Strona główna serwisu
Bartosz Głowacki laureatem konkursu Młody Muzyk Roku

Bartosz Głowacki laureatem konkursu Młody Muzyk Roku

Akordeonista Bartosz Głowacki zwyciężył w konkursie Młody Muzyk Roku 2009. Nagroda główna to udział w majowym półfinale prestiżowego Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.
Finał konkursu Młody Muzyk Roku odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Każdy z uczestników zakwalifikowanych do finału wykonał utwór na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

- Chciałam przypomnieć to, co mówił wspaniały skrzypek Jehudi Menuhin: "nie ma przegranych". Pamiętajcie o tym. Jeżeli będzie dla was najważniejsza muzyka, a technika będzie tylko sposobem do tego by muzykę wyrażać - będziecie zawsze wygrani - podkreśliła przewodnicząca jury konkursu, Agnieszka Duczmal.

Zwycięzca konkursu Bartosz Głowacki ma 17 lat, był jednym z siedmiu finalistów konkursu. Jest uczniem Andrzeja Smolika w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku. Jest też laureatem wielu konkursów. Zajął m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie i III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w tym roku został stypendystą Fundacji Kultury Polskiej "Młoda Polska".

- Lubię swój instrument ponieważ ciąży na nim pewien stereotyp. Ludziom kojarzy się on przede wszystkim z "imprezą u wujka", na której wydobywają się z akordeonu przedziwne dźwięki, nie mające nic wspólnego z prawdziwą muzyką. Poprzez grę na akordeonie chcę przekonywać ludzi, aby chętnie go słuchali i zmienili zdanie na jego temat - mówi Głowacki o akordeonie.

Głowacki najchętniej słucha muzyki klasycznej i współczesnej instrumentalnej, ale lubi także jazz, rock i rap. Oprócz muzyki jego pasją jest sport, motoryzacja i geografia. - Gdybym nie był muzykiem, chciałbym być plastykiem - podkreśla.

Obecny podczas finałowego koncertu minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że jest dumny z poziomu szkół artystycznych w Polsce. - Nie marnują talentów - ocenił minister, gratulując laureatowi konkursu, ale także finalistom, ich rodzicom i nauczycielom.

Zwycięzca konkursu będzie reprezentował Polskę podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Finał wiedeńskiego konkursu odbędzie się przed Wiedeńskim Ratuszem 14 maja 2010 r. i transmitowany będzie przez wiele krajów europejskich.

Podczas finału konkursu ulubieńcem publiczności został 18-letni flecista Paweł Stępień. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie www.mlodymuzykroku.tvp.pl.

Konkurs zorganizowali: TVP Kultura, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (5)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Brawo! 2009-12-29 (14:33) 18 godzin i 53 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Piłka 2009-12-29 (11:27) 21 godzin i 59 minut temu

jestem z Ciebie dumny! :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Margo 2009-12-29 (08:09) 1 godzinę i 17 minut temu

Bartez gratuluje !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Magik.Solina 2009-12-29 (01:22) 8 godzin i 4 minuty temu

Bartez zdecydowanie zasłużył na zwycięstwo. Bardzo ciężko pracował i zaowocowało. Wielkie brawa. Graty Bartez

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~starszy pan 2009-12-29 (00:54) 8 godzin i 32 minut temu

Oglądałem finał w TVKultura i mam uwagę: zarówno my - słuchacze ale bardziej uczestnicy BARDZO by chcieli usłyszec PEŁNE WYNIKI. Mam na myśli to, co odbywa się na konkursach: każdy po wystepie od każdego jurora otrzymuje punkty, punkty sie SUMUJE i wychodzi wynik końcowy. Potraktujcie - PROSZĘ - nawet tak młodych muzyków tak poważnie, jak ONI potraktowali konkurs. Jeszcze jedno: w tak powaznym konkursie MUSI BYC specjalista od tego instrumentu, na którym gra muzyk. Powinien byc: akordeonista z Uniwerytetu Muzycznego, puzonista, flecista; był skrzypek - prof. Tadeusz Gadzina, pianista - i DOBRZE, a reszta ??? Dajcie młodzieży chocby namiastkę KONKURSU w postaci kompetentnego JURY ! ! !

odpowiedz

zgłoś do moderacji