Strona główna serwisu
Jedna z najlepszych polskich orkiestr zaprasza do nowej siedziby

Jedna z najlepszych polskich orkiestr zaprasza do nowej siedziby

Jedna z najlepszych polskich orkiestr - Sinfonia Varsovia - organizuje w najbliższy weekend dzień otwarty w swojej nowej siedzibie na warszawskiej Pradze Południe w dawnym Instytucie Weterynarii SGGW. Spotkanie z publicznością uwieńczy koncert zespołu pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.
Dla tych, który w dniach 13-14 czerwca odwiedzą nową siedzibę zespołu przy ulicy Grochowskiej 272, przygotowano wiele atrakcji m.in. 21 koncertów kameralnych muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia, spacer po dawnym Instytucie Weterynarii z varsavianistą Jarosławem Zielińskim. Będzie też można oglądać instalacje multimedialne przygotowane przez Studio Teatralne Koło wraz z aktorami stołecznych scen w reżyserii Igora Gorzkowskiego oraz instalacje interaktywne przygotowane przez Grupę Supermarket w reżyserii Redbada Klynstry, a także muzyczne zabawki dla dzieci zaprojektowane przez młodych designerów z grupy Lampo.

Orkiestra Sinfonia Varsovia jeszcze przed formalną przeprowadzką, pragnie otworzyć były Instytut Weterynarii SGGW dla mieszkańców stolicy i tym samym symbolicznie przywrócić warszawiakom to szczególne miejsce. Każde z pomieszczeń adaptowanych na potrzeby kameralnych koncertów będzie jednocześnie rodzajem showroomu prezentującego najnowsze projekty polskiego i zagranicznego wzornictwa przemysłowego.

W niedzielę 14 czerwca o godzinie 12.00, orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego zagra koncert, w repertuarze którego znajdzie się VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena oraz "Agnus Dei" Krzysztofa Pendereckiego. Po koncercie odbędzie się spektakl Teatru Montownia.


Sinfonia Varsovia - jedna z najbardziej cenionych polskich orkiestr - zyskała nową siedzibę w marcu tego roku. Urząd m.st. Warszawy odkupił od SGGW zabytkowy, otoczony sporym ogrodem pałacyk przy Grochowskiej 272, gdzie wcześniej mieścił się Instytut Weterynarii. Sprowadzenie orkiestry na warszawską Pragę ma, w zamierzeniu władz miasta, animować życie kulturalne w tej dzielnicy. W przyszłości w siedzibie Sinfonii Varsovii powstanie Europejskie Centrum Muzyki, będą się odbywały koncerty i warsztaty dla młodych muzyków.

-
Na stałą siedzibę Sinfonia Varsovia czekała 25 lat. Dziś kończy się okres tułaczki po siedzibach zastępczych Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry
Na stałą siedzibę Sinfonia Varsovia czekała 25 lat. Dziś kończy się okres tułaczki po siedzibach zastępczych. Doszło do tego, że Sinfonia Varsovia ma sezony koncertowe na przykład w Japonii, a mało koncertuje w rodzinnej Warszawie, bo nie ma gdzie. Teraz ta sytuacja się zmieni - powiedział dyrektor naczelny orkiestry Janusz Marynowski.

Zespół budynków przy Grochowskiej 272 został wzniesiony w 1899 roku według projektu rosyjskiego architekta Władimira Nikołajewicza Pokrowskiego, w pobliżu warszawskiego targowiska bydła. Poza budynkiem głównym na kompleks składają się też dawny budynek kuźni i trzy mniejsze pawilony. Do 2003 roku kształcono tu weterynarzy. 22 stycznia 2008 roku Mazowiecki Konserwator Zabytków w Warszawie wpisał całą nieruchomość do rejestru zabytków.


Przekazanie nowej siedziby orkiestrze zbiegło się z 25. rocznicą powstania zespołu - zagrała ona po raz pierwszy w kwietniu 1984 roku pod batutą Yehudiego Menuhina. Od 1 stycznia 2008 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia jest samorządową instytucją kultury, a jej mecenasem jest miasto stołeczne Warszawa.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (4)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Igo 2009-06-12 (05:28) 13 godzin i 1 minutę temu

** Przekazanie nowej siedziby orkiestrze zbiegło się z 25. rocznicą powstania zespołu - zagrała ona po raz pierwszy w kwietniu 1984 roku pod batutą Yehudiego Menuhina. ** A co taki miedzynarodowy "cyklista" robil w Warszawie? Nie wiedzialem ze Yehuda Menuchin jest dyrygentem. Onego czasu slyszalem jego koncert na skrzypcach w Filharmonii Warszawskiej, byl doskonaly.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kolejarz meloman :) 2009-06-11 (08:46) 9 godzin i 43 minut temu

Kto mi napisze jak przyjadę na Warszawę Wschodnią, to czym mam dalej jechać? A może to blisko od dworca kolejowego? Z góry dziękuję i życzę miłego, przedłużonego weekendu! :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~rem 2009-06-11 (08:00) 10 godzin i 29 minut temu

orkiestra musi zarabiać na utrzymanie, więc nie ma lepszej metody jak ciągłe wyjazdy. Wystarczy spojrzeć jak działa Metropolitan. Życzę orkiestrze wszystkiego najlepszego i kompletu na sali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji