więcej

SLD szuka nowego kandydata na prezydenta.

PAP | dodane 2010-04-19 (17:40)
drukuj

W najbliższą środę lub w czwartek zbierze się zarząd krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, aby zastanowić się nad kandydatem partii w wyborach prezydenckich - poinformował szef Sojuszu Grzegorz Napieralski.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełni funkcję głowy w środę ma ogłosić datę wyborów prezydenckich. Polacy pójdą do urn wyborczych najprawdopodobniej 20 czerwca.

Po tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej koło Smoleńska wiceszefa SLD i kandydata tej Sojuszu na prezydenta Jerzego Szmajdzińskiego, partia ma niewiele czasu na wybór nowego kandydata. Zgodnie z prawem zawiadomienie o powstaniu komitetu wyborczego trzeba złożyć w PKW na 55 dni przed wyborami. Jeśli zatem wybory miałyby się odbyć 20 czerwca, takie zawiadomienie trzeba złożyć najpóźniej do 26 kwietnia. Do zawiadomienia musi być dołączona lista tysiąca podpisów osób popierających kandydata i zgoda samego kandydata.

- Jest kilka nazwisk, ale na razie nie chciałbym ich zdradzać. Póki co uczestniczymy w pogrzebach naszych kolegów - podkreślił.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęły także dwie posłanki Sojuszu: Jolanta Szymanek-Deresz oraz Izabela Jaruga-Nowacka.

Jednym z rozważanych kandydatów był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Odrzucił jednak ofertę. - Miałem propozycję, by kandydować. Rozmawiali o tym ze mną Wojciech Olejniczak, Grzegorz Napieralski i Leszek Miller. Ostatnie rozmowy prowadziłem jeszcze w niedzielę wieczorem - mówił Majchrowski "Gazecie Wyborczej. - Zawsze uważałem, że za kandydatem na prezydenta kraju powinien stać niezależny i apolityczny komitet. Ponieważ do wyborów zostały dwa miesiące, mamy za mało czasu na stworzenie takiego bloku - argumentował prezydent Krakowa.

Logicznym kandydatem dla SLD mógłby być były premier, a dziś senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, jednak ten - także nie rozważa kandydowania.

W SLD pojawiają się w kontekście wyborów prezydenckich nazwiska posła Lewicy Ryszarda Kalisza, europosła Janusza Zemke, wiceszefowej Sojuszu Katarzyny Piekarskiej. Startu nie planuje Napieralski. Sojusz nie rozważa także poparcia kandydatury Andrzeja Olechowskiego.

Napieralski chciałby rozmawiać z liderami innych ugrupowań, aby wystawić jednego, wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich - kandydata ponadpartyjnego. Szef Sojuszu tłumaczy, że chodzi o to, aby przedłużyć poczucie jedności Polaków, powstałe po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. Jednak - jak mówią inni politycy z władz SLD - w wyborach prezydenckich powinien startować lewicowy kandydat.




oceń
4
3
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~dike [2010-04-21 12:33]

A nie byłoby rozsądniej i prościej
zlikwidować urząd prezydenta? O ty nie pomyśleliście?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ona [2010-04-23 11:36]

napieralski - bez szans. dlaczego?
Decyzja SLD, żeby postawić na Napieralskiego jest nieracjonalna. Jest zbyt młody, niedoświadczony w tego rodzaju bataliach, jest politykiem o niskiej rozpoznawalności i niejednoznacznym, słabym wizerunku. Co więcej jak pisze dr Olczyk w książce "Kto wygra wybory, Scenariusze po katastrofie w smoleńsku" Napieralski nie ma predyspozycji do walki o fotel prezydenta. Niezależnie od układu innych kandydatów, może liczyć na 4-8%. Nie więcej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~km [2010-04-23 07:43]

najlepsi..
NA PREZYDENTA TYLKO A.KWAŚNIEWSKI LUB J.KWAŚNIEWSKA!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~blanka [2010-04-19 18:56]

Pani Poseł Jolanta Szymanek - Deresz
Do tej pory nie mogę przeboleć, że w tej strasznej katastrofie życie straciła mi.in Pani Posłanka Jolanta Szymanek-Deresz. Moim zdaniem to Ona mogła być nową twarzą lewicy i wnieść do polityki nową jakość. Zawsze z wielka uwagą wsłuchiwałam się w Jej wypowiedzi, zawsze były celne, na temat i poprawne językowo. Nawet gdy wypowiadała się o swoich politycznych adwersarzach robila to z wielką kulturą i szacunikiem, zawsze merytorycznie. Jako kobieta podziwiałam Jej niezwykłą urodę i elegancję. Myślę, że dla Polski to byłaby idealna kandydatura na prezydenta, która mogłaby godnie i z honorem reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Niestety powiedzenie,że nie ma ludzi nie zastąpionych nie sprawdzi się w tej sytuacji, Pani Poseł nikt nie jest w stanie zastąpić. CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI. POLSKA POLITYKA PONIOSŁA BOLESNĄ STRATĘ.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~maria [2010-04-22 09:16]

Pani Prezydent
moim zdaniem w obecnej sytuacji większe szanse na urząd prezydenta ma Katarzyna Piekarska

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~emsi [2010-04-21 18:06]

PANI KWAŚNIEWSKA JEST NAJLEPSZĄ KANDYDATKĄ NA PREZYDENTA!! dlaczego tego nikt nie dostrzega??

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~1954 [2010-04-21 06:17]

1954
ZNALAZŁO TEGO PRZEŚMIEWCE NARODU POLSKIEGO M.SIWCA------TO ZDRADA DLA POLAKÓW

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~realista [2010-04-20 23:25]

Tylko Cimoszewicz na Prezydenta - Przekonajcie Go. On może skończyć erę Kaczyńskich.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~milva [2010-04-20 22:17]

SLD szuka nowego kandydata na prezydenta
To byłby koszmar - jeden wspólny ponadpartyjny kandydat... nie wyobrażam sobie wyborów bez kandydata SLD... Nie szalejcie ludzie,nie kombinujcie...chcemy mieć szansę oddać głos zgodnie z przekonaniami,nie zawiedźcie nas

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Pituś [2010-04-20 03:44]

Postkomuno odpuść sobie
Postkomuniści powinni wreszcie posypać głowy popiołem i zlikwidować swoją partię. Kandydata na prezydenta też niech nie wystawiają bo i tak przegra. Szkoda prądu. Postkomuna ubrana w zgrabne maseczki młodej przyzwoitki ciągle przebiera nóżkami czyhając na objęcie władzy w Polsce. Jaki trzeba mieć tupet, żeby po tych latach zniewolenia i serwilizmu wobec okupanta radzieckiego jeszcze wyciągać łapy do ważnych stanowisk państwowych. Zdumiewające jest również to, że tak PO jak i PiS bardzo chętnie wchodzą z postkomuną w alianse. Czy Polacy są już bezpowrotnie zdeprawowani?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~citizens [2010-04-20 19:44]

dobry kandydat kalisz
z wizerunku jako prezydent -polska bedzie wygladac jaki u nas jest dobrobyt

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~citizens [2010-04-20 19:42]

cimoszewicz najlepszy
cimocha najlepszy tylko jego historia i pochodzenie to nie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~citizens [2010-04-20 19:39]

komuna wiecznie zywa jak ich pradziadek ilicz , nie wazne ze mlodzi komuchy ale ide stare

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pola [2010-04-20 17:30]

Z SLD widze tylko jako kandydata z dużymi szansami
Arłukowicz albo Kwaśniewski, p.Kalisz za dużo rozumów pozjadał

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~pola [2010-04-20 18:47]

Szanse miałby duże
Wikiński albo Arłukowicz

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lut [2010-04-20 18:40]

wojtek ciacho olejniczak
lub napieralski

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lewy czerwcowy [2010-04-20 17:45]

dajcie ludziom Arłukowicza
Wygra te wybory nawet z Komorowskim

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~moherek77 [2010-04-20 17:44]

Bartosz Arłukowicz
Nikt inny sie nie nadaje

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~alkapone [2010-04-20 17:14]

riposta
Pewnie są zdeprawowani z Toba na czele! Skad Ty człowieku bierzesz takie bzdury? Gdzie sie wychowaleś? Pewnie należysz tez do tych "ciemiężonych" przez komunę?Jedynie za rządów lewicowych w Polsce może być dobrze.Precz z prawicą i oszolomami!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~starykomunista [2010-04-20 17:00]

kandydat na prezydenta z SLD
Najlepszy Jest Kalisz. Modli się lepiej niż członkowie PIS, jest przemądrzały bardziej niż członkowie PO, jest bardziej tradycyjny niż członkowie PSL. Tylko nic nie ma z poglądów lewicowych. Dlatego tym razem nie pódę do wyborów i pierwszy raz nie oddam głosu na SLD.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 734