Strona główna serwisu
Tragiczny bilans weekendu -​ utonęło kilkadziesiąt osób

Tragiczny bilans weekendu -​ utonęło kilkadziesiąt osób

W ten weekend utonęło ok. 30 osób. Od początku lipca w całym kraju utonęło już 161 osób. Tragiczny rekord padł w w ubiegły weekend, kiedy tylko w niedzielę utonęło 25 osób.
- To ogromne liczby. Od początku kwietnia w całej Polsce doszło już do 367 utonięć. Najczęstszą ich przyczyną był alkohol i kąpiel w niestrzeżonych miejscach - powiedziała Kamila Szala z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Na wodach Warmii i Mazur utonęły trzy osoby, czwarta jest poszukiwana. Około 14.00 strażacy z miejskiego stawu na osiedlu Północ II w Ełku wyłowili ciało 27-letniego mężczyzny. Poszukiwano go od wczorajszej nocy, kiedy to z kolegami poszedł się wykąpać i nie wypłynął. Trójka kompanów sama szukała mężczyzny, ale bezskutecznie. Jak wskazały pierwsze ustalenia, mężczyźni przed wejściem do wody pili alkohol. Trzech z całej czwórki miało w organizmie od 2 do 3 promili alkoholu. Śledztwo i sekcja zwłok wyjaśnią okoliczności tragedii. Późnym wieczorem olsztyńska policja poinformowała o kolejnym utonięciu w regionie warmińsko-mazurskim. Tym razem 17-latek utonął w jeziorze Hartowiec.

Około 18.00 przypadkowy przechodzień zauważył ciało w rzece Łynie w Dobrym Mieście. Strażacy wyłowili z wody zwłoki mężczyzny.


Nie powiodła się ponad półgodzinna akcja reanimacyjna 20-latka,który pływał na materacu po jeziorze Jegocin w Piszu. W pewnym momencie chłopak spadł z materaca i zniknął pod wodą. Świadkowie wypadku natychmiast wezwali ratowników. Płetwonurkowie znaleźli ciało młodego mężczyzny 40 metrów od brzegu.

W tej chwili poszukiwana jest jedna z osób, które pływały kajakiem po jeziorze Hartowiec. Jednej z nich udało się dopłynąć do brzegu i wezwać pomoc.

W Starych Żukowicach koło Tarnowa ze stawu wyłowiono ciało 25-latka.


Przypadkowi przechodnie zawiadomili policję, bo zaniepokoił ich widok odzieży zbyt długo znajdującej się przy brzegu. Wezwani na miejsce płetwonurkowie znaleźli ciało mężczyzny. To już 25-ta ofiara utonięcia w ciągu dwóch dni w całej Polsce.

Do czarnej serii doszło w mijający weekend m.in. w Krakowie. W niedzielę nad ranem wydobyto z Wisły ciało ok. 40-letniego mężczyzny. Wcześniej wskoczył do rzeki za psem, nie wiadomo, czy był pod wpływem alkoholu.

W sobotę na Przylasku Rusieckim (kąpielisko w Nowej Hucie) pod wodą znalazł się 49-latek. Kiedy wydobyto go z nurtu rzeki jeszcze żył, ale po przewiezieniu do szpitala zmarł. Kilka godzin później na kąpielisku w podkrakowskim Kryspinowie znaleziono ciało kolejnego mężczyzny. Policja ustala, kiedy utonął.

Tragicznie minął także weekend w województwie Świętokrzyskim. Kobieta i dwaj mężczyźni utonęli w zbiornikach wodnych - informuje Justyna Błaszczyk z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji. Szesnastoletnia i dwudziestoletnia - wypłynęły na jednym materacu na jezioro. W pewnym momencie starsza zsunęła się z materaca i zniknęła pod wodą. Młodsza dziewczyna dopłynęła do brzegu i zaalarmowała ratowników. Strażacy i płetwonurkowie wyłowili ciało kobiety w sobotę późnym popołudniem.

Przed południem w Kielcach w stawie rybnym przy ul. Batalionów Chłopskich znaleziono ciało 49-letniego mężczyzny. Wieczorem płetwonurkowie wyłowili z zalewu Chańcza ciało 22-latka - jego zaginięcie rano zgłosili znajomi, z którymi mężczyzna przyjechał wypoczywać nad wodą.


Zachowajmy zdrowy rozsądek

Funkcjonariusze apelują do wszystkich, którzy wypoczywają nad wodą o zdrowy rozsądek. - Pływajmy jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, ze specjalnymi oznaczeniami, plażą i pod nadzorem ratownika, nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu, po obfitym posiłku i nie skaczmy na główkę w miejscach nieznanych, gdzie woda jest mętna, gdzie może być płytko - radzą.

Przypominają również, że zawsze trzeba realnie oceniać swoje możliwości. Nie wolno pływać w pobliżu śluz, spiętrzeń wód, w stawach hodowlanych. Jeśli chcemy wypłynąć dalej powinniśmy, załóżyć jaskrawy czepek. Dzięki temu, gdy zabraknie nam sił, łatwiej będzie nas odnaleźć

Rodzice powinni też zwracać szczególną uwagę na dzieci. Najmłodsi powinni kąpać się w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach, najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach, i zawsze pod opieką.

Zawsze należy sprawdzać sprzęt do pływania - łodzie, kajaki, rowery wodne. Powinniśmy zwracać uwagę na to czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne i czy jest wystarczająca ilość kamizelek ratunkowych.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (311)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~uziwo 2010-07-24 (23:31) 5 godzin i 25 minut temu

nawet rzetelnej informacji komuszku!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~uziwo 2010-07-24 (23:29) 5 godzin i 27 minut temu

Topią się zwykle mężczyzni,umiejący pływać ,ludzie po spożyciu alkoholu oraz niedopilnowane dzieci!!! Kto nie umie pływać, zwykle nie stwarza kłopotów nad wodą ! Ludzie ,a zwłaszcza faceci, z umiejętnościami pływackimi są pewni siebie! Pewność siebie+ alkohol by ly najczęstszą przyczyną tylu utonięć!!! A co do religii ,to dawno powinna być wyprowadzona ze szkoły!!! Powinien być wybór-jak ktoś chce,to chodzi na basen ,na religię itp...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
kacper511 2010-07-19 (07:04) 21 godzin i 52 minut temu

ktos kto napisal " polska chory pijany kraj" !!! t niech sie leczy bo na zachodzie ludzie pija w cholere wiecej od nas !!! j ajadac do sklepu kupuje sobie w belginp 10 piwek beldzy 5 skrzynek i do tego whysky wiec jesli ktos niema pojecia to niech sie nie wypowiada!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji