Strona główna serwisu
Władze Częstochowy napisały list do prezydenta RP ws. przywrócenia woj. częstochowskiego

Władze Częstochowy napisały list do prezydenta RP ws. przywrócenia woj. częstochowskiego

• Prezydent Częstochowy napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy
• Zwrócił się w nim o podjęcie działań, które przywrócą woj. częstochowskie
• "Reforma z 1998 roku była niekorzystna dla Częstochowy"
• W tej sprawie trwa też akcja wysyłania listów do premier Szydło
Jasna Góra Jasna Góra ()
Podczas briefingu w Częstochowie prezydent miasta przypomniał postulaty dotyczące planów odtworzenia woj. częstochowskiego oraz poinformował o kolejnych inicjatywach w tej sprawie.

Matyjaszczyk podpisał także list w tej sprawie skierowany do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odniósł się w nim do złożonej przed rokiem deklaracji Dudy z kampanii wyborczej ws. poparcia planowanych zmian administracyjnych w kraju, w tym przywrócenia woj. częstochowskiego.

"Cieszymy się, że wyrażał pan stanowisko w pełni zbieżne z naszym, mówiąc o potrzebie swoistej rewitalizacji byłych miast wojewódzkich, którym nie zrekompensowano utraty statusu wojewódzkiego" - podkreślił Matyjaszczyk.


"Wspólnie rozumiemy, jak niekorzystny dla Częstochowy skutek przyniosła reforma administracyjna kraju z 1998 roku. Z pomocą pana prezydenta jest jednak szansa na odzyskanie przez nas regionalnej podmiotowości, która należy się blisko 230-tysięcznej Częstochowie - miastu zasłużonemu dla polskiej historii i zasługującemu na instrumenty rozwojowe, jakie posiadają miasta wojewódzkie" - dodał włodarz Częstochowy.

Podczas konferencji Matyjaszczyk odniósł się również do listu skierowanego z końcem lutego do premier Beaty Szydło ws. "jak najszybszych działań zmierzających do zapowiadanych zmian administracyjnych". "Obiecane zmiany mają wielkie znaczenie dla naszego miasta i regionu, nasi mieszkańcy czekają na nie z niecierpliwością oraz nadzieją" - podkreślił w nim.

W Częstochowie trwa akcja wysyłania listów do premier Szydło w tej sprawie. Jak poinformował rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj, dotychczas wysłano ich kilkanaście tysięcy. Wyjaśnił, że dokładnej liczby listów nie da się ustalić, ponieważ niektórzy mieszkańcy miasta i okolic wysyłają je indywidualnie.


Będzie reforma administracyjna?

Temat przywrócenia woj. częstochowskiego podnieśli podczas kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Po wyborach wsparł ją prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD).

Przeciwny tej idei jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Radni Sejmiku Woj. Śląskiego przyjęli w lutym oświadczenie dotyczące "propozycji reformy administracyjnej państwa". Wyrazili w nim "dezaprobatę" dla proponowanych zmian, które "przyniosłyby dziś zdecydowanie więcej zagrożeń niż korzyści".

Pytana przez dziennikarzy pod koniec stycznia premier Beata Szydło powiedziała, że rząd nie prowadzi prac nad powołaniem jakiegokolwiek nowego województwa. Dodała jednak, że jeśli pojawią się związane z tym inicjatywy obywatelskie, zostaną rozważone.

Wcześniej szef częstochowskiego okręgu PiS poseł Szymon Giżyński deklarował, że prace nad utworzeniem woj. częstochowskiego zaczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a zakończą w obecnej kadencji Sejmu. Jak obecnie podkreśla, są obecnie sprawy pilniejsze do realizacji, na które czekają wszyscy Polacy. Zapewnia, że zwolennicy idei powołania woj. częstochowskiego nie czekają bezczynnie na rozwój wypadków, m.in. prowadzą debatę nad kształtem przyszłego województwa.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (97)
Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
163
~Karol2015 2016-03-01 (17:29) 54 minut temu

Brakuje stanowisk dla swoich? Liczcie do licha niepotrzebne wydatki, budżet Kraju pusty.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
141
~fx 2016-03-01 (17:29) 54 minut temu

Może 2 województwa połowa Częstochowy jedno a druga połowa drugie będzie więcej urzędników.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
132
~edi 2016-03-01 (17:29) 54 minut temu

PO.EBAŁO czy jak Częstochowa z przyległościami to niecały 1 milion ludzi jakie województwo. Jak chcecie to do Kielc albo Krakowa część waszego terenu przyłączą bo część to 100% ŚLĄSK - LUBLINIEC i okolice.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3