więcej

"Unijny prezydent będzie koordynował obrady Rady Europy".

IAR | dodane 2009-11-19 (15:40)
drukuj

Specjalista do spraw europejskich Marek Saryusz-Wolski powiedział, że unijny prezydent będzie przede wszystkim koordynował obrady Rady Europejskiej, czyli przywódców 27 państw na szczytach w Brukseli.

Jak przypomniał Saryusz-Wolski, od wielu lat narzekano, że kolejne prezydencje, które zmieniają się co pół roku, szarpią w różne strony politykę europejską, bo każdy ma swoje priorytety. -
Chodzi o to, żeby ta polityka była konsekwentna i płynnaMarek Saryusz-Wolski
Chodzi o to, żeby ta polityka była konsekwentna i płynna - wyjaśnił ekspert.

O 18.00 w Brukseli zacznie się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej. Przywódcy 27 państw mają wybrać kandydatów na dwa stanowiska, które wprowadza Traktat Lizboński. Chodzi o przewodniczącego Rady Europejskiej, nazywanego też prezydentem Unii, oraz o wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych, nazywanego szefem unijnej dyplomacji.

Zadaniem wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych będzie z kolei ustalanie wspólnej unijnej polityki zagranicznej. Równocześnie ma być wprowadzana służba zewnętrzna UE, czyli zręby europejskiej dyplomacji. - W niektórych krajach mniej strategicznych dla Unii powstaną na przykład wspólne konsulaty czy ambasady, aby nie mnożyć wydatków - wyjaśnił Saryusz-Wolski.

Najpoważniejszym kandydatem na unijnego prezydenta wciąż jest belgijski premier Herman van Rompuy. Konkurować z nim próbują jeszcze szefowie rządów Holandii i Luksemburga - Jan Peter Balkenende i Jean-Claude Juncker, a Londyn forsuje Tony'ego Blaira. W gronie kandydatów do fotela unijnego ministra spraw zagranicznych są m.in. szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband, były premier Włoch Massimo D'Alema, czy też były sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.


oceń
0
0
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~olga [2009-11-20 12:56]

Rada Europy?
Unijny Prezydent nie ma nic do Rady Europy; dziennikarze powinni odróżnić Radę Europy od Rady Europejskiej oraz Rady Unii Europejskie; Rada Europy - to organizacja europejska (zrzeszająca nie tylko kraje UE), natomiast Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej - to instytucje Wspólnoty Europejskiej, zupełnie różne w swych zadaniach.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mysz [2009-11-19 21:28]

Rada Europy czy Rada Europejska czy Rada Unii Europejskiej
dziennikarze powinni sie trochę nauczyć rozróżniania co czym jest, jaką ma funkcje, zadania, tego kto czym będzie kierowal...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
jurekp [2009-11-19 16:49]

Unijny Prezydent to kolejny
śmierdzący nierób !!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 725