Strona główna serwisu

PAP

Wystawa gołębi w 4. rocznicę tragedii w Katowicach
Wystawa gołębi w 4. rocznicę tragedii w Katowicach

PAP

Wystawa gołębi w 4. rocznicę tragedii w Katowicach

Trzecie Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych rozpoczynają się w Sosnowcu - dzień po 4. rocznicy katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK). Ponieważ pogoda jest podobna, jak podczas tamtej tragedii, organizatorzy na liczne pytania o bezpieczeństwo hali odpowiadają, że warstwa śniegu na dachu jest monitorowana i utrzymywana znacznie poniżej norm.
Głównymi przyczynami zawalenia się dachu hali MTK były - według ustaleń inspekcji budowlanej i prokuratury - błędy projektowe i konstrukcyjne oraz nadmierne zaleganie na dachu śniegu. W hali, w której odbywały się akurat targi gołębi, zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Grubość warstwy śniegu na dachu hali kompleksu wystawienniczego Silesia Expo w Sosnowcu, jak poinformował Sebastian Reńca z biura prasowego tej spółki, wynosi w piątek od 12 do 20 cm, czyli kilkakrotnie poniżej dopuszczalnej grubości. - Warstwa śniegu na dachu hali wystawienniczej jest cały czas monitorowana nie tylko przez pracowników sosnowieckiego centrum targowego, ale również funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej - zaznaczył Reńca.

Zapewnił, że obiekt jest całkowicie bezpieczny. - System odwadniający dach jest podgrzewany, co zapobiega zlodowaceniu w kanałach odwadniających. Nic nie podwieszamy do konstrukcji, co dodatkowo zwiększa wytrzymałość dachu hali ponad normy - podkreślił Reńca.

Według służb prasowych Silesia Expo, III Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych mają być rekordowe pod względem wystawców, zajętej przez nich powierzchni w hali Expo Silesia oraz liczby prezentowanych ptaków.

Targi odbędą się jednocześnie z 60. Ogólnopolską Wystawą Gołębi Pocztowych oraz II Wystawą Państw Europy Centralnej, które organizuje Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.

Imprezy te wypełnią całą powierzchnię sosnowieckiej hali - 13,5 tys. m.kw. Wezmą w nich udział hodowcy z 13 krajów: prócz Polski, z Belgii, Niemiec, Holandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Włoch, Chorwacji, Serbii, Słowenii, Chin. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 5 tysięcy gołębi pocztowych. Ich ceny wahają się od 10 tys. do 100 tys. euro.

Do 2006 r. coroczne targi i wystawy dla hodowców gołębi odbywały się na Śląsku, gdzie hobby to jest najpopularniejsze w kraju. Po katastrofie, która miała miejsce 28 stycznia 2006 r., właśnie podczas tej imprezy, w 2007 r. hodowcy przenieśli się do Gdańska, od 2008 r. powrócili na południe Polski.

Dach największej hali na terenie MTK (15 tys. m kw.), w której akurat odbywały się targi gołębi pocztowych zawalił się w sobotę 28 stycznia 2006 r. ok. godz. 17.15. Wielu osobom, udało się wyjść na zewnątrz o własnych siłach i bez obrażeń. Ofiar mogło być więcej, gdyby do wypadku doszło nieco wcześniej - wielu gości niedługo przed katastrofą opuściło halę.

Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski i jedna z większych akcji ratunkowych - w jej kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało ponad 1,3 tys. osób. Dużym problemem była niska temperatura - minus 15 stopni Celsjusza. Już w czasie akcji ratowniczej wiele osób zwracało uwagę, że na dachu hali zalegała gruba warstwa śniegu i lodu.

Katowicka prokuratura okręgowa zamknęła śledztwo latem 2008 r. Z ustaleń postępowania wynika, że na tragedię złożyły się błędy i zaniechania w fazie projektowania i budowy hali (projekt wykonawczy pawilonu odbiegał znacząco od sporządzonego prawidłowo projektu budowlanego, by ograniczyć koszty), a także jej użytkowania i nadzoru nad obiektem.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (5)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Korba 2011-02-26 (20:20) 23 godzin i 54 minut temu

W telewizji pokazano wypowiedź uczestnika wystawy. W dniu zakończenia na hali odbywała się impreza muzyczna. !!!!!!!!!!!!!! Osoba w starszym wieku ok. 60 lat - emeryt, wypowiedział się , że muzyka była tak głośna , że szklanki jeździły po stole. !!!!!!!!!! Czy komisja wzięła pod uwagę możliwość dudnienia lub rezonans akustyczny. !!!!!!!! Po tragedii w telewizji nie widziałem już tej wypowiedzi !!!!!!!!!!. Podejrzewam , że to była główna przyczyna katastrofy !!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~MD 2010-01-29 (21:27) 22 godzin i 47 minut temu

sTRASZNE...BYŁAM TAM 4 LATA TEMU..UBŁAGAŁAM UCIEKAJACEGO MEŻCZYZNE ABY POMÓGŁ MI SIE WYDOSTAC...OGROMNY HUK...CISZA...PŁACZ I LAMENT..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
marek 2010-01-29 (11:40) 8 godzin i 34 minut temu

sprawdzaja grubośc warstwy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
muminka 2010-01-29 (11:34) 8 godzin i 40 minut temu

zapewnień organizatorów wcale bym nie poszła!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1