Strona główna serwisu
Senat przyjął bez poprawek ustawę wprowadzającą program 500 plus

Senat przyjął bez poprawek ustawę wprowadzającą program 500 plus

• Senat przyjął bez poprawek rządowy program "Rodzina 500 plus"
• 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze - to główne założenie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
• Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu
Senatorowie głosowali nad wnioskiem połączonych komisji, by przyjąć ustawę bez poprawek. W głosowaniu wzięło udział 90 senatorów; za było 63 z nich, jeden był przeciw, wstrzymało się 26 senatorów. Teraz ustawa wprowadzająca program 500 plus trafi do prezydenta.

Ustawa zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Program ma ruszyć w kwietniu. Wnioski należy składać w gminach, raz do roku.


Projekt ustawy, zapowiadany przez PiS w kampanii wyborczej, przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W zeszłym tygodniu przyjął go rząd i tego samego dnia został złożony w Sejmie. Sejm rozpoczął nad nim prace we wtorek, w czwartek uchwalił ustawę. W piątek cały dzień debatował nad nią Senat.

W Sejmie do projektu ustawy wprowadzono kilka poprawek. Posłowie zdecydowali m.in., że osoby, którym wypłacono świadczenie, choć im się ono nie należało, ale nie z ich winy, będą musiały je zwrócić, ale bez odsetek (pierwotnie - wraz z odsetkami). Inna poprawka dotyczyła objęcia programem wszystkich dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej, również z placówek typu rodzinnego, których nie uwzględniono w rządowym projekcie.

Przyjęto też m.in. poprawki umożliwiające składanie wniosków drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS i systemy bankowości elektronicznej. Zdecydowano, że w przypadku opieki naprzemiennej dziecko zalicza się do rodzin obojga rodziców; zdecydowano również, że świadczenie będzie dzielone, gdy dziecko się urodzi lub skończy 18 lat w ciągu danego miesiąca. Wprowadzono zapis, że Rada Ministrów będzie uprawniona do podnoszenia zarówno wysokości świadczenia, jak i uprawniających do niego kryteriów.


Posłowie opozycji chcieli m.in., żeby świadczenie wychowawcze przysługiwało na każde dziecko, by w przypadku samotnych rodziców nie stosować kryterium dochodowego przy wypłacaniu świadczenia na pierwsze dziecko (wnioski PO), by wypłacać świadczenie, gdy starsze dziecko ukończy 18 lat (wniosek Kukiz'15). Proponowano też, by świadczenie wychowawcze objąć zasadą "złotówka za złotówkę", czyli w przypadku przekroczenia progu dochodowego świadczenie nie byłoby odbierane, a pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczone zostało kryterium (wniosek m.in. PSL). Nowoczesna wnioskowała o wprowadzenie górnego progu dochodowego - rodziny, których dochód przekracza 2,5 tys. zł na osobę, nie otrzymałyby 500 zł na dziecko. Sejm nie przyjął jednak żadnych poprawek zgłaszanych przez opozycję, ani żadnego z kilkunastu wniosków mniejszości.

Tak samo było w Senacie. Podczas debaty poprawki zgłaszali m.in. senatorowie: Mieczysław Augustyn (PO), Józef Zając (PSL) i Jerzy Wcisła (PO); były to propozycje zbieżne z tymi, które padały podczas debaty w Sejmie. Żadna z nich nie uzyskała poparcia senackich komisji.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (101)
Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
73
~wa 2016-02-12 (23:34) 23 minut temu

pis zamyka gęby niedowiarkom i Partji Oszustów!!!BRAWO

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
74
~ma 2016-02-12 (23:08) 49 minut temu

Super Pis is the best!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
62
~Mam pytanko 2016-02-12 (22:56) 1 godzinę i 1 minutę temu

Pelowcy i swetrusy ustawiają sie w kolejce po 500? Córka klapaczki wyjechała za granice czy obietnice ma po mamie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
37
~P0rażka 8 lat 2016-02-13 (00:35) 23 godzin i 22 minut temu

Obserwowałem te głosowania i to co działo się wcześniej. P0-dłość Peł0 sięga zenitu. Ta patologia przez 8 lat nie zdążyła zrobić tego i teraz chcą aby inni nie robili nic jak oni. P0stulują aby dać z ich wypocin zrobionym P0d publikę znacznie więcej, a wiedzą w jakim stanie zostawili kraj. P0 8 latach prywaty i żniw dla pseudo liberalnych mend kiedy UE wspierała nasz rozwój oni przejedli budując najdrożej w Europie, a na domiar firmy podwykonawcy bankrutowali za tej patologii. Bankrutowali ścigani dalej przez wymiar P0datkowy niezapłaconymi P0datkami i fakturami ...... tfu ! I to mieli być "fachowcy" Teraz nazywają p. Szydło kłamczuchą, a mają speca od kłamania i oszukiwania Polaków niejaką Kopacz !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
38
~moherow berecik 2016-02-12 (23:02) 55 minut temu

Chociaz mieszane mam uczucia w kontekscie mojej synowej....prywata na bok.... popierram i dziekuje .....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
27
~Adam 2016-02-13 (00:34) 23 godzin i 23 minut temu

.... "mierz siły na zamiary, nie zamiar według sił"...sens tego cytatu z "Ody do młodości" Platforma Obywatelska chyba cały czas nie rozumie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
34
~wwd 2016-02-12 (23:11) 46 minut temu

Opozycja szczeka a karawana idzie dalej. Od kiedy te opozycyjne inwidua zaczęły się "troszczyć o polskie dzieci? Dlaczego teraz? Mieli na to 8 (słownie: osiem) lat! Boją się przegrać następne wybory? Dlatego plują,szczekają i szczują? Przewodniczący P. Neumann szczeka zupełnie jak mój jamnik, a p. Petru rżnie głupa i ma bardzo duże luki w wiedzy o Polsce. Zresztą to nie jest Polak tylko "mieszaniec" wychowany przez GRU (rosyjskie tajne słâ‚Źżby).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
27
~bolo 2016-02-12 (23:27) 30 minut temu

Wreszcie jakiś standard europejski.Bo o zarobkach to nie ma co marzyć.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
37
~gosc2314 2016-02-12 (23:18) 39 minut temu

W końcu jest jakaś ustawa dla rodzin !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
22
~war 2016-02-13 (02:34) 21 godzin i 23 minut temu

Wreszcie. Za PO państwo tylko rąbało podatkowo rodziny z dziećmi. Im więcej miałeś dzieci - tym wyższy podatek VAT. Dla rodziny wielodzietnej koszty utrzymania to całość ich dochodu - a Vat od tych kosztów - ponad 20%. Moje zakupy - to około 400 zł na żywność dla 6 osób - z tego niemal 100 zł to podatek. Dzięki PiS dostaniemy zwrot tego horrendalnego podatku, który płacimy za każdym wyjściem do sklepu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
26
~Tata 2016-02-12 (23:40) 17 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
20
~bh 2016-02-13 (01:13) 22 godzin i 44 minut temu

Czego ryxzecie ten projekt ma za zadanie abyśmy się rozmnazali bo nas malo.więc po co na jedno. Zróbcie sobie drugie. Będzie przyrost. Więc cel spełniony.ja też nie dostanę ale nie zazdroszcze. Biorę się do roboty. Właśnie w maju pierwsze. Kochaną córeczką. Zresztą jedynaki samotnej matki itd to rozwody a PiS popiera rodzinę... ja kapuje

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
23
~hs 2016-02-12 (23:18) 39 minut temu

No to teraz Romowie od nas z andrychowa się cieszą bo oni maja dużo dzieci tyle ze te dzieci jak dorosną to nie będą pracować na nasze emerytury oni tylko będą zwiększać dzietnosc i pobierać na kolejne dzieci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
14
~jq 2016-02-13 (02:50) 21 godzin i 7 minut temu

ZLIKWIDOWAC SENAT A DOSTANĄ WSZYSTKIE DZIECI

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~gucio 2016-02-13 (01:34) 22 godzin i 23 minut temu

Gdzie są moje wpisy do "Senatora"?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~nikczemnik 2016-02-14 (00:31) 23 godzin i 26 minut temu

szczerze mówiąc to ten program nie idzie ku dobremu, bo za jakiś czas od wprowadzenie tego urośnie bardzo wiele patologii która zamiast pracować będzie po prostu produkować potomstwo za które dostanie 500 złotych. Szkoda tylko że rządzący nie zauważyli tego bo im więcej się da ludziom tym bardziej wzrośnie liczba patologii i nieróbstwa natomiast zwykły człowiek będzie tyrać bez końca i opłacać podatki na takich nierobów. Szczerze mówiąc jeśli pisowcy mają takie pomysły realizować to ja wolę uciec z kraju. Bo naprawdę jest to niedorzeczne. Najpierw kochani pisowcy odtwórzcie przemysł który z taką pieczołowitością rozwaliła solidarność a potem dopiero dopłacajcie do dzieci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~cecylia 2016-02-13 (07:29) 16 godzin i 28 minut temu

program 500+ jest dobrym pomysłem dla rodzin którzy posiadają dzieci, ale dyskryminuje jedynaków i uważam że jest pod tym względem programem niesprawiedliwym. I boleję nad tym że PiS do tego dopuścił i że w Polsce dzieci są równe i równiejsze ( tj. uprzywilejowane )

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
5
~Adam 2016-02-13 (06:26) 17 godzin i 31 minut temu

Żeby "dać" to 500, trzeba często tym samym rodzinom zabrać przynajmniej 700, jednocześnie wpajając tymże przekonanie, jakie to państwo jest opiekuńcze, a partia troskliwa. A wystarczyłoby po prostu mniej zarabiającym nie zabierać, np. do wysokości płacy minimalnej brutto nie zabierać podatku (1850 zł. zamiast 1355 zł.) I już mamy prawie 500 zł. (dokładnie 495). Bez żadnych dodatkowych kosztów. Na parę młodych ludzi na pensji minimalnej byłoby to 990 zł., wiele par zawarłoby związek małżeński, wzięłoby kredyt i kupiło mieszkanie, urodziłoby się wiele dzieci. No ale bez chwały dla jedynie słusznej partii. Efekt prorodzinny byłby przynajmniej kilkukrotnie lepszy, a ludzie nabraliby przekonania że sobie poradzą, że nie są zależni od pomocy państwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~pawel 2016-02-13 (06:19) 17 godzin i 38 minut temu

no proszę patologia już może brać "na zeszyt" ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~aaaaaaa111 2016-02-13 (06:19) 17 godzin i 38 minut temu

Ustawa może i jest ale dla kogo żadnych poprawek nie przyjęto bo pis nie słuchaaa co się do nich mówi. Zaledwie kilka procent rodzin które potrzebują otrzyma to świadczenie reszta to patologia i kombinatoryka. Żadnych leniom cwaniakom nie dałabym nic tylko ludziom pracującym. Ewentualnie 200 ale na każde dziecko. Jakim prawem (pisowym ) świadczenie to nie wlicza się do dochodu. Jak zwykle tym co się chce robić nakłada się utrzymanie patologii na plecy norma w tym kraju.

odpowiedz