więcej

"Spełnia się pragnienie z testamentu Jana Pawła II".

PAP |  dodane 2010-04-04 (11:40) 4 lata 3 miesiące 19 dni 22 godziny i 45 minut temu
drukuj


Na naszych oczach spełnia się pragnienie zapisane w testamencie Jana Pawła II, aby jego śmierć okazała się pożyteczna dla zbawienia ludzi - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze na Wawelu.

Kard. Dziwisz podkreślił w homilii w Wielką Niedzielę, że największe, przełomowe wydarzenie w dziejach człowieka - zmartwychwstanie Chrystusa - dokonało się bez świadków, w ciszy nocy, a uczniowie Jezusa nie rozumieli początkowo przekraczającej ludzką wyobraźnię zapowiedzi, że on ma powstać z martwych. - Każda i każdy z nas na mocy chrztu św. powołany jest do składania świadectwa o zmartwychwstałym Panu - podkreślił kardynał.

Metropolita krakowski nawiązał do 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II. - On w tej wawelskiej katedrze jako nasz pasterz świadczył przez wiele lat o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panu. I stąd wyruszył, aby to głosić całemu światu jako pasterz Kościoła powszechnego. Czynił to skutecznie, bo był autentycznym świadkiem, na podobieństwo Szymona Piotra. Głosił to, co sam przeżył i czym żył na co dzień - powiedział kard. Dziwisz.

Hierarcha przywołał słowa testamentu Jana Pawła II, w którym wyraził on nadzieję, że jego śmierć będzie pożyteczna dla sprawy, której starał się służyć przez całe życie - dla zbawienia ludzi. -
Na naszych oczach spełnia się pragnienie zapisane w testamencie, aby również jego śmierć okazała się pożyteczna dla sprawy Jezusa i dla sprawy człowieka Kard. Stanisław Dziwisz
Na naszych oczach spełnia się pragnienie zapisane w testamencie, aby również jego śmierć okazała się pożyteczna dla sprawy Jezusa i dla sprawy człowieka. To paschalne świadectwo Jana Pawła II rozbrzmiewa na wszystkich kontynentach, przywraca wiarę, budzi nadzieję, zachęca do miłości - mówił kard. Dziwisz.

- Jesteśmy przekonani, że wyniesienie do chwały ołtarzy czcigodnego Sługi Bożego jeszcze bardziej umocni jego oddziaływanie w dzisiejszym Kościele, na świecie i w naszej Ojczyźnie - podkreślił metropolita krakowski.

Zebranym w Katedrze metropolita życzył "radości i pokoju Zmartwychwstałego Pana".

(bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 21 72.41%
nie 8 27.59%

Przeczytaj też

Najpotężniejsza postać w polskim Kościele

dodane 2010-07-30 (00:30) 3 lata 11 miesięcy 24 dni 9 godzin i 55 minut temu

Seksualność według Jana Pawła II

dodane 2010-04-26 (11:15) 4 lata 2 miesiące 27 dni 23 godziny i 10 minut temu

Diagnoza szefa Episkopatu: Polska - państwem partyjnym

dodane 2010-04-04 (09:05) 4 lata 3 miesiące 20 dni 1 godzinę i 20 minut temu

"Jan Paweł II nadal pisze swoją i naszą historię"

dodane 2010-04-03 (00:05) 4 lata 3 miesiące 21 dni 10 godzin i 20 minut temu

Zaskakująca aranżacja Grobu Pańskiego w Krakowie

dodane 2010-04-01 (15:10) 4 lata 3 miesiące 22 dni 19 godzin i 15 minut temu

"Potrzeba kapłanów zdolnych do bezinteresownej służby"

dodane 2010-04-01 (11:40) 4 lata 3 miesiące 22 dni 22 godziny i 45 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (102)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~kowal 2010-05-16 (13:31) 4 lata 2 miesiące 7 dni 20 godzin i 55 minut temu

kowal Powiedz dziwisz skąd wzieła suchocka kase na konkordat
Czy czasami w 81 r nie okradła emertów. Wiemy że Bronek podsuwał jej te złote myśli

odpowiedz

0
0
~bea 2010-05-15 (16:30) 4 lata 2 miesiące 8 dni 17 godzin i 56 minut temu

TAK MI BRAK JANA PAWŁA II
brakuje zyczliwej duszy na tym nędznym padole.Jedyny człowiek ,który kochal i rozumial ludzi nie zyje.Wszyscy inni ,którzy podobno są do tego stworzeni uprawiają politykę a nie zajmują się duszą .Brak Ciebie Janie Pawle II daje sie coraz bardziej we znaki...Kocham Cię i chce byc też kochana .

odpowiedz

0
0
~anonim62 2010-04-27 (22:02) 4 lata 2 miesiące 26 dni 12 godzin i 24 minuty temu

wolę homilię niż politykę.
Wolę aby kardynał którego szanowałem,głosił słowo niż uprawiał politykę./ale mleko już zostało rozlane/.

odpowiedz

0
0
~ANTI-SOVIET WATCH 2010-04-08 (02:01) 4 lata 3 miesiące 16 dni 8 godzin i 25 minut temu

DO OBECNYCH TU AGENTÓW MOSKWY, DYWERSANTÓW DIABŁA, STALINA I PUTINA
PASZOŁ WON, NIKT WAS NIE SŁUCHA I SŁUCHAĆ NIE BĘDZIE! WASZE MIEJSCE JEST NA FORACH ROSYJSKICH!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~czytelnik Fim 2010-04-05 (14:44) 4 lata 3 miesiące 18 dni 19 godzin i 42 minuty temu

Tygodnik " FAKTY i mity " ukazuje nam sprawę wiary z różnego punktu widzenia,
co pozwala nam nieraz zmodyfikować swoje poglądy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Luc 2010-04-16 (11:13) 4 lata 3 miesiące 7 dni 23 godziny i 13 minut temu

Po co nam tylu klechów...
...skoro nawet pogody nie potrafią wymodlić? Tylko łapy potrafią po mamonę wyciągać.

odpowiedz

0
0
~Paul 2010-04-15 (23:47) 4 lata 3 miesiące 8 dni 10 godzin i 39 minut temu

komu testament komu?
Ja mam do wykonania testament Winetu o ochronie bizonów

odpowiedz

0
0
~CZARNA CENTRALA 2010-04-06 (23:46) 4 lata 3 miesiące 17 dni 10 godzin i 40 minut temu

NADUŻYCIA KRK:
1) w dziedzinie praw i roszczeń papiestwa (podważanie autorytetu władz świeckich i państw, religia polityczna), 2) w dziedzinie praw i roszczeń Kościoła (konkordaty tworzenie państwa w państwie, w RP wyciąganie kasy od podatników ok. 10 mrd. zł rocznie z samego konkordatu, zwolnienia podatkowe, zawłaszczanie majatków, itd.;), 3) w dziedzinie doktrynalnej i liturgicznej (fikcje dogmatyczne), 4) w dziedzinie moralności (pazerność, rozwiązłość m.in. pedofilia, pederastia, alkoholizm, obłuda itd. )...

odpowiedz

0
0
~Dobro 2010-04-05 (11:25) 4 lata 3 miesiące 18 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Polski Znak Prawdy
Już działa

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Leo 2010-04-06 (18:11) 4 lata 3 miesiące 17 dni 16 godzin i 15 minut temu

Ubolewć tylko nad kulturą polskich inetrnautów.
Wstyd!

odpowiedz

0
0
~666666 2010-04-05 (18:38) 4 lata 3 miesiące 18 dni 15 godzin i 48 minut temu

Pytanie do p. Dziwisza
Dlaczego nie wykonałeś poleceń z testamentu JP2 i nie zniszczyłeś jego osobistych notatek i listów ? Takaż to katolicka moralność i zaufanie ?

odpowiedz

0
0
~KONKORDACIK 2010-04-05 (12:54) 4 lata 3 miesiące 18 dni 21 godzin i 32 minuty temu

MEKSYK I KRK
Dekretem rządowym z 21.12.1931 r. określono kk jako "organizację handlową bogacącą się przez wyzysk ludu".

odpowiedz

0
0
~Pan Sułek 2010-04-04 (12:32) 4 lata 3 miesiące 19 dni 21 godzin i 54 minuty temu

Śmierć.
Wszyscy kiedyś umrzemy.I tylko to jest pewne.Żadne pieniądze i nie uchronią od tego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Asia 2010-04-04 (13:25) 4 lata 3 miesiące 19 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Nie rozumiem...
Dlaczego kard. Dziwisz mówi o spełnianiu się testamentu JPII, skoro sam go nie spełnił??? Przypominam słowa poprzedniego papieża: "...notatki osobiste spalić...". Gdzie wykonanie woli zmarłego? Z tego, co się orientuję, kard. Dziwisz jeszcze nie zniszczył owych notatek. Nie rozumiem powodu, ale nie podoba mi się to jego postępowanie.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~wewe 2010-04-05 (10:00) 4 lata 3 miesiące 19 dni i 26 minut temu

Polska ma nowego bożka!!
Bałwochwalstwo w tym kraju ma rozmiar XXL,JPII jest nowym bozkiem któremu oddaje się cześć ,jest to obrzydliwoscia w oczach Boga!!! .Dlatego ten kraj nie ma błogosławieństwa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
Hermanos 2010-04-04 (23:07) 4 lata 3 miesiące 19 dni 11 godzin i 19 minut temu

Widzę że ludziom nigdy nie dogodzi się...
Chcieliście wolnosci - macie .. Macie wolnośc - narzekacie.. Czego naprawdę wszyscy chcecie?. Na blogach, czatach, pod psełdonimem xxx potraficie tylko biadolić, narzekac i obrażać . To chyba największa porażka " ludzie" p.s. świadomie z malej litery.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mario 2010-04-04 (13:27) 4 lata 3 miesiące 19 dni 20 godzin i 59 minut temu

Polacy dziękują za kapitalizm !
Polacy dziękują! Za kapitalizm, za bezrobocie, za niedożywione dzieci, za beznadzieję, za zasypane kopalnie, sprzedane huty, zbankrutowane stocznie, za wyzysk i niesprawiedliwość społeczną, za upodlenie, za porozbijane polskie rodziny tułające się po włoskich plantacjach pomidorowych i londyńskich zmywakach, za upadek moralny.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

0
0
~normalny 2010-04-05 (11:50) 4 lata 3 miesiące 18 dni 22 godziny i 36 minut temu

Dziwię się Dziwisz
Jak wy chrześcijanie możecie patrzeć na tego że tak powiem pajaca Dziwisza Czy takie tępe głowy z was ,ktoś wam kit wciska a wy na kolana ,Nikt inny tylko szara emilencja Dziwisz przeż tyle lat robił co chciał . Podejrzewam ,że jednego procenta papież nie wiedział co czynił jego kaznodzieja a dziś takie głupoty wygaduje .Dziwię się Dziwisz ze ty jeszcze możesz mówić od tych kłamstw

odpowiedz

0
0
~normalny 2010-04-05 (11:50) 4 lata 3 miesiące 18 dni 22 godziny i 36 minut temu

Dziwię się Dziwisz
Jak wy chrześcijanie możecie patrzeć na tego że tak powiem pajaca Dziwisza Czy takie tępe głowy z was ,ktoś wam kit wciska a wy na kolana ,Nikt inny tylko szara emilencja Dziwisz przeż tyle lat robił co chciał . Podejrzewam ,że jednego procenta papież nie wiedział co czynił jego kaznodzieja a dziś takie głupoty wygaduje .Dziwię się Dziwisz ze ty jeszcze możesz mówić od tych kłamstw

odpowiedz

0
0
~UZURPACJE KRK 2010-04-05 (11:45) 4 lata 3 miesiące 18 dni 22 godziny i 41 minut temu

NADUŻYCIA KRK:
1) w dziedzinie praw i roszczeń papiestwa (podważanie autorytetu władz świeckich i państw, religia polityczna), 2) w dziedzinie praw i roszczeń Kościoła (konkordaty tworzenie państwa w państwie, w RP wyciąganie kasy od podatników ok. 10 mrd. zł rocznie z samego konkordatu, zwolnienia podatkowe, zawłaszczanie majatków, itd.;), 3) w dziedzinie doktrynalnej i liturgicznej (fikcje dogmatyczne), 4) w dziedzinie moralności (pazerność, rozwiązłość m.in. pedofilia, pederastia, alkoholizm, obłuda itd. )...

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Holandia rozważa wysłanie na Ukrainę wojska i policji
dodane 2014-07-24 (09:50) 36 minut temu

Polski bojkot Kremla
dodane 2014-07-24 (07:19) 3 godziny i 7 minut temu

Brutalne pobicie na pielgrzymce. 21-latek walczy o życie
dodane 2014-07-24 (09:12) 1 godzinę i 14 minut temu

Prezes Jarosław Kaczyński odsunął Adama Hofmana
dodane 2014-07-24 (07:02) 3 godziny i 24 minuty temu

Śledztwo w sprawie rajdu szaleńca w Sopocie przejęła Prokuratura w Gdańsku
dodane 2014-07-24 (07:51) 2 godziny i 35 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 5638