więcej

łódzkie

W łódzkim szpitalu pomylili grupę krwi; 67-letni pacjent zmarł.

PAP |  dodane 2012-05-25 (17:25) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 11 godzin i 32 minuty temu
drukuj

Wstępne ustalenia po przeprowadzeniu sekcji zwłok 67-letniego pacjenta, który zmarł w łódzkim szpitalu po przetoczeniu mu niewłaściwej krwi, potwierdzają, że do śmierci mężczyzny mogło dojść w wyniku tego błędu.

Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 67-letniego pacjenta w Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w łódzkich Łagiewnikach. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierował do prokuratury dyrektor Centrum.

Przebywający w szpitalu w ciężkim stanie pacjent zmarł 22 maja po tym, jak przetoczono mu krew innej grupy. Jak powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, przeprowadzona została sądowo-lekarska sekcja zwłok zmarłego pacjenta. - Wstępne ustalenia posekcyjne zdają się potwierdzać tezę o istnieniu związku przyczynowego pomiędzy błędem polegającym na przetoczeniu niezgodnej grupowo krwi, a śmiercią pacjenta - wyjaśnił Kopania.

Dodał, że do jednoznacznej oceny konieczne będzie przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań, przede wszystkim toksykologicznych i szczegółowych badań krwi, które zostały zlecone wyspecjalizowanej placówce. - Chodzi o badania próbek krwi zabezpieczonych podczas sekcji zwłok. Trafiły one już do badań i czekamy na wyniki - zaznaczył.

Według śledczych kluczowe znaczenie w sprawie będzie miało ustalenie okoliczności, w jakich doszło do pomyłki, ustalenie kręgu osób, które brały udział w zdarzeniu i w jakim zakresie przyczyniły się one do błędu.

- Przede wszystkim podstawowa kwestia to jednoznaczne rozstrzygnięcie czy błąd miał związek przyczynowy ze śmiercią pacjenta. Prawdopodobne jest, że po zebraniu materiału dowodowego konieczne będzie zasięgnięcie opinii biegłych, którzy pomogą nam dokonać ustaleń w tym zakresie - podkreślił rzecznik prokuratury.

Śledczy zabezpieczyli dokumentację medyczną zmarłego mężczyzny. W czwartek przesłuchany został dyrektor szpitala, który złożył zawiadomienie. Planowane są kolejne przesłuchania personelu medycznego placówki.

Za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

(tw)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 15.79%
nie 80 84.21%

Przeczytaj też

Lekarze usunęli żywego robaka z oka pacjenta

dodane 2012-06-29 (18:06) 2 lata 7 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 51 minut temu

Zmarł przed budynkiem szpitala - prokuratura wszczęła śledztwo

dodane 2012-06-26 (13:45) 2 lata 7 miesięcy 4 dni 15 godzin i 12 minut temu

Anestezjolog znieczulał będąc pod wpływem morfiny. Grozi mu do 10 lat

dodane 2012-06-04 (14:30) 2 lata 7 miesięcy 26 dni 14 godzin i 27 minut temu

Prawdziwy horror. Na operację czekają nawet 8 lat!

dodane 2012-05-29 (06:18) 2 lata 8 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 39 minut temu

Śledztwo ws. śmierci pacjenta po przetoczeniu niewłaściwej krwi

dodane 2012-05-24 (14:25) 2 lata 8 miesięcy 6 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci 2-latka z Cieszyna

dodane 2012-04-24 (16:00) 2 lata 9 miesięcy 6 dni 12 godzin i 57 minut temu

Prokuratura ustala, czy pacjent w karetce zmarł wskutek wypadku

dodane 2012-03-23 (15:32) 2 lata 10 miesięcy 7 dni 13 godzin i 25 minut temu

Prokuratura wyjaśni, czy pogotowie ratunkowe naraziło życie pacjenta

dodane 2012-03-15 (15:00) 2 lata 10 miesięcy 15 dni 13 godzin i 57 minut temu

Szpital naraził życie dzieci? Zbada to prokuratura

dodane 2012-02-22 (15:40) 2 lata 11 miesięcy 8 dni 13 godzin i 17 minut temu

Lekarz dyżurował 5 dni, zmarł w pracy - śledztwo umorzone

dodane 2012-01-02 (17:00) 3 lata 28 dni 11 godzin i 57 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (137)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

89
3
~Gigi 2012-05-25 (19:36) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 21 minut temu

Lekarze są niewinni- to wina pacjenta,że nie posiadał innej grupy.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

72
4
~nałęcz 2012-05-25 (19:18) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 39 minut temu

Kretyni! Przetoczenie niezgodnej grupy krwi zawsze prowadzi do śmierci! Trzeba tylko ustalić winnych tego przestępstwa, a nie szukać miodu w d...e!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

51
5
~reforma 2012-05-25 (19:35) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 22 minuty temu

No tak. 67 lat. Już nie potrzebny ...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

46
0
~nerwus 2012-05-25 (19:17) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 40 minut temu

a... Łódz to znamy, jescze premie od Tuska dostaną

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

34
0
~ja 2012-05-25 (19:18) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 39 minut temu

Oczywiście winną okaże się pielęgniarka, a lekarze umyją ręce. A to oni mają być przy podłączaniu krwi, i potwierdzają to w dokumentacji. szkoda oczywiście człowieka. pokój jego duszy.

odpowiedz

33
1
~Barbara 2012-05-25 (19:31) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 26 minut temu

Dali jaką mieli.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
1
~mm 2012-05-25 (20:45) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 12 minut temu

To się rudy ucieszy.Jedna emerytura mniej.Pewnie ordynator dostanie od Komora order orła pejsatego.

odpowiedz

29
1
~aj wai 2012-05-25 (20:56) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 1 minutę temu

no tak pavulonu nie dają sprawa się rypła....teraz krew miksują specjaliści z Łodzi

odpowiedz

28
0
~mala 2012-05-25 (19:15) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 42 minuty temu

pewnie winna pielegniarka, bo na lekarza dyrketor nie zlozylby zawiadomnienia

odpowiedz

27
3
~prawie emeryt 2012-05-25 (20:10) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 47 minut temu

Tak według Tuska, ministry Muchy i bandy PO POwinna wyglądać nasza przyszłość - praca do 67 lat a POtem transfuzja złej krwi, pavulon lub inny środek na umieranie!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
0
~verite 2012-05-25 (19:27) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 30 minut temu

Na pewno okaże się, że omyłka z grupą krwi nie przyczyniła się do zgonu... lekarze dostaną Nobla za odkrycie medyczne.

odpowiedz

25
1
~juka 2012-05-25 (19:14) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 43 minuty temu

Jedna wielka banda Taka pomyłka kto tam pracuje

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
1
~obserwator 2012-05-25 (19:48) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 9 minut temu

I ZNOWU TA ŁÓDŻ !. Albo wstrzykną Pawulon, albo przetoczą inną krew.

odpowiedz

22
1
~gaga 2012-05-25 (19:49) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 8 minut temu

67 lat i kroplówka.Takie będą przepisy ustaw okołoemerytalnych.

odpowiedz

20
0
~CYGAN 2012-05-25 (20:06) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 51 minut temu

KTO SZYBKO UMIERA WSPIERA RZĄD I PREMIERA!!!!

odpowiedz

18
1
~Pindellina 2012-05-25 (20:14) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 43 minuty temu

Krew przetaczana w szpitalach jest bez właściwego nadzoru, sama byłam świadkiem kiedy pacjentka miała przetaczaną krew i straciła w przytomoność, krew sobie ściekała, odwiedzający innych pacjentów byli na sali ale nie było ani lekarza ani pielęgniarki ani nawet salowej. W pewnym momencie jedna z odwiedzających inną pacjentkę zauważyla że pacjenka, której przetaczano krew zrobiła się woskowa na buzi o czym mnie poinformowała i pobiegłyśmy po lekarza, coż lekarz przyszedł odłączył krew mówiąc już jej nie będzie potrzebna. Spytałyśmy lekarza co się stało a lekarz że Pani już wczoraj była umierająca, co nas zbulwersowało ponieważ wczoraj jeszcze pacjentkę przywiązywali pasami, ponieważ uciekała z łóżka a rano w dniu śmierci była w łazience i nikt jej w tym nie pomagał.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

26
9
~kika 2012-05-25 (20:12) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 45 minut temu

PO raz kolejny okazuje się, że transfuzja to najgorsze zło. Tylko w Polsce się jeszcze ja stosuje masowo, inne, cywilizowane kraje dawno już zamieniły ja na alternatywne metody leczenia i dużo lepiej pacjenci na tym wychodzą.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

19
3
~tijas 2012-05-25 (20:50) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 7 minut temu

Tylko w Łodzi pacjent po 67 (sześćdziesięciu siedmiu) szybko i planowo schodzi :)))

odpowiedz

18
2
~Artur 2012-05-25 (20:18) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 8 godzin i 39 minut temu

WIEK Emerytalny..67

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
0
~dede 2012-05-25 (19:26) 2 lata 8 miesięcy 5 dni 9 godzin i 31 minut temu

taaaa, już widzę jak konował będzie skazany....

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Znów ostrzał Doniecka. Co najmniej siedmiu zabitych
dodane 2015-01-30 (13:50) 15 godzin i 7 minut temu

SLD: jesteśmy wkurzeni, PO nas oszukała
dodane 2015-01-30 (13:35) 15 godzin i 22 minuty temu

CBOS: Polacy najbardziej lubią Włochów
dodane 2015-01-30 (12:50) 16 godzin i 7 minut temu

Rolnicy do Ewy Kopacz: rozmowy albo protest
dodane 2015-01-30 (07:03) 21 godzin i 54 minuty temu

Prof. Brzeziński: gdyby nie sankcje, to Rosja miałaby wolną rękę w likwidacji Ukrainy
dodane 2015-01-30 (03:10) 1 dzień 1 godzinę i 47 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 3946