więcej

mazowieckie

Trwa budowa Świątyni Opatrzności Bożej.

IAR |  dodane 2010-05-03 (00:40) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 12 godzin i 31 minut temu
drukuj

W Warszawie, na Polach Wilanowskich, trwa budowa Świątyni Opatrzności Bożej. To wotum narodu, pierwotnie za Konstytucję 3 maja, obecnie za wolną ojczyznę.

Zobacz budowę Świątyni Opatrzności Bożej

Dwieście lat minęło zanim ruszyła budowa. Najpierw przeszkodziły zabory. Potem, gdy po raz drugi nadszedł czas realizacji narodowego zobowiązania, wybuchała druga wojna światowa. Teraz rozpoczęto trzecią próbę, a ekipy budowlane montują szkielet ogromnej kopuły. Prace trwają na wysokości 55 metrów. Sama czasza ma mieć wysokość 28 metrów.

26 metrów nad ziemią, pod kopułą, będzie znajdować się Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennie placówkę będzie mogło odwiedzić 2 tysiące pielgrzymów i turystów. Przez ekspozycję będzie można przejść "ścieżką dla dociekliwych", "ścieżką warszawską", "symboliczną", czy specjalną dla dzieci. Poprzez życiorysy dwóch bohaterów wystawy zostaną pokazane losy kościoła i narodu.

"Lekcje historii" w Centrum Opatrzności Bożej zaczną się wcześniej, jeszcze przed otwarciem muzeum. Rodzajem takiej lekcji ma być wielkie spotkanie młodzieży na Polach Wilanowskich piątego czerwca. Następnego dnia, w Święto Dziękczynienia, do Panteonu Wielkich Polaków, w kościele dolnym świątyni, zostaną wprowadzone relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Ze zgromadzonymi na Polach Wilanowskich młodymi Polakami spotka się metropolita warszawski. Arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział, że zależy mu na przedstawieniu księdza Jerzego jako postaci bliskiej młodemu pokoleniu. - Był tak młody, jak oni są młodzi. Mogą go naśladować. Chcemy im powiedzieć o czasie sprzed "Solidarności", czasie stanu wojennego. Wyjaśnić, jak to się stało, że dziś mogą studiować za granicą, mają dostęp do tego wszystkiego, do czego ma dostęp człowiek w całej Europie, a czego jeszcze 20 lat temu nie było- powiedział arcybiskup Kazimierz Nycz.

(db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 44.44%
nie 5 55.56%

Przeczytaj też

Na szczycie Świątyni Opatrzności Bożej ustawiono krzyż

dodane 2011-02-18 (16:25) 3 lata 8 miesięcy 11 dni 20 godzin i 46 minut temu

W Świątyni Opatrzności Bożej znajdzie się muzeum

dodane 2010-05-04 (03:10) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Powstanie Dzwon Szacunku ku pamięci zmarłych pod Smoleńskiem?

dodane 2010-04-21 (17:05) 4 lata 6 miesięcy 8 dni 20 godzin i 6 minut temu

Wawel Glempa

dodane 2010-03-03 (15:00) 4 lata 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 11 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (56)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Bor3kY 2010-05-03 (09:09) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 4 godziny i 2 minuty temu

Ko Łurwa!
Za pieniądze z tego absurdu możnaby było wykarmić wszystkie głodne dzieci w Polsce.Pieniądze podatników!CO NA TO RZĄD?!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Cycu 2010-05-03 (07:16) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 5 godzin i 55 minut temu

> Lekcja Histori < Prawdziwej !
Ażeby niedopuścić do uchwalenia Konstytucji 3-Maja, nowoczesnej, jak na owe czasy, zawiązała się Konfederacja Targowicka, [ TARGOWICA ] We władzach Targowicy zasiadał Prymas Polski , Michał Jerzy Poniatowski, oraz 8-miu biskupów, oraz takie kreatury jak: Szczęsny Potocki, Xawery Branicki, Seweryn Rzewuski, Szymon Kossakowski , całej tej bandzie błogosławił Papież Pius VI, na uroczystym połączeniu "targowiczan" Litwy i Polski [ Konfederacja Obojga Narodów ] Zasługą "Targowicy" było doprowadzenie do rozbiorów Polski i 123-lata niewoli ! do której walnie przyczynił się kościół rzymsko-katolicki, zresztą Lud Warszawy w podzięce, powiesił sobie na placu zamkowym biskupów Massalskiego i Kossakowskiego, bo reszta chierarchów wraz z Królem uciekła i schroniła się pod opiekę Carycy Rosji. Dziś KK bezszczelnie promuje się na obrońce Ojczyzny !!!! O MATKO I CÓRKO !!!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
fiann 2010-05-04 (10:47) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 24 minuty temu

przyda się bardzo!
za 50 lat dostawią tylko minarety i będzie gotowy główny meczet Warszawy!

odpowiedz

0
0
~Gobi 2010-05-04 (07:02) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 6 godzin i 9 minut temu

I trwać będzie wiecznie. Niedokończona budowa będzie
najlepszym symbolem stosunku Polaków do polskojęzycznych okupantów z Watykanu.

odpowiedz

0
0
~abc 2010-05-03 (06:44) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 6 godzin i 27 minut temu

Wojny, rozbiory, okupacje, cierpienia narodu, bieda i bezrobocie
Czy może mi ktoś wyjaśnić, o jaką opatrzność chodzi?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Feniks 2010-05-03 (11:30) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 41 minut temu

Złodziejska inwestycja nieuczciwego Kościoła
Odmówili ludzie na ten cel datków, więc Kościół sięgnął do ich podatków

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~ciocia_devocia 2010-05-03 (20:48) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 16 godzin i 23 minuty temu

Czy jest tam przwidziane miejsce dla pochówku
prezia Olka Kwaśniewskiego? Podobno obiecał, że na pewno się nawróci a jeśli da radę to nawet postara się zginąć bohatersko w wypadku autokaru pielgrzymkowego do Lurdes...

odpowiedz

0
0
~synek 2010-05-03 (14:25) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 22 godziny i 46 minut temu

Nie zalecałbym unicestwienia kościoła nakazem prawa
Raczej zaleciłbym dobrowolne samouduszenie. Sekta, która zawiera w sobie tak ogromny ciężar przewinen, powinna sama się unicestwić.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Viper 2010-05-03 (10:25) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 2 godziny i 46 minut temu

kolejna piramida farona
boga słońce - tylko po co ??

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~walczyk 2010-05-03 (13:35) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 23 godziny i 36 minut temu

To haniebne
Zdrajcom Polski budujemy kolejny betonowy szałas,w dodatku podpierając się jakimś wymyślonym przez Nich bożkiem. Te pieniądze pomogłyby niejednej fundacji dla nieszczęśliwych. Oczywiscie nie może to być fundacja koscielna.

odpowiedz

0
0
~miriam 2010-05-03 (12:06) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 5 minut temu

jaki Bog tam zamieszka ???
Biblijny ?czy katolicki trójgłowy??ale chyba ten drugi

odpowiedz

0
0
~ala ma kota 2010-05-03 (04:57) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 14 minut temu

Jakoś naród polski tej opatrzności boskiej nie widzi
A kler jak najbardziej. To niech budują w podzięce .......ale za własne, bo teraz dopiero się napaśli.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~marianek 2010-05-03 (07:46) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 5 godzin i 25 minut temu

Jaka ta opatrzność???????????
Za czyje pieniądze będzie budowana jakaś tam świątynia???Mnie ona do niczego nie jest potrzebna,no chyba czrnuchom aby dalej doić naiwniaków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~marianek 2010-05-03 (07:46) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 5 godzin i 25 minut temu

Jaka ta opatrzność???????????
Za czyje pieniądze będzie budowana jakaś tam świątynia???Mnie ona do niczego nie jest potrzebna,no chyba czrnuchom aby dalej doić naiwniaków.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Bolo 2010-05-03 (06:50) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 6 godzin i 21 minut temu

Komu to jest potrzebne;
Czyżby Bóg zbrodniarzy(inkwizycja),zboczeńców (afery seksualne) zapragną jeszcze większego poświęcenia od swych owieczek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~GRANITE-ART.ugu.pl 2010-05-03 (09:42) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 29 minut temu

PORTRETY PAPIEŻA
Najlepsze jakie są. Przejdź się.

odpowiedz

0
0
~Cycu 2010-05-03 (09:11) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Jarek, kandydat na Prezydenta RP.
Uważa, że niema ważniejszej rzeczy od dokończenia budowy ŚOB i z tego powodu musi się znależć jakiś sposób na sfinansowanie tej budowli ze środków budżetowych ! Reasumując,, głosujcie na PIS i Jarka, to zamiast mieszkań, nabuduje Wam świątyń !

odpowiedz

0
0
~magik 2010-05-03 (07:38) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 5 godzin i 33 minuty temu

magik
To bedzie opatrznosc pana glempa i jemu podobnych zlodzieii

odpowiedz

0
0
~wikary 2010-05-03 (06:03) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 8 minut temu

moga jechac za granice
I jada panie Nycz bo w kraju nie maja co robic, a być parobkami proboszcza i dziedica albo pracowac za chleb.i wode nie chca.

odpowiedz

0
0
yoki 2010-05-03 (05:59) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 12 minut temu

Chyba w podziece za katastrofe....
....ze tak dobrze przysluzyla sie Polsce.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 8 godzin i 16 minut temu

materiał wideo

Pościg po kradzieży taksówki w Olsztynie. Nie żyje pasażer
dodane 2014-10-30 (06:40) 6 godzin i 31 minut temu

materiał wideo

Dron, który ratuje życie
dodane 2014-10-30 (06:53) 6 godzin i 18 minut temu

Polak pobił rekord Guinnessa w graniu w grę komputerową
dodane 2014-10-30 (05:01) 8 godzin i 10 minut temu

Tragedia na Podkarpaciu. Nie żyje 2-tygodniowy noworodek
dodane 2014-10-29 (11:27) 1 dzień 1 godzinę i 44 minuty temu

Rosyjska prasa: Polscy stratedzy nie wykluczają wojny
dodane 2014-10-29 (08:29) 1 dzień 4 godziny i 42 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy?

liczba oddanych głosów: 136