więcej

Sejm wyraził zgodę na uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2012-11-23 (12:25) 2 lata 5 dni 5 godzin i 12 minut temu
drukuj


Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz opinie
Sejm w głosowaniu wyraził zgodę na uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Za głosowało 234 posłów, 174 było przeciw, 28 wstrzymało się od głosu. Wniosek o uchylenie immunitetu Macierewiczowi ma związek z procesem karnym, który wytoczył mu lobbysta i biznesmen Marek Dochnal. Zarzuca on posłowi PiS pomówienie w jednym z programów telewizyjnych.

- O rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie nie obawiam się - zapewnił Macierewicz dziennikarzy po głosowaniu.

Jak powiedział, "bardzo zależało mu na tym, by posłowie opowiedzieli się". - Bo jest ważne i zostanie już na zawsze, kto jak głosował w tej sprawie, kto wyznaje etykę Dochnala, a kto wyznaje etykę, którą przekazano nam w naszej tradycji - podkreślił poseł PiS. Zdaniem Macierewicza "ci, którzy głosowali w tej sprawie za, głosowali za etyką na poziomie Dochnala".

Za uchyleniem immunitetu posłowi PiS opowiedziało się 171 posłów PO, 39 posłów RP, jeden poseł PSL i 23 posłów SLD.

Przeciw głosowało: 4 posłów PO - Andrzej Gut-Mostowy, Mirosław Koźlakiewicz, Antoni Mężydło i Konstanty Miodowicz; 131 posłów PiS, 19 posłów PSL - m.in.: Stanisław Kalemba, Waldemar Pawlak, Janusz Piechociński, Marek Sawicki, Franciszek Stefaniuk, Piotr Zgorzelski, Józef Zych i Stanisław Żelichowski; 19 posłów SP i jeden poseł niezależny.

Od głosu wstrzymało się: 23 posłów PO - m.in.: Marek Biernacki, John Abraham Godson, Jarosław Gowin, Roman Kosecki, Jagna Marczułajtis-Walczak, Michał Szczerba, Jacek Żalek; 3 posłów PSL - m.in. Jan Bury; jeden poseł SLD - Bogusław Wontor i jeden poseł niezależny.

24 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

W uzasadnieniu do wniosku o pociągnięcie posła PiS do odpowiedzialności karnej stwierdzono, że jego wypowiedź - "klasyczny przykład pana Czempińskiego. To jest twórca, opiekun niejakiego Dochnala. To właściwie pan Czempiński (b. szef UOP) stworzył Dochnala" - jest ewidentnym pomówieniem Dochnala, że "nie jest samodzielnym biznesmenem, że jest członkiem jakiejś siatki".

Tuż przed piątkowym głosowaniem Piotr Chmielowski (RP) zgłosił wniosek o dwie minuty przerwy, by Macierewicz "mógł zastanowić się nad tym, czy zachowa się jak prawdziwy mężczyzna, czy będzie się krył za immunitetem jak tchórz". - Immunitet poselski nie może służyć do zasłaniania działalności polegającej na obrażaniu innych ludzi lub popełnianiu przestępstw. Tylko tchórze zasłaniają się immunitetem - wołał Chmielowski. Marszałek zarządziła przerwę.

Po wznowieniu obrad, na słowa posła RP zareagował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Złożył wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów w związku z - jak mówił - skandalicznym wystąpieniem Chmielowskiego. Wniosek nie został jednak uwzględniony.

Po głosowaniu Błaszczak wystąpił na briefingu w sejmie. Jak zapowiedział, wobec braku reakcji marszałek, złoży przeciw niej wniosek do sejmowej komisji etyki.

Błaszczak skomentował także uchylenie immunitetu Macierewiczowi: "Z jednej strony mamy człowieka, który tworzył opozycję niepodległościową w naszym kraju, twórcę KOR-u, a z drugiej człowieka, który został skazany za korupcję - pana Dochnala. To już sami państwo osądźcie". - Ja uważam, że parlamentarzysta powinien mieć swobodę wygłaszania ocen - zaznaczył.

Marszałek Ewa Kopacz powiedziała dziennikarzom po głosowaniu, że opowiedziała się za uchyleniem Macierewiczowi immunitetu. - Bardzo lubię ludzi, którzy mówią to, co myślą i z tego, co wiem, sprawozdanie komisji opierało się również na tym, że poseł Macierewicz powiedział po komisji, że bardzo się cieszy (z pozytywnej rekomendacji komisji regulaminowej i spraw poselskich) - powiedziała Kopacz.

Występując w środę z trybuny sejmowej Macierewicz mówił, że "przyjmuje do wiadomości, iż decyzja będzie podejmowana w ramach pewnego układu politycznego i pewnej determinacji, żeby za wszelką cenę (...) wykazać, że stan spraw społecznych w Polsce mierzony jest i będzie poziomem, który prezentuje Marek Dochnal".

Jak dodawał, że bardzo długo się zastanawiał, ale podjął decyzję, że nie zrzeknie się w tej sprawie immunitetu. - Będę prosił posłów o podjęcie decyzji w formie głosowania. Ono ma tę zaletę, że jest imienne i pozostaje - zaznaczył poseł PiS. - Będę prosił Wysoką Izbę, by opowiedziała się, czy w Polsce ma funkcjonować etyka wywiedziona ze środowiska, które reprezentuje Marek Dochnal - powiedział Macierewicz.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzysta, który "podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą sejmu lub senatu".

Sejm lub senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

(msz, ap, aka)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 97 30.89%
nie 217 69.11%

Przeczytaj też

Antoni Macierewicz nie zrzekł się immunitetu, sejm będzie głosował

dodane 2012-11-21 (18:35) 2 lata 6 dni 23 godziny i 2 minuty temu

Strona internetowa zespołu Macierewicza zaatakowana

dodane 2012-11-07 (21:12) 2 lata 20 dni 20 godzin i 25 minut temu

Komisja regulaminowa za uchyleniem immunitetu Antoniemu Macierewiczowi

aktualizacja 2012-11-07 (14:17) 2 lata 21 dni 3 godziny i 20 minut temu

Donald Tusk kontra Antoni Macierewicz ws. Amber Gold

aktualizacja 2012-08-31 (09:42) 2 lata 2 miesiące 28 dni 7 godzin i 55 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (318)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
3
lesiost 2012-11-23 (16:38) 2 lata 5 dni i 59 minut temu

Partyjny klucz i ordynacja z 5 % progiem to zbrodnia na demokracji - tylko okręgi jednomandatowe i przywiązanie posła do ziemi - startujesz w okręgu w którym zamieszkujesz - nie sprawdzisz się , nikt więcej cię nie wybierze - teraz to parodia i układy o powiązaniach mafijnych - nie prawdziwa reprezentacja Narodu tylko kolesiostwo a uchylenie immunitetu Panu Macierewiczowi jest tego ewidentnym drastycznym przykładem.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
5
~adler 2012-11-23 (12:57) 2 lata 5 dni 4 godziny i 40 minut temu

Zastanawiające jest to, że o swoje dobre imię walczą zawsze złodzieje, bandyci i wszelkiej maści miernoty !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
4
~mark48 2012-11-24 (22:11) 2 lata 3 dni 19 godzin i 26 minut temu

To jest wielki wstyd i obciach dla sejmu, nawet po tym dniu we wszystkich mediach zapanowała cisza i nikt o tym fakcie nie wspomina,, jak by był zarażony świństwem platformerskim razemj z komuną i naćpanymi konopiami pedzi0ruchów paliknota . Tak głosowali zaprzańcy POLSKI i prawdy o zamachu

odpowiedz

14
8
~aja 2012-11-23 (13:19) 2 lata 5 dni 4 godziny i 18 minut temu

Do komentowania i minusowania dopadly się hordy antypolskie.Polska stala sę dzikim krajem na prawdę.Przestaję się dziwić czemu wiecznie byliśmy pod rozbiorami i czyimś butem.Toż "polskość to nienormalność" jak powiedzial wodz Panie Macierewicz jestem z Panem,uważam Pana za uczciwego,prawego patriotę,a ci ktorzy myślą inaczej(o ile myślą)kiedyś to zrozumieją jak obudzą się z ręką w nocniku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
5
~Majątek PZPR 2012-11-23 (12:42) 2 lata 5 dni 4 godziny i 55 minut temu

Może wreszcie dowiemy się, co się stało z zaginionym majątkiem PZPR (setki milionów USD), który ponoć znajduje się w banku szwajcarskim a Dochnal, Kalisz i Kwaśniewski, ponoć z niego wielokrotnie korzystał.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

42
37
~Red Head 2012-11-23 (11:24) 2 lata 5 dni 6 godzin i 13 minut temu

J.Kaczynski powinien zostac pozbawiony imunitetu poselskiego i postawiony przed sad wespol z Maciarewiczem .Nazbyt duzo zlego popelnili Ci panowie dla Polski .Ich postepowanie ma wszelkie cechy faszyzmu oraz postepowanie PPR-owcow z lat 40-stych. O ile postepowanie J.Kaczynskiego i jego obled czesciowo mozna tlumaczyc tragiczna smiercia blizniaka o tyle postawa Maciarewicza jest wysoce naganna i szkodliwa ,od samego poczatku jego publicznego i urzedowego zycia.Wszystko to co wyprawiaja Ci Panowie jest finansowane przez otumanione przez nich spoleczenstwo.Brak szacunku do demokratycznie wybranego rzadu,opluwanie na kazdym kroku Prezydenta.Premiera ,Ministrow uzywajac wulgaryzmow i pomowien jest niczym innym jak drwienie z spoleczenstwa i elektoratu a zwlaszcza tej czesci ktora oddajac swoj glos na ekipe Tuska oddala w jego rece swoj i kraju los. Czy naprawde Polska musi byc KACZYM DOLEM EUROPY. Nie jestem zwolennikiem zachowania p.Tuska ktory chwilami swoim zachowaniem przypomina krakowska przekupke ale ten czlowiek ma wizje Poski innej ,zintegrowanej z Europa,szukajacy wspolnego stanowiska nie tylko z krajami na zachod od Polski ale i z potezna Rosja i jej nieoszacowanym rynkiem i mozliwosciami.Policzmy sami ile nas kosztowala i kosztuje postawa wrogosci wobec sasiadow jaka cechuje wizja J.Kaczynskiego.Do jakiego momentu wytrzyma rzad Rosji kaczora paszkwile, Putin,Miedwiejew to nie zapijaczony Jelcyn ktoremu pluto w twarz w calym szerokim swiecie ,ktory Rosje doprowadzil na wysypisko smieci,zdegradowal do roli outsleader.Czy chcemy czy tez nie jestesmy skazani na sasiedztwo mocarstwa jakim jest niewatpliwie Rosja ,rozumieja to wszyscy poza Polska i jej nierozsadnymi politykami pokroju J.Kaczynski (Jego sp brat) Maciarewicz i wielu im podobni.Rudolfa Hessa skazano na dozywotnie wiezienie tylko za jego wizje faszyzmu,cala wojne przesiedzial w brytyjskim wiezieniu nie mial nic bezposrednio wspolnego z tym co sie dzialo w czasie drugiej wojny.Wielu politykow faszystowskich Niemiec skazano na dlugie wiezienia nie za zbrodnie ale za sama wizje totalitaryzmu. Taka wizje reprezentuje J.Kaczynski

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

9
15
~Aaa 2012-11-23 (13:12) 2 lata 5 dni 4 godziny i 25 minut temu

P. Macierewicz to jeden z najlepszych polityków w Polsce.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
9
bodoo 2012-11-23 (14:18) 2 lata 5 dni 3 godziny i 19 minut temu

lobbysta i krętacz wygrywa ...... to tyle o polskim rządzie

odpowiedz

15
12
~ROMAN G.....CH 2012-11-23 (12:07) 2 lata 5 dni 5 godzin i 30 minut temu

MAM PYTANIE CZY JAK BEDZIE SEDZIA WYDAWAŁ WYROK BRONEK I DONALD TEGO SĘDZIEGO ROZGRZEJA CZY ZROBIA TO SŁUZBY PRL CO STWOŻYŁY PO A 1 TEL.TYCH SŁUZB WYSTARCZY ZEBY BYŁ WYROK USTAWIONY BO SEDZIEMU wyPOmna PREZENT NOWEGO MERCEDESA CO DOSTAŁ Z SALONU ZA USTAWKI juz wczesniej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

40
48
~don 2012-11-23 (12:33) 2 lata 5 dni 5 godzin i 4 minuty temu

widać jaką nienawiścią pałają do uczciwego człowieka pseudo POsłowie,RP ,PSL i SLD-spadkobiercyPZPR

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

22
16
~Baciarewicz 2012-11-23 (11:33) 2 lata 5 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Nie bardzo uwielbiam Dochnala, ale najbardziej po Polsce roznosi się fetor i zraża śmiertelną chorobą obłędu i propagandowo-warcholskiego łgarstwa fetor etyki, którą reprezentuje Antoni Macierewicz i jego środowisko!! Być może, że wynika to ze stanu psychicznego tego jantkowego środowiska ale to szkodzi nic nie winnym 90 - ciu% normalnych Polaków i całej Polsce. Wreszcie Sejm stanął po stronie prawdy!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
7
~qwojownik 2012-11-23 (13:25) 2 lata 5 dni 4 godziny i 12 minut temu

Jaro da tarczę,Rydzuś da miecz i kopa w d..ę i do walki /tchórzu zwierze z rodzaju łasicowatych/

odpowiedz

9
3
~JAN 2012-11-23 (12:56) 2 lata 5 dni 4 godziny i 41 minut temu

ZA KRAT MOZNA OSKARZAĆ W POLSCE .DZIWNE.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
32
~Johny. 2012-11-23 (12:15) 2 lata 5 dni 5 godzin i 22 minuty temu

Popieram działania pana Macierewicza. Kto za niech doda kciuk do góry na dole.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
4
~molp 2012-11-23 (12:45) 2 lata 5 dni 4 godziny i 52 minuty temu

25 czerwca 2012 został skazany za korupcję przez Sąd Rejonowy w Pabianicach na karę trzech lat i sześciu miesięcy więzienia oraz 450 tys. zł grzywny

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
4
~niunio 2012-11-23 (13:20) 2 lata 5 dni 4 godziny i 17 minut temu

ODWET..PRZRWAŁ ANTEK KRECENIE LODOW MARKOWI.D..25 czerwca 2012 został skazany za korupcję przez Sąd Rejonowy w Pabianicach na karę trzech lat i sześciu miesięcy więzienia oraz 450 tys. zł grzywny

odpowiedz

10
3
~sasa 2012-11-23 (12:47) 2 lata 5 dni 4 godziny i 50 minut temu

PLATFORMY CZLOWIEK OSKARZA...MACIEREWICZA

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
8
~Andrzej 2012-11-23 (12:48) 2 lata 5 dni 4 godziny i 49 minut temu

Tuskolandia.Złodziej na złodzieju,złodziejem pogania.Brawo Panie Antoni,jesteśmy z Tobą.

odpowiedz

8
1
~masko 2012-11-23 (12:49) 2 lata 5 dni 4 godziny i 48 minut temu

SZUKAJCIE KTO JEST DOCHNAL.UCZCIWY CZY NIE.

odpowiedz

4
7
~Obserwator 2012-11-23 (13:18) 2 lata 5 dni 4 godziny i 19 minut temu

Dochynal i Maciarewicz są siebie warci. To dwie zakały dla Polski

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd
dodane 2014-11-26 (15:02) 2 dni 2 godziny i 35 minut temu

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 2 dni 3 godziny i 10 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 2 dni 3 godziny i 13 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 2 dni 3 godziny i 51 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 2 dni 23 godziny i 48 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 3 dni i 22 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 372