więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1061590solidarnych Solidarni z Ukrainą

Wokalista zespołu Universe popełnił samobójstwo.

PAP |  aktualizacja 2007-11-02 (16:28) 6 lat 5 miesięcy 16 dni 23 godziny i 10 minut temu
drukuj


Mirosław Breguła, współzałożyciel popularnego - zwłaszcza w latach 80. - zespołu Universe, nie żyje. 43-letni muzyk popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu w Chorzowie - poinformowała policja. Informację potwierdzili członkowie zespołu.

top

Galeria

galeriaZobacz galerię
Samobójstwo wokalisty zespołu Universe
top

Jesteśmy zasmuceni i zaskoczeni tą wiadomością. Ostatnio wszystko szło w dobrym kierunku, przynajmniej tak się wydawało. Nie obserwowaliśmy żadnych niepokojących symptomów. Mieliśmy plany koncertowe - powiedział współzałożyciel zespołu Universe Henryk Czich.

Jak przyznał, w przeszłości grupa i sam jej lider mieli trudne chwile, ale ostatecznie zawsze udawało się porozumieć. W czwartek Breguła przysłał koledze z zespołu sms-em życzenia urodzinowe. Nic nie zdradzało, że mógłby chcieć się zabić - dodał Czich.

Nie wiem, może to ta refleksja jaka towarzyszy każdemu z nas w dniu Wszystkich Świętych, rozrachunek, jakiego wtedy człowiek dokonuje - pchnęły Mirka do samobójstwa? - zastanawia się Czich.

Czich nie potrafi na razie odpowiedzieć na pytanie, co dalej z zespołem. Nie zamierzamy niczego robić na siłę, przyszłość pokaże. Na pewno jesteśmy winni Mirkowi i fanom koncert wspomnieniowy. Uważam, że był jednym z najzdolniejszych, choć niedocenianych, polskich kompozytorów - podkreślił.

Mirosław Breguła urodził się w 1964 roku, był gitarzystą, wokalistą i kompozytorem. Zespół Univerese założył razem z Czichem w 1981 r. W następnym roku po raz pierwszy wystąpili publicznie. W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1988 r. zespół zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu za piosenkę "Tacy byliśmy". Cztery lata później na opolskim festiwalu grupa zdobyła I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój".

Do innych największych przebojów grupy zalicza się takie utwory jak "Mr Lennon", "Wołanie przez ciszę", "Ty masz to, czego nie mam ja".

Piosenka "Mr Lennon" długo utrzymywała się na szczytach list przebojów. Mimo tych sukcesów w latach 80. żadna firma fonograficzna nie chciała wydać płyty długogrającej Universe. Dopiero na początku lat 90. ukazała się składanka "The best of Universe". W nagraniach kolejnych płyt brali udział m.in. Józef i Jan Skrzek, Andrzej Urny i Beno Otręba.

Breguła był zafascynowany grupą The Beatles. To z tej fascynacji zrodziła się nazwa zespołu, nawiązująca do kompozycji Lennona i McCartneya "Across the Universe".(aka)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 5 83.33%
nie 1 16.67%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Norwegowie oburzeni słowami Putina. "Próbuje manipulować nastrojami w NATO"
dodane 2014-04-19 (14:26) 1 godzinę i 12 minut temu

Poszukiwania malezyjskiego boeinga w kluczowej fazie
dodane 2014-04-19 (11:02) 4 godziny i 36 minut temu

Szef Al-Kaidy wzywa dżihadystów do jedności
dodane 2014-04-19 (09:55) 5 godzin i 43 minuty temu

Janusz Głowacki: Ukrainie przydałby się taki Wałęsa
dodane 2014-04-19 (09:21) 6 godzin i 17 minut temu

Tragiczny wypadek pod Wałczem - 1 osoba nie żyje, 6 rannych
dodane 2014-04-19 (09:04) 6 godzin i 34 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się wojny na Ukrainie?

liczba oddanych głosów: 6604