Strona główna serwisu
Zbigniew Sobotka ułaskawiony

Zbigniew Sobotka ułaskawiony

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zastosował prawo łaski wobec b. wiceministra SWiA Zbigniewa Sobotki łagodząc orzeczoną mu karę pozbawienia wolności do 1 roku, z jednoczesnym warunkowym zawieszeniem jej wykonywania na okres 2 lat - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Waldemar Dubaniowski. Sobotka został skazany na 3,5 roku więzienia.
Jak dodał Dubaniowski, wobec Sobotki utrzymany został orzeczony przez sąd zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej związanej z dostępem do tajemnicy państwowej i służbowej na okres 5 lat.

Podkreślił, że prezydent nie otrzymał akt Sobotki od prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Takie postępowanie nie może jednak ograniczać prezydenta w wykonywaniu jego konstytucyjnych kompetencji - powiedział Dubaniowski.

Oświadczył też, że prezydent podejmując decyzję w sprawie Sobotki kierował się względami humanitarnymi, dotychczasowym życiem, przejawianą postawą i zasługami proszącego o łaskę.


Zapewnił, że prezydent nie kwestionuje zasadności wyroków niezawisłych sądów, ale - jak zaznaczył Dubaniowski - uznał, że w przypadku Sobotki kara jest nadmiernie dolegliwa. Dubaniowski podkreślił też, że prezydent bierze za swoją decyzję - jak to określił - pełną odpowiedzialność.

rys. Artur Krynicki


Dubaniowski poinformował także, że prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu dwunastu innych osób. Są to ostatnie decyzje w sprawie zastosowania przez prezydenta prawa łaski. Pozostałe sprawy zostaną przekazane jego następcy do rozpatrzenia i decyzji zgodnie z zasadą kontynuacji - zaznaczył.


Pytany, czy prezydent ułaskawi Ryszarda Kalisza (SLD), Dubaniowski, odparł: tak jak mówiłem, to są ostatnie decyzje prezydenta dotyczące ułaskawień, jakie zostały podjęte. To jest jednocześnie odpowiedź na pytanie.

Dziennikarze pytali o sprawę ewentualnego ułaskawienia przez prezydenta innych skazanych w aferze starachowickiej Henryka Długosza i Andrzeja Jagiełły. Te sprawy, o ile dobrze kojarzę, zostały przekazane w zwyczajnym trybie do prokuratora - poinformował minister.

Pytany, czy nie obawia się, iż decyzja Kwaśniewskiego w sprawie Sobotki wpłynie negatywnie na ocenę jego prezydentury, Dubaniowski odparł: to pytanie bez wątpienia do prezydenta i do mediów.

Dubaniowski przyznał, że prawnicy prezydenta byli - jak to określił - bardzo zaskoczeni stanowiskiem ministra sprawiedliwości w sprawie przekazania akt Sobotki prezydentowi.

W środę minister sprawiedliwości Zbigniw Ziobro poinformował listownie Aleksandra Kwaśniewskiego, że przed zakończeniem jego kadencji 23 grudnia nie zdąży przygotować wniosku co do zasadności ułaskawienia Sobotki. W czwartek Ziobro powiedział, że akta trafiłyby do prezydenta niezwłocznie, gdyby ten zmienił zastosowaną procedurę ułaskawieniową wobec Sobotki.


Dyrektor Biura Prawa i Ustroju w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dorsz podkreślił, że nie zdarzyło się w dotychczasowej ponad 15-letniej praktyce, aby prokurator generalny odmawiał niezwłocznego przekazania akt prezydentowi, uzasadniając to koniecznością sporządzenia opinii.

Prezydent wszczął procedurę ułaskawienia wiceszefa MSWiA w rządzie Leszka Millera, skazanego na 3,5 roku więzienia w sprawie tzw. przecieku starachowickiego 25 listopada.

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał Sobotkę za winnego ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, godzenia się na utrudnianie postępowania karnego i narażenia działających "pod przykryciem" policjantów w trakcie zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków.

Na prośbę prezydenta minister sprawiedliwości zobowiązany jest przekazać mu akta sprawy. Akta te 8 grudnia zostały wysłane z sądu do Ministerstwa Sprawiedliwości.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.