więcej

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.

wp.pl |  dodane 2012-03-30 (14:30) 2 lata 8 miesięcy 21 dni 20 godzin i 26 minut temu
drukuj


Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu
opinie
Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.

Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Jak pokazała akcja „Autyzm - całe moje życie“, reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie.

Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia. Fundacja SYNAPSIS, wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem w Polsce, będzie celebrowała to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“.

W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. 2 kwietnia na niebiesko zaświecą się: Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach. W iluminacji wezmą udział także budynki Lighhouse i Brama Północna zarządzane przez firmę Knight Frank. Na niebiesko rozbłyśnie Hyaat Regency Warsaw serwując niebieskie drinki. Do akcji przyłączyły się także warszawskie Domy Towarowe Wars Sawa Junior – „Gorące Serce Miasta” stojące na Pasażu Wiecha zostanie pomalowane na niebiesko.

Do organizatorów wciąż spływają nowe deklaracje zaangażowania w przedsięwzięcie. Obchody rozpoczną się wraz ze startem notowań giełdowych, punktualnie o godz. 9:00 tradycyjnym uderzeniem w dzwon na Sali Notowań GPW.

2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku) a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę).

Niech w ten jeden dzień w roku będzie niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

Więcej o autyzmie na www.synapsis.org.pl, www.facebook.com/fundacja.synapsis oraz www.youtube.com/FundacjaSYNAPSIS.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

Co wywołuje autyzm? Coraz bliżej odkrycia przyczyn

dodane 2011-11-28 (13:43) 3 lata 23 dni 21 godzin i 13 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~pata 2012-04-03 (12:15) 2 lata 8 miesięcy 18 dni 22 godziny i 41 minut temu

tu nie chodzi o niebieskie światełko ,tu chodzi o akceptacje takich osób które odbieraja swiat troche inaczej bardziej niezrozumiale, dla nas cos jest oczywiste a dla oni odbieraja to całkiem inaczej, lecz oprocz tego sa takimi samymi ludzmi jak my o szczególnych zainteresowaniach i troche innych zachowaniach- mama 4 letniej autystycznej dziewczynki

odpowiedz

1
0
muminka 2012-03-30 (15:09) 2 lata 8 miesięcy 21 dni 19 godzin i 47 minut temu

strasznie trudna do pojęcia i ogarnięcia choroba :( człowiek jest uwięziony we własnym świecie!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~dobrze! 2012-03-31 (07:09) 2 lata 8 miesięcy 21 dni 3 godziny i 47 minut temu

nareszcie dowiemy się czegoś więcej o sposobie rozumowania bolka-motorówki.

odpowiedz

0
0
~Pan Sułek 2012-04-01 (06:03) 2 lata 8 miesięcy 21 dni 4 godziny i 53 minuty temu

To jest właśnie ten problem który dręczy pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i wszystkich jego bałwochwalczych wyznawców ale jak na razie medycyna jest w tym przypadku bezsilna.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 31605