więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1064509solidarnych Solidarni z Ukrainą

śląskie

Zmarła 14-latka zatruta tlenkiem węgla.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-12-07 (20:30) 4 miesiące 12 dni 6 godzin i 15 minut temu
drukuj

Czternastoletnia dziewczynka zmarła po zatruciu tlenkiem węgla w Siemianowicach Śląskich. Pozostałe trzy osoby z jej rodziny trafiły do szpitala.

Jak poinformował rzecznik siemianowickiej straży pożarnej starszy kapitan Marcin Wyrzykowski, w sobotę po południu tamtejsi strażacy zostali poproszeni przez policję o otwarcie jednego z mieszkań w bloku przy ul. Kasztanowej.

- Było podejrzenie, że w mieszkaniu dzieje się coś złego. W środku była czterosobowa rodzina. Te osoby zostały ewakuowane, przekazane pogotowiu ratunkowego. Dziewczynka w wieku 14 lat poniosła niestety śmierć przez zatrucie tlenkiem węgla, pozostałych przekazano pogotowiu ratunkowemu, a następnie przewieziono do szpitala - powiedział Wyrzykowski.

Strażacy w mieszkaniu stwierdzili wysokie stężenie tlenku węgla. Nie mieli pewności, które z urządzeń grzewczych było jego źródłem - postępowanie w tej sprawie wszczęła policja.

Śląska straż pożarna przypomina, że co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w całym regionie ginie kilkadziesiąt osób. Często nie ma to związku z pożarem, a wynika z niewiedzy i niewłaściwego używania urządzeń i instalacji grzewczych.

W minionych sześciu sezonach grzewczych (każdego roku od października do marca) liczba poszkodowanych w woj. śląskim wahała się od 380 do ponad 700 rocznie, a liczba zatruć ze skutkiem śmiertelnym wyniosła średnio 30 osób. W ubiegłym sezonie najwięcej interwencji było w Katowicach, Częstochowie, Bytomiu oraz Bielsku-Białej, gdzie odnotowano łącznie 8 zgonów.

W ramach prowadzonej od końca października br. akcji "Nie dla czadu" śląscy strażacy przestrzegają, by nie zaniedbywać przeglądów urządzeń grzewczych i gazowych; informują też o zagrożeniach związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

Jednym z elementów akcji są ulotki z informacjami nt. tlenku węgla - skąd się bierze, co jest główną przyczyną zatruć, jak ratować zaczadzonego oraz co należy zrobić aby być bezpiecznym w swoim domu. Akcja ma potrwać do marca 2014 roku.

(ap)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 3 11.54%
nie 23 88.46%

Przeczytaj też

Dwie osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w Wojnowicach

dodane 2013-12-07 (11:40) 4 miesiące 12 dni 15 godzin i 5 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (60)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
2
~Sebastian 2013-12-08 (02:32) 4 miesiące 12 dni i 13 minut temu

Witam i spulczucia i saczunek dla rodziny bo skada dziewczynki ale takie czujniki powiny dawac mops dla biednych rodzin a dla tych co stac to nakazac kupic ja niemam piecza gazowego tylko mam na opal drzewo i wegiel i sam osobiscie zamontowalem czujnik dymu i czadu bo z tym niema zartuw fakt ze piwnicze mam dobze wentylowanom gdzie znajduje sie piec ale zdazalo sie ze czat posedl do gury do dzwi niewiem jakim czudem ale dziekuje sobie ze to zamontowalem te czujniki i nie zalujcie nato kasy kilka piwek miej wypijecie zeby odlozyc ale pomyscie o sobie i o rodzinie ze to moze uratowac bo w bloku moze byc ze twuj piec bedzie sprawny ale sosiada nie i zamiast do sosiada czat pujsc to do ciebie pujdzie. Pozdrawiam i mam nadzieje ze jak namiej takich ofiar

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

47
15
~zbigniew 2013-12-07 (20:38) 4 miesiące 12 dni 6 godzin i 7 minut temu

Niech zabronią całkiem palić w piecach to zginiemy z zimna. Powiem tak UKOCHANY KRAJ , UMIŁOWANY KRAJ a na koniec KOMUNO WRÓĆ i to jak najszybciej puki mamy granice i kraj jeszcze w kupie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

7
2
~kl123 2013-12-08 (01:56) 4 miesiące 12 dni i 49 minut temu

Szkoda dziewczyny. Życie było przed nią, a tak wszystko diabli wzięli. Pokój jej duszy.

odpowiedz

7
0
~smutne 2013-12-08 (01:46) 4 miesiące 12 dni i 59 minut temu

U nas w kamienicy przebiega rura dostarczająca ciepło do kilku bloków obok.Nikt jednak(administrator i częśc lokat.własnościowych) nie chce nas przyłączyć!!!??Ludzie palą w piecach,mają junkersy etc.Pytam czemu taka głupota i inercja?Czyżby trzeba "zamordować" tlenkiem węgla jakąś rodzinę?

odpowiedz

6
2
~tomek.martin.1 2013-12-07 (21:59) 4 miesiące 12 dni 4 godziny i 46 minut temu

No właśnie znów CO zbiera żniwo, dobry czujnik to koszt ok 100 max 250 zł i to można te drogie łączyć w zestawy, ale mniejsza o to, czujnik ratuje życie. Ale nic nie pomoże jak bd urzadzenie grzewcze niesprawne lub wylot do komina nie bd szczelny,

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

49
11
~EDek 2013-12-07 (20:41) 4 miesiące 12 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Czy nie można ustawowo nakazać instalowanie czujników dwutlenku węgla - a Państwo powinno zapewnić je - na co jak na co ale na to powinny być pieniądze - i założę się że uratowałoby się klika istnień - więc pieniądze muszą na to być !!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
2
~ryswitek 2013-12-08 (00:52) 4 miesiące 12 dni 1 godzinę i 53 minuty temu

Co oni bredzą w blokach piece chyba w kamienicach czynszowych ale szkoda dziecka

odpowiedz

23
12
~mam czujnik 2013-12-07 (20:56) 4 miesiące 12 dni 5 godzin i 49 minut temu

100 zł. Tyle jest warte życie najbliższej rodziny dla ludzi, którzy nie instalują czujnika. Nawet biedny odkładając parę zł miesięcznie by w końcu nazbierał. A tak mamy kolejną tragedię, gdzie za kilka dni jak rodzice dojdą do siebie, będa włosy sobie wyrywać z głowy, ze nie pomyśleli, że zaoszczędzili...Szkoda kolejnej ofiary bezmyślności ludzkiej. Bo bieda nie jest żadnym usprawidliwieniem, powinna być wręcz mobilizacją.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

63
6
~liber 2013-12-07 (20:39) 4 miesiące 12 dni 6 godzin i 6 minut temu

Ofiary "biedy". Przykra prawda, ludzie oszczędzają na wszystkim włącznie z bezpieczeństwem, nie stać na przeglądy,systemy bezpieczeństwa, oszczędzanie zatykając wentylację.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
0
~czujnik czadu 2013-12-07 (23:43) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 2 minuty temu

Nie rozumiem dlaczego w artykule nie wspomniano o czujnikach czadu dostępnych powszechnie w sklepach. Na pewnym znanym portalu aukcyjnym taki czujnik na 3 baterie AAA można nabyć za ok. 50 zł. Czujnik wydaje ostry głośny dźwięk gdy stężenie tlenku czadu w pomieszczeniu wzrośnie powyżej dopuszczalnego poziomu.

odpowiedz

3
0
~nina 2013-12-07 (23:28) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 17 minut temu

czy nie ma przymusowych przegladow takich czadownikow? wtedy ludzie pod grozba kary uzywaliby sprawne

odpowiedz

5
1
~babcia 2013-12-07 (23:23) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 22 minuty temu

Panstwo powinno dofinansowac przeglad urzadzen grzewczych w najbiedniejszych rodzinach ,bo skutki sa tragiczne.Ja dolaczam do tych co twierdza ,ze ludzie oszczedzaja na przegladach z braku pieniedzy.Nikt nie chce umierac z tego powodu;(.Jedyne pocieszenie ,ze to bardzo łagodna smierc,tyllko nie w wieku nascie lat.

odpowiedz

7
0
~strażak 2013-12-07 (23:18) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 27 minut temu

wspólnoty zamiast instalować pokrętła do grzejników niech zakładają czujniki gazu i czadu ilu by ludzi uratowali i nie było by pożarów i bloków do rozbiórki

odpowiedz

4
1
~mjg 2013-12-07 (23:13) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 32 minuty temu

Policjanci poprosili straż żeby ci otworzyli drzwi bo tam może dzieje się coś złego ? Oto do czego prowadzi strach przed odpowiedzialnością przed prokuratorami i sądami , sąsiedzi zadzwonili po policję bo bali się oskarżeń o włamanie policjanci też boją się odpowiedzialności za niepotrzebne wtargnięcie wiec dzwonią po straż i wszystko jest zgodne z prawem ale na pewno trwało to od pół do całej godziny od chwili kiedy pierwszy sąsiad nabrał podejrzeń nie mówiąc już o tych sąsiadach którzy może i coś podejrzewali wczesniej ale zadzwonić na pogotowie gdyby nic nie było to parę tysięcy w plecy a zadzwonić na policję gdyby nikogo nie było w tym mieszkaniu to zarzut zawiadomienia o zdarzeniu którego nie było , chyba do dwuch lat pozbawienia wolności a przynajmniej ze trzy przesłuchania na komisariacie , oto państwo prawa gdzie ludzie boją się udzielić pomocy bo gorzko mogą tego pożalować

odpowiedz

2
2
~Grzegorz 2013-12-07 (23:01) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 44 minuty temu

Tak jest jak żałuje sie na czujkę za parę groszy

odpowiedz

21
1
~poly 2013-12-07 (22:52) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 53 minuty temu

Niezależnie od przyczyn, to wielka tragedia dla rodziców tej dziewczyny. Moje najszczersze wyrazy współczucia.

odpowiedz

2
15
~nieszczescia ludzkie. 2013-12-07 (22:42) 4 miesiące 12 dni 4 godziny i 3 minuty temu

Wystarczy odpuscic sobie balangi swiateczne na jedne jak i drugie swieta i czujnik za te pieniądze można kupic i to ten z najwyższej polki...brak rozsądku jak i brak szacunku dla najbliższych jak i ich zycia często jest jednym z czynnikow oto takich nieszczesc.

odpowiedz

23
6
~Kasia 2013-12-07 (21:34) 4 miesiące 12 dni 5 godzin i 11 minut temu

XXI wiek! Dokąd ludzie będą zmuszeni używać junkersów czy pieców. Ciepłownie powinny dostarczać ciepło tak jak elektrownie prąd.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
6
~HPZ6635 2013-12-07 (21:44) 4 miesiące 12 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Bojlery i żadnego gazowego gówna !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
13
~jak to 2013-12-07 (22:02) 4 miesiące 12 dni 4 godziny i 43 minuty temu

To oni w domu weglem pala?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Nurkowie weszli na pokład koreańskiego promu
dodane 2014-04-19 (20:48) 5 godzin i 57 minut temu

Szef MSZ Ukrainy: przystąpiliśmy do realizacji ustaleń z Genewy
dodane 2014-04-19 (20:05) 6 godzin i 40 minut temu

Parafianie z Jasienicy przyszli ze święconkami. Kościół zamknięty
dodane 2014-04-19 (18:15) 8 godzin i 30 minut temu

"New York Times": będą ćwiczenia sił USA w Polsce, ale nadzwyczaj skromne
dodane 2014-04-19 (14:55) 11 godzin i 50 minut temu

Groby Pańskie
dodane 2014-04-19 (17:30) 9 godzin i 15 minut temu

Norwegowie oburzeni słowami Putina. "Próbuje manipulować nastrojami w NATO"
dodane 2014-04-19 (14:26) 12 godzin i 19 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się wojny na Ukrainie?

liczba oddanych głosów: 7292