Strona główna serwisu
Weszła w życie nowelizacja znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków

Weszła w życie nowelizacja znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków

• Nowelizacja znosi od 1 września tego roku obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków
• Wprowadza też zmiany w nadzorze pedagogicznym
Zgodnie z nowelizacją dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Według noweli od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.


Nowelizacja umożliwia też rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Będą mieli oni czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promocji do klasy II. Do końca roku szkolnego będzie obowiązane kontynuować naukę w klasie I lub korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym.

MEN szacuje, iż we wrześniu 2016 r., oprócz dzieci siedmioletnich - którym w tym roku jako sześciolatkom odroczono obowiązek szkolny (jest ich 91 tys., czyli 21 proc. rocznika) - do I klasy trafi ok. 10-15 proc. sześciolatków, których rodzice będą chcieli skorzystać z tego, że klasy będą mniej liczne oraz 10-15 proc. dzieci, będących obecnie w klasach I, które na wniosek rodziców będą zapisane ponownie do klas I.

Analogiczne prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymały też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. obecnie uczące się w II klasie. Dzieci te są pierwszą grupą, która rozpoczęła obowiązkowo naukę w szkole w wieku sześciu lat.


Nowela przesuwa o trzy lata - do 2019 r. - wejście w życie przepisów nakazujących samorządom przekształcanie oddziałów przedszkolnych w szkołach w przedszkola i w ten sposób utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, samorządy na takie przekształcenie mają czas do 1 września 2016 r. Według resortu edukacji samorządy sygnalizowały, że nie są w stanie tego zrobić w tym czasie m.in. ze względu na inne wymagania stawiane szkołom i przedszkolom; w efekcie zapowiadają likwidację oddziałów przedszkolnych.

W związku ze zwiększeniem liczby dzieci w edukacji przedszkolnej poprzez pozostawienie w niej sześciolatków zwiększona zostaje w 2016 r. kwota dotacji z budżetu dla samorządów na jednego przedszkolaka z 1305 zł na 1370 zł.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w nadzorze pedagogicznym. Zgodnie z nią minister edukacji ma otrzymać prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Obecnie prawo powoływania i odwoływania ich przypisane jest wojewodzie - z zastrzeżeniem, że ma się ono odbywać za zgodą ministra edukacji.

Wyłonienie kandydatów na stanowisko kuratora tak jak teraz odbywać się ma na drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Osoba ubiegająca się o stanowisko kuratora musi legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel, nie będzie jednak musiała mieć doświadczenia w nadzorze pedagogicznym. Szczegóły konkursu ma regulować rozporządzenie ministra.


Osoby powołane na stanowisko kuratora oświaty, na mocy obowiązujących do soboty przepisów, będą zajmowały stanowiska nie dłużej niż przez trzy miesiące od dnia wejście w życie nowych przepisów. Wojewodowie w terminie 14 dni od wejścia w życie noweli mają ogłosić konkursy na stanowiska kuratorów.

Nowelizacja przywraca kuratorowi prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół. Dotąd, choć kuratorzy mają obowiązek zaopiniować uchwały samorządów o zamiarze likwidacji szkoły, przedszkola lub innej placówki oświatowej, to ich opinia nie była wiążąca dla samorządów.

Przywrócony zostaje też być obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora w przypadku udzielenia przez samorząd zezwolenia na założenie przez osobę fizyczną lub prawną publicznej szkoły lub placówki oświatowej. Ma to na celu uniemożliwienie ewentualnej próby zastąpienia szkoły prowadzonej przez samorząd publiczną szkołą prowadzoną przez inny podmiot.

Przywrócenie rodzicom prawa wyboru, czy dziecko rozpoczyna naukę w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat, zapowiedziała premier Beata Szydło w swoim sejmowym expose. Zaznaczyła wówczas, że odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków będzie przeprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządu. Powrót do obowiązku szkolnego od siódmego roku życia był też jednym z haseł wyborczych PiS w kampanii wyborczej.

Stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat trwa w Polsce od 2009 r. Przez pierwszych pięć lat decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice. 1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej poszedł obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Rok wcześniej - we wrześniu ub. roku - obok siedmiolatków do I klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.


Zobacz także: MNiSW chce zwiększać nakłady na humanistykę. Zapowiada też mniej biurokracji na uczelniach

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (185)
Nie zgadzam się z opinią
102
Zgadzam się z opinią
382
~ala 2016-01-23 (09:06) 4 godziny i 14 minut temu

I bardzo dobrze. W tej reformie chodzilo tylko o to żeby szybciej wypchnąć ludzi na rynek pracy, żeby szybciej ściągać podatki i zus.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
105
Zgadzam się z opinią
264
~ja 2016-01-23 (08:50) 4 godziny i 30 minut temu

Jak mądrze! Dzieci będą dłużej dziećmi,o rok później pójdą do pracy , a na emerytów popracują emigranci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
49
Zgadzam się z opinią
182
~tata 2016-01-23 (08:55) 4 godziny i 25 minut temu

I bardzo się cieszę. Ja dziecka nie puszczę wcześniej. Nie będę mu zabierał dzieciństwa. Poza tym szkoły nie są przygotowane na sześciolatki. Sami nauczyciele to przyznają. Boją się tylko mówić to na głos.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
46
Zgadzam się z opinią
139
~beata 2016-01-23 (09:53) 3 godziny i 27 minut temu

Jako jeden z niewielu rządów PiS wprowadza w życie swoje obietnice wyborcze! 500zł na drugie dziecko, szkoła od siódmego roku życia,... i tak po kolei wprowadzi wszystkie. Ale najważniejsze, że dobierają się do tyłków złodzieją i pasożytom. "ludziom"którzy od środka uśmiercali naszą ojczyznę. Brawo PiS!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
99
~lala 2016-01-23 (09:58) 3 godziny i 22 minut temu

Tak martwcie się o nauczycieli, jest przecież wybór chcecie to posyłacie dziecko skoro się nadaję. A jak nie to nie i co w tym zlego? W końcu rodzice wiedzą najlepiej czy dziecko sobie poradzi czy nie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
105
~RE 2016-01-23 (10:14) 3 godziny i 6 minut temu

I POZAMYKAĆ TE GIMNAZJA I GIT!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
102
~mamazaangażowana 2016-01-23 (11:15) 2 godziny i 5 minut temu

Jestem mamą dzieci w wieku szkolnym. Większość rodziców, których znam jest zadowolonych ze zmian wprowadzonych przez PIS. Przez kilka lat rząd PO-PSL olewał wolę rodziców i prawdziwe dobro naszych dzieci, kierując się tylko finansami. Rodzice muszą mieć wybór co jest lepsze dla ich dzieci!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
117
~fi 2016-01-23 (09:30) 3 godziny i 50 minut temu

nareszcie normalnie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
100
~aaa 2016-01-23 (10:05) 3 godziny i 15 minut temu

No i brawo!!! Nareszcie;-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
87
~tytus 2016-01-23 (10:53) 2 godziny i 27 minut temu

Brawo PiS, jeden z postulatów spełniony teraz kolej na pozostałe.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
95
~As1221224444 2016-01-23 (09:50) 3 godziny i 30 minut temu

Tylko zrobiono dzieciom krzywdę, wprowadzając sześciolatki do szkoły, kiedy w końcu nasi politycy zacznął nas słuchać i odpowiedzą za durne propozycje, powinno być rozliczanie polityków i karanie za głupotę, bo przychodzą nowi i tylko na udry i wymyśla coś taki i uważa ze jego idea jest super, a to dotyczy się nie tylko PiS, ale wszystkich opcji począwszy od PO A kończąc Wałęsie od którego zaczęło sie rozgrabianie Polski . Pozdrawiam

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
72
~gosc 2016-01-23 (09:56) 3 godziny i 24 minut temu

A czy te ustawe PO, PSL lub Nowoczesna tez skierowali do TK?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
56
~matel 2016-01-23 (12:12) 1 godzinę i 8 minut temu

I BARDZO DOBRZE TO RODZICE TERAZ ZADECYDUJĄ CZY POSŁAĆ 6 LATKA DO SZKOŁY CZY TEŻ NIE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
61
moja ojczyzna 2016-01-23 (11:10) 2 godziny i 10 minut temu

Bardzo madra decyzja!!!!!!!!!!!!!!!wreszcie dzieci beda mialy szanse na normalne dziecinstwo,a obowiazki zaczna sie w odpowiednim czasie.Jeszcze,zeby rodzice wyeliminowali z ich dziecinstwa komputery zanim pojda do szkoly ,aby w dziecku rozwijala sie wyobraznia,a nie pobieranie informacji z gotowego przekazu,ktory nie zawsze jest dobry dla dziecka.Brawo!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
32
Zgadzam się z opinią
76
~Tadzik 2016-01-23 (09:02) 4 godziny i 18 minut temu

KOD na ulice protestować przeciwko 6-cio latkom

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
45
~aaa 2016-01-23 (10:28) 2 godziny i 52 minut temu

Z sześciolatkami się uwineli, a co z gimnazjami. Czyżby zapomnieli?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
45
~arek 2016-01-23 (09:15) 4 godziny i 5 minut temu

Szkoły nie przygotowują do radzenia sobie w życiu. Przedsiębiorczości uczą amatorzy, nie uczy się finansów osobistych: jak zarządzać swoimi pieniędzmi, skutków zaciągania kredytów, ryzyka walutowego, skutecznego inwestowania, optymalizacji podatkowej. Jest książka "Emeryt ura nie jest Ci potzrebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, szybkim oddłużaniu, budowaniu majątku, jak płacić małe podatki. Powinna być lekturą obowiązkową, a finanse osobiste powinny być na maturze. Pokazuje praktyczne rozwiązania dla młodych i starych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
23
~Obywatel 2016-01-23 (14:27) 22 godzin i 53 minut temu

Czy zdajecie sobie sprawę jaka jest olbrzymia różnica jednego roku w rozwoju psychicznym i intelektualnym dziecka ? Konieczne jest przed podjęciem decyzji i chyba najistotniejsze przeprowadzenie jakichś testów i ocena bo dzieci są na różnym poziomie rozwoju. Kiedyś by pójść do szkoły o rok wcześniej trzeba było dostać specjalne pozwolenie. I DOBRO DZIECKA jest w tym wszystkim najistotniejsze !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
23
~mx 2016-01-23 (13:41) 23 godzin i 39 minut temu

Przecież tak było za PRL. To po jaki h... było szukać w d...ie mózgu?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
31
~miarka 2016-01-23 (11:40) 1 godzinę i 40 minut temu

Sześciolatki to wielkie cwaniaki. Będą rok krócej pracować do emerytury

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1