Strona główna serwisu
Tragedia w Pucku - dzieci katowane w rodzinie zastępczej
Tragedia w Pucku - dzieci katowane w rodzinie zastępczej

Tragedia w Pucku - dzieci katowane w rodzinie zastępczej

Rodzice zastępczy dwójki małych dzieci, które zmarły będąc pod ich opieką, trafią do aresztu na trzy miesiące - zdecydował sąd. Prokuratura zarzuciła obojgu śmiertelne pobicie jednego dziecka, a kobiecie - zabójstwo drugiego. Małżeństwo przyznało się do winy.
Anna Cz. na sali rozpraw Anna Cz. na sali rozpraw ()
Anna i Wiesław Cz. w sądzie - zobacz zdjęcia

Sąd przychylił się do wniosku puckiej prokuratury rejonowej o aresztowanie na trzy miesiące 32-letniej Anny Cz. oraz 36-letniego Wiesława Cz. Jako uzasadnienie wniosku śledczy podali surową karą, która grozi małżeństwu oraz obawę utrudniania przez nich postępowania karnego.

5-letnia dziewczynka, jej 3-letni brat oraz jeszcze trójka ich rodzeństwa zostali umieszczeni w rodzinie Cz. w styczniu br. 3 lipca 3-latek zmarł. Jego opiekunowie wyjaśnili, że doszło do nieszczęśliwego wypadku - dziecko miało spaść ze schodów. 12 września zmarła 5-latka - także tym razem rodzice zastępczy stwierdzili, że doszło do wypadku podczas kąpieli w brodziku: dziewczynka miała poślizgnąć się, upaść i uderzyć, a następnie zachłysnąć wodą.

Kobieta kopała dziewczynkę w brzuch w głębokim brodziku prysznicowym, przez co doprowadziła do licznych obrażeń wewnętrznych, między innymi oderwania płata wątroby
W poniedziałek śledczy zdecydowali o zatrzymaniu obydwojga rodziców, a we wtorek przedstawili im zarzuty. Kobiecie - za udział w śmiertelnym pobiciu 3-latka oraz zabójstwo "z zamiarem ewentualnym" [zarzut ten dotyczy sytuacji, gdy dokonująca zabójstwa osoba nie działa z premedytacją, ale ma świadomość, że skutkiem jej działań może być czyjaś śmierć] 5-latki grozi nawet kara dożywocia, mężczyźnie - za pobicie ze skutkiem śmiertelnym 3-latka - do 10 lat więzienia.

Tragiczna śmierć dzieci

W uzasadnieniu sądu można było usłyszeć, jak bardzo zastępcza matka znęcała się nad dziewczynką i psychicznie i fizycznie. Dziecko miało liczne obrażenia wewnętrzne. Kobieta kopała dziewczynkę w brzuch w głębokim brodziku prysznicowym, przez co doprowadziła do licznych obrażeń wewnętrznych, między innymi oderwania płata wątroby.

Po śmierci 5-latki trójka jej rodzeństwa została przeniesiona do innej rodziny zastępczej, z kolei biologiczne dzieci małżeństwa Cz. - przekazane rodzinie.

"Sygnałem ostrzegawczym powinna być śmierć pierwszego dziecka"

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zbulwersowany tą sprawą. - Należy sprawdzić jak w ogóle doszło do sytuacji, że te osoby opiekowały się piątką małych dzieci - powiedział na antenie TVN24. Podkreślił, że sygnałem ostrzegawczym powinna być śmierć pierwszego dziecka.

Rzecznik zapewnił, że badana jest też sytuacja pozostałych dzieci obecnych w tej rodzinie. - Te dzieci także były w domu, w którym być może przechodziły wielką traumę, inne dzieci nie są izolowane, one widzą co się dzieje w domu - powiedział.

Nadzór nad śledztwem

Prokurator generalny zwrócił się do gdańskiej prokuratury apelacyjnej o informacje nt. śledztwa dot. śmierci dwójki dzieci w rodzinie zastępczej z Pucka. Postępowanie puckiej prokuratury objęte zostało zwierzchnim nadzorem służbowym gdańskiej prokuratury okręgowej.

Jak poinformował rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk, wstępna informacja powinna trafić do PG jeszcze w środę. - Prokurator generalny zdecydował się poprosić o szczegółową informacje dot. tego śledztwa, gdyż sprawa jest bardzo bulwersująca, dotyczy śmierci dzieci w rodzinie zastępczej - zaznaczył.

Z naszej strony wszystkie działania były prawidłowe, rodzina miała dobrą opiekę Dyrektor puckiego PCPR Beata Kryszak
Rzeczniczka gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk poinformowała z kolei, że postępowanie prokuratury w Pucku w sprawie śmierci rodzeństwa objęte zostało zwierzchnim nadzorem służbowym i jest przedmiotem badania Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak powiedziała, "ponadto we wtorek dodatkowo sprawa została objęta zwierzchnim nadzorem służbowym". Poinformowała, że "w środę prokurator prokuratury okręgowej będzie badał sprawę i dopiero po zapoznaniu się z aktami będzie można ewentualnie wyciągnąć jakieś wnioski co do prawidłowości bądź nieprawidłowości realizowanych w tej sprawie czynności".

Centrum Pomocy Rodzinie: działaliśmy prawidłowo

Rodzina zastępcza prowadzona przez małżeństwo C. pozostawała pod opieką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Pucku. - Z naszej strony wszystkie działania były prawidłowe, rodzina miała dobrą opiekę - twierdzi Beata Kryszak, dyrektor placówki.

Zgodnie z wtorkową decyzją wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, w środę w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku rozpoczęła się kontrola. - Od rana trzech pracowników wydziału polityki społecznej prowadzi taką kontrolę; sprawdzana jest cała dokumentacja związana z prowadzeniem tej rodziny od momentu kiedy dzieci zostały powierzone zastępczym rodzicom, aż do tragicznych wydarzeń - wyjaśnił rzecznik wojewody Roman Nowak.

Dodał, że sprawdzane jest, czy był prawidłowy nadzór nad tą rodziną, czy starostwo realizowało obowiązki nałożone na nie przez Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Jak powiedział Nowak, wstępnie założono, że kontrola potrwa do piątku, ale nie można wykluczyć, że potrwa dłużej.

Jak poinformowała dyrektor puckiego PCPR, rodzina C. przeszła w 2010 r. odpowiednie szkolenie i spełniała wszelkie wymogi, a piątka dzieci (rodzeństwo) została powierzona jej opiece w styczniu tego roku i były to pierwsze dzieci, które trafiły do tej rodziny.

Kryszak dodała, że tuż po śmierci pierwszego dziecka rodzina została objęta pomocą psychologiczną. - Był psycholog nasz z PCPR, był psycholog z poradni, który zajął się dziećmi. Ta pomoc była kontynuowana cały czas do momentu drugiego wypadku - powiedziała Kryszak dodając, że w pierwszym tygodniu po śmierci pierwszego dziecka psycholog bywał w rodzinie "niemal codziennie", a potem - średnio raz na tydzień.

Jak powiedziała Kryszak, pracownicy Centrum nie zauważyli niczego nieprawidłowego w rodzinie zastępczej prowadzonej przez małżeństwo C. - Z opinii psychologów wynikało, że sytuacja jest naturalna, jak po wypadku. Nie mieliśmy sygnałów, że chodzi o jakieś inne działania niż zwykły wypadek - powiedziała dyrektor.

Wyjaśniła, że od stycznia rodzinę C. odwiedzał też koordynator rodzinnej opieki zastępczej. - To były wizyty przynajmniej raz w tygodniu i w niezapowiedzianych porach - powiedziała dodając, że koordynator także nie zauważył niczego niepokojącego. Żadnych zastrzeżeń nie zawierała także opinia ze szkoły, do której chodziło dziecko naturalne państwa C. i jedno z powierzonych dzieci.

Kryszak wyjaśniała też, że po 12 września, kiedy doszło do śmierci drugiego dziecka, natychmiast została podjęta decyzja o przeniesieniu pozostałej trójki dzieci do innej rodziny zastępczej. Dyrektor dodała, że ta decyzja była też "poparta wnioskiem z prokuratury i postanowieniem sądu". Wyjaśniła, że naturalnymi dziećmi C., po zatrzymaniu małżeństwa, zajęła się rodzina.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (989)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
223
~ulla 2012-09-19 (12:29) 12 godzin i 43 minut temu

odbiera sie dzieci od ich biologicznych rodzicow - czesto z powodu biedy a potem placi sie innym zeby sie nimi zajmowali - chory lewacki system !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
141
~matka- babcia 2012-09-19 (13:51) 11 godzin i 21 minut temu

Rodzina zastępcza przechodzi jakąś selekcje, są wywiady środowiskowe ...pytam jakim cudem zdali taką selekcję. Szkoda tylko bezbronnych maleństw. Żadnej litośći wobec zwyrodnialców.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
117
~nicola 2012-09-19 (12:39) 12 godzin i 33 minut temu

w telewizji mowia-nie ma osob nieomylnych,a smierc dwojki dzieci to dla nich nic,jestem zbulwersowana tym krajem i jego rzadami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
88
~Bonia 2012-09-19 (12:14) 12 godzin i 58 minut temu

Przykre. Płaci się rodzinom zastępczym za utrzymaywanie obcych dzieci, zamiast pomóc rodzinie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
84
~Elka 2012-09-19 (11:38) 13 godzin i 34 minut temu

Debilne jest to że zamiast wspomóc rodziców biologicznych odbiera im się dzieci, Znam młodych ludzi którym odebrano troje dzieci i oddano do rodziny zastępczej, W tym przypadku wystarczyło pomóc znależć pracę i dać mieszkanko społeczne, Byli to ludzie z biednych rodzin ale z ogromnym sercem do własnych dzieci,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
82
~patriotka 2012-09-19 (14:00) 11 godzin i 12 minut temu

wsadzilabym za kraty tez rzecznika praw dziecka za brak reakcji, sedzine ktora przydzielila dzieci do tych zboczencow i baby z osrodka nadzoru nad rodzinami zastepczymi a rodziny zastepcze zlikwidowala bo to robia tylko dla kasy a dzieci nienawidza jest to dla nich tylko sposob wyludzenia pieniedzy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
91
~JaOna 2012-09-19 (13:49) 11 godzin i 23 minut temu

Panie Owsiak ,czy nadal Pan składa gratulacje rzecznikowi.To dramat ,że zabiera się dzieci rodzicom biologicznym z powodu biedy i nieporadności a daje sie te dzieci w ręce morderców za duża kase .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
78
~nm 2012-09-19 (13:26) 11 godzin i 46 minut temu

dzieci pochodza od Hanny Elandt z Odargowa dzieci jej odebrali bo ludzie skarzyli i opiekunka ze dzieci gonia po parapetach lecz jednak u matki nic im sie nie stało .W rodzienie zastepczej dwoje w krutkim czasie zmarło SZOK .Wydaje mi sie ze po prostu lepiej żeby opieka jej zafundowała wszywke BO JEST TROSZKE CHORA TAK MI SIE WYDAJE I PO PROSTU NIE PANNUJE NAD POWIEKSZANIEM LICZBY DZIECI........Hannia Daniel zacznij walczyć o dzieci i nie rób kolejnych..... zaskarrz wszystkich w pierszej kolejności osoby które oddały dzieci tej rodzinnce i dzieciobójców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
81
~marta 2012-09-19 (13:25) 11 godzin i 47 minut temu

od stycznia juz katowali te dzieci-znecali sie fizycznie i psychicznie nad nimi,jak mozna niczego nie zauwazyc,tak mi zal tych biednych dzieciaczkow-niczego niewinni,SKATOWAC TYCH PSEUDO RODZICOW!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
75
~alek 2012-09-19 (14:00) 11 godzin i 12 minut temu

no przeciez za zabicie dziecka to apartament dostac mozna, slawe, gwiazdorska role w mediach mozna dostac, przypadek z Sosnowca to pokazal, teraz sa nasladowcy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
74
~kk 2012-09-19 (12:52) 12 godzin i 20 minut temu

Zjada mnie ciekawość, za co zostały te dzieci odebrane rodzicom biologicznym ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
73
~pol 2012-09-19 (14:08) 11 godzin i 4 minuty temu

Potwory. A gdzie był nadzór nad ta rodzina. Oni też mają krew na rękach

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
67
zibi1 2012-09-19 (13:25) 11 godzin i 47 minut temu

Co robią organa kontrolne? Za co biorą pieniądze?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
67
~ewa 2012-09-19 (13:02) 12 godzin i 10 minut temu

juz po tragicznej smierci pirwszego dziecka ktos powinien zbadac dokladnie czy to faktycznie byl przypadek! a mowino ze domy dziecka to najgorsze co moze byc!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
67
~mar 2012-09-19 (12:06) 13 godzin i 6 minut temu

Tak się pomaga dzieciom biednym zamiast im pomóc finansowo, zabiera się je od rodziców i pcha na siłę do rodziny zastępczej, jeszcze bardziej patologicznej i bezwzględnej. Wszystko dobro dziecka, jak to słyszę to mdłości mnie biorą. Ile płaci się za dziecko takiej rodzinie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
60
~olga 2012-09-19 (13:49) 11 godzin i 23 minut temu

Kara dożywocia dla pseudo matki jak najbardziej!!!! Tylko wytłumaczcie mi jedno w Legnicy za pobicie kolegi ze skutkiem śmiertelnym grozi od 3 do 12 lata do tego sąd wypuszcza sprawcę z aresztu i daje mu tylko dozór. Jak to jest?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
59
~obserwator 2012-09-19 (12:17) 12 godzin i 55 minut temu

Nikt nie kontroluje rodzin zastępczych.....sam wychowałem się w takiej .... Wzięli mnie ludzie z wyższych sfer a lali jakby byli rodziną patologiczną . Ojciec policjant a matka radca prawny ....biła mnie sprzączką od pasa harcerskiego , kablem , pasem policyjnym . Ile razy mi rozwaliła głowę ? nie potrafię już zliczyć . Dziś jestem dorosłym facetem i nie utrzymuję z nimi kontaktów ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
59
~Mama 2012-09-19 (12:38) 12 godzin i 34 minut temu

Rodzice za biedni, nie ważne że kochali dzieci, lepiej dać do zwyrodnialców, którzy tworzą rodziny tylko aby wyłudzić kasę

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
56
~iza 2012-09-19 (13:58) 11 godzin i 14 minut temu

Zabijają dzieci, bo wiedzą, że za śmierć niewinnego dziecka nic im nie grozi, matka Madzi z sosnowca chodzi na wolności, lansuje się w mediach i jeszcze ma ochronę, żeby broń boże nikt jej krzywdy nie zrobił! śmiechu warte, żadnej odpowiedzialności!!1 A powinno się takich morderców kamienować na rynku!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
54
~poziomka 2012-09-19 (14:35) 10 godzin i 37 minut temu

cóż.....to rzeczywistość.... rodzina zastępcza - dostają pieniądze od Pastwa na utrzymanie dzieci, jednak nie zawsze się do tego nadają....mam przykład z własnej okolicy....Rodzina ma dwoje dzieci, dostają na nie pieniążki...ubierają w Caritasie, a na kolonie jeżdżą za moje podatki. Wszystko byłoby ok...ale jak usłyszałam, jak się wyrażają, mówiąc do tych dzieci....MASAKRA. Jak wyzywają, są wulgarni....nie biją ich...ale psychicznie to nic dobrego. A ja mam dwoje dzieciaczków, obydwoje z mężem pracujemy i niestety...nie mamy nawet rodzinnego - BO ZA DUŻO ZARABIAMY!!!! Nie stać mnie na kolonię...czy inne atrakcje. Aparat dla mojego starszego dziecka (ortodontyczny) kosztuje jedyne....3200 zł!!! Pytam więc: gdzie tu logika??? Chcesz prostować dziecku zęby - PŁAĆ, chcesz wysłać na kolonię - PŁAĆ, chcesz aby jadło obiady w szkole - PŁAĆ, podręczniki do kolejnej klasy (nowy program) - PŁAĆ! Brak słów po prostu.....miejsca w przedszkolach nie ma - może w przyszłym roku uda mi się zdobyć miejsce dla młodszej pociechy - a teraz?? Niestety Niania...i kogo interesuje, że wróciłam do pracy...?? Że płacę podatki (nie małe) i nic z tego nie wynika. Ile Kobiet nie ma wyboru...i zostaje w domu, bo niania za droga, a w przedszkolu nie dostały miejsca. I żyją z tej jednej "pensyjki", bo Państwo im nie pomoże....a mówią o polityce prorodzinnej - ŚMIECH NA SALI....jak dla mnie.

odpowiedz