więcej

Zmarła Anka Kowalska, autorka "Pestki".

PAP |  dodane 2008-06-29 (17:05) 6 lat 2 miesiące 17 dni 13 godzin i 48 minut temu
drukuj

Anka Kowalska, poetka, prozaiczka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL nie żyje - poinformowali jej przyjaciele. Kowalska zmarła w niedzielę w Warszawie. Miała 76 lat. Zasłynęła powieścią "Pestka".

Kowalska urodziła się w Sosnowcu 22 lutego 1932 roku. Skończyła polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jeszcze jako studentka publikowała wiersze w "Słowie Powszechnym". W 1956 roku przeniosła się do Warszawy i zaczęła pracę jako dziennikarka. Pisała dla wydawnictwa PAX; w latach 1960-68 należała do Stowarzyszenia "Pax", ale wystąpiła z niego protestując przeciwko stanowisku stowarzyszenia wobec wydarzeń marcowych.

Działała w opozycyjnej organizacji Komitet Obrony Robotników, gdzie redagowała "Komunikat" i współpracowała z Komisją Redakcyjną. Udzielała się w "Solidarności". Była internowana od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982 roku. Przebywała wtedy w m.in. obozach w Gołdapii i w Darłówku.

"Wiersze z obozu internowanych" (1983) jej autorstwa publikowano w drugim obiegu, a tom "Racja stanu" (1985) wydało podziemne wydawnictwo Solidarności Walczącej.

Pisała do pism "Puls", "Zapis", "Biuletyn Informacyjny" oraz do paryskiej "Kultury". Współpracowała też z Polskim Radiem i z "Gazetą Wyborczą".

Powieść Anki Kowalskiej "Pestka" (1964) została przetłumaczona na pięć języków, a w 1995 roku Krystyna Janda nakręciła na jej motywach film. Był to reżyserski debiut aktorki, która zagrała też w obrazie główną rolę. Powieść opowiada o czterdziestolatce, która wdaje się w romans z żonatym mężczyzną, co stawia obydwoje w obliczu dramatycznych życiowych decyzji.

Kowalska wydała m.in. tomiki poezji "Credo-najmniejsze" (1960), "Psalm z doliny" (1969) i "Spojrzenie" (1974).

Polityk i działacz KOR-u Henryk Wujec poznał Kowalską w 1976 roku. Wspomina, że jeździła ona jako obserwator na procesy robotników radomskich, którzy brali udział w strajku w czerwcu 1976 roku. Z tego wytworzyły się raporty, które były publikowane w Komunikatach KOR-u. Jednocześnie brała ona udział w pracach tzw. Komisji Redakcyjnej. Te wyprawy wymagały dużo hartu - podkreślił Wujec. Anka była taką osobą, która pracowała na "froncie obrony praw człowieka" - ocenia polityk. Jego zdaniem Kowalska była jedną z najdzielniejszych osób w KOR.

Ludwika Wujec, która razem z Kowalską była internowana, wspomina o jej bardzo silnym poczuciu obowiązku. Miała niebywałe poczucie humoru i dystans do siebie, połączone z silnym poczuciem odpowiedzialności - Anka była wewnętrznie cały czas spięta. Uważała, że one, jako te z KOR-u powinny podtrzymywać innych na duchu oraz świecić przykładem i rzeczywiście tak to było - powiedziała Ludwika Wujec.

Krystyna Janda, wspominając współpracę z Kowalską określiła ją jako "wspaniałomyślną osobę". Znałam panią Ankę tylko w okresie kręcenia filmu, była bardzo pomocna, cały czas nam kibicowała - mówiła aktorka.

(ak)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

Zmarł autor "Imperium Słońca"

dodane 2009-04-19 (21:35) 5 lat 4 miesiące 27 dni 9 godzin i 18 minut temu

Nowa książka autorki "Harry'ego Pottera" o... bardzie

dodane 2008-07-31 (18:40) 6 lat 1 miesiąc 15 dni 12 godzin i 13 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (60)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ev. 2008-07-02 (22:06) 6 lat 2 miesiące 13 dni 8 godzin i 47 minut temu

smutno mi
Dzięki Ance Kowalskiej wiele szybciej zrozumiałam i głębiej poczułam. Bardzo jestem Jej za to wdzieczna.

odpowiedz

0
1
~Lichodiejew 2008-06-30 (00:19) 6 lat 2 miesiące 17 dni 6 godzin i 34 minuty temu

Takie tam
Co z tego, przecież i tak każdy kiedyś zejdzie z tego świata.

odpowiedz

1
0
~bogdo 9 2008-06-30 (00:14) 6 lat 2 miesiące 17 dni 6 godzin i 39 minut temu

To jedna z wielu milionów ludzi co obaliła komune
Jak przy takich ludziach stoi Wałęsa?który twierdzi że to on obalił komunę.

odpowiedz

0
0
~poznaniak 2008-06-30 (00:10) 6 lat 2 miesiące 17 dni 6 godzin i 43 minuty temu

Pestka to u nas jeździ na Osiedle Jana III Sobieskiego. :) Pozdrowionka dla wszystkich.

odpowiedz

0
1
~Czarna Sotnia 2008-06-29 (18:36) 6 lat 2 miesiące 17 dni 12 godzin i 17 minut temu

Oglądałem tę "Pestkę" i
moim zdaniem jest to pretensjonalny kicz.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~artur 2008-06-29 (23:04) 6 lat 2 miesiące 17 dni 7 godzin i 49 minut temu

no to teraz czas na pozostalych
krynickiego, mysliwskiego (ee...jego szkoda),lipska, kornchausera (kto go jeszcze pamieta...)itd.

odpowiedz

0
0
~ba 2008-06-29 (22:33) 6 lat 2 miesiące 17 dni 8 godzin i 20 minut temu

Tyle przecież z Ciebie przecież zostało
Dla mojego pokolenia "Pestka" to byla ważna ksiązka.Ale jeszcze ważniejsze było to co robiła Pani Anna przez całe smutne lata komuny i później. Szkoda, ze już nic nam nie napisze. Pewnie teraz spotka tych co podążyli przed nią ot, choćby Księdza Jana. Mija czas, odchodzą piewcy, pozostaje to co stworzyli. Szkoda, że jak widać z napisanych opini, w sumie tak mało wiemy o Ważnych Ludziach Tego Czasu Anko tyle przecież z Ciebie zostało!

odpowiedz

0
0
~viola 2008-06-29 (22:15) 6 lat 2 miesiące 17 dni 8 godzin i 38 minut temu

moje zdanie
film jest jedynie wizulalna adaptacja ksiazki,zreszta byl bardzo dobry co do reszty osob nie zgadzam sie z krytyka zarowno powiesci jak i ksiazki.wydaje mi sie ze wiele osob wypowiadajacych sie po prostu nie zrozumialo jej tresci jak i obrazu filmu............

odpowiedz

0
0
~€ 2008-06-29 (19:27) 6 lat 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 26 minut temu

Pestki
Polecam pestki z dyni, są dobre na cerę.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Hanka 2008-06-29 (19:49) 6 lat 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 4 minuty temu

o pestce
przepraszam bardzo, ale ktos kto ten artykuł pisał, chyba Pestki nie czytał.Agata - tytułowa bohaterka była czterdziestolatka, ktoś ja postarzył:)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~mimi 2008-06-29 (21:23) 6 lat 2 miesiące 17 dni 9 godzin i 30 minut temu

Książka lepsza od filmu.
Tak jest dokładnie, film nie oddaje tego, co jest w książce. A Krystyna Janda w roli głównej to moim zdaniem była pomyłka, z całym szacunkiem dla pani Jandy, którą uważam za b.dobrą aktorkę.

odpowiedz

0
0
~Gość 2008-06-29 (21:21) 6 lat 2 miesiące 17 dni 9 godzin i 32 minuty temu

Niewinny czas
(*)(*)(*)

odpowiedz

0
0
~Krystyna 2008-06-29 (20:45) 6 lat 2 miesiące 17 dni 10 godzin i 8 minut temu

moje kondolencje
Moje szczególne kondolencje dla przyjaciół pani Ani. min.dla p. Zdzisława Łączkowskiego i grupy literatów, którzy byli jej wierni do końca.

odpowiedz

0
0
~Malinowy nosek 2008-06-29 (20:20) 6 lat 2 miesiące 17 dni 10 godzin i 33 minuty temu

Raptem wszyscy
w opozycji byli.To jak to możliwe,że ta komuna tyle w Polsce rządziła?Jacy wszyscy świętoszki się porobili,a co do czego to na każdej liście widnieje jeden z drugim.

odpowiedz

0
0
~raf2303 2008-06-29 (19:59) 6 lat 2 miesiące 17 dni 10 godzin i 54 minuty temu

dlaczego nie zawsze jest zamieszczane zdięcie zmarłej osoby(znanej osoby)nie każdy zna ich z nazwiska,a po drugie to te reklemy np.strojów plażowch przy opisie i zasłódze tej osoby zmarłej to chyba coś nietak.

odpowiedz

0
0
~basia 2008-06-29 (19:54) 6 lat 2 miesiące 17 dni 10 godzin i 59 minut temu

Anka
Książka "Pestka" jest wspaniała. Bohaterka ma dwadzieścia parę lat, a Janda zrobiła z niej 40, żeby zagrać główną rolę i wyszedł knot, choć nie tylko z powowdu wieku bohaterki...Radzę przeczytać książkę...

odpowiedz

0
0
~J. 2008-06-29 (19:46) 6 lat 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 7 minut temu

Pestka
"(...) Najgorszym złem jest nie mieć nikogo"

odpowiedz

0
0
~ZDZIWIONA 2008-06-29 (19:00) 6 lat 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 53 minuty temu

Zmarła Anka....
Myślałam,ze to nastolatka.Odrobina sazacunku.Bardziej by pasowało do sytuacji i wieku -Anna.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~humanistka 2008-06-29 (19:24) 6 lat 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 29 minut temu

no nie!
Anka to taki pseudonim artystyczny!

odpowiedz

0
0
~gorks 2008-06-29 (17:55) 6 lat 2 miesiące 17 dni 12 godzin i 58 minut temu

z szacunkiem
z calym szacunkiem, ale kiedys do p.Kowalskiej mowilo sie Anna.czy nie godniej , tym bardziej jesli wezmiemy pod uwage szacowny wiek.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

"Frog", znany z pirackiej jazdy po stolicy, usłyszał zarzuty
dodane 2014-09-15 (10:30) 20 godzin i 23 minuty temu

materiał wideo

Francois Hollande: potrzeba globalnej reakcji na działania Państwa Islamskiego
dodane 2014-09-15 (10:00) 20 godzin i 53 minuty temu

60-letni prezes klubu kolarskiego zmarł na trasie maratonu Mistrzostw Polski
dodane 2014-09-15 (12:59) 17 godzin i 54 minuty temu

Dwa śmiertelne potrącenia pieszych w Wielkopolsce. Obaj nie mieli odblasków
dodane 2014-09-15 (10:53) 20 godzin i 1 minutę temu

Ministerstwo obrony Ukrainy: państwa NATO już zaczęły dostarczać nam broń
dodane 2014-09-14 (19:31) 1 dzień 11 godzin i 22 minuty temu

Tragiczny skok ze spadochronem. Nie żyje prezes portu lotniczego w Łodzi
dodane 2014-09-14 (20:36) 1 dzień 10 godzin i 17 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Twoim zdaniem Ewa Kopacz będzie lepszym premierem niż Donald Tusk?

liczba oddanych głosów: 17291