więcej

Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy. NIK krytycznie o ustawie o przemocy w rodzinie.

Gazeta Polska Codziennie  Gazeta Polska Codziennie |  dodane 2013-07-17 (07:54) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 14 godzin i 32 minuty temu
drukuj


Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy. NIK krytycznie o ustawie o przemocy w rodzinie
opinie
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przeforsowana przez Platformę Obywatelską chroni sprawców przestępstw i jest wykorzystywana do szybkiego przeprowadzania rozwodów. Kontrola NIK‑u nie pozostawia co do tego żadnej wątpliwości.

Kiedy Platforma Obywatelska oraz wspierająca ją lewica wprowadziły w 2010 i 2011 r. nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, politycy tych partii ogłosili koniec ciemnogrodu. Już nie miała cierpieć żadna żona czy dziecko.

Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. „Zmiany te pogorszyły sytuację dotkniętych przemocą w rodzinie, a także doprowadziły do wyraźnego spadku liczby ujawnionych wypadków przemocy w rodzinie” – stwierdza raport Najwyższej Izby Kontroli na temat realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy.

Sprawcy przemocy wobec członków swojej rodziny mogą czuć się bezkarni. „W ponad 80 proc. wypadków wyroki wobec sprawców orzekane są przez sądy w zawieszeniu” – czytamy w raporcie. A sądy zamiast kierować „damskich bokserów” na terapie korekcyjno-edukacyjne, orzekają wobec nich „nakaz powstrzymywania się od alkoholu”.

W ocenie NIK‑u wprowadzenie tzw. Niebieskiej Karty, czyli procedury umożliwiającej nawet na podstawie donosu o przemocy np. wobec dziecka wszczęcie postępowania wobec jednego z rodziców, są „korzystne głównie dla osób, dla których jedyną motywacją (…) było uzyskanie dokumentacji dla celów rozwodowych, opieki nad dzieckiem czy też uzyskania prawa do lokalu, ale niekoniecznie były ofiarami przemocy w rodzinie”.

Procedura Niebieskiej Karty została wykorzystana np. przeciw Elżbiecie Wisz z Rzeszowa podczas toczącej się przed sądem rozprawy o prawo opieki nad dzieckiem. O odebranie córki matce zabiega ojciec dziecka.

Pani Elżbieta nawet nie wiedziała, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Rzeszowie wszczął procedurę Niebieskiej Karty. – Postępowanie zostało rozpoczęte po anonimowym telefonie do MOPS‑u, że mogę stosować przemoc wobec córki – mówi „Codziennej” Wisz. – Nikt z Miejskiego Ośrodka nawet nie skontaktował się ze mną, aby zweryfikować donos. Za to zwrócił się o potwierdzenie doniesień do ojca córki oraz poinformował o doniesieniu sąd – relacjonuje.

Kobieta jest rozgoryczona, gdyż – jak twierdzi – w aktach sądowych nie znalazły się żadne ślady dokumentacji MOPS‑u, potwierdzające prawne czynności w ramach procedury Niebieskiej Karty. Sprawa w sądzie trwa już 18 miesięcy, a córka Elżbiety Wisz znajduje się w rodzinie zastępczej. Opiekę nad nią sprawuje ciotka, czyli siostra ojca dziecka. Wisz nie ma wątpliwości, że Niebieska Karta to „narzędzie opresyjnego, totalitarnego systemu”.

Polecamy w Gazecie Polskiej Codziennie: Zamiast chronić rodzinę, ustawa ją niszczy

(msz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 117 94.35%
nie 7 5.65%

Przeczytaj też

NIK: zmiany w Niebieskiej Karcie utrudniają ujawnianie przemocy w rodzinie

dodane 2013-07-15 (13:15) 1 rok 1 miesiąc 5 dni 9 godzin i 11 minut temu

Kobiety Ruchu Palikota: PO prowadzi antykobiecą politykę

dodane 2012-04-26 (15:35) 2 lata 3 miesiące 25 dni 6 godzin i 51 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (119)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
0
~babcia 2013-07-17 (12:37) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 9 godzin i 49 minut temu

Te dowody do sądu to bzdura. Mąż tłukł mnie przez 19 lat aż krew sikała na sufit. Kiedy zażadałam rozwodu to pani sędzina (starsza kobieta) uznała że fakt alkoholizmu i przemocy ze strony męża nie jest przesłanką do rozwodu ( udowodnione dwoma oskarzeniami w sądzie i dozorem prokuratorskim). Te czyny są przesłanką do sprawy karnej, ale do rozwodowej nie bo nadal razem mieszkamy. Uciekłam od męża pod przysłowiowy most, po 3 latach dostałam . Żadna organizacja rządowa ani kobieca mi nie pomogła.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~kramik 2013-07-17 (15:22) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 7 godzin i 4 minuty temu

Idealny sposob na rozbicie rodzin, potencjalnych punktow oporu.

odpowiedz

6
2
~asder 2013-07-17 (12:26) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Anonimowy donos i każdy rodzic może mieć taką Niebieską Kartę.

odpowiedz

11
25
~obywatel46 2013-07-17 (10:30) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 56 minut temu

Kontrola NIK-u nie pozostawia cienia watpliwosci? Ustawa przeforsowana przez PO? Nie NIKu!!!! Ustawa uchwalona przez SEJM RP!!! Czyzby pracownicy NIKu wiernie sluzacy dwum PiSowskim prezesom: L.Kaczynskiemu i J.Wojciechowskiemu, nie znali Konstytucji RP? Czyzby w swojej wiernosci partyjnej zapomnieli kto tworzy prawo? Tak wyglada niezaleznosc NIK-u? Czy NIK jest jeszcze jedna instytucja, ktora ma za zadanie dokopac Tuskowi i PO? Czy wy urzedasy oceniacie ustawe sejmowa czy wynik glosowania partyjnego? Co wy bredzicie!!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

25
2
~robol 2013-07-17 (09:43) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 43 minuty temu

Jak Kaczyński wetował buble to był niesamowity wrzask a teraz Komorowski w podzięce Tuskowi wszystko podpisuje. bronek jest marionetką Tuska nieudacznika.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
4
~Veritas 2013-07-17 (10:28) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 58 minut temu

To jest narzędzie szantażu w rodzinach. Szczególnie widoczne to jest w rodzinach o długim stażu gdzie jeden z małżonków poczuł wolę bożą i chce się drugiego pozbyć, lub znaleźć pretekst do rozwodu. Kobiety już wiedzą, że jak mąż przyjdzie wypity to wystarczy wyskoczyć do sąsiadów z krzykiem że ją bije. Później zajmują się tym urzędnicy np. gminy. Kompletnie nieprzygotowani do tego typu działalności. Ich decyzje w większości spraw są chore. Jak się prześledzi przepisy to się okazuje, że jeden człowiek może zniszczyć drugiego człowieka. Decyduje urzędnik z gminy. Na czym polega interwencja np. żona wie, że mąż pije i szybko nie wróci, wzywa policję niby na interwencję, ci po odczekaniu godziny wyjeżdżają. Na drugi dzień żona na policji zeznaje bzdury a ci zakładają mu niebieską kartę. Później to już leci z górki. Facet, którego jedynym przewinieniem jest to, że od czasu do czasu wypije, jest w jednej chwili winny i będzie miał wiele problemów z wyjściem z sytuacji. Musi być grzeczny kilka lat, a i tak łatka raz przypięta będzie się ciągnąć przez całe życie. Obserwuję to np. na podstawie osiedla na którym mieszkam. Kobiety jak się dowiedziały co mogą to każda z tego skorzystała /tak jak stwierdził NIK/ tyle, że skutki dla niektórych stały się opłakane. Faceci, niektórzy z pracą /urząd, administracja, kierowcy, itp./ po wyroku, nawet w zawieszeniu tracili pracę, rodzina traciła dochód, kobieta wierząca w nowy związek zostawała na lodzie, bez opieki bez partnera, którego tak lekkomyślenie się pozbyła. W jednym przypadku, miesiąc po wyrzuceniu męża kobieta po wylewie jest sparaliżowana i nie ma kto się nią opiekować. Dziecko /25 lat/, chłopak pije. Pomysły PO są często z pogranicza Orwelowskich powieści. Jeszcze dajcie Gowinowi możliwość kastracji i decyzje o tym dajcie urzędnikom gminy - poziom tych ludzi często z rodziny bądź po uważaniu wójta, zarówno zawodowy jak i moralny niczym nie różni się od tego, którego w sumie oni sądzą. Jadna taka założona karta, żeby się oczyścić /osoba niewinna/ trwa wg przepisów conajmniej dwa lata. Ale założenjie karty trwa 15 min.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~wacekplacek8346754 2013-07-17 (10:55) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 31 minut temu

To jeden z Mnóstwa dowodów na Antypolską Przestepczą działalność tej Bolszewickiej Maffi Kaczora Donalda T.!!! To Klon tzw. UW która byla V-tą Kolumną Czerwonych Zbrodniarze w Seregach Solidarności. To rząd tadeusza m. udostępnił tym Czerwonycm Zbrodniarzom Bezkarny POwrót do Koryta!

odpowiedz

19
2
~tata 2013-07-17 (09:29) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 57 minut temu

Polskie prawo i instytucje działają jakby ich głównym celem było niszczenie rodziny. Modnym sposobem jest stosowanie przez matki kidnapingu co w Polsce jest bezkarne. Wystarczy porwać dziecko i ukrywać się z nim zgłaszając do różnych instytucji kłamliwe pomówienia o poczuciu zagrożenia. Porywacze dostają pełną pomoc bez sprawdzania realności zagrożenia, bez powiadamiania ojca o podjętych działaniach. Jednocześnie porywaczka składa pozew o rozwód i wnioski o zabezpieczenie (pobyt dziecka przy matce i alimenty) legalizując za pomocą sądu porwanie i zapewniając sobie finansowanie kosztem ofiar porwania - dziecka i ojca. Sąd Okręgowy nie bierze zwykle pod uwagę żadnych dowodów zgłaszanych przez ojca. Pomija nawet przyznanie się do kłamstwa o zagrożeniu przez porywaczkę w czasie przesłuchania i zaklepuje wszystkie wnioski porywaczki i kłamcy. Jak zawsze uzasadnia to "dobrem dziecka". Wszystko to spokojnie odbywa się pod nadzorem Rzecznika Praw Dziecka RP Marka Michalaka, który po wydaniu przez Sąd Okręgowy postanowienia ewidentnie naruszającego prawa dziecka umywa ręce twierdząc że nie widzi podstaw do dalszego zajmowania się sprawą. O niewłaściwości i bezduszności RPD RP świadczy decyzja Sądu Apelacyjnego uchylająca postanowienie Sądu Okręgowego. Jednak to trwa wiele miesięcy. Trzy letni synek czeka rok w łapach porywaczy pozbawiony podstawowego prawa do kontaktu z obojgiem rodziców. Sąd Okręgowy, RPD RP oraz tzw instytucje pomocy dzieciom i rodzinie zabrały synowi 1/3 życia! Zaś porywacze po prawomocnym postanowieniu Sądu Apelacyjnego natychmiast znowu porywają synka i ukrywają sie głosząc ponownie kłamstwa o zagrożeniu ze strony ojca! Było wielkim nieszczęściem dla wielu dzieci ponowne wybranie Marka Michalaka na Rzecznika Praw Dziecka RP. Ten bezduszny urzędnik powinien kandydować na Rzecznika Porywaczy Dzieci w RP. Wiele argumentów na niewłaściwość wyboru zostało zlekceważonych przez posłów RP. Tak jak wcześniejsze potyczki Jurka Owsiaka z RPD RP .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
1
~Alfa 2013-07-17 (10:47) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 39 minut temu

A spodziewaliście się czegoś lepszego po PO? Lemingi: ave Donald!

odpowiedz

14
2
~BEZROBOTNY 2013-07-17 (09:39) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 47 minut temu

CZY TUSK I PO ZROBIŁO COŚ DOBREGO I ZA TAKIE PISANIE PRAWA WIELOTYSIĘCZNE PREMIE A POWINNO BYĆ WYRZUCANIE Z PRACY. NO ALE CO WIE O TYM KOPACZOWA. JAKIE ONA MA POJĘCIE. NIC NIE ZROBIŁ W SŁUŻBIE ZDROWIA A AWANSOWAŁA NA DRUGĄ OSOBĘ W PAŃSTWIE. TO JAK ZA PRL GDZIE SŁABY DYREKTOR ZA KARĘ AWANSOWAŁ DO ZJEDNOCZENIA A POTEM DO KOMITETU.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~iPad 2013-07-17 (10:42) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 44 minuty temu

skutek lewicowej glupoty

odpowiedz

4
2
~zdrajcy POLSD 2013-07-17 (10:41) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 45 minut temu

Rodzina to ostoja państwa. Czy ktoś tego chce, czy nie. Dlateo rząd zdrajców chce rodziny niszczyć!

odpowiedz

5
0
~on 2013-07-17 (10:28) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 58 minut temu

Dla sądu - ha ha ha , aby były pieniądze nie ważne kto wygra,nie ważne jest kto jest sprawcą.Ważna jest kasa, brakuje przecież 24 miljardów w budżecie.

odpowiedz

54
2
~PS 2013-07-17 (09:01) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 13 godzin i 25 minut temu

Zróbcie ANONIMOWĄ ankietę wśród pracowników pomocy społecznej to wam powiedzą co naprawdę sądzą o efektach ustawy o przemocy w rodzinie - raport NIK to pikuś. Tony papierów, wspomaganie rozpadu rodziny i brak pomocy ofiarom oraz utwierdzanie sprawców przemocy w bezkarności - efekty. Kobieta wzywa policję do pijanego, awanturujacego sie męża - policja przyjeżdża, nie ma gdzie go zabrać (brak w promieniu 50 km. izby wytrzeźwień) - zabierają więc kobietę i odwożą do najbliżej mieszkającej rodziny, pijak zostaje w domu. Rano kobieta zastanawia sie jak wrócić do własnego domu - bo "on" podziękuje za wezwanie policji. Ustawa by mogła działać tylko wtedy gdy najpierw przygotowano by infrastrukturę (izby wytrzeźwień, miejsca pobytu dla ofiar, izolacja sprawców /a nie ochrona sądowa/

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

11
3
~aza 2013-07-17 (10:26) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 1 minutę temu

wiecie ile kobiet siedzi po więzieniach bo broniąc się chwyciły za nóż? bydlak ją lał,ale zabiła "człowieka"...dostaje 10 lat,dzieci poniewierają się po domach dziecka..ofiara a dostaje jeszcze w d...ę..

odpowiedz

10
0
Obserwator analityk 2013-07-17 (10:24) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 2 minuty temu

Ilekroć urzędnicy się wtrąca w nasze życie, tylekroć organizują nam kłopoty. Ilekroć zrobią to posłowie, robią nam dramaty. Prawo mamy zagmatwane, podatki tak ustawione by uczciwy płacił krocie, a cwaniak ani grosza, Można pójść do wiezienia za działkę marihuany, ale nikomu nic się tak naprawdę nie stanie za okradzenie z dorobku życia bezbronnych zwłaszcza starszych ludzi. Mądrości i umiejętności urzędników i posłów doświadczamy tak czesto, ze chyba nikt z nas juz nie ma złudzeń.

odpowiedz

2
2
~wertyu 2013-07-17 (10:23) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 3 minuty temu

postępowe lansery mają w d... rodzinę. za duży trud!!! jest ustawa nie ma sprawy!!!! nikt a nikt publicznie nie powiedział; Szpachelka nie bij swojej babay bo będzie niebieska!!

odpowiedz

7
1
~zaz 2013-07-17 (10:21) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 5 minut temu

Nic dziwnego. peło. E-sądy czyli sądy bez sądu wykorzystywane przez cwaniaków z firm windykacyjnych, przemoc w rodzinie , dziwne krd i inne gdzie bez wyroku można dopisać każdego. To wymiar sprawiedliwości w wydaniu peło.

odpowiedz

10
1
~kolos 2013-07-17 (10:21) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 5 minut temu

Jak PO coś wymyśli to tylko płakać nad tymi ustawami. Najgorsza antypolska partia od zarania dziejów.

odpowiedz

33
2
~ktosia 2013-07-17 (09:33) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 12 godzin i 53 minuty temu

awantura w domu - mąż dostaje białej gorączki, bije dziecko i żonę, wyzywa, rozbija przedmioty; kobieta wzywa policję; policjant zakłada niebieską kartę; po miesiącu spotkanie grupy roboczej i werdykt: nie możemy pani pomóc, bo mąż nie jest alkoholikiem, ale ma TYLKO problem psychiczny, a to powinno się leczyć, może pani sama złożyć doniesienie do prokuratury, bo my nie możemy tego zrobić, nie możemy męża zmusić do leczenia, nie możemy nic... a kobieta "ucieka" z dzieckiem z domu, bo boi się, że znowu będzie to samo...; niebieska karta to fikcja!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rossija24: ciężarówki zawróciły z przejścia granicznego z Ukrainą
dodane 2014-08-20 (19:27) 2 godziny i 59 minut temu

Nowe ofiary starć z prorosyjskimi rebeliantami w Doniecku
dodane 2014-08-20 (18:44) 3 godziny i 42 minuty temu

Wojna plakatowa między PO a PiS
dodane 2014-08-20 (09:32) 12 godzin i 54 minuty temu

Obama: dla Państwa Islamskiego nie ma miejsca w XXI wieku
dodane 2014-08-20 (19:20) 3 godziny i 6 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.