Strona główna serwisu
Zmarła Anka Kowalska, autorka "Pestki"
Zmarła Anka Kowalska, autorka "Pestki"

Zmarła Anka Kowalska, autorka "Pestki"

Anka Kowalska, poetka, prozaiczka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL nie żyje - poinformowali jej przyjaciele. Kowalska zmarła w niedzielę w Warszawie. Miała 76 lat. Zasłynęła powieścią "Pestka".
Kowalska urodziła się w Sosnowcu 22 lutego 1932 roku. Skończyła polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jeszcze jako studentka publikowała wiersze w "Słowie Powszechnym". W 1956 roku przeniosła się do Warszawy i zaczęła pracę jako dziennikarka. Pisała dla wydawnictwa PAX; w latach 1960-68 należała do Stowarzyszenia "Pax", ale wystąpiła z niego protestując przeciwko stanowisku stowarzyszenia wobec wydarzeń marcowych.

Działała w opozycyjnej organizacji Komitet Obrony Robotników, gdzie redagowała "Komunikat" i współpracowała z Komisją Redakcyjną. Udzielała się w "Solidarności". Była internowana od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982 roku. Przebywała wtedy w m.in. obozach w Gołdapii i w Darłówku.

"Wiersze z obozu internowanych" (1983) jej autorstwa publikowano w drugim obiegu, a tom "Racja stanu" (1985) wydało podziemne wydawnictwo Solidarności Walczącej.

Pisała do pism "Puls", "Zapis", "Biuletyn Informacyjny" oraz do paryskiej "Kultury". Współpracowała też z Polskim Radiem i z "Gazetą Wyborczą".

Powieść Anki Kowalskiej "Pestka" (1964) została przetłumaczona na pięć języków, a w 1995 roku Krystyna Janda nakręciła na jej motywach film. Był to reżyserski debiut aktorki, która zagrała też w obrazie główną rolę. Powieść opowiada o czterdziestolatce, która wdaje się w romans z żonatym mężczyzną, co stawia obydwoje w obliczu dramatycznych życiowych decyzji.

Kowalska wydała m.in. tomiki poezji "Credo-najmniejsze" (1960), "Psalm z doliny" (1969) i "Spojrzenie" (1974).

Polityk i działacz KOR-u Henryk Wujec poznał Kowalską w 1976 roku. Wspomina, że jeździła ona jako obserwator na procesy robotników radomskich, którzy brali udział w strajku w czerwcu 1976 roku. Z tego wytworzyły się raporty, które były publikowane w Komunikatach KOR-u. Jednocześnie brała ona udział w pracach tzw. Komisji Redakcyjnej. Te wyprawy wymagały dużo hartu - podkreślił Wujec. Anka była taką osobą, która pracowała na "froncie obrony praw człowieka" - ocenia polityk. Jego zdaniem Kowalska była jedną z najdzielniejszych osób w KOR.

Ludwika Wujec, która razem z Kowalską była internowana, wspomina o jej bardzo silnym poczuciu obowiązku. Miała niebywałe poczucie humoru i dystans do siebie, połączone z silnym poczuciem odpowiedzialności - Anka była wewnętrznie cały czas spięta. Uważała, że one, jako te z KOR-u powinny podtrzymywać innych na duchu oraz świecić przykładem i rzeczywiście tak to było - powiedziała Ludwika Wujec.

Krystyna Janda, wspominając współpracę z Kowalską określiła ją jako "wspaniałomyślną osobę". Znałam panią Ankę tylko w okresie kręcenia filmu, była bardzo pomocna, cały czas nam kibicowała - mówiła aktorka.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (60)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~ev. 2008-07-02 (22:06) 2 godziny i 25 minut temu

Dzięki Ance Kowalskiej wiele szybciej zrozumiałam i głębiej poczułam. Bardzo jestem Jej za to wdzieczna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~bogdo 9 2008-06-30 (00:14) 17 minut temu

Jak przy takich ludziach stoi Wałęsa?który twierdzi że to on obalił komunę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Lichodiejew 2008-06-30 (00:19) 12 minut temu

Co z tego, przecież i tak każdy kiedyś zejdzie z tego świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Czarna Sotnia 2008-06-29 (18:36) 5 godzin i 55 minut temu

moim zdaniem jest to pretensjonalny kicz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~poznaniak 2008-06-30 (00:10) 21 minut temu

Pestka to u nas jeździ na Osiedle Jana III Sobieskiego. :) Pozdrowionka dla wszystkich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~artur 2008-06-29 (23:04) 1 godzinę i 27 minut temu

krynickiego, mysliwskiego (ee...jego szkoda),lipska, kornchausera (kto go jeszcze pamieta...)itd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ba 2008-06-29 (22:33) 1 godzinę i 58 minut temu

Dla mojego pokolenia "Pestka" to byla ważna ksiązka.Ale jeszcze ważniejsze było to co robiła Pani Anna przez całe smutne lata komuny i później. Szkoda, ze już nic nam nie napisze. Pewnie teraz spotka tych co podążyli przed nią ot, choćby Księdza Jana. Mija czas, odchodzą piewcy, pozostaje to co stworzyli. Szkoda, że jak widać z napisanych opini, w sumie tak mało wiemy o Ważnych Ludziach Tego Czasu Anko tyle przecież z Ciebie zostało!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~viola 2008-06-29 (22:15) 2 godziny i 16 minut temu

film jest jedynie wizulalna adaptacja ksiazki,zreszta byl bardzo dobry co do reszty osob nie zgadzam sie z krytyka zarowno powiesci jak i ksiazki.wydaje mi sie ze wiele osob wypowiadajacych sie po prostu nie zrozumialo jej tresci jak i obrazu filmu............

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~mimi 2008-06-29 (21:23) 3 godziny i 8 minut temu

Tak jest dokładnie, film nie oddaje tego, co jest w książce. A Krystyna Janda w roli głównej to moim zdaniem była pomyłka, z całym szacunkiem dla pani Jandy, którą uważam za b.dobrą aktorkę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Gość 2008-06-29 (21:21) 3 godziny i 10 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Krystyna 2008-06-29 (20:45) 3 godziny i 46 minut temu

Moje szczególne kondolencje dla przyjaciół pani Ani. min.dla p. Zdzisława Łączkowskiego i grupy literatów, którzy byli jej wierni do końca.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Malinowy nosek 2008-06-29 (20:20) 4 godziny i 11 minut temu

w opozycji byli.To jak to możliwe,że ta komuna tyle w Polsce rządziła?Jacy wszyscy świętoszki się porobili,a co do czego to na każdej liście widnieje jeden z drugim.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~raf2303 2008-06-29 (19:59) 4 godziny i 32 minut temu

dlaczego nie zawsze jest zamieszczane zdięcie zmarłej osoby(znanej osoby)nie każdy zna ich z nazwiska,a po drugie to te reklemy np.strojów plażowch przy opisie i zasłódze tej osoby zmarłej to chyba coś nietak.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~basia 2008-06-29 (19:54) 4 godziny i 37 minut temu

Książka "Pestka" jest wspaniała. Bohaterka ma dwadzieścia parę lat, a Janda zrobiła z niej 40, żeby zagrać główną rolę i wyszedł knot, choć nie tylko z powowdu wieku bohaterki...Radzę przeczytać książkę...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Hanka 2008-06-29 (19:49) 4 godziny i 42 minut temu

przepraszam bardzo, ale ktos kto ten artykuł pisał, chyba Pestki nie czytał.Agata - tytułowa bohaterka była czterdziestolatka, ktoś ja postarzył:)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~J. 2008-06-29 (19:46) 4 godziny i 45 minut temu

"(...) Najgorszym złem jest nie mieć nikogo"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~€ 2008-06-29 (19:27) 5 godzin i 4 minuty temu

Polecam pestki z dyni, są dobre na cerę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~humanistka 2008-06-29 (19:24) 5 godzin i 7 minut temu

Anka to taki pseudonim artystyczny!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ZDZIWIONA 2008-06-29 (19:00) 5 godzin i 31 minut temu

Myślałam,ze to nastolatka.Odrobina sazacunku.Bardziej by pasowało do sytuacji i wieku -Anna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~VIKTOR 2008-06-29 (18:34) 5 godzin i 57 minut temu

Anka Kowalska zmienila moj poglad do komuny, spotkalem ja w autobusie jadac z Warszawy do Grudziadza na rozprawe sadowa jednego z KOR. Mialem czas z nia rozmawiac.Czesc jej pamieci !!!!!

odpowiedz