więcej

Tajne więzienia CIA w Polsce. Rozporządzenia polskiej administracji dla CIA.

Wprost |  dodane 2013-02-10 (15:41) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 4 godziny i 28 minut temu
drukuj

Tajne więzienie CIA w Starych Kiejkutach to temat wciąż owiany tajemnicą. Politycy nadal zaprzeczają jego istnieniu. Wciąż dokładnie nie wiadomo, jak dalece polska administracja była zaangażowana w skonstruowaną przez CIA machinę. Dziennikarzom "Wprost" udało się dotrzeć do dokumentów, z których wynika, że nie tylko Agencja Wywiadu brała udział w tym procederze.

"Wprost" ustalił, że żaden samolot CIA nie wylądowałby w Szymanach, gdyby nie rozporządzenia przygotowane przez MSWiA, kiedy premierem był Leszek Miller. Zgodnie z polskim prawem samolot z zagranicy może wylądować na lotnisku, jeśli dany port jest wyposażony w przejście graniczne. O utworzeniu dodatkowego przejścia granicznego w latach 2001-2003 decydował minister spraw wewnętrznych i administracji. Lotnisko Szymany to de facto betonowy pas wylany na ogromnej łące w lesie niedaleko drogi nr 53 prowadzącej z Mazur do Warszawy.

Największy ruch lotniczy w porcie był w latach 1996-2000, czyli zanim Amerykanie rozpoczęli wielką wojnę z terroryzmem. Ale wtedy lotnisko nie miało punktu odprawy paszportowej i obsługiwało tylko ruch krajowy. Wszystko zmieniło się 11 stycznia 2002 r., cztery miesiące po atakach na wieże WTC. Wtedy Krzysztof Janik, minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera, podpisał rozporządzenie, które otwierało dodatkowe przejścia graniczne na 11 lotniskach, w tym w Szymanach.

Samoloty wykorzystywane przez CIA lądowały w Szymanach

Dodatkowe przejście na Mazurach miało działać do 31 grudnia 2002 r. Na podstawie zapisów z „książki ruchowej” lotniska w Szymanach ustaliliśmy, że w czasie obowiązywania rozporządzenia Janika na Mazurach wylądował tylko jeden samolot z zagranicy – 5 grudnia 2002 r. przyleciał gulf-stream o numerze bocznym N63MU. To według ustaleń duńskiego parlamentu specjalny samolot wykorzystywany przez CIA do przerzucania podejrzanych o terroryzm.

Dwanaście dni po tym lądowaniu kierowane przez Janika MSWiA przygotowało kolejne rozporządzenie. Tym razem działalność przejścia granicznego w Szymanach została przedłużona do końca grudnia 2003 r. W tym czasie na Mazurach regularnie lądowały tajne samoloty CIA.

Pierwszy – gulfstream N379P nazwany przez zachodnią prasę „Guantanamoexpressem” – przyleciał 8 lutego 2003 r. Później lądował jeszcze 7 i 25 marca, 5 czerwca i 30 lipca 2003 r. 22 września 2003 r. w Szymanach lądował boeing 737 N313P – to ostatni samolot wykorzystywany przez CIA, który był na Mazurach.

Niedługo po tym wydarzeniu lotnisko w Szymanach zupełnie zamknięto. Próbowaliśmy ustalić, na czyj wniosek utworzono przejście graniczne. MSWiA twierdzi, że z taką prośbą wystąpiła Straż Graniczna. A kto prosił pograniczników? – Nie posiadamy żadnych dokumentów, z których by wynikało, kto zwracał się do nas z wnioskiem o utworzenie przejścia granicznego w Szymanach – mówi Justyna Szubstarska, rzecznik warmińsko-mazurskiego komendanta Straży Granicznej.

Czytaj więcej na Wprost.pl


(msz, asz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 38 40.43%
nie 56 59.57%

Przeczytaj też

Andrzej Seremet: odtajnienie przez ETPC sprawy więzień CIA jest niekorzystne

dodane 2013-02-07 (10:15) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 9 godzin i 54 minuty temu

Więzienia CIA - Leszek Miller nie zaprzeczył

dodane 2013-02-07 (08:29) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 11 godzin i 40 minut temu

Dłuższe śledztwo ws. tajnych więzień CIA? Prokuratorzy przygotowują wniosek

dodane 2013-01-29 (13:13) 1 rok 7 miesięcy 23 dni 6 godzin i 56 minut temu

Organizacja ujawnia szczegóły lotów do Starych Kiejkut

dodane 2012-06-20 (21:55) 2 lata 3 miesiące 22 godziny i 14 minut temu

Aleksander Kwaśniewski: nie było tajnych więzień CIA w Kiejkutach

dodane 2012-05-18 (17:25) 2 lata 4 miesiące 3 dni 2 godziny i 44 minuty temu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (168)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~bogu 2013-02-11 (07:56) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 12 godzin i 13 minut temu

Lenin mówił swego czasu o pożytecznych idiotach. Takimi pożytecznymi idiotami /oczywiście dla bandytów i wrogów Polski/ są różni pseudopolitycy i pismaki , którzy ryją w tym temacie.Nalepiej by było gdyby udali się do Pakistanu , dołaczyli do swych braci , założyli sobie pas samobójcy i go zdetonowali.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~jajo 2013-02-13 (01:05) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Kwasniewski, Miller, Janik i Kalisz pod Trybunal za maltretowanie wiezniow.

odpowiedz

7
1
~SZKODA MI MILLERA 2013-02-11 (10:55) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 9 godzin i 14 minut temu

Biedny Miller! Bedzie sie musial tlumaczyc ze byl takim samym premierem jak "ja nic nie moge" Tusk. Nic biedak nie wiedzial ani ile nieruchomosci podarowal nadzorcom watykanskim ani czy byly wiezienia CIA ale powszechnie wiadomo ze wciskal sie bez wazeliny USA spelniajac kazde ich zadanie.

odpowiedz

4
2
~Józek z Kielc 2013-02-11 (10:19) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 9 godzin i 50 minut temu

To nie były więzienia, tylko punkty chwilowego przetrzymania. Dlatego nasi politycy mówią prawdę, że nie było żadnych więzień.

odpowiedz

2
0
~Lop 2013-02-11 (07:55) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 12 godzin i 14 minut temu

Żeby Polska była Polską ? Czy nie wyszliśmy spod wielkiego brata a weszliśmy pod drugiego przyjaciela za oceanu który ma nas w d...e nawet wiz skąpi!! Nic się nie zmieniło tylko przyjaciele???

odpowiedz

2
0
~hehe 2013-02-11 (00:40) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 19 godzin i 29 minut temu

no i jak dziennikarze chcą, to potrafią nie tylko operować tekstem w celu tworzenia sensacji, ale czasem też prowadzić śledztwo sprawniej od prokuratury

odpowiedz

3
1
~Pan Sułek 2013-02-10 (21:43) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 22 godziny i 26 minut temu

No i co z tego?Przecież nie była to współpraca z Gestapo.

odpowiedz

6
0
lesiost 2013-02-10 (19:35) 1 rok 7 miesięcy 11 dni i 34 minuty temu

ten temat należy zamknąć ale to nie zmienia faktu że Miller i spółka to banda kłamców.

odpowiedz

3
4
panFlorek 2013-02-10 (19:19) 1 rok 7 miesięcy 11 dni i 50 minut temu

wogóle nierozumiem po co ta cała szopka z tymi więzieniami, chyba po to tylko żeby uwagę ludzi odwrócić od naprawdę ważnych spraw, które dotyczą narodu

odpowiedz

7
0
~ff 2013-02-10 (19:12) 1 rok 7 miesięcy 11 dni i 57 minut temu

za napadl na niewinny irak powinna polska przeprosic a nie niemcow albo rosjan po 70 latach sei czepiac

odpowiedz

8
3
~PUTIN 2013-02-10 (19:05) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

Najpierw dekret a potem przed Trybunał i rozstrzelać kłamców! Miller zawsze był bezczelny i za pewny siebie. To samo z Kwachem .

odpowiedz

26
4
~Daniel 2013-02-10 (18:18) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 51 minut temu

Wiezienia CIA a Rysio Kalisz i Miller stawia Kaczynskiego i Ziobro przed Trybunal bo rozporzadzenie zle wydali !bu,ha,ha,ha Kalisz i Miller za swych rzadow torturowali ludzi ,owszem lajdakow ale ludzi bez wyroku sadu. Czuje ze sluzby Tuska strasza SLD i Kwasniewskiego ze uzyja tego jesli stworza konkurencyjna liste wyborcza.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
3
~eni 2013-02-10 (18:18) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 51 minut temu

Jak ktoś sam ma czarno za pazurami to niech nie wpycha ryja komuś w ogródek i nie umoralnia - jak Polska to robi wobec choćby Białorusi czy Rosji. A jak wpycha to niech potem nie płacze, że inni też umieją. Brawo dziennikarze -tak trzymać i nie puszczać łobuzom! Pierwszy od wielu, wielu lat przykład niezależnego dziennikarstwa, takiego z ''jajami''. A co do zagrożenia kraju, o którym bzdurzą tu co niektórzy to na własnym podwórku nic nam nie grozi bo tylko idiota chyba próbowałby urządzać jakieś zamachy w kraju, w którym NIGDY nie zdobędzie zwolenników, wyznawców czy przyczółków. Co do zagranicy - Iraku, Afganistanu, b.Jugosławii czy Afryki to Polacy, głównie wojsko, jeżdżą tam za grubą kasę, do tego w wątpliwej moralnie i prawnie sprawie, i zgodzili się ponieść za to ryzyko. Ja i pewnie nikt ze zwykłych Polaków nigdy tam nie pojedzie więc to nie nasz, a jako że Polska to my, również nie Polski problem. Problemem to może być jedynie dla politycznych hipokrytów na szczytach władzy oraz dla najemnych żołnierzy narodowości polskiej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
1
~Donek Kapica 2013-02-10 (18:29) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 40 minut temu

A ja się pytam gdzie jest szef służby celnej? Niech się wypowie, dlaczego przy obsłudze przejścia granicznego nie było funkcjonariuszy celnych? A może byli tam tajni wspołpracownicy celników? No panie generale! Kordzik w ruch!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~dominikanin 2013-02-10 (18:54) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 15 minut temu

kiedy wyciekną SMS-y PO juz z marca 2010r.do BOR i ABW siciągnąc parasol ochronny z prezydenta prezydent leci do smolenska turystycznie prywatnie z orbisem ,maj 2010r.wysyp orderów w BOR awans na gen. ABW za wykonanie POlecenia PARTI RZADZACEJ partia POczuła krew jak partia w niemczech w latach 30-tych

odpowiedz

9
1
~tnt 2013-02-10 (18:41) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 28 minut temu

Dlaczego Kwaśniewski i Miller zaprzeczają współpracy polskich służb specjalnych z CIA w sprawie przerzucanych osób podejrzanych o terroryzm?!? Przecież jesteśmy w NATO i nasze służby tylko wywiązały się z pomocy sojusznikom. Jeżeli faktycznie o tym nie wiedzieli? To bardzo źle to o nich świadczy. Bo to oznacza, że nie panowali nad podległymi im resortami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~olo 2013-02-10 (18:53) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 16 minut temu

no i co za sensacja ? zrobili lotniska miedzynarodowe po prostu, zamiast leciec prze wa-we a potem autkiem, prosto i szybko samolotem i po problemie, moze robili tam narady ? w cichym lesie, bo gulf-stream to raczej elegancki samolocik, zeby bambusow nim wozic??? boeingiem to raczej sprzet bym wozil a nie bambusow. A co to ,grenzschutze nie moga wystapic o lotnisko do deportacji ? przez Okecie beda uciekinierow przesylac ? czy cia moglo organizowac tam "anonimowe" narady ? bez pokazywania ludzi w Wawie ? i na odprawie ? dlaczego zaraz wiezienia ?

odpowiedz

3
3
~nałęcz 2013-02-10 (18:52) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 17 minut temu

Pies Miler jest gotów sprzedać Polskę każemu silnemu. Czego tego kundla pokazujecie ciągle w telewizji, jako przedstawiciela lewicy?Ten bydlak równie dobrze współpracowałby z Hansem Frankiem w GG. To siedzi w jego komusze psyche!

odpowiedz

68
16
~ss 2013-02-10 (16:38) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 3 godziny i 31 minut temu

Pod Trubunał Kwaśniweskiego, Milera i pozostałych. Oni maja amnezję to choroba przywleczona przez kwacha z Borneo.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
1
~ALE 2013-02-10 (18:50) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 19 minut temu

Ales ty człowieku niedouczony, chyba z Wawy albo Trunia, bos zapomniał, ze w Polsce było w tym czasie jeszcze 34 dol. Jak sie dowiesz co to, natychmizst zmien tekst.

odpowiedz