więcej

"Korupcja to dla nich rutyna".

PAP | dodane 2011-06-14 (18:45)
drukuj

Sondaż zlecony przez rosyjski rząd wykazał, że korupcja stała się dla Rosjan praktyką rutynową - poinformowano na konferencji prasowej w Moskwie.

Wiceminister ds. rozwoju regionalnego Oleg Fomiczew powiedział, że sondaż wykazał, iż "grupa Rosjan, którzy twierdzą, że są niezdolni do wręczenia łapówki, zmalała w ciągu pięciu lat dramatycznie, z 24% do 9%". 23% badanych zadeklarowało, że "z zasady" nie uczestniczy w korupcji.

Pierwsze oficjalne badanie zjawiska korupcji przeprowadziła pod koniec 2010 roku Fundacja "Opinia Publiczna" (FOM) na grupie 17,5 tys. osób w 70 rosyjskich regionach.

Wynika z niego, że 40% łapówek jest wręczanych w systemie publicznej opieki zdrowotnej. Następnym obszarem, w którym kwitnie korupcja, jest szkolnictwo wyższe (m.in. w zamian za obronę dyplomu, zaliczenie egzaminu). Łapówki są także wręczane za wydanie prawa jazdy czy zaświadczenia o kontroli technicznej samochodu.

Od 2005 roku 13 razy wzrosła liczba szacowanych łapówek wręczanych policji, a cztery razy - w zamian za miejsce w szkole podstawowej. Z kolei siedem razy rzadziej wręczane są łapówki za uniknięcie służby wojskowej, co - zdaniem Fomiczewa - najwyraźniej jest rezultatem skrócenia służby wojskowej z dwóch lat do roku.

Według innego sondażu z połowy maja, 52% badanych ocenia, że korupcja aparatu państwa jest powszechniejsza niż w latach 90., a dla pozostałych 36% - jest na tym samym poziomie.


(msz)

oceń
2
0
Podziel się

Przeczytaj też

Rosja ma nowego superbohatera

dodane 2011-06-06 (11:27)

materiał foto

Rosyjski żaglowiec w Szczecinie

dodane 2011-05-20 (13:50)

materiał foto

Największa świętość Rosji - zdjęcia

dodane 2011-05-09 (17:40)
materiał foto

Spotkanie z weteranami

dodane 2011-05-08 (17:09)


W Mińsku wybuchł "nietypowy" ładunek

dodane 2011-04-13 (17:00)
materiał foto

Prezydent w Rosji

dodane 2011-04-11 (11:36)

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Adam [2011-06-14 20:34]

a w polsce pod rządami platformy jest tak samo

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~$$ [2011-06-14 20:05]

I bardzo dobrze! Dzięki temu ten dziwoląg Rosja, zniknie jeszcze szybciej:)))

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 692