więcej

Solidarna Polska: zakaz palenia e-papierosów przez młodzież i w miejscach publicznych.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-04-25 (12:05) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 21 godzin i 39 minut temu
drukuj


Solidarna Polska: zakaz palenia e-papierosów przez młodzież i w miejscach publicznych
opinie
Złożenie w sejmie projektu ustawy zakazującej używania e-papierosów w miejscach publicznych i sprzedaży ich nieletnim zapowiedział poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek. Według niego producenci e-papierosów obchodzą zakazy dotyczące zwykłych papierosów.

- Producenci za pomocą nowych technologii, nowinek technologicznych obchodzą przepisy dotyczące zakazu palenia papierosów (...) i sprzedaży papierosów ludziom młodym. Niestety stało się to modne wśród młodzieży, wśród dzieci jest to "trendy" - przekonywał poseł SP na czwartkowej konferencji w sejmie.

Romanek mówił, że rynek e-papierosów wart jest kilkanaście milionów złotych i rośnie w tempie 10-20 proc. rocznie. Jak zaznaczył, e-papieros jest "niebezpiecznych gadżetem", który prowadzi do używania nikotyny, przed czym trzeba chronić młodzież.

Podkreślił, że zakaz musi być tak sformułowany, by uniemożliwić obchodzenie prawa. Przygotowany przez SP projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zakazuje sprzedaży e-papierosów zawierających wsad nikotynowy lub wkłady imitujące smak wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

Romanek dodał, że regulacja ma też na celu wprowadzenie zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych. - E-papierosy palone w miejscach publicznych są często przejawem arogancji - ocenił. Jak powiedział, "puszczanie e-dymka" w miejscach publicznych w nowej ustawie będzie karane mandatem do 500 zł.

Polityk alarmował ponadto, że produkcja e-papierosów nie podlega obecnie kontroli. Autorzy projektu ustawy podkreślili w jego uzasadnieniu, że zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej "brakuje jakichkolwiek regulacji prawnych, które wymagałyby od producentów i dystrybutorów kontroli jakości i bezpieczeństwa tych produktów tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów".

Natomiast - jak podali - w Australii sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna; również w Finlandii sprzedaż, a także kupno z zamiarem sprzedaży wkładów zawierających nikotynę są zabronione.

(kab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 24 30.77%
nie 54 69.23%

Przeczytaj też

Władimir Putin podpisał ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych

dodane 2013-02-25 (11:55) 1 rok 7 miesięcy 28 dni 21 godzin i 49 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (120)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
16
~Ja 2013-04-25 (14:50) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 18 godzin i 54 minuty temu

E-papieros to pułapka, a jaka? Ano taka, że masz go cały czas pod ręką. Mało tego, wisi Ci na szyi (na stałe w ustach byłoby niewygodnie). Wystarczy unieść go do otworu gębowego i pyk - dawka nikotyny wędruje do mózgu (mijając po drodze podniebienie, gardło.....płuca. No i krwiobieg oczywiście. Smaczków masz ile zechcesz, nawet samemu można sobie namieszać....i tu jest pułapka. Organizm przez lata palenia przyzwyczajony jest do smaku tytoniu, do jego mocy i wyszkolił się w pobieraniu określonej dawki bazując na odczuciach towarzyszącym jej pobieraniu. A tutaj nagle nasz mózg nie wie, ile zeżar nikotyny, bo wciąga mgiełkę o przyjemnym smaczku i zapaszku. Więc chce więcej, bo smaczne, i więcej, i więcej.....i tak to pobiera się dużo więcej nikotyny, niż z papierosów "analogowych" (ach ta cyberspołeczność, dziwne że wciąż podcieramy tyłek analogową srajtaśmą). Dodatkowo e-papieros (czyli tak przenośny inhalator nikotynowy) jest znacznie tańszy od papierosa tytoniowego, co powoduje, że możemy "palić" jeszcze więcej... Jeśli myślicie, że długo będzie to tak tanie, to się zdziwicie. To ma uzależnić (jak narkotyk rozdawany za darmo). A potem płać, nie będziesz mieć wyjścia, a przesiadka na "analoga" może być trudniejsza, niż odwrotnie. Czemu - wróć do początku.... Pozostaje kwestia, co oprócz aromatu, nikotyny i glikolu znajduje się w "likłidach". Nikt nie wie. A jak jest czystość składników? Nikt nie wie. Jaka jest rzeczywista, długoterminowa ich szkodliwość? Ktoś jednak wie, ale nie powie. A czemu nie powie - wróć do początku. To ma być zysk. Większy zysk (nie mylić z ceną produktu) od zysku z papierosów tytoniowych - dlaczego - wróć do początku. Także wdychajcie dalej parę wodną, bo zdrowa, tania i smaczna...

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
6
~ddf 2013-10-09 (16:56) 1 rok 14 dni 16 godzin i 48 minut temu

Nie jestem za Solidarną Polską ale w tym pomyśle zgadzam się bardzo. Sam jestem młodzieżą (1 liceum) ale wiem jakie to szkodliwe. Pare radzy koledzy namawiali mnie do e-papierosów ale odmówiłem i dzięki Bogu. Jestem wolnym człowiekiem, nie mam nałogu przy czym mój stan zdrowia jest lepszy oraz mam kasę w portfelu. Mam nadzieję że tak samo jak ja będzie postępować reszta młodzieży! Bo to głupota palić PO CO? Dla szpanu. O ja palę E-PAPIEROSY Jaki ja fajny. Żaden fajny tylko głupi.

odpowiedz

8
0
~dzik 2013-04-25 (14:34) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 19 godzin i 10 minut temu

A ja zabraniam temu osło-posłowi wypowiadania sie,kandydowania do sejmu, i jakiej kolwiek działalności publicznej, a to ze względu na zakaźne skutki przebywających w około niego osób, oraz tych co to włączając TV choć przez omyłkę zmuszeni są tych głupot słuchać!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~ring_the_alarm 2013-05-24 (15:29) 1 rok 4 miesiące 29 dni 18 godzin i 15 minut temu

no ja uważam, że epapierosy ładnie pachną i mi osobiście nie przeszkadzają,ale zdaję sobie sprawę, że komuś mogą. sam mam Rm1 i nie epalę w autobusach czy na przystankach bo jednak to są miejsca publiczne :)

odpowiedz

6
0
~Tomasz 2013-05-17 (23:57) 1 rok 5 miesięcy 6 dni 9 godzin i 47 minut temu

od pilnowania własnych dzieci jest MATKA I OJCIEC (RODZINA) a nie RZąD ! ! !

odpowiedz

4
0
~nn 2013-05-12 (09:12) 1 rok 5 miesięcy 12 dni i 32 minuty temu

Komuniści (def. międzynarodowa lub narodowa banda złodziei-nierobów często o zbrodniczych skłonnościach) czują że zyski zaczynają im przechodzić koło nosa. Nie ma akcyzy nie ma koryta. I nie można uzasadnić że to dla dobra ludzkości. Zawsze nas okradają i zabijają w imię świetlanej przyszłości. A tu nagle nic nie pasuje do tej propagandy. Nikotynę można było uzyskać już dawno temu, jej podawanie uzależnionym było tylko prostym technicznym problemem. Przez wiele lat blokowano to trując miliony ludzi papierosami dla zysku.

odpowiedz

5
0
~super 2013-05-06 (23:08) 1 rok 5 miesięcy 17 dni 10 godzin i 36 minut temu

Drogi rządzie nie nauczyliście się niczego.Marihuana jest nielegalna i tak ją palą większe zyski bo NIELEGALNA piwa niewolno pić w miejscach publicznych PIJĄ tak samo e-papierosy.TO NICZEGO NIE ZMIENI jak będą chcieli palić to bedą palili.

odpowiedz

5
0
~pilot 2013-05-03 (14:37) 1 rok 5 miesięcy 20 dni 19 godzin i 7 minut temu

Tak narodzie. Zakaz palenia, zakaz e palenia, zakaz picia. Nakaz pracy, nakaz oddawania całej kasy, część na podatki reszta na tacę, nakaz pracy w dni wolne i nie myśleć o emeryturze. Dziś się nabijajcie z palaczy, jakie bedą kolejne pomysły naszych ukochanych rządzących. Wiecie o tym że w Hiszpanii można już kupić trzy wioski, zasiedlić je i mamy chłopów pańszczyźnianych. Tak pomysł za pomysłem, ustawa za ustawą i mają nas na coraz krótszym sznurku.

odpowiedz

11
37
~Max 2013-04-25 (13:57) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 19 godzin i 47 minut temu

Ludzie. Jaka "para wodna"? Zwolennicy e-papierosów mówią, że wydychają parę wodną. To co? To znaczy, że w zbiorniczku macie wodę? Zaciągacie się wodą? Jeśli tak to róbcie sobie inhalacje, idźcie na basen albo spacerujcie w deszczu. Efekt powinien być ten sam. A jeśli nie to znaczy, że nie zaciągacie się parą wodną i nie wydychacie pary wodnej. Dlatego inni w Waszym otoczeniu skazani są na wdychanie tego samego co Wy a może nie mają na to ochoty. Z doświadczenia wiem, że po kilkudziesięciu minutach pobytu w pomieszczeniu, w którym jedna osoba cały czas używa e-papierosa, czuję się fatalnie. Boli mnie głowa, zbiera mi się na wymioty i zaczynam odczuwać osłabienie. Dlatego ja nie widzę tu różnicy pomiędzy zwykłym a e-papierosem. Dlatego jak macie ochotę się nadal zatruwać (co z tego, że zmieniliście formę) to nie skazujcie innych na to samo.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~Skarabeuszek 2013-04-27 (23:47) 1 rok 5 miesięcy 26 dni 9 godzin i 57 minut temu

Dajcie spokój mości Panowie. Czasem chciałbym mieć jakiś wybór. Co wiąże się również z ponarzekaniem na jakiegoś chama, który pali sobie w miejscach publicznych ;) Szkoda, że większość polityków wychodzi z głupiej zasady "dajcie ludziom wolność, a zrobią sobie krzywdę..." Świat to nie tylko zakazy, a ludzie wcale nie są tacy głupi. Ogarnijcie się, bo za chwilę żeby zapalić swojego Cigito będę musiał wyjechać na bezludną wyspę :(

odpowiedz

2
0
~morph 2013-04-27 (22:57) 1 rok 5 miesięcy 26 dni 10 godzin i 47 minut temu

a kto ochroni mnie przed sketynialymi pomyslami politykow?

odpowiedz

0
1
~koko 2013-04-25 (21:08) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 12 godzin i 36 minut temu

w fabryce papierosów w Krakowie w MORISIE też zabroniono palić e papierosów.palić wolno tylko w palarniach podczas przerwy razem z analogami!!!!!!!!

odpowiedz

3
0
~Maksiu 2013-04-25 (16:26) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 17 godzin i 18 minut temu

A picie piwa czy drinków w knajpach ( tak,tak,to też miejsca publiczne,gdzie rodzice z dziećmi i młodzież chodzą) jest ok?! Ja sobie nie życzę w takim razie,aby picie alkoholu odbywało się w takich miejscach,bo to również przejaw arogancji.Niech dowalą pijącym mandaty,a co!

odpowiedz

4
1
~obs 2013-04-25 (15:02) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 18 godzin i 42 minuty temu

Panu Romankowi to już naprawdę przewraca się w główce Panie Romanek są ważniejsze sprawy dla narodu niż e-papieros - baranie

odpowiedz

11
25
~kola 2013-04-25 (14:18) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 19 godzin i 26 minut temu

Popieram zakaz- e-papieros to prawdziwa plaga w szkołach, autobusach i miejscach publicznych. Jadę sobie tramwajem a tu jakby nic dwóch nastolatków puszcza dym z e-papierosa! Tramwaj! zero kultury, zero wychowania, szpan i założenie "że para wodna nie szkodzi"..... Jeszcze jedna rzecz- co w tych e-papierosach jest? Ponoć nie tylko nikotyna, ale i dopalacze.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

4
2
~. 2013-04-25 (15:01) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 18 godzin i 43 minuty temu

SP, po co odbieracie sobie wyborców? Jesteście świetną partią, ale e-papierosy są i zdrowsze, tańsze i mniej śmierdzą, nie kombinujcie z takimi błachymi sprawami tylko weźcie się za tych złodziejaszków-polityków, jeśli jeszcze raz zobaczę, że zajmujecie się takimi bzdetami to nie zagłosuję na Was, a mam zamiar.

odpowiedz

46
0
~zapadka 2013-04-25 (13:17) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 20 godzin i 27 minut temu

JASNE - przeciętnie jeden palacz analoga przynosi zysk około 500-800 zł miesięcznie na E-papierosa wydaje się ledwie 60-80 zł miesięcznie i to przy naprawdę intensywnym użytkowaniu !.... sama przeszłam na e ponad rok temu wiec wiem ile zostaje mi w kieszeni, i spodziewałam się wcześniej czy później takich "alarmujących krzyków troski" hehehehe... rozmawialiśmy ze znajomymi o tym nie raz zastanawiając się tylko KIEDY ? Troska o nieletnich ?... BZDURA !... to czysta kalkulacja ! i rozpacz że rośnie pokolenie UZALEŻNIONYCH ZA MAŁE PIENIĄDZE !... 10 milionów polaków pali regularnie, od trzech lat rośnie liczba tych co odstawiają analogi i przechodzą na "e"- już to jest bolesne finansowo dla tych co z tego doją.... a co dopiero wizja utraty możliwości wyhodowania sobie kolejnych pokoleń nałogowych palaczy analogów za spora kasę :)...to już faktycznie wymaga szybkiej interwencji w postaci takich kretynizmów ....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~baska 2013-04-25 (14:47) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 18 godzin i 57 minut temu

od 2 lat pale e -papierosy.palilam zwykle 40 lat po 2 paczki dziennie.od kiedy zaczelam palic e-papierosa nie meczy mnie kaszel.w tej chwili pale juz beznikotynowego.panstwo stracilo na mnie kupe kasy .wydaje 15 zl na tydzien na krople.coraz mniej po niego siegam a tu juz nie ma nikotyny tylko chodzi o ten nawyk niby palenia.ze to dziala to widac po mnie bo przytylam jak to sie dzieje przy rzucaniu palenia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~e-inhalator 2013-04-25 (14:52) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 18 godzin i 52 minuty temu

niedługo będzie zakaz oddychania tym samym powietrzem w pomieszczeniach publicznych. w końcu taki biedak czy inny żul to na pewno z płuc wydmuchuje jakiś syf, którym się można zarazić nie wiadomo czym. ten sam Pan Profesor który już zrobił wstępne badania powstającego "dymka" e -fajki stwierdził, że e-papierosów wcale nie można porównywać ze zwykłymi fajkami - to dwie różne rzeczy, a podobieństwo jest tylko takie że wydmuchuje się "chmurkę".

odpowiedz

4
20
~obywatelka 2013-04-25 (13:43) 1 rok 5 miesięcy 28 dni 20 godzin i 1 minutę temu

Super wszystkie papierochy zlikwidować bo tych ludzi nasze państwo nie powinno leczyć, jak alkoholików i narkomanów bo ci ludzie są chorzy na własne zyczenie. popieram !!!!!!!!!!! Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 2 godziny i 9 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 3 godziny i 20 minut temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 1 godzinę i 10 minut temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 49 minut temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 3 godziny i 18 minut temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 3 godziny i 58 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 9887