Strona główna serwisu
"Rzeczpospolita" ustaliła: kluczowe w sprawach rodzinnych opinie psychologów są nieważne

"Rzeczpospolita" ustaliła: kluczowe w sprawach rodzinnych opinie psychologów są nieważne

Prokuratura Generalna uznała, że kluczowe w sprawach rodzinnych opinie psychologów są nieważne - ustaliła "Rzeczpospolita". Podaje, że w wyniku ministerialnego błędu tysiące osób zyskują argument, by podważać wyroki sądów rodzinnych.
Gazeta zwraca uwagę, że sąd, rozstrzygając, któremu z rodziców powierzyć opiekę nad dziećmi albo czy jest podstawa do odebrania lub ograniczenia praw rodzicielskich, zwykle zwraca się o opinię do miejscowego rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego (RODK). Czytamy, że wskazania pracujących tam psychologów są często decydujące przy wydawaniu wyroku.

Tak było na przykład w nagłośnionej przez "Rz" sprawie państwa Bajkowskich z Krakowa. Teraz - jak podaje gazeta - okazuje się, że taka praktyka jest nielegalna.

"Rz" przytacza fragment z datowanej na 17 kwietnia opinii Biura Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej: „Brak jest podstaw prawnych do tego, by RODK (...) wydawały opinie z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego związanych ze sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem w sprawach małoletnich, rozpatrywanych przez sądy".


"Jaki jest powód wydania tej opinii? Zła legislacja... Ministerstwa Sprawiedliwości" - pisze "Rz" i zaznacza, że rozporządzenie resortu z 2001 r., które dało RODK prawo do wydawania takich opinii, poszło za daleko. "Delegacja do jego napisania jest bowiem zawarta w ustawie o nieletnich. A ta dotyczy wyłącznie dzieci „zdemoralizowanych" lub kierowanych do poprawczaków" - podkreśla.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (168)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
119
~jacoob 2013-05-15 (08:26) 3 godziny i 51 minut temu

Wydaje mi się, że Bajkowscy to rodzina normalna, porządna i nic nie usprawiedliwia zabrania im dzieci. Oznacza to, że można zabrać je każdemu. Jeśli jakiś urzędas zabierze mi pod byle pretekstem moje, to zrobię wszystko, aby zgnił w moim ogródku metr pod ziemią.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
72
~matka 2013-05-15 (08:22) 3 godziny i 55 minut temu

RODK wydało opinie o mnie taką, że dzieci były do odebrania z urzędu (lublin), a ojciec psychopata bo wojskowy nie do ruszenia. Dziś syn przez niego poszedł na dno. tak wyglada sąd i RODK

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
63
~skandal 2013-05-15 (08:25) 3 godziny i 52 minut temu

Poradnie PP zdemoralizowały miliony dzieci i młodziezy i dramatycznie obnizyły poziom nauczania w Polsce zmuszając nauczycieli do stawiania fikcyjnych ocen. Te same przymuły odbierały dzieci rodzinom na podstawie pomówień niezyczliwych sasiadów (a któz takich sasiadów nie ma? Nawet jesli to jeden na 200 normalnych)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1