Strona główna serwisu
Zbrodnie popełnione podczas Powstania Warszawskiego nie zostały rozliczone

Zbrodnie popełnione podczas Powstania Warszawskiego nie zostały rozliczone

IPN prowadzi zaledwie trzy śledztwa dotyczące zbrodni niemieckich popełnionych podczas Powstania Warszawskiego - informuje "Nasz Dziennik".
- Ogólnie tego typu postępowań jest trzy- - mówi prokurator Marcin Gołębiewicz, p.o. naczelnika pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN. - Są to postępowania dotyczące zbrodni popełnionych wobec ludności cywilnej, jeńców, powstańców. Oddzielne postępowanie dotyczy zbrodni popełnionych na terenie szpitali i domów opieki - wylicza prokurator.

- Stan ich zaawansowania jest różny. Chodzi o dotarcie do świadków tych wydarzeń, ważna jest także dokumentacja, źródło. Prokuratorzy osobiście jeździli do centrali w Ludwigsburgu zapoznawać się z materiałami będącymi w posiadaniu strony niemieckiej - zapewnia Gołębiewicz. Dodaje, że czyny te są kwalifikowane jako zbrodnie przeciwko ludzkości.

Historycy wskazują, że zbrodnie niemieckie popełnione podczas Powstania praktycznie nie zostały osądzone. - Żadne sankcje tych zbrodniarzy nie spotkały, poczynając od dowódców, np. Ericha von dem Bach-Zelewskiego, Reinera Stahela, czy szeregowych wykonawców zbrodni. Dożywali oni swoich dni w spokoju. Jeżeli byli sądzeni, to za inne zbrodnie, jak Zelewski - mówi prof. Grzegorz Kucharczyk (UAM).

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (117)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
29
~Syn Powstańca 2013-08-02 (06:06) 5 godzin i 46 minut temu

A teraz Tusk sprzedaje Polskę dzieciom, wnukom i prawnukom tych zbrodniarzy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
42
~Lisek 2013-08-02 (06:02) 5 godzin i 50 minut temu

zbrodni dokonał rząd w Londynie co kazał walczyć naiwnym młodym ludziom że wywalczą wolność. Nasza wolność już w tedy była sprzedana przez zachód.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
30
~BERLINER 2013-08-02 (05:37) 6 godzin i 15 minut temu

Powstanie Warszawskie nie mogło się udać, bo już przed powstaniem USA - ALIANCI była podpisana Umowa z Rosją o oddanie Polski po wojnie sowietom, musiał zginąć kwiat Warszawy bo jako jedyne Miasto i Stolica, mogli przeciwstawić się sowietom i tak było z gen. Sikorskim a dzisiaj wielcy sojusznicy USA w oczach Polaków - skazali Polskę na dziesiątki lat, niewolnictwa, reżim i zniewolenie i tak samo robią dzisiaj, tylko to nazywa się demokracja, Ruskie wjechali na Węgry, Czechosłowację, USA - Zachód palcem nie kiwnął i to samo byłoby w Polsce jakby nie stan wojenny wprowadzony przez Jaruzelskiego i to była umowa USA z ZSRR o tym wiedzieli o zamiarach ZSRR, wszystkie takie decyzje są podejmowane między takimi mocarstwami i była na to zgoda, jak nie ma zgody między mocarstwami to i nie ma interwencji jak np. teraz Syria.

odpowiedz

zgłoś do moderacji