więcej

małopolskie

Wybitna muzykolog laureatką Konkursu im. Długosza.

PAP |  dodane 2009-11-05 (22:05) 5 lat 2 miesiące 23 dni 9 godzin i 14 minut temu
drukuj


Wybitna muzykolog laureatką Konkursu im. Długosza
opinie
Muzykolog Teresa Chylińska, autorka monografii "Karol Szymanowski i jego epoka", została laureatką 12. edycji Konkursu im. Jana Długosza, który rozstrzygnięto w Krakowie. Nagrodzoną książkę wydała krakowska oficyna Musica Iagellonica.

- Nikt dotąd nie ukazał postaci Karola Szymanowskiego, nurtujących go idei i przemyśleń, w tak wszechstronny i pełny sposób - powiedział muzykolog prof. Leszek Polony w laudacji podczas gali finałowej konkursu w Operze Krakowskiej.

-
Takie dzieło wydarza się nie raz na rok, lecz raz na dziesięciolecia Prof. Leszek Polony
Takie dzieło wydarza się nie raz na rok, lecz raz na dziesięciolecia. Można rzec, iż na równi zasługuje ono na nagrodę, której patronuje imię wielkiego polskiego dziejopisarza, jak i sama nagroda zyskuje dzięki niemu na swym prestiżu - dodał, gratulując laureatce.

Wydane w 2008 r. trzytomowe dzieło "Karol Szymanowski i jego epoka" to obszerna monografia życia i twórczości jednego z najoryginalniejszych kompozytorów europejskich XX w. Według wydawcy, jest pierwszym tak pełnym, źródłowym opracowaniem tematu. Zawiera nieznane dotąd fakty biograficzne, przynosi rewizję wyników dotychczasowych badań, prostuje mylne ustalenia i deformujące opinie. Koleje losów kompozytora ukazane są na szerokim tle historycznym, bez którego niepodobna zrozumieć ani psychologii twórcy, ani jego sztuki.

Teresa Chylińska (ur. w 1931 r.) studiowała muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1953 r. rozpoczęła pracę jako redaktor w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie. Badania naukowe Chylińskiej niemal od początku koncentrowały się na twórczości Szymanowskiego. Jest redaktorem naukowym wydania dzieł oraz bogatej korespondencji tego kompozytora.

- Monografia "Karol Szymanowski i jego epoka", jest więc zwieńczeniem pracy całego życia, wiodącego od żmudnego gromadzenia dokumentacji i źródeł oraz wydania dzieł muzycznych, po syntezę życia i twórczości - powiedział prof. Polony o autorce nagrodzonego dzieła.

Według naukowca, dzieło Chylińskiej to pasjonująca opowieść nie tylko o Szymanowskim ale też o burzliwych czasach, w których przyszło mu żyć. - Po pierwsze - jest epopeją Europy na granicy dwóch epok: epoki XIX-wiecznego, mieszczańskiego czy jeszcze ziemiańskiego salonu, oraz XX-wiecznej epoki buntu mas, rewolucji i wojen światowych, bezkrytycznej fascynacji techniką, ale i zarazem rozbudzających się nadziei na nowy świat - ocenił prof. Polony.

Konkurs im. J. Długosza organizowany jest corocznie od 1998 r., jako wydarzenie towarzyszące Targom Książki w Krakowie. W zamiarze organizatorów ma promować książki poważne i wartościowe, cenione przez środowiska naukowe. Ma doceniać pracę autorów dzieł "o wybitnych walorach naukowych, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym".

Bezpośrednim celem konkursu jest wybór najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych.

Nagrodą w konkursie jest statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego oraz 30 tys. zł. Do nagrody nominowanych było 10 książek.

W skład jury, któremu przewodniczy prof. Władysław Stróżewski, wchodzą profesorowie: Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Piotr Sztompka i Jerzy Wyrozumski.

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie oraz Polska Izba Książki.

(tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Bartosz Głowacki laureatem konkursu Młody Muzyk Roku

dodane 2009-12-28 (23:30) 5 lat 1 miesiąc 7 godzin i 49 minut temu

Znamy laureatów festiwalu dramaturgii w Zabrzu

dodane 2009-10-25 (22:30) 5 lat 3 miesiące 3 dni 8 godzin i 49 minut temu

Nagroda dla dziennikarki, która łamie schematy

aktualizacja 2009-10-20 (14:01) 5 lat 3 miesiące 8 dni 17 godzin i 18 minut temu

W innych serwisach

  • Bloog.pl: Konkurs fotograficzny.
  • Pytamy.pl: Konkurs na avatar?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~BoLek 2009-11-05 (23:46) 5 lat 2 miesiące 23 dni 7 godzin i 33 minuty temu

Co tak mało komentarzy?
Czyżby temat był zbyt trudny?

odpowiedz

0
0
~Pan Sułek 2009-11-05 (22:27) 5 lat 2 miesiące 23 dni 8 godzin i 52 minuty temu

Agnieszka.
Chylińska ma na imię Agnieszka i ostatnio przeszła zadziwiającą metamorfozę.Odkryła że jest kobietą i że umie kochać i że fajnie jej z tym.No i fajnie.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Szef MSZ Rosji: Ukraina musi być neutralna, żeby uniknąć dalszego podziału
dodane 2015-01-28 (12:00) 19 godzin i 19 minut temu

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej
dodane 2015-01-28 (11:22) 19 godzin i 57 minut temu

Szef administracji Putina skrytykował Komorowskiego
dodane 2015-01-27 (22:35) 1 dzień 8 godzin i 44 minuty temu

Pisarz, który ustalił skład Cyklonu B
dodane 2015-01-28 (02:22) 1 dzień 4 godziny i 57 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 27513