Strona główna serwisu
Tusk lata do domu rządowymi samolotami

Tusk lata do domu rządowymi samolotami

Donald Tusk w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy 26 razy latał rządowym samolotem na trasie z Warszawy do Gdańska i z powrotem - ustalił serwis internetowy tvp.info.
Premier Tusk nigdy nie ukrywał, że spędza weekendy Trójmieście. Jego współpracownicy zawsze utrzymywali jednak, że, latając do domu, premier korzysta z samolotów rejsowych. Kiedy we wrześniu serwis tvp.info podał, że podczas 23 służbowych podróży szef rządu tylko czterokrotnie korzystał z usług komercyjnych linii lotniczych, szef gabinetu politycznego Tuska Sławomir Nowak w rozmowie z serwisem mówił: "Premier w przeciwieństwie do innych polityków nigdy nie używa samolotów rządowych do prywatnych celów. Jeśli leci po pracy do domu do Gdańska, zawsze korzysta z połączeń rejsowych".

Po tej wypowiedzi dziennikarze poprosili Centrum Informacyjne Rządu o wykaz wszystkich tegorocznych lotów premiera rządowymi maszynami na linii Warszawa-Gdańsk i Gdańsk-Warszawa. Po trzech miesiącach ponaglania przyszła odpowiedź: "Pan Premier korzystał z samolotu rządowego na linii Warszawa - Gdańsk i Gdańsk Warszawa (...).. Dotyczy to 26 rejsów samolotu rządowego." Odpowiedź nie zawiera żadnych dat i dotyczy okresu od początku roku do 15 października (w tym czasie było 41 weekendów). CIR tłumaczy także, dlaczego premier nie korzysta z połączeń rejsowych. "Głównym z powodów korzystania z samolotu rządowego jest tryb pracy Pana Premiera. Niejednokrotnie robione były rezerwacje na loty rejsowe na w/w trasie. Niestety pora, o której kończyły się spotkania Pana Premiera, uniemożliwiały skorzystanie z nich" - czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Czy rzeczywiście tak ciężko znaleźć rejsowe połączenie? W informacji LOT powiedziano nam, że dwa ostatnie piątkowe samoloty startują z Warszawy do Gdańska o godzinie 21.40 i 22.45.


Latanie rządowymi samolotami ma jeszcze drugą stronę medalu. "Jednocześnie informujemy, że wszystkie loty Pana Premiera odbywają się w przysługującym Kancelarii limicie czasowym, a podczas lotów powrotnych piloci odbywają części szkolenia wojskowego, które i tak należą do ich obowiązków" - tłumaczy CIR w odpowiedzi na nasze pytania. To prawda. Gdyby premier nie korzystał z rządowej floty, wchodzące w jej skład samoloty i tak musiałyby latać nawet bez pasażerów. Każdy z wojskowych pilotów musi bowiem w ciągu roku wyrobić określoną liczbę godzin w powietrzu.

Prawdą jest również, że nie wszystkie loty do Trójmiasta mają charakter czysto prywatny. Zdarza się, że czekają go tam także obowiązki służbowe, jak spotkanie z Nicolasem Sarkozym czy udział w ceremonii wręczenia dyplomów na Akademii Medycznej w Gdańsku.

W obronie Donalda Tuska stają też politycy PiS. - Jestem przeciwnikiem robienia z państwa dziadostwa. Za to zamieszanie z lataniem rejsowymi samolotami odpowiadają medialni doradcy premiera. Idiotyczne deklaracje o oszczędzaniu na podróżach i szopki z lataniem z przesiadkami do USA to ich pomysły. Premier niepotrzebnie ich posłuchał. Sytuacja, gdy teraz okazuje się, że lata do domu rządowymi samolotami, musi być dla niego ambarasująca - mówi tvp.info poseł PiS Joachim Brudziński.


Prawa Tuska do korzystania z przywilejów władzy broni także były szef rządu Józef Oleksy. - Prawo nie reguluje tej kwestii, ale premier reprezentuje państwo i moim zdaniem wolno mu korzystać ze służbowego transportu z pracy do domu. Choć oczywiście nie należy tego prawa nadużywać - zaznacza w rozmowie z serwisem Oleksy. (ap)

Michał Krzymowski
tvp.info

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (512)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Cz 2009-01-06 (13:19) 5 godzin i 1 minutę temu

Już widzę tytuły gdyby to był premier Kaczyński. Takie media u nas.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~emeryt 2008-12-18 (11:04) 7 godzin i 16 minut temu

niedawno się piekliła że minister PIS zjadł na koszt państwa kawałek dorsza za 5 złotych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Jan 2008-12-17 (18:16) 4 minuty temu

Wyjeżdżając z kraju robi cyrk, że z oszczędności rejsowym samolotem, a cichaczem lata na hetbatkę rządowym!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
Słońce- Peru 2008-12-17 (14:58) 3 godziny i 22 minut temu

W moich oczach bandytyzm premiera usprawiedliwiony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~politykier 2008-12-17 (19:09) 23 godzin i 11 minut temu

puszkę ryb na obiad, przelot rządowym samolotem, tak żyją tani Państwo Tuskowie a wszystko po to by żyło się lepiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~RNA 2008-12-17 (18:24) 23 godzin i 56 minut temu

A po co on tam lata, niech sobie świeżo poślubioną sprowadzi do stolicy, będzie taniej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~raul1 2008-12-17 (18:24) 23 godzin i 56 minut temu

Dlaczego nie spojrzy tymi chytrymi i fałszywymi oczkami do kamery i nie powie jasno.Tak latam samolotami rządowymi bo mi ten luksus przysługuje. A tak nawiasem, to skoro są to samoloty rządowe to wszyscy członkowie rządu mogą z nich korzystać. Czyż nie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~TED 2008-12-17 (18:23) 23 godzin i 57 minut temu

NIECH LATA ALE ZA SWOJE A JAK MU NIE ODPOWIADA TO DO DYMISJI.WYBRAC KOGOS Z WARSZAWY NAJLEPIEJ KAWALER

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~hekra 2008-12-17 (18:18) 2 minuty temu

przecież to Premier musi posługiwać się rządowym samolotem a czy latają Kaczynscy może na miotle.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~mini 2008-12-17 (18:17) 3 minuty temu

BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gogo 2008-12-17 (18:16) 4 minuty temu

potrafi czynic cuda ten darmozjad to niech sobie wyczaruje swoj wlasny samolot

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~koza 2008-12-17 (18:16) 4 minuty temu

też samolotem rządowym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Eve 2008-12-17 (18:16) 4 minuty temu

Tusk należy przenieść stolicę do Sopotu i nie będzie musiał latać

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Cyrtonada 2008-12-17 (18:15) 5 minut temu

ale ściemnia, że taki oszczędny. Spora grupa durniów wierzy,niestety.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ramzes 2008-12-17 (18:14) 6 minut temu

Dlatego musi okraść emerytów ,żeby miał czym latać do domu , powinno się wziąć pały i przepędzić to tałatajstwo do roboty. Taki sam oszust jak i komuna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kasztelan 2008-12-17 (18:12) 8 minut temu

ja myślę ze jesteś z tvn

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~KATZENJAMER 2008-12-17 (18:12) 8 minut temu

przecież mamy tanie państwo to i paliwo jest tańsze.A że rządowym samolotem?PRZECIEŻ JEST BIEDNY I SWOJEGO,PRYWATNEGO NIE MA.Sa w Polsce tacy,co mają helikoptery,maybachy.Wystarczy poprosić np.o Rydzyka,to wyśle po premiera Skruta(Teraz Usłyszycie Same Kłamstwa)maybacha i to z kierowcą!!No i będzie ciągnął za sobą rurę z gorącą wodą z odwiertu.(tak dla komfortu).Polacy!! zrzućmy się na samolot dla Skruta. No i WESOŁYCH ŚWIĄT. Ps.Sławka Nowaka nie słuchajcie,bo zawsze łże.Za to mu płacą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Rzopsky 2008-12-17 (18:12) 8 minut temu

... i wtedy zrobimy jesien sredniowiecza !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ela 2008-12-17 (18:12) 8 minut temu

jeżdzić po zbudowanych przez swój rząd drogach,obstawionych fotoradarami .Jazda powinna oczywiście odbywać się zgodnie z przepisami o dozwolonej prędkości.!!!!!!!

odpowiedz