więcej

Tradycyjne cygańskie patelnie ze spółdzielni Romów.

PAP |  dodane 2007-06-27 (19:05) 7 lat 7 miesięcy 2 dni 22 godziny i 55 minut temu
drukuj

W Szczecinku w woj. zachodniopomorskim uroczyście otwarto romską spółdzielnię socjalną specjalizującą się w ręcznym wytwarzaniu tradycyjnych cygańskich patelni.

Spółdzielnia nazywa się Khetane ("Wspólnie"), zatrudnia 10 osób - 6 Romów i 4 Polaków - które do niedawna były bezrobotne, oraz menedżera organizującego ich pracę.

To dla nas bardzo ważny dzień. Spółdzielnia jest wielką szansą dla Romów na polepszenie swojego życia i podniesienie swojej wartości. Praca Romów z Polakami pozwoli na wzajemne, bliższe poznanie się obu narodowości. Mam nadzieję, że ta spółdzielnia przyczyni się do likwidacji bariery i uprzedzeń w stosunku do Romów - powiedział Roman Chojnacki, prezes Związku Romów Polskich.

Spółdzielcy są przekonani, że miedziane i cynkowane patelnie z cygańską duszą odniosą rynkowy sukces.

Są trwałe, nie ma ich dziś w sprzedaży, a my jesteśmy prawdziwymi mistrzami w ich wytwarzaniu. Od 30 lat używam cynowanej patelni dziadka i nie zmieniłbym jej na żaden teflon - powiedział Adam Waszczykowski, jeden z założycieli Khetane.

Według Waszczykowskiego, Khetane przyczyni się również do renesansu zanikającego zawodu kotlarza, który od lat był jedną romskich specjalności.

Spółdzielcy ze Szczecinka wybór profilu działalności poprzedzili starannymi badaniami marketingowymi. Wynika z nich, że na patelnie powinien być popyt nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech i Austrii.

Pierwszym krokiem w budowie sieci dystrybucji ma być założenie internetowego sklepu, potem będziemy wchodzić do hurtowni i punktów sprzedaży, które oferują tzw. etniczne produkty - powiedziała Joanna Chojnacka, sekretarz Związku Romów Polskich.

Szczecinecka spółdzielnia jest jedną z czterech tego typu firm w Polsce utworzonych w ramach unijnego projektu "Partnerstwa dla aktywizacji zawodowej Romów przez narzędzia gospodarki społecznej", na który przeznaczono prawie 1,7 mln euro.

"Spółdzielnie socjalne nie tylko mają dać Romom zatrudnienie z wykorzystaniem ich specyficznych umiejętności, ale przede wszystkim zmienić ich wizerunek jako osób, które unikają pracy i pokazać Romów jako rzetelnych i odpowiedzialnych pracowników " - powiedziała Anna Rostocka, dyrektor polskiego biura Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji, która jest jednym z partnerów wspierających unijny projekt.

Pozostałe romskie spółdzielnie utworzono w Sławnie w woj. zachodniopomorskim, Krakowie i Olsztynie.

(bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

TAGI: romowie, praca
oceń
tak 8 100%
nie 0 0%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~I 2013-04-20 (09:19) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 8 godzin i 41 minut temu

Moze by tak adres sklepu w Szczecinku? Prawdziwe patelnie mialy uchwyt mitowany, a nie zgrzewany

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Znów ostrzał Doniecka. Co najmniej siedmiu zabitych
dodane 2015-01-30 (13:50) 4 godziny i 10 minut temu

SLD: jesteśmy wkurzeni, PO nas oszukała
dodane 2015-01-30 (13:35) 4 godziny i 25 minut temu

CBOS: Polacy najbardziej lubią Włochów
dodane 2015-01-30 (12:50) 5 godzin i 10 minut temu

Rolnicy do Ewy Kopacz: rozmowy albo protest
dodane 2015-01-30 (07:03) 10 godzin i 57 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 3362