więcej

Tajemnica śmierci Jaroszewiczów .

Polska The Times, WP.PL |  dodane 2012-09-03 (07:48) 2 lata 3 miesiące 16 dni 20 godzin i 15 minut temu
drukuj


Piotr Jaroszewicz z żoną Alicją
Piotr Jaroszewicz z żoną Alicją opinie
20 lat po zabójstwie Piotra i Alicji Jaroszewiczów mnożą się pytania, ale nikt nie jest w stanie wskazać odpowiedzi - czytamy w "Polsce The Times".

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku w Aninie zamordowany został były premier PRL Piotr Jaroszewicz oraz jego druga żona, dziennikarka Alicja Solska. Byłego premiera mordercy przywiązali do fotela i udusili rzemieniem. Zwłoki żony znaleziono w łazience. Kula od sztucera roztrzaskała jej głowę.

Policjant zajmujący się tą sprawą przyznaje w gazecie, że w śledztwie popełniono mnóstwo błędów. Jak tłumaczył, to była epoka słabych laboratoriów kryminalnych, wówczas nie robiono także badań DNA. Po odkryciu ciał zadeptano także mnóstwo śladów, a wielu nie zabezpieczono.

Policja badała różne wersje: kryminalną, rodzinną i polityczną. Spekulowano, że Jaroszewicz miał haki na ekipę Wojciecha Jaruzelskiego, ale nie znaleziono żadnych dowodów. Ostatecznie funkcjonariusze skupili się na wątku rabunkowym. Syn zeznał, że kilka dni przed śmiercią oddał ojcu kilka tysięcy dolarów. Tych pieniędzy nie znaleziono.

Po pewnym czasie policja wpadła na trop włamywaczy z Mińska Mazowieckiego. Podczas rewizji w ich domach znaleziono fiński nóż, który rozpoznał syn twierdząc, że widział taki u ojca. Dodatkowo konkubina jednego z włamywaczy zeznała, co robili włamywacze po powrocie do domu, zdradziła jak dokonali zabójstwa i jak zacierali ślady. Proces ruszył w maju 1994 roku. Oskarżenie się jednak posypało. Konkubina odmówiła składania zeznań, a syn Jaroszewicza nie był już taki pewien, że to faktycznie był nóż ojca. Podejrzanych uniewinniono. Włamywacze zażądali także odszkodowania za niesłuszne oskarżenie - dostali po kilkadziesiąt tysięcy złotych

W 2005 roku kiedy akta sprawy trafił do Archiwum X okazało się, że zginęły główne dowody - foliowe torebki, w których zebrano niezidentyfikowane wówczas odciski palców. Torebki nigdy nie odnaleziono.

(db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 13.39%
nie 97 86.61%

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (132)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

151
1
kolll3 2012-09-03 (09:23) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 40 minut temu

Śp. Jaroszewicz był dyrektorem PRZEDSIĘBIORSTWA POSZUKIWAŃ TERENOWYCH, odnalazł dokumentację kompleksu REISE. Chciał wszystko ujawnić na konferencji prasowej, której nie doczekał, zamordowano go 1 dzień wczesniej.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

45
1
~Stan Tymiński 2012-09-03 (09:02) 2 lata 3 miesiące 16 dni 19 godzin i 1 minutę temu

A kogo widzimy z tyłu za Jaroszewiczem? Tak, tak. To Stan Tymiński bez czarnej teczki. Co ona tam robił???

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

39
1
~Detektyw Kwas 2012-09-03 (08:54) 2 lata 3 miesiące 16 dni 19 godzin i 9 minut temu

Ciekawa fota. Za Jaroszewiczami siedzią Tymiński i Kwaśniewski.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

35
0
~jan 2012-09-03 (09:53) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 10 minut temu

to był mord polityczny

odpowiedz

33
1
~cichy 2012-09-03 (09:48) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 15 minut temu

Tylko Jaroszewicz wiedział o złocie które przywiózł do Polski gen. Tatar i co się z nim stało

odpowiedz

26
1
~JK 2012-09-03 (09:50) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 13 minut temu

taki jest poziom policji polskiej - oni potrafią tylko świętować ale nie pracować

odpowiedz

25
3
~Boleq 2012-09-03 (10:06) 2 lata 3 miesiące 16 dni 17 godzin i 57 minut temu

z pewnością to nie było zabójstwo. a samobójstwo, które zapoczatkowało falę samobójstw w PL.

odpowiedz

21
0
~ALKA 2012-09-03 (10:18) 2 lata 3 miesiące 16 dni 17 godzin i 45 minut temu

BEZ KOMENTAŻA!!!!!!!!!!!!!!!!!!TYLKO W POLSCE MOŻLIWE TAKIE NUMERY-NIEUDOLNOŚĆ POLICJI PROKURATURY

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
1
~Historyk 2012-09-03 (10:05) 2 lata 3 miesiące 16 dni 17 godzin i 58 minut temu

W roku 1945 po klęsce III Rzeszy do Radomierzyc (Radiemeritz) koło Zgorzelca przybyła inspekcja wojskowa PRL pod dowództwem płk. Piotra Jaroszewicza, któremu towarzyszył Jerzy Fonkowicz i Władysław Boczoń. Zamierzali przeszukać ogromne niemieckie archiwum dokumentów Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA; niem. Reichssicherheitshauptamt). Oprócz Radomierzyc przeglądnięto również dokumenty RSHA zgromadzone w dwóch innych miejscowościach: Czocha (niem. Tzschocha) na południe od Zgorzelca i Książ (niem. FĂźrstenstein) koło Wałbrzycha. Kpt. Włodzimierz Furyk prywatnie dobry znajomy Piotra Jaroszewicza wiele razy w gronie swoich dobrych znajomych (i nie tylko) opowiadał o wielu ciekawych sprawach dotyczących ,,Radomierzyc'', również o akcjach wywiadu niemieckiego w czasie II wojny światowej, który prowadził szeroko zakrojone akcje skierowane na znalezienie i przejęcie zasobów finansowych krajów okupowanych w tym Polski (np. aktywów Polskiej Ligi Morskiej i Kolonialnej, ZUS) zabezpieczonych przed wybuchem wojny. Opowiadał również o poczynaniach w tym zakresie innych wywiadów głównie sowieckiego, w którym miał delikatnie mówiąc wielu znajomych i ,,przyjaciół'' (to gadulstwo zresztą skończyło się dla niego przykrymi konsekwencjami ale to inna historia). Papiery z Radomierzyc, Czochy i Książa pojechały pod koniec lipca 1945 r. specjalnym pociągiem do ZSRR (liczącym aż 34 wagony towarowe!). Było tam w sumie 300000 teczek. Każda po 250 stron. 20000 teczek wywiadu wojskowego, 50000 teczek sztabu generalnego, liczące 150 teczek akta Leona Bluma oraz archiwum rodziny Rothschildów. Oprócz tego był tam ogromny zbiór dokumentów dotyczących kolaboracji Francuzów z Niemcami, postępowania Niemców z mniejszościami i z innymi narodami, w tym z Żydami i Polakami oraz duży zespół dotyczący Holandii. Były tam również informacje o akcjach prowokowanych przez niemieckie tajne służby w kontekście przejmowania zasobów finansowych i skarbów kultury w państwach okupowanych przez III Rzeszę (w tym w Polsce). O istnieniu tych dokumentów przypomniał w latach 90. wiceprzewodniczący Komitetu Archiwów Rosji Anatol Prokopienko. Złożone były one w Moskwie, w budynku przy ul. Wyborskiej 3. Część dokumentów pochodzących z Radomierzyc, Czochy i Książa, Rosja sprzedała Zachodowi, w tym Holandii (symbolicznie przekazano dokumenty 7 czerwca 2001 r. przy okazji wizyty królowej Beatrix w Rosji). W latach 50 i 60. na podstawie tych materiałów szantażowano i werbowano do współpracy ze służbami specjalnymi państw tzw. „demokracji ludowej” wielu Francuzów, Holendrów i obywateli innych państw Europy Zachodniej, a może i nie tylko Europy. Poza wywiadem sowieckim dokonywały tego także PRL-owskie służby specjalne. PRL-owski wywiad wojskowy miał w latach 50. najlepszą siatkę agenturalną właśnie we Francji. Czyżby był to przypadek? Szczerze wątpię. Do lat 90-tych dożyły tylko te 3 osoby przeglądające radomierzyckie archiwum lub mające wiedzę na ten temat. Wszystkie trzy zostały zamordowane przez nieznanych sprawców; ofiary torturowano przed śmiercią. Piotra Jaroszewicza i jego żonę zabito w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. W nocy z 11 na 12 stycznia 1993 r. zamordowano Tadeusza Stecia, a Jerzego Fonkowicza 7 października 1997 r. W żadnym z tych zabójstw śledztwo nie wykazało motywu rabunkowego. Wiedza Stecia na temat Radomierzyc pochodziła od Piotra Jaroszewicza i okazała się dla niego zabójcza.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

25
5
~Norma 2012-09-03 (09:54) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 9 minut temu

Polską dalej rządzi PRL Nie było sprzątania jak Solidarność doszła do władzy i tyle.

odpowiedz

22
2
~am 2012-09-03 (09:24) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 39 minut temu

Solidaruchom nie zależało na wyjasnienu tej sprawy. Bali sie,że wyjdą na jaw kompromitujace informacje na ich temat,którymi dysponował Jaroszewicz.

odpowiedz

21
1
~emeryt 2012-09-03 (09:05) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 58 minut temu

Ci rabusie czytaj służby działają do dziś i SĄ BEZKARNI czy tak POzostanie ???

odpowiedz

20
0
~Omega 2012-09-03 (09:00) 2 lata 3 miesiące 16 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Oto cały obraz naszych sił kryminalno-dochodzeniwowych. Papała, grn.Petelicki, Leper, chor. zielonka i wiele, wiele innych osób ktore zaginęły i koniec. A siły operacyjne sa bezsilne. Tylko w PRL prawie każde morderstwo było wykryte

odpowiedz

19
0
~obserwator 2012-09-03 (09:48) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 15 minut temu

ha , typowe zabójstwo na zamówienie , "nieudolny" pion dochodzeniowy, ginące dowody i nad czym tu debatować . Jak ktoś ma zginąć z takich czy innych powodów to zginie i nie ma na to bata . O take polskę nasi dziadowie , ojcowie walczyli .

odpowiedz

21
2
~olo 2012-09-03 (09:05) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 58 minut temu

zadeptywanie śladów to nie tylko wtedy było na topie.Przypomnijcie sobie ile śladów zadeptano po zabójstwie Papały.Nawet szef SLD,Miller, tam się znalazł.Pytanie ,po co?

odpowiedz

18
0
~agawa 2012-09-03 (08:57) 2 lata 3 miesiące 16 dni 19 godzin i 6 minut temu

Chciał opublikować pamiętniki - to jest przyczyna.

odpowiedz

21
4
~Zbigniew 2012-09-03 (09:25) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 38 minut temu

Z tyłu widzimy jeszcze ulubieńca lemingów prezia Kwacha.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
0
~SS 2012-09-03 (12:37) 2 lata 3 miesiące 16 dni 15 godzin i 26 minut temu

Oj tam. W sam raz na film: Seryjny samobójca: Początek.

odpowiedz

16
0
~władza 2012-09-03 (10:09) 2 lata 3 miesiące 16 dni 17 godzin i 54 minuty temu

Skoro popełniono mnóstwo błędów w śledztwie a póżniej zaginęły dowody to wiadomo kto to zrobił.

odpowiedz

21
5
~frt 2012-09-03 (09:54) 2 lata 3 miesiące 16 dni 18 godzin i 9 minut temu

czewona mafia

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 17 godzin i 3 minuty temu

Polski konwój z polską pomocą humanitarną dotarł do Charkowa
dodane 2014-12-19 (11:05) 16 godzin i 58 minut temu

Zuzanna M. i Kamil N. nie okazują emocji
dodane 2014-12-19 (10:15) 17 godzin i 48 minut temu

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień 17 godzin i 39 minut temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień 17 godzin i 58 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29610