wiêcej

Sejm oficjalnie skrytykuje usuwanie krzy¿y ze szkó³?.

PAP | dodane 2009-11-18 (16:20)
drukuj

Ko³o poselskie Polska Plus z³o¿y³o w sejmie projekt uchwa³y krytykuj±cej orzeczenie Europejskiego Trybuna³u Praw Cz³owieka, który wypowiedzia³ siê przeciwko wieszaniu krzy¿y w klasach szkolnych we W³oszech.

Kazimierz Ujazdowski (Polska Plus) poinformowa³ podczas konferencji prasowej w sejmie, ¿e pod projektem uchwa³y "w sprawie ochrony wolno¶ci wyznania i promocji warto¶ci bêd±cych wspólnym dziedzictwem narodów Europy" podpisa³o siê ponad 40 pos³ów z jego ko³a oraz z klubów PO, PiS i PSL.

Ujazdowski podkre¶li³, ¿e ta inicjatywa ma charakter ponadpartyjny, dlatego popar³o j± wielu pos³ów z innych klubów. -
Jest to chyba jedyna sprawa, w której pos³owie PO i PiS dzia³aj± wspólnieKazimierz Ujazdowski, Polska Plus
Jest to chyba jedyna sprawa, w której pos³owie PO i PiS dzia³aj± wspólnie - mówi³.

Projekt uchwa³y krytykuje orzeczenie Europejskiego Trybuna³u Praw Cz³owieka z 3 listopada tego roku zakazuj±ce obecno¶ci krzy¿y w klasach szkolnych we W³oszech. W projekcie napisano, ¿e znak krzy¿a jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem mi³o¶ci Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowo¶ci do po¶wiêcenia dla drugiego cz³owieka i ofiary oraz wyra¿a warto¶ci buduj±ce szacunek dla godno¶ci ka¿dego cz³owieka.

Ujazdowski podkre¶li³, ¿e krzy¿ by³ w czasach pogardy dla ludzkich praw znakiem nadziei. - ¦wiat, w którym istnieje zakaz obecno¶ci krzy¿a w sferze publicznej, jest po ludzku rzecz bior±c, ¶wiatem nie do zniesienia - powiedzia³.

Autorzy projektu postuluj±, aby sejm wyrazi³ "zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godz± w wolno¶æ wyznania, lekcewa¿± prawa i uczucia ludzi wierz±cych oraz burz± spokój spo³eczny. W projekcie zawarty jest te¿ apel do parlamentów pañstw cz³onków Rady Europy o refleksjê nad sposobami ochrony wolno¶ci wyznania.

- Jeste¶my przekonani, ¿e Sejm RP powinien jasno upomnieæ siê o respektowanie wolno¶ci religijnej i przeciwstawiæ siê dyskryminacyjnym praktykom, które oznaczaj± zakaz obecno¶ci krzy¿a w sferze publicznej - mówi³ Ujazdowski.

Tak¿e Ludwik Dorn (Polska Plus) uwa¿a, ¿e w ca³ej Europie powinna zacz±æ siê dyskusja na temat respektowania wolno¶ci wyznania i praw ludzi wierz±cych. - Impulsem do tej dyskusji powinna byæ za¶ uchwa³a polskiego sejmu - powiedzia³.

Europejski Trybuna³ Praw Cz³owieka w Strasburgu orzek³ na pocz±tku listopada, ¿e wieszanie krzy¿y w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z w³asnymi przekonaniami" oraz "wolno¶ci religijnej uczniów". Orzeczenie to wyda³ w zwi±zku ze skarg± na obecno¶æ krzy¿a, z³o¿on± przez obywatelkê w³osk± pochodz±c± z Finlandii. Ponadto trybuna³ nakaza³ pañstwu w³oskiemu wyp³atê kobiecie odszkodowania w wysoko¶ci 5 tysiêcy euro za "straty moralne".


(meg)

oceń
8
6
Podziel się

Przeczytaj te¿

Czekamy na Twoje zg³oszenie!

By³e¶ ¶wiadkiem lub uczestnikiem wa¿nego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje siê w Polsce, na ¶wiecie, w Twojej okolicy!

Wy¶lij nam zdjêcie, film lub artyku³! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptacjê regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Polak ma³y [2010-07-12 22:59]

Zdrada- kolejny rozbiór Polski
Adam Mickiewicz „Tylko pod Tym Krzy¿em, tylko pod Tym Znakiem, Polska, jest Polsk±, a Polak, Polakiem.” Walka z Krzy¿em, to kolejny rozbiór Polski, a potwierdzaj± to, zacytowane, prorocze s³owa Adama Mickiewicza. Polacy – obud¼cie siê!!!, bo zakuj± Was w kajdany.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Jack [2009-12-04 18:11]

PANOWIE POSLOWIE, DO DZIELA !!!
Oglosmy krzyz naszym godlem narodowym i zglosmy poddanie Zakonowi Krzyzackiemu. To nie jest utopia, zakon nadal istnieje, a jego siedziba obecnie znajduje sie pod Wiedniem. Gdyby poslowie o tym wiedzieli, to pewnie juz dawno by tak zrobili. Wiec Panowie Poslowie DO DZIELA !!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Maluszek [2009-12-04 18:06]

Krzyze na czolgach
Nasi ojciowie patrzac w niebo gineli widzieli krzyze na ....samolotach, na polach walki gineli widzac je na czolgach. Ja nie mam zamiary patrzec na krzyz i udawac, ze nic nie widze i o niczym nie wiem. Krzyz, jest rowniez nazistowski msymbolem przemocy i powinien byc zakazany a jego propagowanie scigane prawem....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Stanis³aw [2009-11-19 09:13]

Przywrócic krzy¿ w godle narodowym zgodnie z polsk±
heraldyka i tradycj± historyczn±.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~kk [2009-12-04 17:54]

sami wstydza sie krzyza?
Krzyzacy nie wstydzili sie i otwarcie nosili znak krzyza. Nazisci tez sie nie wstydzili i malowali krzyze na samolotach i czolgach, a wy nagle zrobiliscie sie az tak delikatni, ze zamiast symbala krzyza uzywacie plusa? To cos tak, jak koscielne radio plus. Dla malo spostrzegawczych niby zwykle mlodziezowe radio, a w przerwach miedzy piosenkami...indoktrynacja koscielna. ? Przestsncie sie kamuflowac i przystapcie do innych, ktorzy krzyza sie nie wstydzili.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Detektyw Monk [2009-12-01 11:39]

wyznanie
Tak ¿yj± katolicy , usta pe³ne wiary. Zapominaj± ,¿e nasi przodkowie byli poganami. Zamiast modliæ siê do metalu lub drewna , katolicy kochajcie bli¼niego jak siebie samego. Miejcie Boga w sercu nie na ¶cianie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gustarballs [2009-11-28 10:18]

Broñmy naszej kultury!!!!
Chrze¶cijañstwo to integralna czê¶æ historii W³och, a w³oskie dziedzictwo kultury w du¿ej mierze opiera siê o chrze¶cijañstwo...i choæby dlatego w³adze w³oskie nie powinny siê ugi±æ pod wyrokiem Trybuna³u od "Spraw Ma³okalibrowych" w Strasbourgu. A po drugie istnieje co¶ takiego jak zasady i zwyczaje panuj±ce na terytorium danego pañstwa. I je¶li siê gdzie¶ jedzie to jest siê zobowi±zanym do przestrzegania tych zasad. Tak to funkcjonuje. Tak nakazuj± dobre obyczaje. A je¶li siê to komu¶ nie podoba to mo¿e z W³och wyjechaæ bo nikt tam nikogo na si³ê nie trzyma. To tak jakbym pojecha³ do Anglii i zaskar¿y³ lewostronny ruch na drodze...brzmi kuriozalnie?? Byæ mo¿e ale to to samo co psioczenie na w³oskie krzy¿e, które s± czê¶ci± w³oskiej kultury!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mlody [2009-11-19 13:09]

Bronmy Krzyza
Krzyz to znak milosci ponadpartyjnej ponadwyznaniowej! Jesli ktos nie rozumie i nie chce przyjac i dodatkowo obraza krzyz na tym forum, niech sie zastanowi czy w ogole jest kompetentny do podnoszenia glosu w jakichkolwiek dyskusjach spolecznych, moralnych czy wyznaniowych. Chce kreowac swiadomosci bez milosci, oddania, przyjani czy jak by tego nie nazwac. BRONMT KRZYZA JAKO ZNAKU JEDNOSCI I MILOSCI!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~zdziwiony [2009-11-25 14:55]

tlum, wiekszosc, nie zawsze ma racje
sejm powinien reprezentowc madrosc i niezaleznosc ,glos ludu nie zawsze jest glosem ludu czasem bywa glosem ugrupowan religijnych ktore upatruja w zdjeciu krzyza zagrozenie przyszlych interesow ( nieslusznie ), sejm powinien w pierwszej kolejnosci zajmowac sie gospodarka narodu zeby nie staczac go na sciezke niewolnictwa ,a nie tematami zastepczymi !!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sq [2009-11-20 21:07]

A Po Pracy Do Agencji...
Towarzyskiej - dla relaksu, po ciê¿kim dniu.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sewerer [2009-11-19 18:31]

Czy to bêdzie polski parlament?
Czy Sejm to polski parlament, czy watykañski? Czy w kraju, którego konstytucja gwarantuje neutralno¶æ wyznaniow±, zajmowanie siê Sejmu wywy¿szaniem krzy¿a katolickiego jest zgodne z konstytucj±? Jak my Polacy mamy szanowaæ katolików, którzy s± wywy¿szani ponad pozosta³ych obywateli? Po co glêdziæ o szacunku do pañstwa, je¶li najwy¿sza instytucja w kraju, olewa czê¶æ Polaków?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Borubar [2009-11-18 17:51]

ale dorabiaj± sobie symbolikê
narzêdzie tortur symbolem mi³o¶ci Boga do ludzi :) Ale pal licho, naj¶mieszniejsze jest to ¿e usi³uj± przekonaæ wszystkich uchwa³± sejmow± :) ¿e warto¶ci które g³osi chrze¶cijañstwo s± ponad religijne i ogólnoludzkie. Jest dok³adnie odwrotnie to czê¶æ zasad etycznych wspólnych dla ludzko¶ci zosta³a wch³oniêta przez t± religiê, która teraz udaje ¿e to ona jest ich protoplast± i jedynym g³osicielem. Wykszta³ceni (przynajmniej formalnie) i by³o nie by³o obyci w ¶wiecie doro¶li ludzie nie potrafi± zrozumieæ tak prostej rzeczy jak ta ¿e w³a¶nie wieszanie w miejscach publicznych krzy¿y jest naruszeniem wolno¶ci religijnej. Jest naruszeniem zasad zapisanych w Konstytucji RP. Bo co z osobami dla których ten symbol jest obcy a bêd± musia³y mu siê k³aniaæ w szko³ach i urzêdach? Polska ma byæ krajem tylko dla katolików? A co z prawos³awnymi i ewangelikami? Bo ju¿ nie wspomnê ateistów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~IGA [2009-11-19 11:24]

Polska jaki to kraj.....?
Zawsze uwa¿a³am ¿e Polska to ¶wiecki kraj teraz ,odnoszê wra¿enie ¿e katolicki . Gdzie poszanowanie innych religii ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~pi³sudczycy [2009-11-18 17:13]

wpierw ORZE£ BIA£Y ! a nie handel odpustami watykañskimi...
konkordat: 10 miliardów z³ rocznie p³ac± podatnicy klerowi ; kkler to 0,13 % ludno¶ci (50 tys. "duchownych" osób: 30 tys. ksiê¿a + 20 tys. zakonnice) tzn. podatnicy dop³acaj± do ka¿dej osoby " duchownej" po 200.000 z³ rocznie (10 mrd z³ / 50.000 = 200.000 z³) + zwolnienia podatkowe + ukryte / ukrywane dotacje + ogromne maj±tki ziemskie kleru... bogaty kkler - biedne spo³eczeñstwo i pañstwo...WPROWADZIC PODATEK KO¦CIELNY, ! WYPOWIEDZIEC KONKORDAT TAK JAK W INNYCH KRAJACH !... PISLAMI¦CI OPAMIÊTAJCIE SIÊ ,! TO NIE ¦REDNIOWIECZE CIEMNE ! KLERYKALIZACJA PISLAMIZACJA a POWRÓT DO ¦REDNIOWIECZA BÓSTWA...TO STANY ¦WIADOMO¦CI...INDOKTRYNACJA... KASTY KAP£AÑSKIE OD STARO¯YTNO¦CI WIEDZIA£Y O TYM I ZAWSZE D¡¯Y£Y DO POLITYCZNEJ KONTROLI SPO£ECZEÑSTWA I JEGO "WYCHOWANIA".tj. MIÊDZY INNYMI OPANOWANIA SZKOLNICTWA.. O CHARAKTERZE I ZEPSUCIU KLERU PRAWDÊ PISA£ IGNACY KRASICKI (1735 - 1801) BISKUP WARMIÑSKI...WARTO POCZYTAÆ KU PRZESTRODZE I DLA OTRZE¬WIENIA... WPROWADZIÆ PODATEK KO¦CIELNY ! WYPOWIEDZIEÆ KONKORDAT !

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~pawel [2009-11-18 17:24]

noja
usuwamy same samolociki,czy tylko te z pilotem ???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~tomart [2009-11-18 18:10]

Krzy¿e do ko¶cio³a
Nie ¿yczê sobie krzy¿y w szko³ach,a tym bardziej w przedszkolach.Katechezy powinny odbywaæ siê w salkach katechetycznych lub w kosciele.Uwa¿am ¿e proponowanie podrêczników do religii przedszkolakom jest zwyk³± inwigilacj±.Inczej prób± ³apanki.Jeszcze nie dawno czerwoni zmuszali mnie do ogl±dania Lenina,dzisiaj kler za przyzwoleniem polityków zmusza nas do krzy¿y.Nie pogr±¿ajmy dalej ko¶cio³a polskiego .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~o5 [2009-11-18 21:14]

Krzy¿ koniecznie
Krzy¿ po¶rodku ,oczywi¶cie ,a z lewej strony portret kogo¶ z PIS,z prawej kogo¶ z PO.Przecie¿ wiadomo ,¿e Pan Jezus zosta³ ukrzy¿owany na Golgocie w towarzystwie dwóch ³otrów.Symbolika musi pe³na i wierna orygina³owi.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ruppert [2009-11-18 18:15]

Demonstrowanie symboli religijnych
Nikt nie przeszkadza wierz±cym ró¿nych wyznañ do demonstrowania swoich symboli religijnyc w swoim domu oraz w przynale¿nych do danego wyznania ¶wi±tyniach. Natomiast w ¶wieckim pañstwie a takim jest Rzeczypospolita Polska nikt nie ma prawa do zawieszania oprócz god³a pañstwowego jakiegokolwiek znaku czy symbolu religijnego w instytucjach, urzêdach i szko³ach publicznych. Sprawê t± precyzuje wyra¼nie Konstytucja RP i ¿adne rozpaczliwe jêki oszo³omów religijnych tutaj nie pomog±. Chyba, ¿e w RP rz±dzi monarchia absolutna o nazwie Watykan i egzekwuje swoje znane od wieków wilcze prawa!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~sympatyk PiS-u [2009-11-18 20:26]

czy Sejm nie ma ju¿ nic do roboty ?
od krzy¿y s± czarni i niech oni siê tym zajmuj± bo z tego ¿yj± ¶ci±gaj±c haracz z ciemnego ludu. A Polska Plus to s± chyba ci od telefonów komórkowych. Jaka¶ nowa nowa sieæ czy co ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~grandson48 [2009-11-18 18:10]

Polska Plus
Co to za ko³o "POLSKA PLUS"? - bo mnie siê kojarzy "POLSKA PLUS WATYKAN",s±dz±c po dzia³alno¶ci tego¿ ko³a...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcê wyslaæ

Zrobi³e¶ unikalne zdjêcie,
napisa³e¶ ciekaw±
wiadomo¶æ?

Wy¶lij je do nas lub za³ó¿
w³asne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materia³y
publikujemy na stronie g³ównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda d³ugoterminowa materia³ foto Pogoda d³ugoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materia³ foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

wiêcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych g³osów: 736