więcej

Zmarł Stanisław Dąbrowski, pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2014-01-09 (23:00) 9 miesięcy 21 dni i 53 minuty temu
drukuj


Stanisław Dąbrowski
Stanisław Dąbrowski opinie
W wieku 66 lat zmarł I prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski. Informację potwierdziła Teresa Pyźlak z biura prasowego Sądu Najwyższego. - Był to człowiek wielkiego charakteru. Wspaniały człowiek - powiedział sędzia SN Wojciech Katner.

Stanisław Dąbrowski chorował od kilku miesięcy. Od dłuższego czasu w obowiązkach zastępował go prezes SN sędzia Tadeusz Ereciński.

Na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego Dąbrowski został powołany w październiku 2010 r. Dominującą dziedziną jego zainteresowań była cywilistyka. Od 1990 r. orzekał jako sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

Stanisław Dąbrowski urodził się 12 kwietnia 1947 r. w Sokołowie Podlaskim. W latach 1965-1969 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując w 1970 r. dyplom magistra prawa. Po studiach rozpoczął pracę w sądownictwie jako aplikant sądowy w Sądzie Wojewódzkim dla województwa warszawskiego. Po odbyciu 2-letniej aplikacji i złożeniu egzaminu sędziowskiego w 1972 r. mianowany został asesorem sądowym. Czynności sędziowskie pełnił kolejno w Sądach Powiatowych w Siedlcach i Węgrowie.

W 1974 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Powiatowego w Węgrowie, czasowo pełniąc obowiązki sędziego Sądu Powiatowego w Sokołowie Podlaskim. Następnie w 1976 r. powołany został na przewodniczącego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Węgrowie.

W 1978 r. delegowany został do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach, a następnie w 1979 r. został powołany na sędziego tego sądu. W Sądzie Wojewódzkim orzekał w I i II instancji, a ponadto wykonywał obowiązki związane ze sprawami w zakresie obrotu zagranicznego.

W 1980 r. wstąpił do NSZZ "Solidarność"; pełnił funkcję przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" sądów okręgu Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach, był również członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego nie wystąpił z NSZZ "Solidarność". W latach 1989 -1991 był posłem X Kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm kontraktowy); należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego; działał w Komisjach Sprawiedliwości i Prac Ustawodawczych.

W latach 2002-2004 był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, w 2004 r. objął funkcję wiceprzewodniczącego tej Rady, a następnie w 2006 r. przewodniczącego. Funkcję tę sprawował do marca 2010 r.

(jpo)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć
  • WP.TV: Śmierć w pożarze w domu w Rumi

Złóż kondolencje (222)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
11
~zgryz 2014-01-10 (08:52) 9 miesięcy 20 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Jak możecie tak źle pisać o zmarłym, wielkim człowieku prawa. Pewnie nie możecie sobie wyobrazić, że tacy ludzie jak Stanisław Dąbrowski I Prezes Sądu Najwyższego są NIEZALEŻNI (!!!) i nikt nie może wpłynąć na ich zastosowanie i poszanowanie prawa. Nie wyobrażacie sobie (to do tych, którzy tylko zieją ogniem) jak wielka odpowiedzialność i świadomość głębokiej sumiennności wykonywania zadań ciąży na ludziach takich jak On. Szczere kondolencje rodzinie zmarłego.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~piwko 2014-10-22 (08:43) 8 dni 15 godzin i 10 minut temu

Chciał wykończyć działkowców - i proszę nie żyje....niech Mu ziemia lekką będzie.

odpowiedz

29
4
~kris 2014-01-10 (06:39) 9 miesięcy 20 dni 17 godzin i 14 minut temu

Ukręcił największą aferę łapówkarską w SN - zostawia COŚ po sobie - S M R Ó D

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
3
~lll 2014-01-11 (15:49) 9 miesięcy 19 dni 8 godzin i 4 minuty temu

Naprawde smutno mi jak to czytam. Porządny człowiek, co niedziele widziałam go w kościele. Ostatnimi czasy juz nie dał rady chodzić, prowadzała go jego kochana żona. A teraz czytam i każdy pluje jadem, cieszycie się z jego śmierci. Nie wierze w was :(

odpowiedz

4
0
~him 2014-01-11 (00:02) 9 miesięcy 19 dni 23 godziny i 51 minut temu

Dawno nie czytałem takich wypowiedzi. Po pierwsze to zmarł człowiek więc należy się choć trochę szacunku, po drugie to rozumiem że zdecydowana większość ludzi wypowiadających się jakim to człowiekiem był Pan Prezes znało go i jest pewna tego jaki był i swobodnie bez wyrzutów może wylewać tu swój jad. Opamiętajcie się bo potraficie tylko narzekać jak to wam jest źle a internet służy wam do wylewania swojej frustracji z którą na co dzień nie potraficie sobie poradzić.

odpowiedz

6
1
~ANIA 2014-01-10 (19:18) 9 miesięcy 20 dni 4 godziny i 35 minut temu

Wspaniały ciepły człowiek spoczywaj w spokoju

odpowiedz

3
1
~as 2014-01-10 (19:00) 9 miesięcy 20 dni 4 godziny i 53 minuty temu

Szczere wyrazy współczucia dla rodziny.To był wspaniały CZŁOWIEK!

odpowiedz

9
1
~Noname 2014-01-10 (15:48) 9 miesięcy 20 dni 8 godzin i 5 minut temu

W pierwszej kolejności żal mi jest takiego człowieka jakim był Prezes S. Dąbrowski. Poza tym, że był wybitnym Sędzią, był także dobrym Człowiekiem i szkoda, że tutaj jego cześć jest tak naruszana. Jestem związany z tym sądem, a nie mam poglądów tożsamych z PiS czy PO, a w PRL nie osiągnąłem nawet pełnoletniości, więc proszę o nieuogólnianie. Rzeczywiście zdarzają się przypadki złego orzekania, ale nie należą one do większości. W sprawach cywilnych ktoś musi przegrać, a ktoś wygrać. Przegrany zawsze będzie narzekał na sąd, niezależnie od tego, czy orzeczenie jest prawidłowe czy nie. Ktoś zostanie skazany, a ktoś nie - to już częsta „zasługa” policji i prokuratury w zakresie gromadzenia dowodów i chęci wyjaśnienia sprawy. Również prawo jest dalekie od doskonałości i nakazuje orzekanie w warunkach etycznego „bezprawia”. Abstrahując od znajomości realiów przechodzenia w stan spoczynku w SN (piszą błędnie komentatorzy forum o 67 latach; sędziowie SN pracują dłużej), to wykonywanie obowiązków sędziego wiąże się z wielką odpowiedzialnością, z wielkim stresem i w przypadku spraw karnych zagrożeniem o zdrowie i życie samego siebie i rodziny. Z kolei spraw w SN w Izbie Cywilnej rocznie sędzia ma około 300, a nie jak się niektórym wydaje „1 na pół roku” i są to zawsze sprawy zawiłe. Ktoś orzekać i tak musi w takich warunkach, i tak komuś może się nie spodobać jakieś rozstrzygnięcie sądu (mi też się niektóre nie „podobająâ€), i tak będą zawsze narzekania, ale proszę narzekać w ramach konkretnych spraw, bo większość sędziów orzeka zgodnie z narzuconym przez ustawodawcę prawem oraz proszę nie odbierać szacunku takiemu Człowiekowi, jakim był Prezes S. Dąbrowski.

odpowiedz

1
2
~Ramonka 2014-01-10 (14:48) 9 miesięcy 20 dni 9 godzin i 5 minut temu

Panie tusk! Emeryturki nie doczekał! i wiem do choroby co sie pisze z dużej litery!

odpowiedz

3
12
~Bodzio 2014-01-10 (11:03) 9 miesięcy 20 dni 12 godzin i 50 minut temu

Nie żyje też: Julek Ciulibas, Antek Faja, Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, kogo to obchodzi!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
5
~asd 2014-01-10 (08:31) 9 miesięcy 20 dni 15 godzin i 22 minuty temu

No cóż. Spotka się z prezesem Sądu Ostatecznego to sobie pogadają.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

52
13
~daro 2014-01-10 (07:23) 9 miesięcy 20 dni 16 godzin i 30 minut temu

no i roczek zabrakło do emeryturki ? kto następny

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
1
~ASD 2014-01-10 (11:09) 9 miesięcy 20 dni 12 godzin i 44 minuty temu

Mógł przejść w wieku 60 lat w stan spoczynku, a nie przeszedł. Jak każdy sędzia chciał dociągnąć do 70 lat.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
12
~alice 2014-01-10 (11:39) 9 miesięcy 20 dni 12 godzin i 14 minut temu

co ten Sędzia ROBIŁ za KOMUNY ??czy tez KOLESI BRONIŁ I CHRONIŁ a porządnych ludzi KARAŁ !!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
6
~gucio 2014-01-10 (11:53) 9 miesięcy 20 dni 12 godzin i 1 minutę temu

niech spada ! śmierć jest piękna bo dotyczy wszystkich - czekam na niektórych miny jak przyjdzie do nich śmierć i trzeba się będzie zrównać z biednym sąsiadem !!

odpowiedz

32
21
~mondry 2014-01-10 (08:32) 9 miesięcy 20 dni 15 godzin i 21 minut temu

Powiem wam jedno szaraki. Choc mam 35 lat jestem na emeryturze bo mi sie poszczescilo! Szaraki prawda jest taka ze tylko 65% Polakow, czytaj Polakow nie Polek dozyje to 65 lat. Szaraki co 3 z was nie zobaczy emerytury! Wiek emerytarny trzeba znizyc nie podwyzyc! Na zachodzie, Francja, Niemcy, Szwajcaria 85% ludzi dozyje do emerytury. Szaraki Polska jest przepracowana, znalem jednego co zmarl 2 tygodnie przed emerytura, szaraki uwazajcie na siebie!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

3
3
~reel 2014-01-10 (11:24) 9 miesięcy 20 dni 12 godzin i 29 minut temu

A wiek emerytalny to 67 lat

odpowiedz

2
5
tadek16 2014-01-10 (11:17) 9 miesięcy 20 dni 12 godzin i 36 minut temu

Przeczytajcie artykuł na tej stronie WP na temat orzeczenia prawa własności[dot słupów trakc elektr.]To ten gościu tak orzekał czyli "sprawiedliwie"A jednak nie on jest [był]Najwyższy i dobrze.

odpowiedz

5
4
~j23 2014-01-10 (11:08) 9 miesięcy 20 dni 12 godzin i 45 minut temu

Smutno się zrobiło w Sokołowie Podlaskim.Wyrazy współczucia dla rodziny.To był wspaniały prawy człowiek.

odpowiedz

21
6
~hahahi 2014-01-10 (06:24) 9 miesięcy 20 dni 17 godzin i 29 minut temu

9 lat luki w życiorysie - co styropian robił od 81 do 89? Nie piszą, widać skazywał kolesiów...

odpowiedz