4 miesiące 24 dni 1 godzinę i 43 minuty temu

Kapuściński to jeden z niewielu mądrych Polaków!
Chciał Polski dla Polaków, dlatego tak teraz szumią i mieszają.

odpowiedz

0
1
~j23 2010-03-03 (10:04) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 7 minut temu

KAPUŚCIŃSKI
NIECH MI KTOŚ POWIE ,KTO TO JEST KAPUŚCIŃSKI ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~sbek 2010-03-03 (10:52) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 19 minut temu

Ja też...
i nadal to robię. Wszak to jedna z instytucji Państwa Polskiego i jej działanie, w tym pozyskiwanie informacji było i jest konstytucyjne. Aktualnie mamy trzy bespieki :CBA, CBŚ i prezydenckie BBN, które głównie zbiera "haki" i nikt z tego powodu nie nie robi tyle szumu co z UB. Teraz może nie biją ale za to są areszty wydobywcze gdzie niewinni ludzie często siedzą latami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~waldziu 2010-03-09 (18:29) 4 lata 5 miesięcy 20 dni 23 godziny i 42 minuty temu

ale co
A co pisał dla SB ? Zachowało się coś ?

odpowiedz

0
0
~RYSIO 2010-03-03 (14:41) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 30 minut temu

No i co z tego,że współpracował???
A dla kogo miał pracować dla Rosjan? Amerykanów? Izraela ? Nie,pracował dla swojej Ojczyzny Polski,nie ważne jaka Ona była, socjalistyczna czy kapitalistyczna,królestwem czy księstwem? Ważne,że była to Polska.Każdy wywiad na świecie ma swoich ludzi wśród dziennikarzy,polityków wśród zwykłych turystów,wśród mniejszości narodoowych.Kraj bez dobrego wywiadu,to ślepiec poruszający się bez białej laski.Dziś polski wywiad zgnojono/był zaliczany do jednych z najlepszych w świecie/,dlatego tak pluje się na poprzednika,bo dzisiejszy,ten macierewiczowski nie odnosi żadnych sukcesów.W każdej ambasadzie znajduje się komórka wywiadowcza,której zadaniem jest inwigilacja kraju w którym mieści się placówka,nawet w tych bardzo zaprzyjażnionych.!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~gac 2010-02-27 (10:02) 4 lata 6 miesięcy 3 dni 8 godzin i 9 minut temu

1975 rok ląduje w protektoracie RPA Namibii - Walvisbaai
w tym czsie popierana przez Sovieckich oficerów i Cubanskich rebeliantów oraz DDRowskich lotnikow MPLA w Angoli rozprawia sie z portugalskimi bialymi obywatelami oraz FNLA i UNITA !!! z drugiej strony najemnicy z RPA mocną tluka MPLA zeby nie pomoc sojuszniczych narodow historia by sie dawno odwrocila , a nasz decydent wychwala ich po niebiosa !! z Walvisbay statkiem rybackim B-29 trawler plynie do Luandy z czterema sovieckimi oficerami jeden to litwin przesiadl sie ze statku aprowizacyjnego TUNEK -zarejestrowany Klajpeda ( pamietam , ze pito spirytus kubkami popijajac piwem ) reszta zamustrowala sie w Namibi . 3 dni pozniej na przesiadaja sie na jednostke wojskowa widac z daleka Luande w Angoli. W tym czasie sprawdzilem ksiege okretowa zero wpisu o gosciach W Angoli tracimy o nim wiadomosci.!! Oficjalnie przebywa w ameryce lacinskiej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~jagina 2010-03-03 (18:02) 4 lata 5 miesięcy 27 dni i 9 minut temu

Kapuściński współpracował...
A z kim współpracuje Kurtyka [ który "wykolegował" Przewoźnika ]? mnie się zdaje , że z ferajną Kaczyńskich, co chyba nie jest powodem do chwały. Ale jak to się łaskawie wysłowił o pisarstwie Ryszarda Kapuścińskiego, obłudnik.

odpowiedz

0
0
GrubasKiliński 2010-03-03 (10:44) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 27 minut temu

Dzielny i mądry Kapuściński,żaden śmierdziel mu nie zaszkodzi !
Kto IPN-owi dostarczył tyle wrednej makulatury ? I na księży ,i na pisarzy , i na poetów,i... Tymi papierami powinni zajmować się tylko naukowcy pisząc prace historyczne ! Jeśli na Kapuścińskiego był jakiś śmierdzący papierek , to musimy, Bracia, przeczytać tę książkę !

odpowiedz

0
0
~Małolat 2010-03-01 (13:22) 4 lata 5 miesięcy 29 dni 4 godziny i 49 minut temu

Stalin też na swój sposób był wybitny. I chociaż to porpównanie jest nie adekwatne do Kapuścińskiego to jednak nic nie zwalnia go z odpowiedzialności moralnej za swoje pstępowanie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~andrzej 2010-03-03 (10:11) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 1 minutę temu

a komu to potrzebne?
Rozdmuchiwanie tych historii juz dzis niema sensu.Intersujace moze dla historykow,moze dla rodziny,znajomych?Ale czy dokumenty z tych instytucji sa do konca wiarygodne.Czas sie puknac w czulko i zajac sie codziennoscia. PS.Kurtyka z racji funkcji wagle nie powinien zabierac glosu .Jego osady gloszone publicznie w sprawach osobistych ludzi tylko szkodza IPN.

odpowiedz

0
0
~j23 2010-03-03 (10:04) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 7 minut temu

KAPUŚCIŃSKI
NIECH MI KTOŚ POWIE ,KTO TO JEST KAPUŚCIŃSKI ?

odpowiedz

0
0
~Małolat 2010-03-01 (13:22) 4 lata 5 miesięcy 29 dni 4 godziny i 49 minut temu

Stalin też na swój sposób był wybitny. I chociaż to porpównanie jest nie adekwatne do Kapuścińskiego to jednak nic nie zwalnia go z odpowiedzialności moralnej za swoje pstępowanie.

odpowiedz

1
0
~ja 2010-02-25 (15:23) 4 lata 6 miesięcy 5 dni 2 godziny i 48 minut temu

Kurtyka
O tym typku historia napisze jedno - sterowany przez bliźniaków "teczkowy mściciel-wojownik".

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Stary Bryg 2010-03-01 (12:25) 4 lata 5 miesięcy 29 dni 5 godzin i 46 minut temu

Opublikować meldunki
Czytelnicy dowiedzą się,jaki kit dostawało SB.Znałem kolegę Pana Kapuścińskiego z Pińska przez 30 lat.Jako syn podchorążego z AK,opisywanego w literaturze jako mordercę komunistów i żołnierzy czarwonej armii,już w 1964 roku dowiedziałem się o wyganianiu bogów polaczków,jewreji i białorusinów z Pińska.Książki tej nie wezmę do ręki.

odpowiedz

0
0
~jan 2010-03-01 (12:12) 4 lata 5 miesięcy 29 dni 5 godzin i 59 minut temu

widać był to ktoś
małych ludzi to dziwi i oburza ale widać ON uznawał ten kraj za wlasny.

odpowiedz

0
0
~przepowiednia 2010-02-28 (19:57) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 14 minut temu

Nie lustruj dla bliżniąt kochany, bo sam będziesz zlustrowany
To dla p. Kurtyki.

odpowiedz

0
0
~przepowiednia 2010-02-28 (19:52) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 19 minut temu

Nie lustruj dla bliżniąt kochany, bo sam będziesz zlustrowany
To dla p. Kurtyki.

odpowiedz

0
0
~gac 2010-02-27 (12:04) 4 lata 6 miesięcy 3 dni 6 godzin i 7 minut temu

NIE PISZ WLASNEGO KRAJU BO CCCP NIM NIE BYLO
Chyba ,ze twoj to byl kraj

odpowiedz

0
0
~antykacap 2010-02-25 (14:15) 4 lata 6 miesięcy 5 dni 3 godziny i 56 minut temu

A wp.pl współpracuje
z kacapską propagandą. To pewne.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Pan Sułek 2010-02-27 (07:49) 4 lata 6 miesięcy 3 dni 10 godzin i 22 minuty temu

Zło.
A co w tym złego?Każdy współpracował z legalną przecież władzą.To tylko w teczce Jarosława Kaczyńskiego pojawił się wPiS że nie przedstawiał sobą żadnej wartości operacyjnej.I tak mu pozostało.Jest człowiekiem bezwartościowym.

odpowiedz