więcej

Bartosz Głowacki laureatem konkursu Młody Muzyk Roku.

PAP |  dodane 2009-12-28 (23:30) 4 lata 8 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 40 minut temu
drukuj

Akordeonista Bartosz Głowacki zwyciężył w konkursie Młody Muzyk Roku 2009. Nagroda główna to udział w majowym półfinale prestiżowego Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.

Finał konkursu Młody Muzyk Roku odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Każdy z uczestników zakwalifikowanych do finału wykonał utwór na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

- Chciałam przypomnieć to, co mówił wspaniały skrzypek Jehudi Menuhin: "nie ma przegranych". Pamiętajcie o tym. Jeżeli będzie dla was najważniejsza muzyka, a technika będzie tylko sposobem do tego by muzykę wyrażać - będziecie zawsze wygrani - podkreśliła przewodnicząca jury konkursu, Agnieszka Duczmal.

Zwycięzca konkursu Bartosz Głowacki ma 17 lat, był jednym z siedmiu finalistów konkursu. Jest uczniem Andrzeja Smolika w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku. Jest też laureatem wielu konkursów. Zajął m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie i III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w tym roku został stypendystą Fundacji Kultury Polskiej "Młoda Polska".

- Lubię swój instrument ponieważ ciąży na nim pewien stereotyp. Ludziom kojarzy się on przede wszystkim z "imprezą u wujka", na której wydobywają się z akordeonu przedziwne dźwięki, nie mające nic wspólnego z prawdziwą muzyką. Poprzez grę na akordeonie chcę przekonywać ludzi, aby chętnie go słuchali i zmienili zdanie na jego temat - mówi Głowacki o akordeonie.

Głowacki najchętniej słucha muzyki klasycznej i współczesnej instrumentalnej, ale lubi także jazz, rock i rap. Oprócz muzyki jego pasją jest sport, motoryzacja i geografia. - Gdybym nie był muzykiem, chciałbym być plastykiem - podkreśla.

Obecny podczas finałowego koncertu minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że jest dumny z poziomu szkół artystycznych w Polsce. - Nie marnują talentów - ocenił minister, gratulując laureatowi konkursu, ale także finalistom, ich rodzicom i nauczycielom.

Zwycięzca konkursu będzie reprezentował Polskę podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Finał wiedeńskiego konkursu odbędzie się przed Wiedeńskim Ratuszem 14 maja 2010 r. i transmitowany będzie przez wiele krajów europejskich.

Podczas finału konkursu ulubieńcem publiczności został 18-letni flecista Paweł Stępień. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie www.mlodymuzykroku.tvp.pl.

Konkurs zorganizowali: TVP Kultura, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(mm)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 3 75%
nie 1 25%

Przeczytaj też

Polskiej muzyce kryzys niestraszny

dodane 2009-12-21 (03:10) 4 lata 8 miesięcy 9 dni 13 godzin i 1 minutę temu

"Francuski Elvis" odwołuje koncerty

dodane 2009-12-16 (22:20) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 17 godzin i 50 minut temu

Wybitna muzykolog laureatką Konkursu im. Długosza

dodane 2009-11-05 (22:05) 4 lata 9 miesięcy 24 dni 18 godzin i 5 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Brawo! 2009-12-29 (14:33) 4 lata 8 miesięcy 1 dzień 1 godzinę i 37 minut temu

Bartez
mistrzu mój :D

odpowiedz

0
0
~Piłka 2009-12-29 (11:27) 4 lata 8 miesięcy 1 dzień 4 godziny i 43 minuty temu

Barthezz
jestem z Ciebie dumny! :)

odpowiedz

0
0
~Margo 2009-12-29 (08:09) 4 lata 8 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 1 minutę temu

jest moc
Bartez gratuluje !!

odpowiedz

0
0
~Magik.Solina 2009-12-29 (01:22) 4 lata 8 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 48 minut temu

Bartez Mistrz
Bartez zdecydowanie zasłużył na zwycięstwo. Bardzo ciężko pracował i zaowocowało. Wielkie brawa. Graty Bartez

odpowiedz

0
0
~starszy pan 2009-12-29 (00:54) 4 lata 8 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 16 minut temu

Oglądałem finał w TVKultura i mam uwagę: zarówno my - słuchacze ale bardziej uczestnicy BARDZO by chcieli usłyszec PEŁNE WYNIKI. Mam na myśli to, co odbywa się na konkursach: każdy po wystepie od każdego jurora otrzymuje punkty, punkty sie SUMUJE i wychodzi wynik końcowy. Potraktujcie - PROSZĘ - nawet tak młodych muzyków tak poważnie, jak ONI potraktowali konkurs. Jeszcze jedno: w tak powaznym konkursie MUSI BYC specjalista od tego instrumentu, na którym gra muzyk. Powinien byc: akordeonista z Uniwerytetu Muzycznego, puzonista, flecista; był skrzypek - prof. Tadeusz Gadzina, pianista - i DOBRZE, a reszta ??? Dajcie młodzieży chocby namiastkę KONKURSU w postaci kompetentnego JURY ! ! !

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy turyści powinni płacić za pomoc ratowników górskich?

liczba oddanych głosów: 12787