Strona główna serwisu
1800 artystów na Festiwalu Beethovena -​ od niedzieli

1800 artystów na Festiwalu Beethovena -​ od niedzieli

Ponad 1800 artystów wystąpi podczas tegorocznej, 13. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, który rozpocznie się w niedzielę. Festiwal potrwa do 10 kwietnia; w Warszawie odbędzie się 21 koncertów.


Dyrektor generalna Festiwalu, Elżbieta Penderecka, przypomniała podczas sobotniej konferencji prasowej w Warszawie, że na rok 2009 przypada kilka ważnych rocznic, m.in. 250-lecie śmierci Jerzego Fryderyka Haendla, 200-lecie śmierci Józefa Haydna, 200-lecie urodzin Feliksa Mendelssohna i 100. rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza.

- Te daty są okazją, aby podczas festiwalu przypomnieć utwory kompozytorów-jubilatów - podkreśliła Penderecka. Jak dodała, w programie festiwalu znajdą się m.in. "Brockepassion" Haendla, oratorium "Il ritorno di Tobia" Haydna, "Humboldt-Kantate" Mendelssohna i pieśni Mieczysława Karłowicza.


Prologiem do festiwalu będzie niedzielny występ polskiego śpiewaka Mariusza Kwietnia, który wykona pieśni niemieckie z cyklu cykl "Dichterliebe" Roberta Schumanna, polskie pieśni Mieczysława Karłowicza, francuskie - Maurice'a Ravela oraz miniatury Ludwiga van Beethovena do słów Johanna Wolfganga Goethego.

Penderecka zwróciła uwagę, że pieśni Karłowicza są przez Kwietnia wykonywane "od kilku lat wytrwale i z wielkim powodzeniem podczas recitali w najważniejszych salach koncertowych świata". Śpiewakowi towarzyszyć będzie amerykański pianista Howard Watkins. Koncert odbędzie się w Zamku Królewskim.

Wieczorem w Filharmonii Narodowej zaplanowano koncert inaugurujący Festiwal, z udziałem niemieckiej skrzypaczki Anne- Sophie Mutter, która wykona m.in. Koncert skrzypcowy i VII Symfonię Ludwiga van Beethovena. Artystce towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.


Wydarzeniem festiwalu będzie zaplanowany na 6 kwietnia pierwszy koncert w Polsce zespołu Monte Carlo Philharmonic, któremu towarzyszyć będzie wizyta księżnej Hanoweru i księżniczki Monako Karoliny w Warszawie. Filharmonicy z Monte Carlo wykonają utwory Franza Schuberta i Feliksa Mendelssohna.

Na tegoroczną edycję festiwalu zaproszono też takie zespoły jak Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Leipziger Streichquartett czy Tokio String Quartet.

Ciekawostką festiwalu będzie również pierwsze polskie wykonanie "Humboldt-Kantate" Feliksa Mendelssohna. Znajdzie się ona w programie koncertu 3 kwietnia w wykonaniu solistów: Agnieszki Rehlis, Romana Sadnika, Thomasa Bauera i Wojciecha Gierlacha oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Kantata została napisana przez Mendelssohna na zamówienie biologa Aleksandra von Humboldta, który badał dolinę Orinoko. Utwór miał swoje prawykonanie w 1829 roku na kongresie przyrodników w Berlinie, którzy obradowali nad zagrożeniami klimatu. Treścią kantaty jest ostrzeżenie przed bezmyślnym wycinaniem lasów w Ameryce Południowej.

Na zakończenie festiwalu, w Wielki Piątek 10 kwietnia Akademie fur Alte Musik z Berlina oraz Collegium Vocale Ghent wykonają "Brockespassion" Haendla.


Pierwszy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbył się wá1997 roku w ramach programu Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury, w roku upamiętniającym 170. rocznicę śmierci kompozytora. Jego inicjatorem była Elżbieta Penderecka, która od pierwszej edycji wydarzenia jest też dyrektorem generalnym festiwalu.

W 2001 roku festiwal został przyjęty do grona Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA). Kolejne jego edycje stały się jednymi z najważniejszych imprez muzycznych w Europie. Od 2004 roku Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywa się w Warszawie, gdzie szybko zyskał status jednej z najważniejszych imprez artystycznych stolicy.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (5)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~nameless 2009-03-28 (21:22) 6 godzin i 39 minut temu

.. szkoda, że do Warszawy mam tak daleko. Towarzystwo nadętych bufonów również nie nastraja mnie pozytywnie przed taką imprezą.. kultura powinna iść w parze z lekkim rozluźnienieniem konwencji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~iwaniuk 2009-03-28 (20:04) 7 godzin i 57 minut temu

u nas nie ma kryzysu zapraszamy tysiące gości na rzępolenie wydajemy miliony Penderecką na to stać ale nie nas podatników co mamy za głupi kraj

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~iwaniuk 2009-03-28 (20:03) 7 godzin i 58 minut temu

u nas nie ma kryzysu zapraszamy tysiące gości na rzępolenie wydajemy miliony Penderecką na to stać ale nie nas podatników co mamy za głupi kraj

odpowiedz

zgłoś do moderacji