Strona główna serwisu
Historyk: w czasie II wojny Hollywood walczył z Polską

Historyk: w czasie II wojny Hollywood walczył z Polską

Na rynku amerykańskim ukazała się książka pt. "Hollywood's War With Poland, 1939-1945" (Wojna Hollywood z Polską 1939-1945) na temat negatywnego obrazu Polaków w filmach amerykańskich w czasie II wojny światowej i źródeł tych nieprzychylnych stereotypów.
Autor książki M.B.B. Biskupski jako przykłady produkcji powielających antypolskie stereotypy podaje takie filmy jak "In Our Time" (W naszych czasach) i "None Shall Escape" ("Nikt nie ucieknie"), oba z 1944 roku, a także popularną komedię "To Be Or Not To Be" ("Być albo nie być") z 1942 r.

Biskupski, historyk z Central Connecticut State University, opisuje te filmy jako przejawy wojennej propagandy - prezentowania II wojny światowej zgodnie z ówczesną linią polityki USA. Były one w sojuszu ze Stalinem i ignorowały fakty niezgodne z pozytywnym obrazem ZSRR, np. prześladowania Polaków na wschodnich terytoriach II RP zajętych 17 września 1939 r.

W ramach tej polityki - zdaniem autora - mieściło się pomijanie i pomniejszanie Polski. Biskupski zwraca tu też uwagę na wpływ lewicowych, sympatyzujących z komunizmem ekspertów i polityków w administracji prezydenta Franklina Delano Roosevelta.


Innym czynnikiem przedstawiania Polaków w złym świetle w filmach - uważa autor książki - jest fakt, że ich producentami byli na ogół amerykańscy Żydzi, zwykle imigranci z Polski, którzy wynieśli stamtąd wspomnienia antysemityzmu i dyskryminacji.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (353)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Prawdzic 2010-04-05 (23:13) 9 godzin i 31 minut temu

Jestesmy jednym jedynym narodem, który ani nie zgodził się na współpracęz Hitlerem ani nie miał na swoim terenie partii prohitlerowskiej. Czesi mieli Hlinkę, Słowacy Tiso, Jugosławia miała czetników, Węgrzy stanęli po stronie Niemiec z Rumunią, Bułgarią, samostijną Ukraioną i szarymi wilkami z Litwy, że o Łotwie nie wspomnę. ZSRR miał Własowa. Norwedzy Quislinga, Anglicy Mosley'a, w USA funkcjonowały oficjalne partie pronazistowskie. Żydzi nawet w Gettcie mieli swoją policję, gorszą od strażników niemieckich. To się odbija czkawką. Jesteśmy niedościgłym wzorem w walce z niemieckim okupantem. Teraz Żydzi wymyślili własny, zydowski oddział partyzancki i Hollywood nakręcił o tym film. Jakiś czas temu Gazeta Wyborcza usiłowała wmówić, że podczas Powstania Warszawskiego był żydowski oddział AK. Więc nie dziwota, że stale ktoś szuka plamy na naszym antyniemieckim honorze wojennym

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~sylver 2010-03-22 (22:28) 10 godzin i 16 minut temu

Byłem zwykłym obywatelem o grzecznych pogladach: nie przeszkadzały mi dziwki, pederaści, murzyni, księża i żydzi do póki mi nie wchodzili w drogę- ale od czasu kiedy zacząłem słuszeć jazgot pochodzący ze środowisk żydowskich że Polska to kraj pełen antysemitów i braku tolerancji , stałem się ofiarą gebelsowskiej nauki mówiącej że kłamstwo ciągle powtarzane staje się prawdą- teraz mi bliższe jest hasło: POLSKA DLA POLAKÓW!!!! i lepiej żeby czarny płaszcz i kapelusz ozdobiony pejsami nie stanął mi na drodze.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Bergen 2010-03-22 (21:45) 10 godzin i 59 minut temu

Żydki zawsze nas nienawidziły.Polska na przestrzeni dziejów była zbyt liberalna w stosunku do tego azjatyckiego pomiotu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji