Strona główna serwisu
Sławomir Sierakowski

Sławomir Sierakowski

Sławomir Sierakowski: PiS to partia rosyjska w Polsce

Sławomir Sierakowski: PiS to partia rosyjska w Polsce

Im bardziej obóz Jarosława Kaczyńskiego będzie osłabiał państwo polskie w relacji z innymi, tym częściej będziemy słyszeć, że jest za silną Polską, asertywną polityką zagraniczną i nikogo się nie boi. Im więcej będziemy słyszeć o potrzebie polskiej polityki historycznej, tym bardziej będzie przypominać rosyjską - pisze Sławomir Sierakowski dla Wirtualnej Polski.
Andrzej Duda grzecznie i bez gadania podpisał wszystko, co mu nakazano. Ustawę o sześciolatkach, a także dwie rujnujące jakąkolwiek niezależność ustawy o służbie cywilnej oraz mediach publicznych. Staliśmy się jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym służba publiczna wybierana jest bez konkursów i nie wyklucza się z przynależnością partyjną szefa służby cywilnej i jej członków. Staliśmy się również jedynym krajem w Europie, w którym media publiczne podlegają bezpośrednio ministrowi, który bez podania powodu może zwolnić ich szefów i powołać sobie nowych. Jacek Kurski, jeden z najbardziej frontowych i brutalnych polityków, został prezesem telewizji.

Oznacza to absolutną kontrolę rządu nad dziennikarzami. Radio Maryja i Telewizja Trwam stają się o niebo (albo o dwa) bardziej niezależne od Polskiego Radia i Telewizji Publicznej. Jeśli Ojciec Rydzyk obrazi się na Jarosława Kaczyńskiego, to Jarosław Kaczyński może skoczyć mu na habit, albo zmienić ustawę. Ale odwołać go nie może. Szefów mediów publicznych od tej pory nic nie chroni. Podlegają władzy tak jak urzędnicy w Rosji ze wszystkimi tego konsekwencjami dla pluralizmu, wolności słowa i kultury politycznej.

I w tej sytuacji, z hipokryzją godną rosyjskich czynowników, szefowa kancelarii prezydenta, Małgorzata Sadurska, bez mrugnięcia okiem uzasadnia decyzję Andrzeja Dudy mediom: "Prezydentowi zależy na tym, żeby media publiczne wykonywały swoją misję, były bezstronne, obiektywne i wiarygodne". I udaje, że obiektywność nie stoi w sprzeczności ze słowami posła Ryszarda Terleckiego, ministra Piotra Glińskiego, ministra Mariusza Błaszczaka, posłanki Krystyny Pawłowicz, którzy zapowiadali "przerwanie krytykowania naszych zmian". A także posuwali się do zarzucania propagandowości konkretnym dziennikarzom i wymieniania nazwisk tych, których władza zamierza wyrzucić z mediów. Znowu model nieobecny na Zachodzie i dominujący w Rosji.


Nieustający konflikt, a najlepiej wojna domowa w Polsce, to doskonała wiadomość dla Rosji. Skrajna prawica w Polsce nie pierwszy raz działa w jej interesie. Istnieje to w tradycji polskiego endeckiego nacjonalizmu, a ciągnie się aż po czasy Radia Maryja, korzystającego z gościny wschodniego sąsiada dla swoich nadajników i wobec niego bezkrytycznego.

Nasi wschodni sąsiedzi i byli zaborcy nie muszą tu mieć swoich agentów, skoro do destabilizowania sytuacji politycznej w Polsce wystarczą politycy PiS. Już nawet nie trzeba nas prowokować zatrzymywaniem u siebie wraku samolotu. PiS zabrał się za państwo polskie sam. Najbardziej groteskowe jest to, że politycy ci uważają jednocześnie, że służą swoją polityką interesom kraju. Polsce służyliby, gdyby dbali o silne prawo, kondycję polskiej demokracji, wspólnotę polityczną, w której jest szerokie miejsce na konflikt, a nie dążyli do zniszczenia przeciwnika. Poświęcenie dla państwa to respektowanie autonomiczności instytucji politycznych, które powinny być niezależne od rządu, na czele z Trybunałem Konstytucyjnym, mediami publicznymi i służbą cywilną. Możemy sobie opowiadać jacy to jesteśmy silni, zwarci i gotowi. Ale jedyną gwarancją polskiej niepodległości jest Unia Europejska i struktury zachodnie, z którymi właśnie wchodzimy w konflikt.

W Polsce było już wielu "patriotów", którzy służyli obcym państwom. Zakrzykiwali to najczęściej i najgłośniej deklaracjami, jakimi to są miłośnikami historii Polski, znawcami wojskowości, wszędzie sobie wstawiali biało-czerwoną flagę i dawali słowne popisy odwagi. Zamiast pozwolić rozwijać się polskiej kulturze, to tacy patrioci próbowali ją ograniczać do "krzewienia patriotycznych wartości", w sprzeczności z którymi stali w swoim czasie wszyscy wybitni twórcy, od Mickiewicza i innych wieszczów (w komplecie obecnych na watykańskim indeksie ksiąg zakazanych) przez Brzozowskiego, Miłosza i Gombrowicza aż po dzisiejsze najlepsze teatry i galerie, którym minister Gliński będzie regulował poziom dopuszczalnej "dekonstrukcji polskiej tożsamości".


Autentyczni patrioci nigdy tak swojego patriotyzmu nie manifestowali, bo nie musieli. Im bardziej obóz Jarosława Kaczyńskiego będzie osłabiał państwo polskie w relacji z innymi, tym częściej będziemy słyszeć, że jest za silną Polską, asertywną polityką zagraniczną i nikogo się nie boi. Im więcej będziemy słyszeć o potrzebie polskiej polityki historycznej, tym bardziej będzie przypominać rosyjską. Tak jak tam (w Rosji) "o historii trzeba mówić prawdę", a więc chwalić nasze osiągnięcia, a nie obrażać dumę narodową przyznawaniem się do win. A że do nikogo na świecie to nie trafi, w szczególności nie do tych, którzy działają w taki sam sposób, a jedynie nas ośmieszy i osłabi, to nie ma znaczenia, bo konsekwencjami ten obóz się mniej przejmuje niż deklaracjami.

Wszędzie w Europie znajdują się partie skrajnej prawicy i skrajnej lewicy współpracujące z Kremlem. Do tego grona dołączył także Fidesz Viktor Orban, co jeszcze niedawno wypominał mu sam Jarosław Kaczyński. Ale z ostatniej wizyty wynika, że Kreml w oczach Orbana już mu nie przeszkadza. Niemożliwe, żeby Kaczyński poszedł drogą Orbana. Niemożliwe? Orban to nie tylko wzór dla PiS-u, wołającego od lat o "Budapeszt w Warszawie", ale też były skrajny antykomunista i rusofob. Jego kariera polityczna rozpoczęła się od słynnego przemówienia 16 czerwca 1989 roku, kiedy wołał: "Ruscy do domu". A doszedł do tego, że niedawno składał kwiaty na grobach sowieckich żołnierzy, którzy utopili we krwi węgierskie powstanie w 1956 roku, przy którym nasz stan wojenny to była dziecięca igraszka. Gdyby Kaczyński dołączył do całej skrajnej prawicy w Europie, to wykonałby mniejszą ewolucję niż Orban.

Mam nadzieję, że to się nigdy nie stanie, ale miałem też nadzieję, że nie będzie żadnego pełzającego zamachu stanu w Polsce, a jest gnający.

Sławomir Sierakowski dla Wirtualnej Polski

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2024)
Nie zgadzam się z opinią
394
Zgadzam się z opinią
707
~ob 2016-01-08 (08:31) 21 godzin i 42 minut temu

święte słowa i sama prawda-dlatego pisowskie trole tak ujadają....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
172
Zgadzam się z opinią
483
~jacekk 2016-01-08 (06:54) 23 godzin i 19 minut temu

Kaczyński, Duda i cała ta sekta, to zdrajcy i tak ich oceni historia. Nie pomoże mu nawet braciszek niesłusznie, bo bez żadnych zasług, pochowany na Wawelu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
386
Zgadzam się z opinią
695
~ela 2016-01-08 (09:23) 20 godzin i 50 minut temu

Nie będę komentowała tego co PIS [czytaj prezes Kaczyński] robi z Polską.Apeluję do posłów PIS - opamiętajcie się, nie niszczcie Polski, nie dajcie sobą manipulować.Czy trochę lepsza kasa z sejmowej kasy jest lepsza od honoru.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
342
Zgadzam się z opinią
651
~longin 2016-01-08 (08:02) 22 godzin i 11 minut temu

Ojczyzne wolną racz nam wrocić Panie, mimo 26 lat wolnosci od 8 lat ludzie omotani przez chorą mentalnosc prezesa i omotani przez czesć zakonu pc , ktorzy w beszczelny sposób wykorzystywali piesn PATYRIOTYCZNĄ Z OKRESÓW ZABORU, do autoryzacji własnych politycznych planów zagarniecia i zniszczenia Państwa Prawa i stworzenia hybrydowego Państwa Polskiego piso państwa.Pis posluguje się Polakami ,ktorzy nie chca zajmować sie polityką ,ale normalnie spokojnie sie realizować,ktorzy nie są zorietowani i nie intresoja sie jak jest zbudowane demokratyczne Państwo. Porzez propagande przed wyborami o zlych Polakach , ktorzy żądza polska, porzez krytykowanie uni , ze mało daje ,poprzez negacje wszystkiego co wypracowaliśy przez te 26 lat. Manipulowanie jest cechą pisu i endecji. Tak jak jest wpisana zdrada racji stanu Państwa przez pis. Hańbą jest to ,ze partia która wygrała w demokratycznym Państwie wybory, niszczy demokracje i pomaga Rosji .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
60
Zgadzam się z opinią
369
~AMB 2016-01-08 (05:12) 1 godzinę i 1 minutę temu

Był Stalin, Hitler, Bierut, Gomułka, jest Łukaszenka, jest Putin. Kaczyński coraz bardziej w ten szereg wpisuje się. Pamiętamy, ze nawet Stalin do ostatniej chwili wielkim i lojalnym przyjacielem Hitlera był.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
299
Zgadzam się z opinią
607
~jarek 2016-01-08 (08:40) 21 godzin i 33 minut temu

pis załatwił sobie media wyznaniowe i w nich będą: 1. Wszystkie rocznice smoleńskie począwszy od jednodniowych skończywszy na miesięcznicach 2. Prezes i jego teorie spiskowe 3. Prezydent który niema zdania na żaden temat 4. Macierewicz i jego rozliczenia komunistów wiele innych rzeczy które na życie zwykłych obywateli mają mały wpływ ustawy gospodarcze-niema obietnice wyborcze trzeci plan ja osobiście nie będę oglądał tych programów których nie chcę i tyle

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
60
Zgadzam się z opinią
367
~zosia 2016-01-08 (08:16) 21 godzin i 57 minut temu

to prawda że POLSKA idzie w stronę wschodu , bo w PIS komunista na komuniście jedzie i komunistą pogania ale dzięki Panu Bogu to tylko 30% POLAKÓW

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
125
Zgadzam się z opinią
431
~Ijola 2016-01-08 (06:58) 23 godzin i 15 minut temu

Zanim zaczniecie wypominać ojca panu Sierakowskiemu, popatrzcie sobie na ojca Kaczyńskiego...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
157
Zgadzam się z opinią
463
~JA 2016-01-08 (06:54) 23 godzin i 19 minut temu

Pislamisci nie zakrzyczycie swojego sumienia o ile macie coś takiego śmiesznego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
79
Zgadzam się z opinią
383
~Babcia 2016-01-08 (08:13) 22 godzin temu

Wystarczy prześledzić życiorys Pani Pawłowicz w którym wyraznie widać kto jest donosicielem Rosji -gratuluje wyborcom PIS

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
54
Zgadzam się z opinią
357
~J23 2016-01-08 (05:12) 1 godzinę i 1 minutę temu

Kaczor to psychicznie chory gay. Nie rozumiem jego wyznawców, bo oni generalnie brzydzą się takimi typami PIS to kompetnie pomylone zjawisko. A Polskę może tylko zruinować, a nie umocnić. Bez Europy jesteś dla Rosji już trupem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
329
~grecho 2016-01-08 (08:13) 22 godzin temu

A czemu się Pan dziwi? Kto to jest Sadurska? Pokojówka lokaja?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
57
Zgadzam się z opinią
350
~qas 2016-01-08 (08:29) 21 godzin i 44 minut temu

Jarek to Agent Moskwy!!!! taka jest prawda!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
271
~Belfer 2016-01-08 (08:05) 22 godzin i 8 minut temu

PAN J.KACZYŃSKI OBRANIAJĄC DOKTORAT W ROKU 1976 PISAŁ O III ZJEŻDZIE PZPR WŁADYSŁAWA GOMUŁKI ORAZ O MARKSIŻMIE LENINIŻMIE JAKO JEDYNEJ DOTKRYNIE NAUKI W POLSCE ZA PRL-U,WIĘC TERAZ WIADOME JEST DLACZEGO NIE BYŁ INTERNOWANY W ROKU 1981

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
262
~Patriota 2016-01-08 (06:55) 23 godzin i 18 minut temu

Odbiornik czy to telewizor czy radio ma taki mały guziczek, jak nie będę chciał słuchać to go nacisnę i mam w ten sposób w d... takiego Kaczora czy prymitywną Pawłowską gadająca od rzeczy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
265
~scoti 2016-01-07 (20:44) 9 godzin i 29 minut temu

Cytaty KaczoPISaków to śmiech na sali. Nikt kto nie wymachuje chorągiewką :my naród," nie popiera te 19% obłąkanych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
258
~bialy 2016-01-08 (08:07) 22 godzin i 6 minut temu

Destrukcja,konfliktowosc,niezadowolenie społeczne,niefachowosc i samowola to przymioty rządu i członków sejmu i sematu PiS.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
253
Ronald33 2016-01-08 (07:32) 22 godzin i 41 minut temu

TV i radio Będą tylko wychalać prezesa bo na tym ma polegać ich misja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
255
~wolodymyr 2016-01-08 (08:24) 21 godzin i 49 minut temu

My Rosjanie kibicujemy PISOWI Zeby Zgodnie z PLANEM SZYBKO Wykonczyl Polske i Polakow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
259
~fgh 2016-01-08 (06:38) 23 godzin i 35 minut temu

Panie Sierakowski tak trzymać Ma pan rację takiej hołoty nie był od czasów konstytucji 3 maja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1