więcej

Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy. NIK krytycznie o ustawie o przemocy w rodzinie.

Gazeta Polska Codziennie  Gazeta Polska Codziennie |  dodane 2013-07-17 (07:54) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 4 godziny i 33 minuty temu
drukuj


Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy. NIK krytycznie o ustawie o przemocy w rodzinie
opinie
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przeforsowana przez Platformę Obywatelską chroni sprawców przestępstw i jest wykorzystywana do szybkiego przeprowadzania rozwodów. Kontrola NIK‑u nie pozostawia co do tego żadnej wątpliwości.

Kiedy Platforma Obywatelska oraz wspierająca ją lewica wprowadziły w 2010 i 2011 r. nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, politycy tych partii ogłosili koniec ciemnogrodu. Już nie miała cierpieć żadna żona czy dziecko.

Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. „Zmiany te pogorszyły sytuację dotkniętych przemocą w rodzinie, a także doprowadziły do wyraźnego spadku liczby ujawnionych wypadków przemocy w rodzinie” – stwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli na temat realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy.

Sprawcy przemocy wobec członków swojej rodziny mogą czuć się bezkarni. „W ponad 80 proc. wypadków wyroki wobec sprawców orzekane są przez sądy w zawieszeniu” – czytamy w raporcie. A sądy zamiast kierować „damskich bokserów” na terapie korekcyjno-edukacyjne, orzekają wobec nich „nakaz powstrzymywania się od alkoholu”.

W ocenie NIK‑u wprowadzenie tzw. Niebieskiej Karty, czyli procedury umożliwiającej nawet na podstawie donosu o przemocy np. wobec dziecka wszczęcie postępowania wobec jednego z rodziców, są „korzystne głównie dla osób, dla których jedyną motywacją (…) było uzyskanie dokumentacji dla celów rozwodowych, opieki nad dzieckiem czy też uzyskania prawa do lokalu, ale niekoniecznie były ofiarami przemocy w rodzinie”.

Procedura Niebieskiej Karty została wykorzystana np. przeciw Elżbiecie Wisz z Rzeszowa podczas toczącej się przed sądem rozprawy o prawo opieki nad dzieckiem. O odebranie córki matce zabiega ojciec dziecka.

Pani Elżbieta nawet nie wiedziała, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Rzeszowie wszczął procedurę Niebieskiej Karty. – Postępowanie zostało rozpoczęte po anonimowym telefonie do MOPS‑u, że mogę stosować przemoc wobec córki – mówi „Codziennej” Wisz. – Nikt z Miejskiego Ośrodka nawet nie skontaktował się ze mną, aby zweryfikować donos. Za to zwrócił się o potwierdzenie doniesień do ojca córki oraz poinformował o doniesieniu sąd – relacjonuje.

Kobieta jest rozgoryczona, gdyż – jak twierdzi – w aktach sądowych nie znalazły się żadne ślady dokumentacji MOPS‑u, potwierdzające prawne czynności w ramach procedury Niebieskiej Karty. Sprawa w sądzie trwa już 18 miesięcy, a córka Elżbiety Wisz znajduje się w rodzinie zastępczej. Opiekę nad nią sprawuje ciotka, czyli siostra ojca dziecka. Wisz nie ma wątpliwości, że Niebieska Karta to „narzędzie opresyjnego, totalitarnego systemu”.

Polecamy w Gazecie Polskiej Codziennie: Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy

(msz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 117 94.35%
nie 7 5.65%

Przeczytaj też

NIK: zmiany w Niebieskiej Karcie utrudniają ujawnianie przemocy w rodzinie

dodane 2013-07-15 (13:15) 1 rok 5 miesięcy 2 dni 23 godziny i 12 minut temu

Kobiety Ruchu Palikota: PO prowadzi antykobiecą politykę

dodane 2012-04-26 (15:35) 2 lata 7 miesięcy 21 dni 20 godzin i 52 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (120)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

58
3
~KASA 2013-07-17 (08:41) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 46 minut temu

RZAD CHORY , WYMIAR SPRAWIEDLIWOSCI CHORY , (PO) NIEUDACZNE KTO NAM ZAFUNDOWAŁ TAKĄ SPUSCIZNE - SOLIDARNOŚĆ ?????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

54
2
~PS 2013-07-17 (09:01) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 26 minut temu

Zróbcie ANONIMOWĄ ankietę wśród pracowników pomocy społecznej to wam powiedzą co naprawdę sądzą o efektach ustawy o przemocy w rodzinie - raport NIK to pikuś. Tony papierów, wspomaganie rozpadu rodziny i brak pomocy ofiarom oraz utwierdzanie sprawców przemocy w bezkarności - efekty. Kobieta wzywa policję do pijanego, awanturujacego sie męża - policja przyjeżdża, nie ma gdzie go zabrać (brak w promieniu 50 km. izby wytrzeźwień) - zabierają więc kobietę i odwożą do najbliżej mieszkającej rodziny, pijak zostaje w domu. Rano kobieta zastanawia sie jak wrócić do własnego domu - bo "on" podziękuje za wezwanie policji. Ustawa by mogła działać tylko wtedy gdy najpierw przygotowano by infrastrukturę (izby wytrzeźwień, miejsca pobytu dla ofiar, izolacja sprawców /a nie ochrona sądowa/

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

46
2
~Troll 2013-07-17 (08:45) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 42 minuty temu

co za głupi kraj..... a ludzie nadal wierzą PO a za każdym razem ustawy wymierzane są w tak naprawdę w normalnych ludzi, interesy własne chronią złodzieje i bandyci, kiedy wreszcie zrobicie ludzie z tym porządek?????????? Trzeba pogonić towarzystwo wzajemnej adoracji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

37
3
~Olo 2013-07-17 (08:44) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 43 minuty temu

Całe PO ....

odpowiedz

33
2
~ktosia 2013-07-17 (09:33) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 54 minuty temu

awantura w domu - mąż dostaje białej gorączki, bije dziecko i żonę, wyzywa, rozbija przedmioty; kobieta wzywa policję; policjant zakłada niebieską kartę; po miesiącu spotkanie grupy roboczej i werdykt: nie możemy pani pomóc, bo mąż nie jest alkoholikiem, ale ma TYLKO problem psychiczny, a to powinno się leczyć, może pani sama złożyć doniesienie do prokuratury, bo my nie możemy tego zrobić, nie możemy męża zmusić do leczenia, nie możemy nic... a kobieta "ucieka" z dzieckiem z domu, bo boi się, że znowu będzie to samo...; niebieska karta to fikcja!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

29
2
~wkurzamsie 2013-07-17 (09:12) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 15 minut temu

1 klaps nie jest przemocą, natomiast uderzanie 10 razy mocno jest przemocą. W Polsce niestety wiele osób nie odróżnia tych dwóch rzeczy - współczuję im, bo będą uciekać przed własnymi źle wychowanymi dziećmi. Bezstresowe wychowanie prowadzi do złych zachowań u dzieci. Dziecko kopie obcą kobietę w tramwaju, a kobieta może co najwyżej zgłosić to do straży mijeskiej. Takie dzieci w końcu trafią do rodzin zastępczych i nikt nie będzie się nimi przejmował. Wyrośnie pokolenie łobuzów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

25
2
~robol 2013-07-17 (09:43) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 44 minuty temu

Jak Kaczyński wetował buble to był niesamowity wrzask a teraz Komorowski w podzięce Tuskowi wszystko podpisuje. bronek jest marionetką Tuska nieudacznika.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
1
~świt 2013-07-17 (09:07) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 20 minut temu

PO to POwstało PO,żeby rozwalić wszystko co Polskie na drobny mak,rodziny podstawę NARODU.

odpowiedz

20
1
~44 2013-07-17 (09:07) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 20 minut temu

i dzięki temu zwykły urzędnik który nie ma wykształcenia psychologicznego orzeka o agresji na podstawie donosu - czyli ja nie wiem nie widze a wiem. A co do agresji to wystarczy poczytać posty na na sieci zeby zobaczyć ze wraz z bezrobociem, przywiązaniem pracownika do firmy, brak możliwości udowodnienia przed sądem mobbingu brak perspektyw agresja rosnie. Urzędnicy w OPS sami interpretują prawo, ba sami w zasadzie nie wiedzą jakie ono jest. POmoc rodzinie to wypełnienia papierków. W polskim sądownictwie to kobiety nadal są opiekunami dzieci a zwykle męszczyżni są jej pozbawiani. Każe się za agresje fizyczną a agresja słowna?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

19
2
~tata 2013-07-17 (09:29) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 58 minut temu

Polskie prawo i instytucje działają jakby ich głównym celem było niszczenie rodziny. Modnym sposobem jest stosowanie przez matki kidnapingu co w Polsce jest bezkarne. Wystarczy porwać dziecko i ukrywać się z nim zgłaszając do różnych instytucji kłamliwe pomówienia o poczuciu zagrożenia. Porywacze dostają pełną pomoc bez sprawdzania realności zagrożenia, bez powiadamiania ojca o podjętych działaniach. Jednocześnie porywaczka składa pozew o rozwód i wnioski o zabezpieczenie (pobyt dziecka przy matce i alimenty) legalizując za pomocą sądu porwanie i zapewniając sobie finansowanie kosztem ofiar porwania - dziecka i ojca. Sąd Okręgowy nie bierze zwykle pod uwagę żadnych dowodów zgłaszanych przez ojca. Pomija nawet przyznanie się do kłamstwa o zagrożeniu przez porywaczkę w czasie przesłuchania i zaklepuje wszystkie wnioski porywaczki i kłamcy. Jak zawsze uzasadnia to "dobrem dziecka". Wszystko to spokojnie odbywa się pod nadzorem Rzecznika Praw Dziecka RP Marka Michalaka, który po wydaniu przez Sąd Okręgowy postanowienia ewidentnie naruszającego prawa dziecka umywa ręce twierdząc że nie widzi podstaw do dalszego zajmowania się sprawą. O niewłaściwości i bezduszności RPD RP świadczy decyzja Sądu Apelacyjnego uchylająca postanowienie Sądu Okręgowego. Jednak to trwa wiele miesięcy. Trzy letni synek czeka rok w łapach porywaczy pozbawiony podstawowego prawa do kontaktu z obojgiem rodziców. Sąd Okręgowy, RPD RP oraz tzw instytucje pomocy dzieciom i rodzinie zabrały synowi 1/3 życia! Zaś porywacze po prawomocnym postanowieniu Sądu Apelacyjnego natychmiast znowu porywają synka i ukrywają sie głosząc ponownie kłamstwa o zagrożeniu ze strony ojca! Było wielkim nieszczęściem dla wielu dzieci ponowne wybranie Marka Michalaka na Rzecznika Praw Dziecka RP. Ten bezduszny urzędnik powinien kandydować na Rzecznika Porywaczy Dzieci w RP. Wiele argumentów na niewłaściwość wyboru zostało zlekceważonych przez posłów RP. Tak jak wcześniejsze potyczki Jurka Owsiaka z RPD RP .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
1
~ups 2013-07-17 (10:01) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 26 minut temu

co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze.....taaaak, zutylizujcie nas wszystkich, tylko kto wam pełny żłób zapewni...

odpowiedz

16
1
~lil 2013-07-17 (10:00) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 27 minut temu

Przecież PO w pełni świadomie niszczy rodziny w Polsce i poza nią/niszczenie Polonii/ i jej pociągnięcia nie są przypadkowe.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
2
~tomek1 2013-07-17 (09:16) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 11 minut temu

A co Tuska i PO obchodzi polska rodzina.Szkoda gadać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~osemka9 2013-07-17 (09:11) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 16 minut temu

Kiedyś państwo na wp....ło się w rodzinę i rodziny kwitły! Żadną ustawą "pro rodzinną" czy nakazem nie wyeliminuje się bandyckich zachowań żuli, bo żule bedą zawsze. Ale na nich powinno być "normalne" prawo. Czy znęczsz się nad żoną czy nad babcią-sąsiadką jesteś taką samą kanalią i należy Cię izolować.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~D 2013-07-17 (08:59) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 28 minut temu

PO najwięksi szkodnicy Polski i nie tylko przez tą ustawę.

odpowiedz

13
0
~rex 2013-07-17 (09:16) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 11 minut temu

darmozjady nigdy nie tworzyli prawa dla zwykłych obywateli tylko dla własnych interesów i lobbystów którzy za przeforsowanie swojego interesu płacą grubą kasę tym wybrańcom narodu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
2
~BEZROBOTNY 2013-07-17 (09:39) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 48 minut temu

CZY TUSK I PO ZROBIŁO COŚ DOBREGO I ZA TAKIE PISANIE PRAWA WIELOTYSIĘCZNE PREMIE A POWINNO BYĆ WYRZUCANIE Z PRACY. NO ALE CO WIE O TYM KOPACZOWA. JAKIE ONA MA POJĘCIE. NIC NIE ZROBIŁ W SŁUŻBIE ZDROWIA A AWANSOWAŁA NA DRUGĄ OSOBĘ W PAŃSTWIE. TO JAK ZA PRL GDZIE SŁABY DYREKTOR ZA KARĘ AWANSOWAŁ DO ZJEDNOCZENIA A POTEM DO KOMITETU.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

15
3
~Malkontent Kielecki 2013-07-17 (09:24) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 3 minuty temu

Czy jest cos co zrobilo PO, co jezszce nie zaszkodzilo nam Polakom? Rzadza juz 6 lat, a od 6 lat wieszaja psy na PIS-ie choc ten rzadzil tylko 1,5 roku i honorowo podal sie do dymisji. A PO co zrobilo? Afery, malwersacje, defraudacje, co ustawa to bubel! Jak naszybciej trzeba tych szkodnikow odsunac od wladzy - jak w Elblagu. Dlaczego pisze o Elblagu? Rzad PO wydal m.in. 1 miliard 400 milionow na tzw. inzynierow kontraktow zatrudnionych ekstra przy budowie autostrad, a jak wiecie ZADNA autostrada nie zostala ukonczona ani na czas ani tez w pelnym, zaplanowanym zakresie. Niektore odcinki otwierano za to po 3 razy!!! 1 miliard 400 milionow na biurokratow, czyli nowa metoda na wyprowadzenie (defraudacje) panstwowej kasy. A Elblag? Przekopanie Mierzei Wislanej ktore uczyniloby z Elblaga pelnowartosciowy port morski i oywiloby koninkture (Tusk jakos nie chcial tego zrobic) mialoby kosztowac wg kosztorysu raptem marne 495 milionow!!! Tak sie bawi PO!!! Wiarygodne, ktoremu ufa (podobno) wciaz ponad 20% Polakow???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
0
~MPMPMPMPPM 2013-07-17 (09:47) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 40 minut temu

a czy peło cokolwiek zrobiła dobrze i do końca??? Z "sukcesów" mogę im zaliczyć: podniesienie podatków, podniesienie wieku emerytalnego, zwiekszenie szpiegowania i inwiligacji obywateli, zwiększenie zadłużenia, zwiększenie zatrudnienia niepotrzebnych urzędników itd. itp. Po drugiej stronie trudno się czegoś doszukać

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
4
~adrian2767 2013-07-17 (09:26) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 3 godziny i 1 minutę temu

Ponieważ bezustannie słysze, że przecież PIS przez te niespełna dwa lata rządów i tak nic nie zrobił, więc zapodaję, co zrobił:-produkt krajowy brutto w czasie rządów PIS-u przyrastał rocznie o ponad 6%, produkcja przemysłowa o ponad 10%, inwestycje o 20%, produkcja budowlana o ponad 60%.-w okresie 2005-2007 powstało 1,2 mln miejsc pracy w kraju- spadło bezrobocie z ponad 3 mln osób w 2005 do około 1 mln 100 tys. w 2008- inflacja była niska ( spełniała kryteria wejścia do strefy euro), a zloty stabilny ( złoty nie przekroczył bariery 3.50 za euro).-zmniejszono deficyt finansów publicznych z około 4 proc. PKB do w 2006 do 3 proc. PKB ( jedno z kryterium do przyjęcia waluty unijnej) ( Tu warto przypomnieć, że za rządów PIS Polska spełniała wszystkie kryteria przyjęcia do strefy euro. Jednak Kaczyński sensownie uznał, że jesteśmy za słabi gospodarczo i ekonomicznie, żeby starać się o wejście do korytarza ERM2 ( zamrożenie kursu złotego na dwa lata)-cena benzyny spadla z ok. 4,30 zł do 3,70 zł.-zlikwidowano podatek od spadków i darowizn- zmniejszono podatek dochodowy od osób fizycznych- obniżono o ponad polowe składkę rentową, dzięki czemu wzrosły pensje- podniesiono znacząco najniższą płacę.-w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności rząd PIS uzyskał 67,3 mld euro na lata 2007 – 2013. ( za które obecnie są budowane m.in. drogi ).-wprowadził w ramach polityki prorodzinnej nieznane w Polsce a powszechne w Europie Zachodniej odpisy od podatku na każde dziecko- wydłużył urlopy macierzyńskie- wprowadził też tzw. „becikowe”, czyli zapomogę z tytułu urodzenia dziecka- na dożywianie dzieci przeznaczył 500 mln zł rocznie.-zainicjował politykę bezpieczeństwa energetycznego przez poszukiwanie niezależnych źródeł energii w kraju i zagranicą- sprzeciwiał sie budowie gazociągu północnego z Niemiec do Rosji- zainicjował budowę „gazoportu”.-wprowadził mechanizmy konkurencji w telefonii komórkowej: spadły o prawie połowę ceny dostępu do internetu i ceny usług telefonicznych-stworzył Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciw praktykom monopolistycznym.-powołał Centralne Biuro Antykorupcyjne-wprowadził sady 24-godzinne (zlikwidowane przez rząd Donalda Tuska)- powołał Krajową Szkołę Sędziów i Prokuratorów. Po dwóch latach rządów PiS przestępczość kryminalna spadla o 18 proc.-dokonał likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych - powołał nowe służby specjalne- rozpoczął restrukturyzacje polskich sil zbrojnych.-przeprowadził ustawową lustrację zahamowaną dziś przez PO i SLD.-wzmocnił pozycję Instytutu Pamięci Narodowej.-nakłady na ochronę zdrowia wzrosły o ponad 10 mld zł, tj. o 26%, a niedopłacanym latami pracownikom tej branży podniesiono wynagrodzenia o blisko jedna trzecią. Żaden rząd tego nie przeprowadził do tamtej pory, a i do dziś.Za rządów PiS 86% Polaków deklarowało, ze czują sie zadowoleni, a ponad 60% twierdziło, ze żyje sie im dostatnio.TAK WAM BYL ZLE???NAPRAWDE...A CO TUSSK z VICKIEM zrobil do dzis???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 2 godziny i 3 minuty temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 2 godziny i 22 minuty temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 2 godziny i 32 minuty temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień i 27 minut temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 23 godziny i 57 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 27558