więcej

Tajemnica śmierci Jaroszewiczów .

Polska The Times, WP.PL |  dodane 2012-09-03 (07:48) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 17 godzin i 52 minuty temu
drukuj


Piotr Jaroszewicz z żoną Alicją
Piotr Jaroszewicz z żoną Alicją opinie
20 lat po zabójstwie Piotra i Alicji Jaroszewiczów mnożą się pytania, ale nikt nie jest w stanie wskazać odpowiedzi - czytamy w "Polsce The Times".

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku w Aninie zamordowany został były premier PRL Piotr Jaroszewicz oraz jego druga żona, dziennikarka Alicja Solska. Byłego premiera mordercy przywiązali do fotela i udusili rzemieniem. Zwłoki żony znaleziono w łazience. Kula od sztucera roztrzaskała jej głowę.

Policjant zajmujący się tą sprawą przyznaje w gazecie, że w śledztwie popełniono mnóstwo błędów. Jak tłumaczył, to była epoka słabych laboratoriów kryminalnych, wówczas nie robiono także badań DNA. Po odkryciu ciał zadeptano także mnóstwo śladów, a wielu nie zabezpieczono.

Policja badała różne wersje: kryminalną, rodzinną i polityczną. Spekulowano, że Jaroszewicz miał haki na ekipę Wojciecha Jaruzelskiego, ale nie znaleziono żadnych dowodów. Ostatecznie funkcjonariusze skupili się na wątku rabunkowym. Syn zeznał, że kilka dni przed śmiercią oddał ojcu kilka tysięcy dolarów. Tych pieniędzy nie znaleziono.

Po pewnym czasie policja wpadła na trop włamywaczy z Mińska Mazowieckiego. Podczas rewizji w ich domach znaleziono fiński nóż, który rozpoznał syn twierdząc, że widział taki u ojca. Dodatkowo konkubina jednego z włamywaczy zeznała, co robili włamywacze po powrocie do domu, zdradziła jak dokonali zabójstwa i jak zacierali ślady. Proces ruszył w maju 1994 roku. Oskarżenie się jednak posypało. Konkubina odmówiła składania zeznań, a syn Jaroszewicza nie był już taki pewien, że to faktycznie był nóż ojca. Podejrzanych uniewinniono. Włamywacze zażądali także odszkodowania za niesłuszne oskarżenie - dostali po kilkadziesiąt tysięcy złotych

W 2005 roku kiedy akta sprawy trafił do Archiwum X okazało się, że zginęły główne dowody - foliowe torebki, w których zebrano niezidentyfikowane wówczas odciski palców. Torebki nigdy nie odnaleziono.

(db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 13.39%
nie 97 86.61%

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (132)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~kd 2012-09-10 (22:23) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 3 godziny i 17 minut temu

Kochac Trzeba polske za wszystko co złe lub nie oceniac moze tylko Bóg?! Ja kocham Polskę jaką jest Bo jest Moja i każdym moim czynem bede dążył do lepszej Polski! Smierc? Zycie ? niczym sie nie różni od siebie. oprucz tego ze smierc nie potrzebna! to głupi czyn ludzi nie mądrych lub ludzi słabych raczej słabych psychicznie do tego pospiech i wiele innych czynników sprawia< nie potrzebną przyspieszoną śmiec>nie powinnismy odbierac zycia skoro nie dalismy jego potencjalnej osobie zabitej. kd

odpowiedz

0
0
~kris 2012-09-10 (21:52) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 3 godziny i 48 minut temu

ja pier,, były inne wyjscia na to zeby zatrzymac mowe jaroszewicza. jesli taka zaistniała i nie powinno sie go zabijac . 2ga teza zwykły napad zwykłych lamusów którzy przeliczyli swoje mozliwosci lub byli tak bez względni ze stało sie to co sie stało. nie znamy dokładnych szczegułów wiec prosze o ewentualne przemyslenie sprawy i spokojne przekazanie tez... dziekuje kr

odpowiedz

4
0
~bz 2012-09-03 (14:23) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 11 godzin i 17 minut temu

dlaczego nikt nie powiązał tz pożyczki moskiewskiej z tą sprawą????

odpowiedz

1
3
~Jan 2012-09-03 (14:06) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Jaroszewicz miał haki na PO,PIS,SLD na wszystkich i dlatego zginął.Ba!!!!Wiadomo kto to zrobił.Dziennikarze ,,Polityki" dotarli do mordercy ps.,,faszysta". Kiedy zaczęli go wypytywać poszczuł ich psami.Dlaczego smerfy temu bandycie nie dali po pysku???Od razu by się przyznał i powiedział dla kogo pracował(Kiszczak?Jaruzelski?Wałęsa?a może ktoś z zachodu?)

odpowiedz

45
1
~Stan Tymiński 2012-09-03 (09:02) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 16 godzin i 38 minut temu

A kogo widzimy z tyłu za Jaroszewiczem? Tak, tak. To Stan Tymiński bez czarnej teczki. Co ona tam robił???

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Taleyrand 2012-09-03 (12:31) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 9 minut temu

A z tyłu za Jaroszewiczem - Stan Tymiński !!! Co on tam robił ??? !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
1
~Historyk 2012-09-03 (10:05) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 15 godzin i 35 minut temu

W roku 1945 po klęsce III Rzeszy do Radomierzyc (Radiemeritz) koło Zgorzelca przybyła inspekcja wojskowa PRL pod dowództwem płk. Piotra Jaroszewicza, któremu towarzyszył Jerzy Fonkowicz i Władysław Boczoń. Zamierzali przeszukać ogromne niemieckie archiwum dokumentów Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA; niem. Reichssicherheitshauptamt). Oprócz Radomierzyc przeglądnięto również dokumenty RSHA zgromadzone w dwóch innych miejscowościach: Czocha (niem. Tzschocha) na południe od Zgorzelca i Książ (niem. FĂźrstenstein) koło Wałbrzycha. Kpt. Włodzimierz Furyk prywatnie dobry znajomy Piotra Jaroszewicza wiele razy w gronie swoich dobrych znajomych (i nie tylko) opowiadał o wielu ciekawych sprawach dotyczących ,,Radomierzyc'', również o akcjach wywiadu niemieckiego w czasie II wojny światowej, który prowadził szeroko zakrojone akcje skierowane na znalezienie i przejęcie zasobów finansowych krajów okupowanych w tym Polski (np. aktywów Polskiej Ligi Morskiej i Kolonialnej, ZUS) zabezpieczonych przed wybuchem wojny. Opowiadał również o poczynaniach w tym zakresie innych wywiadów głównie sowieckiego, w którym miał delikatnie mówiąc wielu znajomych i ,,przyjaciół'' (to gadulstwo zresztą skończyło się dla niego przykrymi konsekwencjami ale to inna historia). Papiery z Radomierzyc, Czochy i Książa pojechały pod koniec lipca 1945 r. specjalnym pociągiem do ZSRR (liczącym aż 34 wagony towarowe!). Było tam w sumie 300000 teczek. Każda po 250 stron. 20000 teczek wywiadu wojskowego, 50000 teczek sztabu generalnego, liczące 150 teczek akta Leona Bluma oraz archiwum rodziny Rothschildów. Oprócz tego był tam ogromny zbiór dokumentów dotyczących kolaboracji Francuzów z Niemcami, postępowania Niemców z mniejszościami i z innymi narodami, w tym z Żydami i Polakami oraz duży zespół dotyczący Holandii. Były tam również informacje o akcjach prowokowanych przez niemieckie tajne służby w kontekście przejmowania zasobów finansowych i skarbów kultury w państwach okupowanych przez III Rzeszę (w tym w Polsce). O istnieniu tych dokumentów przypomniał w latach 90. wiceprzewodniczący Komitetu Archiwów Rosji Anatol Prokopienko. Złożone były one w Moskwie, w budynku przy ul. Wyborskiej 3. Część dokumentów pochodzących z Radomierzyc, Czochy i Książa, Rosja sprzedała Zachodowi, w tym Holandii (symbolicznie przekazano dokumenty 7 czerwca 2001 r. przy okazji wizyty królowej Beatrix w Rosji). W latach 50 i 60. na podstawie tych materiałów szantażowano i werbowano do współpracy ze służbami specjalnymi państw tzw. &#8222;demokracji ludowej&#8221; wielu Francuzów, Holendrów i obywateli innych państw Europy Zachodniej, a może i nie tylko Europy. Poza wywiadem sowieckim dokonywały tego także PRL-owskie służby specjalne. PRL-owski wywiad wojskowy miał w latach 50. najlepszą siatkę agenturalną właśnie we Francji. Czyżby był to przypadek? Szczerze wątpię. Do lat 90-tych dożyły tylko te 3 osoby przeglądające radomierzyckie archiwum lub mające wiedzę na ten temat. Wszystkie trzy zostały zamordowane przez nieznanych sprawców; ofiary torturowano przed śmiercią. Piotra Jaroszewicza i jego żonę zabito w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. W nocy z 11 na 12 stycznia 1993 r. zamordowano Tadeusza Stecia, a Jerzego Fonkowicza 7 października 1997 r. W żadnym z tych zabójstw śledztwo nie wykazało motywu rabunkowego. Wiedza Stecia na temat Radomierzyc pochodziła od Piotra Jaroszewicza i okazała się dla niego zabójcza.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
0
~bibi 2012-09-03 (10:41) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 59 minut temu

Za Jaroszewiczem siedzi StanTymiński, dalej Kwaśniewski i Grzegorz Wozniak - tuba Jaruzelskiego.Kim wtedy słuzbach byli ci ludzie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
1
~Detektyw Kwas 2012-09-03 (08:54) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 16 godzin i 46 minut temu

Ciekawa fota. Za Jaroszewiczami siedzią Tymiński i Kwaśniewski.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~ekspert 2012-09-03 (11:31) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 9 minut temu

SB , mafia, pzpr,PO, to grupa wzajemnej adoracji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
0
~SS 2012-09-03 (12:37) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 3 minuty temu

Oj tam. W sam raz na film: Seryjny samobójca: Początek.

odpowiedz

1
0
~sierp i młot 2012-09-03 (12:35) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 5 minut temu

Dobry komuch to martwy komuch !!! Czerwoni bandyci niczym mafia wołomin - pruszków nawzajem się likwidują w walce o żerowiska na tubylcach nadwiślańskich . Nic w tym dziwnego nie ma , jeden '' ojciec chrzestny '' ginie drugi przejmuje jego terytorium .

odpowiedz

21
4
~Zbigniew 2012-09-03 (09:25) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 16 godzin i 15 minut temu

Z tyłu widzimy jeszcze ulubieńca lemingów prezia Kwacha.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
2
~BakiB 2012-09-03 (11:30) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 14 godzin i 10 minut temu

wszyscy z tego zgjęcia powinni zostań momentalnie wrzuceni do dołu z wapnem i zakopani!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

151
1
kolll3 2012-09-03 (09:23) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 16 godzin i 17 minut temu

Śp. Jaroszewicz był dyrektorem PRZEDSIĘBIORSTWA POSZUKIWAŃ TERENOWYCH, odnalazł dokumentację kompleksu REISE. Chciał wszystko ujawnić na konferencji prasowej, której nie doczekał, zamordowano go 1 dzień wczesniej.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
0
~aja 2012-09-03 (12:26) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 14 minut temu

Jaką wiedzę na ten temat mają Tusk i Komorowski?

odpowiedz

0
3
~Wiesława z Kielc 2012-09-03 (12:21) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 19 minut temu

Pan Jaroszewicz dał godność i wiarę wszystkim Polskim patryiotom! Chwała mu za to!

odpowiedz

2
2
~aleheca 2012-09-03 (12:11) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 29 minut temu

uważam ,że w zbrodnię ostrożnego i inteligentnego ojca zamieszany jest własny jego syn. warto prześledzić ( plotki?) kłopoty finansowe p. andrzeja z zawodu chyba kierowcy rajdowcy ,który wcześniej pozaciągał u przyszłych gangsterów pożyczki(narkotyki,uzależniony?) ,które musiał już oddać w krótkim terminie mniemając ,że u ojca znajdzie dużo pieniędzy. te oddane pieniądze to oszustwo.człowiek ten był rozrzutny a reszta to teorie spiskowe.b. premier oczywiście dużo wiedział ,ale i dużo zapomniał (wiek starczy). jeśli dom zamordowanych p. jaroszewiczów został sprzedany przez a. j to uważam ,podejrzewam ,że tylko to on to zrobił.sumienie? można zaangażować p. jackowskiego jasnowidza,który będąc w tym domu w wizji ofiary same pośrednio wskażą mu kto to zrobił. to dobry wątek ,żeby sprawdzić tego człowieka.

odpowiedz

6
0
~xyzik 2012-09-03 (12:04) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 36 minut temu

"to byla epoka slabych laboratoriow" a sprawa popieluszki? mozna bylo rozpracowac? podobnie z pogrzebem, jaroszewicz byl przeciez generalem a pochowano go jak zwyklego obywatela. samobojce leppera chowano z honorami wojskowymi. mozna bylo? mozna!

odpowiedz

4
3
~-0 2012-09-03 (12:03) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 13 godzin i 37 minut temu

Towarzysze się pokłócili,a może rozpieszczony synek pomógł.Dla władzy i kasy ludzie mordują się cały czas,bez skrupułów.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Nieoficjalnie: w Polsce ma być więcej wojsk NATO
dodane 2014-09-02 (21:25) 4 godziny i 15 minut temu

Lekarze bez Granic: świat przegrywa batalię z Ebolą
dodane 2014-09-02 (19:40) 6 godzin i 1 minutę temu

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska polskim kandydatem na komisarza UE
dodane 2014-09-02 (17:34) 8 godzin i 6 minut temu

Kancelaria Prezydenta: rozmowy ws. nowego premiera po dymisji Tuska
dodane 2014-09-02 (13:54) 11 godzin i 46 minut temu

"Rzeczpospolita": NATO wierzy w dobrego Putina
dodane 2014-09-02 (12:47) 12 godzin i 53 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto powinien zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera?

liczba oddanych głosów: 15387