Strona główna serwisu
Wielkie zmiany -​ 49 zawodów na nowych warunkach

Wielkie zmiany -​ 49 zawodów na nowych warunkach

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił w sobotę 49 zawodów, w których znikną lub będą złagodzone warunki uprawniające do ich wykonywania. Lista objęła m.in.: przewodników, zawody prawnicze, instruktorów jazdy, taksówkarzy, geodetów i bibliotekarzy.
Według zaprezentowanych założeń projekt ma być dostępny w przyszłym tygodniu - całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu ma nastąpić w przypadku przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Obecnie przewodnik bądź pilot wycieczki musiał odbyć wymagane szkolenia teoretyczne i praktyczne i posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Po zmianach miałby pozostać jedynie obowiązek niekaralności za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. Wyjątkiem, gdzie szkolenie miałoby być nadal wymagane, miałby być jedynie zawód przewodnika górskiego.

Całkowicie mają być także zniesione wymagania ustawowe do zawodów: spawacza w zakładach górniczych (odkrywkowych i głębinowych) i mechaników wierni w zakładach górniczych. Licencje i wymogi mają też przestać obowiązywać wobec pośredników pracy i doradców zawodowych.

Bardziej szczegółowe i drobniejsze zmiany dotyczą uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodów prawniczych. W tej grupie znalazły się profesje adwokata, radcy prawnego, komornika i notariusza. Ma nastąpić m.in. likwidacja części testowej egzaminu adwokackiego i radcowskiego, pozostanie jednak wymóg zdania części pisemnej polegającej na rozwiązaniu zagadnienia prawnego. Ponadto w przypadku osób przechodzących do adwokatury z na przykład sądownictwa z pięciu do trzech lat ma ulec skróceniu wymagany czas pracy w innym zawodzie prawniczym.


Z kolei w odniesieniu do komorników o pół roku - do półtora roku - skrócony ma zostać czas aplikacji. W planach jest ponadto rezygnacja z obowiązkowych badań psychologicznych kandydatów na komorników i zmiana zasad egzaminu komorniczego, m.in. poprzez likwidację jego części ustnej.

O pół roku - do dwóch lat - skrócony ma zostać natomiast okres aplikacji notarialnej, planowana jest również likwidacja części testowej egzaminu notarialnego. Łatwiejsza ma się także stać przejście do zawodu notariusza z innych zawodów prawniczych - np. komornika i adwokata.

Zmiany mają także dotyczyć syndyków i urzędników w sądach i prokuraturach. W przypadku syndyka obniżona ma zostać opłata za egzamin licencyjny, nie trzeba także będzie przedstawiać zaświadczenia z rejestru dłużników oraz lekarskiego i psychologicznego. Od urzędników sądowych i prokuratorskich nie będzie wymagane wykształcenie wyższe, zaś staż zostanie skrócony do pół roku.


Zmiany mają czekać także geodetów. Zniesieniu ma ulec egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Wymagany będzie tylko wpis do rejestru dokonywany na podstawie tytułu zawodowego w zakresie uprawnień, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Obecnie wymagana praktyka zawodowa przyszłego geodety to trzy lata, jeśli posiada wykształcenie wyższe lub sześć lat, jeśli ma wykształcenie średnie.

Kursy, egzaminy i licencje zniesione zostaną w odniesieniu do pracowników ochrony fizycznej. Zamiast egzaminu wprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia, a zamiast licencji -­ wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Obecnie dla kandydatów do wykonywania tego zawodu odbywają się przede wszystkim szkolenia strzeleckie.

Egzamin przed komisją powołaną przez komendanta głównego policji musi natomiast obecnie zdać kandydat na detektywa. Według przedstawionych założeń dla uzyskania licencji zamiast egzaminu wymagane będzie jedynie odbycie obowiązkowego szkolenia. W przypadku detektywów nie zmienią się natomiast wymogi przedstawienia zaświadczenia o niekaralności, badania lekarskiego, psychologicznego i wywiadu policyjnego.

Aby dziś zostać bibliotekarzem lub pracownikiem dokumentacji i informacji naukowej w ośrodku akademickim, należy mieć wykształcenie wyższe, co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe i zdać egzamin, do którego jest się dopuszczanym po ocenie dorobku naukowego, którą przeprowadza komisja kwalifikacyjna. Po deregulacji jedynym wymogiem ma być wykształcenie wyższe.

Zmienią się wymogi wobec egzaminatorów przyznających uprawnienia do kierowania pojazdami. Trzeba będzie mieć co najmniej 23 lata i wykształcenie co najmniej średnie (a nie - jak dotąd - wyższe), a okres posiadania prawa jazdy kategorii B skróci się z sześciu do trzech lat. Tak jak dawniej trzeba się legitymować niekaralnością za przestępstwo komunikacyjne, korupcyjne, seksualne i przeciwko dokumentom, ukończyć kurs kwalifikacyjny w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, zdać egzamin przed komisją weryfikacyjną i uczestniczyć jako obserwator w siedmiu egzaminach prowadzonych przez kogoś innego oraz przeprowadzić trzy egzaminy pod nadzorem uprawnionego. Instruktor nauki jazdy również będzie musiał wykazać się taką samą niekaralnością, ukończonym kursem i zdanym egzaminem, ale nie musi już mieć wykształcenia średniego i wymagany staż z prawem jazdy skróci się mu z trzech do dwóch lat.


Taksówkarze nie będą już musieli odbywać kursu i zdawać egzaminu z topografii miasta, przepisów porządkowych i prawa pracy. Pozostanie im obowiązek wykazania niekaralności za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku oraz przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Niezależnie od deregulowanych przepisów państwowych samorządy nakładają na taksówkarzy obowiązek uzyskania specjalnej licencji na świadczenie usług w mieście - deregulacja tego nie dotyczy i licencje pozostają.

Ułatwiony ma zostać dostęp do zawodu zarządcy nieruchomości. Wymogami wpisu do rejestru pozostanie pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Zlikwidowana zostanie odpowiedzialność zawodowa zarządców przed organami korporacyjnymi, pozostanie tylko sądowa. Utrzymany miałby zostać obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem działalności.

Pośrednikom w obrocie nieruchomościami resort chce zlikwidować licencje zawodowe i znieść wymóg posiadania wykształcenia wyższego, studiów podyplomowych i praktyki zawodowej. Jedynymi wymogami wpisu do rejestru pozostanie pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność. Podobnie jak u zarządców nieruchomości zlikwidowana będzie odpowiedzialność zawodowa, inna niż sądowa, a utrzymany - obowiązek posiadania polisy OC za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Wymagane kursy i staż pracy mają też być uchylone wobec instruktorów sportu i trenerów sportowych - od klasy pierwszej do mistrzowskiej. Ostatnią deregulowaną grupą dziewięciu zawodów, w przedstawionych przez MS założeniach, są pracownicy statków żeglugi śródlądowej: marynarze, bosmani, sternicy, mechanicy, szyprowie i przewoźnicy. Resort chce skrócenia wymaganej obecnie praktyki, jaką muszą odbyć, by uzyskać uprawnienia do żeglugi - które to uprawnienia nadal pozostaną.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (31)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~antek 2012-03-03 (20:22) 11 godzin i 35 minut temu

hm to teraz zlodziej bedzie mogl zostac wykfalifikowanym pracownikiem ochrony he he pistolet tez dadza piknie bo z pudla wlasnie wyszlem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~klika górą 2012-03-03 (18:33) 13 godzin i 24 minut temu

Pajace sądzą że ktoś da im się nabrać! W przypadku zawodów prawniczych skróceniu ulegnie tylko czas aplikacji . Wszyscy wiemy że łapówki po kilkaset tysięcy złotych trzeba zapłacić za to żeby tylko dostać się na aplikikację i w tym najważniejszym przypadku nic się nie zmienia . Klika górą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~Marta 2012-03-03 (21:10) 10 godzin i 47 minut temu

Znieście aplikacje prawnicze to będzie prawdziwa reforma a tak to znowu Tusk robi tzw.PR. bicie piany i oszukiwanie ludzi że likwidujecie korporacje. To kłamstwa . Wy tylko pozbawiacie licencji płotki. Słabych.Rekiny w postaci adwokatów i radców mogą spać spokojnie. Prawdziwym korporacjom Tusk nic nie zrobi.Rząd Tuska uprawia więc ściemę. Dostęp do zawodów prawniczych będzie nadal zamknięty.Taka prawda panie Tusk, pan jest zawodowym kłamcą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~wyborca 2012-03-03 (20:51) 11 godzin i 6 minut temu

Nowe przepisy oznaczają,że obecny rząd nie panuje nad bezrobociem w Polsce. Rząd całkowicie zrzuca z siebie odpowiedzialność za obywareli. Czas na nowe wybory

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~klika górą 2012-03-03 (18:38) 13 godzin i 19 minut temu

Pajace sądzą że ktoś da im się nabrać! W przypadku zawodów prawniczych skróceniu ulegnie tylko czas aplikacji . Wszyscy wiemy że łapówki po kilkaset tysięcy złotych trzeba zapłacić za to żeby tylko dostać się na aplikikację i w tym najważniejszym przypadku nic się nie zmienia . Klika górą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Wiola 2012-03-03 (21:55) 10 godzin i 2 minuty temu

Mnie zastanawia tylko jedno, im mniej płatne zajęcie, tym mają wyższe wymagania. Dla przykładu, kiedyś w aptece przyszedł cudzoziemiec i chciał kupić leki, okazało się, że żadna z pań magistrów farmacji nie znała angielskiego, o zgrozo również żaden z klientów :-) Natomiast kiedyś widziałam ogłoszenie o pracę do biblioteki i wymagania: studia wyższe magisterskie, znajomość programów biurowych i trzy języki obce płynnie w mowie i piśmie - angielski, niemiecki i francuski :-) Tak zdębiałam, że zrobiłam zdjęcie tego ogłoszenia, bo już myślałam, że nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć w POlandzie :-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~antek 2012-03-03 (20:23) 11 godzin i 34 minut temu

hm to teraz zlodziej bedzie mogl zostac wykfalifikowanym pracownikiem ochrony he he pistolet tez dadza piknie bo z pudla wlasnie wyszlem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~buli71 2012-03-03 (20:01) 11 godzin i 56 minut temu

znów będą szaleć tłuki ochroniarze bez licencji, a te niby Szkolenia to będzie wielka lipa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~klika górą 2012-03-03 (18:29) 13 godzin i 28 minut temu

Pajace sądzą że ktoś da im się nabrać! W przypadku zawodów prawniczych skróceniu ulegnie tylko czas aplikacji . Wszyscy wiemy że łapówki po kilkaset tysięcy złotych trzeba zapłacić za to żeby tylko dostać się na aplikikację i w tym najważniejszym przypadku nic się nie zmienia . Klika górą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~klika górą 2012-03-03 (18:29) 13 godzin i 28 minut temu

Pajace sądzą że ktoś da im się nabrać! W przypadku zawodów prawniczych skróceniu ulegnie tylko czas aplikacji . Wszyscy wiemy że łapówki po kilkaset tysięcy złotych trzeba zapłacić za to żeby tylko dostać się na aplikikację i w tym najważniejszym przypadku nic się nie zmienia . Klika górą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Klika górą 2012-03-03 (18:23) 13 godzin i 34 minut temu

Pajace sądzą że ktoś da im się nabrać! W przypadku zawodów prawniczych skróceniu ulegnie tylko czas aplikacji . Wszyscy wiemy że łapówki po kilkaset tysięcy złotych trzeba zapłacić za to żeby tylko dostać się na aplikikację i w tym najważniejszym przypadku nic się nie zmienia . Klika górą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~Władzio 2012-03-03 (19:38) 12 godzin i 19 minut temu

.....to i tak za mało....jeśli ktoś ma wykształcenie w danym kierunku powinien z urzędu mieć dostęp do zawodu....w razie czego, każdy podlega odpowiedzialności sądowej, a resztę zweryfikuje życie i konkurencja....w końcu mamy wolny rynek....to pierwszy krok tej ekipy w dobrym kierunku, chociaż zbyt nieśmiały.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~jarek 2012-03-05 (03:52) 4 godziny i 5 minut temu

W 2010 r weszła w życie Ustawa o sporcie, a w 2011 rozporządzenie o kształceniu instruktorów i trenerów w sporcie. Mam przekonanie, że ten rząd nie wie co robi. Jeśli chodzi o zawód trenera i instruktora, to formalnie takiego zawodu nie ma i nie było. Jednakże, aby prowadzić zajęcia sportowe należało posiadać odpowiednie przeszkolenie na kursach lub na studiach firmowane przez odpowiednie Ministerstwo. Nie było żadnych egzaminów państwowych, były decentralizowane. Teraz proponuje się, aby każdy mógł prowadzić zajęcia sportowe minimum wykształcenie średnie. Przypomnę, że trener- instruktor prowadzi zajęcia z człowiekiem, a nie prowadzi samochodu, czy chodzi po górach lub sprzedaje domy. Ile krzywdy można zrobić dziecku nie znając podstaw jego rozwoju, zasad stosowania ćwiczeń. Instruktor- trener jest czasami jak lekarz i zasada primo non nocere była wspólna. Cała wiedza nad ukształtowaniem właściwych podstaw wiedzy trenerskiej wymagała pracy wielu pokoleń. Teraz jednym głupim posunięciem likwiduje się ich pracę. Nie prawdą jest, że w np. w Niemczech nie ma wymagań w stosunku do osób chcących prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi. Są kursy i inne szkolenia, które pozwalają uzyskać niezbędną wiedzę, aby zająć się tą profesją. Pan Gowin, nie bardzo się w tym temacie orientuje, chyba, że chodzi o zapełnienie Orlików, bo nie było programu kształcenia instruktora na Orliku. Co może przekazać osoba, która ukończy szkołę średnią i z tzw. łapanki zostanie zatrudniona na tym cudownym obiekcie? Czy będzie choć znała przepisy, aby dzieciom sędziować mecz p. siatkowej nożnej, czy koszykówki? Wątpię! Będzie rosło pokolenie, które kompletnie nie będzie zorientowane w problemach sportowych, a niewiedza pseudofachowców wychowa kalekie pokolenia. Wydaje się, ze rząd idzie na kompletną łatwiznę, a J.CH.GutsMuths, J. Śniadecki, J.H. Pestolozzi, H. Clias, T. Czacki, P. H. Ling, H. Ling, F.L.Hahn, A. Spies, F. Amoroso, J. Lindhard, E. Falk, P.F. Lesgaft, T. Arnold, J. Naismisth, D. Sargent, J. J. Rousseeau, M. Tyrs, H. Jordan, E. Godlewski, H. Kuczalska, W.E. Rau, S. Karpowicz, E. Piasecki, E. Kozłowski, F. Kapałka, K. Gaulhofer. M. Streicher, E. Cenar, W. Osmólski, J. Mydlarski, Z. Gilewicz, W. Missiuro i wielu tutaj nie wspomnianych, którzy siódme poty wylewali, aby udoskonalić wiedzę o człowieku, o jego naturalnych potrzebach ruchu fizycznego, rozwoju sprawności ruchowej przewracają się w grobie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~cebal 2012-03-04 (04:05) 3 godziny i 52 minut temu

To teras tylko zlikwidowac wymuk matóry na stódia bo ia żem hce stódiować i wozić pasażerów taksuwkom by mieć siano na trzesne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Stefanek 2012-03-03 (23:21) 8 godzin i 36 minut temu

Okradam każdego dnia cudzoziemców,stawki taxi nie są w stanie opłacić bieżących rachunków. Uwolnienie rynku traktuje jako upust Boży,teraz będę trzepać kieszenie,niech tylko trafienie na Gowina. Mam wyrzuty sumienia,paskudne odczucia,że kradne.Wszystkie kraje ma regulacje w tym zawodzie,limit taksowek podnosi standard przewozu. Znam przypadek,że ktoś kupił samochod za 900pln i wozi nim pasażerów. Zabraknie środków na używany samochód,zostaje riksza,panie ministrze. Co za pala?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Kika 2012-03-03 (21:16) 10 godzin i 41 minut temu

Komornicy bez badan psychologicznych niezle to dluznicy sa w powaznych opalach

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~lalala 2012-03-03 (21:15) 10 godzin i 42 minut temu

Niedługo będzie jak w czasach rewolucji kulturalnej w Chinach - kowal będzie mógł wykonywać zawód dentysty!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~ala 2012-03-03 (21:13) 10 godzin i 44 minut temu

W ten sposób wielu niekompetentnych ludzi w naszym kraju (a już teraz jest ich aż zbyt wielu na intratnych stanowiskach) będzie dzięki znajomym kolesiom dostawało pracę. Takie działania sprzyjają ludziom bez odpowiednich kwalifikacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~antek 2012-03-03 (20:22) 11 godzin i 35 minut temu

hm to teraz zlodziej bedzie mogl zostac wykfalifikowanym pracownikiem ochrony he he pistolet tez dadza piknie bo z pudla wlasnie wyszlem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Bob 2012-03-04 (19:44) 12 godzin i 13 minut temu

Ta akcja to będzie duży sukces tego Rządu. Na bezrybiu ... itd .....

odpowiedz

zgłoś do moderacji