więcej

"GW" nie ograniczyła współpracy z Maleszką od razu.

PAP | dodane 2008-06-29 (17:20)

fot. PAP

opinie
drukuj

Lesław Maleszka, b. tajny współpracownik SB o pseudonimie "Ketman", już po ujawnieniu w 2001 roku jego kontaktów z SB publikował w "Gazecie Wyborczej" swoje teksty pod pseudonimem "elem" - ujawnił były szef działu publicystyki "GW" Aleksander Kaczorowski.

To nie jest prawda, że Maleszka miał zniknąć z łamów "Gazety", kiedy sprawa wyszła na jaw jesienią 2001 roku. I to nie jest prawda, że jego praca miała sprowadzać się wyłącznie do tego, że on będzie w domu przesyłane e-mailem teksty redagował. Ale ja o tym wiem, bo wtedy byłem bezpośrednim przełożonym Maleszki, byłem szefem działu publicystyki - powiedział w TVP Info Aleksander Kaczorowski.

Decyzją "GW" z 2001 r. Maleszka, po ujawnieniu jego przeszłości, miał więcej nie publikować na łamach dziennika; miał wykonywać pewne prace redakcyjne poza siedzibą gazety. O takiej decyzji informowało kierownictwo "Gazety Wyborczej" w oświadczeniu z 20 czerwca tego roku, przy okazji przekazania mediom informacji, że tego dnia Maleszka odszedł z redakcji na własne życzenie.
Nieprawda, że Maleszka miał zniknąć z łamów "Gazety", kiedy sprawa wyszła na jaw jesienią 2001 roku. I nieprawda, że jego praca miała sprowadzać się do tego, że będzie w domu przesyłane e-mailem teksty redagowałAleksander Kaczorowski


Kaczorowski podkreślił, że to była decyzja szefa GW Adama Michnika. Praktycznie od początku było jasne, że Maleszka zostanie w "Gazecie". To była osobista decyzja Adama Michnika, który przeforsował to wbrew większości redakcji. Ja nie ukrywam, że wtedy byłem tego samego zdania co Michnik, że Maleszka powinien zostać w gazecie. Natomiast problem polega na tym, w jakim charakterze. Bo można różne rzeczy robić, a niekoniecznie trzeba być redaktorem w dziale publicystyki, czyli de facto robić to samo co przez ostatnie siedem lat i niekoniecznie trzeba pisać teksty choćby pod pseudonimem - powiedział Kaczorowski.

A taka decyzja jesienią 2001 roku zapadła - Maleszka pozostanie w pracy, będzie nadal redaktorem i będzie nadal publikował w gazecie pod pseudonimem - powiedział Kaczorowski, dodając, że pseudonim pochodził od inicjałów Maleszki i brzmiał "elem". Taki tekst się ukazał. Tekst Maleszki podpisany tym pseudonimem ukazał się w "Gazecie Świątecznej" z 1-2 czerwca 2002 roku - podkreślił.

Każdy inaczej pamięta tamte okoliczności. Uważam, że to brzydkie, co zrobił pan Kaczorowski. Jeżeli tak było, że rzeczywiście oni świadomie drukowali jego recenzje - o czym ja w ogóle nie pamiętam - to właśnie pan Kaczorowski za to wówczas odpowiadał. To była jakaś jedna recenzja. Wtedy pan Kaczorowski nie protestował i, o ile wiem nigdy, kiedy odchodził z gazety nie podał tego jako przyczyny odejścia - powiedział zastępca redaktora naczelnego "GW" Piotr Stasiński.

Piotr Pacewicz, inny zastępca redaktora naczelnego, nic nie wie o tej sprawie. Sam jestem zaskoczony i wolałbym w tej chwili tego nie komentować - podkreślił w TVN24.

23 czerwca TVN wyemitowała dokument o przyjaźni trzech studentów i opozycjonistów - Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki, zdemaskowanego później jako b. tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Ketman".

Pyjas został w 1977 r. śmiertelnie pobity prawdopodobnie przez ludzi SB, Wildstein na fali odwilży Sierpnia 1980 dostał paszport i wyemigrował na Zachód (wrócił do Polski w 1989 r.); Maleszka został publicystą i zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej" a później pracował w "Gazecie Wyborczej".
oceń
0
0
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie

Masz ciekawy pomysł na artykuł? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Napisz do nas, wyślij zdjęcie lub film! Opublikujemy Twój materiał!

Opinie (313)

Ocena: 0 [0]
~Kowal [2008-06-30 01:58]

Napiszczie POpaprani , że układow nie ma , winny jest kot Alik..!
Mieliśmy już drugą Japonię , czekajcie na druga Irlandię! Gruby Rychu , żyje lepiej! POpapranym życzę tanich jabłek i miłości Tuskowej. Pozdrawiam myślących samodzielnie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~DIANA [2008-06-29 22:26]

jak żyć?
Może ktoś w końcu zajmie się tym jak dzisiaj żyje się Polakom,bo ja mam dziwne wrażenie ,że nas robi się w przysłowiowego konia:) Ceny mamy na wszystkie produkty wyższe niż w krajach Unii,a wynagrodzenia stanowią 30% wynagrodzeń jakie otrzymują np.Niemcy. Co tu jest grane ? Kiedy wreszcie ruszy reforma ? Kiedy będzie nam lżej? To jest obecnie istotny problem,a nie wspomnienia i rozliczenia! Przecież cały naród nie może wyjechać za granicę aby normalnie żyć?!

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~an [2008-06-29 21:51]

dajmy spokój, zajmijmy się przyszłością
przeszłości i tak nie zmienimy, trzeba przebaczyć i nie tracić energii na coś, co już minęło, tak samo jak PRL, tak i dzisiejsza Polska nie jest idealna.

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~widz [2008-06-30 01:38]

TW Ketman do kompletu
Kiszczak i Jaruzelski to dla GW "ludzie honoru"

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~KIM [2008-06-29 20:13]

Wildstein - szczur
Oczywiście Wildstein ma jak zwykle najwięcej do powiedzenia, w sytuacji kiedy on uciekł z kraju jak szczur z tonącego okrętu, a inni walczyli za wolną Polskę. Teraz ten mały człowiek oskarża Wałęsę, wysokie stołki na stanowiskach publicznych zapewniają mu takie kreatury jak bracia K., on sam uważa siebie chyba za jedynego sprawiedliwego i ma prawo osądzać innych... Ludzie tego pokroju też istnieją, nauczmy się ich ignorować...

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~maciek z USA [2008-06-30 01:17]

KETMAN - mezczyzna z kocim ROZUMEM
tlumacze w uproszczeniu :)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~czytelnik [2008-06-29 23:17]

Kaczorowski = mierny karierowicz
Kolejny nieudacznik chce mieć 5 minut w mediach. Mści się za to, że Maleszka poprawiał mu byki w tekście...Kaczorowski, a kto ty jesteś w ogóle ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~obywatel [2008-06-30 00:49]

Widzicie teraz czyich interesow pilnowac musi GW
i mowi , ze jest przeciw lustracji-jak sie zlustroja to gazeta padnie--- zaden dzienikarz nie byl za lustracja----sumienie nie pozwala

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~patrzący do przodu [2008-06-29 21:19]

Kogo dziś obchodzi to zgredziarstwo?
Maleszka i inni to ubiegłowieczna przeszłość która obchodzi tylko zgredów z jedną nogą w grobie. Dajcie już spokuj tym nudom.

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~steff [2008-06-29 18:31]

Czy nie ma innych problemów na tej ziemi?
Tylko wciąż Maleszka, Maleszka i tak wkoło Macieju od rana do wieczora. A ja nawet nie wiem kto to był. Czy publikatory muszą zaprzątać naszą uwagę osobistmi porachunkami dziennikarzy?

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~werblista gdanski [2008-06-30 00:38]

Oszukany czytelniku GW ,miej honor i bojkotuj oszustow.
Oszustwa nie moga byc tolerowane.Niby-autorytety zawladnely naszymi sercami i umyslami,ale chyba nie bedziemy bezradni i bierni.Podziekujmy oszustom.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tikotako [2008-06-30 00:30]

Trzej przyjaciele z boiska
Skrzydłowy W., bramkarz P. i łącznik M. No i goooooool.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~koronka [2008-06-29 23:40]

Panie Kaczorowski...
to pan jest winny, jako jego bezpośredni przełożony... Teraz, gdy panu grunt pali się pod nogami w Newsweeku, próbuje pan zdyskredytować Gazetę Wyborczą. Wstrętny z pana donosiciel, może nawet gorszy od Ketmana... On donosił do SB bo był szantażowany, pan donosi dla samego donosu, dla prywatnej satysfakcji dokuczenia poprzedniemu szefowi. To nie wypada dziennikarzowi, który swoimi artykułami chce profilować wiedzę społeczeństwa. Jest pan po prostu kanalią....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~aladyn [2008-06-30 00:01]

wybiórcza...
Przechowalnia UBeków!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~seneka sprawiedliwy [2008-06-29 22:49]

kumple a co Bronus?
Bronusiowi musialo wszystko uchodzic plazem bo tatus tak samo jak tatus Jarusia i Leszka, byl wysoko postawiony w PRL-u

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~brajan [2008-06-29 23:54]

Gdybym spotkał Maleszkę
szkoda byłoby mi nawet śliny...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~andrzej [2008-06-29 23:34]

maleszka
Przecież Adaś też współpracownik SB. Jak sporo innych z GW.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~wilo [2008-06-29 23:42]

wyborcza to DNO
bagno dla pseudointelektualistów

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bobek-ek [2008-06-29 23:41]

NACZELNY
jewer lubi takich.Pytanie ilu jeszcze w tym brukowcu sie schowalo.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Lech [2008-06-29 23:40]

Ale dajecie się podpuszczać
Ci trzej przyjaciele i ich dzisiejsze środowisko to jedna nacja. To są rozgrywki wewnętrzne między walczącymi koncernami prasowymi. Najpierw jedni zmusili drugich do dokładania filmów na DVD. Potem do obniżki ceny o połowę ale po chwilowym wahnięciu GW znów ma sporo czytelnków. Więc do ataku wytoczono najcięższe działa i zatrudniono swojaka Wildsteina by zadał śmiertelny cios. Tylko co nam biednym i ledwie dociągającym do pierwszego Polakom do tego? Pilnujmy lepiej cen by się nie okazało że w słusznym kraju wywalą nas na bruk za nie płacenie czynszu.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy uważasz, że powinny być przedterminowe wybory do parlamentu?

liczba oddanych głosów: 2576
Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska