Strona główna serwisu
Rzecznik Praw Obywatelskich: potrzebne większe wsparcie gmin w integracji uchodźców

Rzecznik Praw Obywatelskich: potrzebne większe wsparcie gmin w integracji uchodźców

• Raport: brakuje rozwiązań prawnych pozwalających na organizację nauki dzieci cudzoziemców w efektywny sposób
• "Dzieci trafiają na lekcje, z których nic nie rozumieją"
• Rodzice boją się, że spadnie poziom nauczania
Na rzecz integracji uchodźców z lokalną społecznością pracują tylko organizacje pozarządowe i szkoły, którym brakuje rozwiązań prawnych pozwalających na organizację nauki dzieci cudzoziemców w efektywny sposób - stwierdza raport Stowarzyszenia Interwencji Prawnej na zlecenie RPO.

Eksperci Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (SIP) przeprowadzili badanie w listopadzie 2015 r. w dwóch mazowieckich gminach - Górze Kalwarii oraz Podkowie Leśnej - na terenie których działają otwarte ośrodki dla azylantów. Jak podkreślono w związku z planowaną relokacją i przesiedleniami do Polski około 7 tys. uchodźców zaistniała potrzeba sprawdzenia, na ile małe gminy czują się przygotowane na ich przyjęcie i integrację.

Z badania wynika, że mieszkańcy obu gmin mają niewiele okazji do spotkania uchodźców. "Istotne jest to, że na rzecz integracji przybyszy z lokalną społecznością pracują tylko szkoły i organizacje pozarządowe. Same gminy nie inicjowały takich działań" - zauważa SIP.


Jak podkreślono, największym problemem jest edukacja dzieci cudzoziemców (obowiązek szkolny realizuje blisko 1000 takich dzieci - PAP). "Uczeń cudzoziemiec, bez względu na stopień znajomości języka polskiego, trafia od razu na normalne zajęcia lekcyjne. W praktyce na lekcji w danej klasie może być obecnych kilkoro czy kilkanaścioro uczniów, którzy w ogóle nie mówią po polsku. To budzi lęki rodziców - także o to, że gwałtownie spadnie poziom nauczania" - zaznaczono.

Nauczyciele podkreślają, że dzieci uchodźców powinny mieć najpierw zajęcia wyrównawcze, a dopiero potem zaczynać normalną naukę. "Teraz chodzą na te zajęcia po zwykłych lekcjach, z których nic nie rozumieją - nic więc dziwnego, że te popołudniowe zajęcia ani nie cieszą się wielkim powodzeniem, ani nie przynoszą oczekiwanego skutku" - wskazuje SIP.

Jak podkreślono szkoły próbując sobie radzić same, włączają w edukację cudzoziemców psychologów i pedagogów szkolnych, korzystają ze wsparcia organizacji pozarządowych. "Wymaga to jednak dużego wysiłku, który zresztą często wykracza poza obowiązki zawodowe pracowników szkół. Tym, czego szkoły najbardziej potrzebują, są rozwiązania prawne, które pozwolą im na organizację nauki dzieci cudzoziemców w inny, efektywny sposób" - zauważono.


Raport wskazuje niezbędne kierunki zmian w zakresie edukacji, m.in. wprowadzenie okresu adaptacyjnego dla uczniów cudzoziemców; czas ten byłby przeznaczony na intensywną naukę języka polskiego oraz przygotowanie kulturowe. Proponuje także częściową rezygnację z rejonizacji: miałoby to zapobiegać trafianiu dużej liczby dzieci cudzoziemców do jednej szkoły, co dzieje się najczęściej w przypadku szkół położonych w pobliżu ośrodków dla uchodźców.

Kolejnym pomysłem jest możliwość zwalniania dzieci ze sprawdzianu szóstoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego, a także przeznaczenie dodatkowych środków dla samorządu na zatrudnianie asystentów kulturowych.

W ramach unijnych programów relokacji uchodźców w latach 2016-2017 do krajów Unii Europejskiej ma trafić 160 tys. osób z terytoriów Grecji oraz Włoch. To do tych krajów napłynęła większość spośród ponad miliona migrantów, którzy przybyli do Europy w 2015 r. Polska w ciągu dwóch lat ma przyjąć ok. 7 tys. osób, z czego maksymalnie 400 jeszcze w tym roku.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (67)
Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
232
~hk 2016-02-17 (09:02) 17 godzin i 2 minuty temu

Ale temat ,tylko imigrańci i imigranci, nikt ich u nas nie chce ani w naszych szkołach. Tak będzie jak we Francji, Niemczech itp nasze dzieci będą bite, opluwane a rodzice będą szukać innnych szkół w ramach bezpieczeństwa. Wynocha do siebie, nie chcemy was bo to największa zaraza XXI wieku

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
170
~uczen 2016-02-17 (09:28) 16 godzin i 36 minut temu

Mamy "kolege" z syrii w klasie, jest agresywny i wszystkich bije oczywiscie nie mozna go wyrzucic bo bedzie sprawa w sadzie o rasistowska szkole... LUDZIE DLACZEGO ONI MOGĄ BYC RASISTAMI A MY NIE?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
111
~Romek 2016-02-17 (09:20) 16 godzin i 44 minut temu

Kiedys marzylem zeby sie przeniesc do Podkowy Lesnej. Fajna szkola itd. Juz mi przeszlo. Bedzie wiocha w stylu niektorych dzielnic Berlina albo Malmo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
68
~Rodzic 2016-02-17 (09:34) 16 godzin i 30 minut temu

No pewnie dać mieszkania , zapewnić prace , prywante lekcje może jeszcze zagwarantować cotygodniwe pobyty w SPA ? Polski dzieciak nie może dostać się do logopedy , zajęcia angielskiego w przedszkolach to 15 min / tydzień ( słownie piętnaście minut ) wszystkie dodatkowe zajęcia płatne i to nie mało ale kogo to ? Najważniejsze by uchodźcy czuli się jak u siebie bo Polacy są tu już tylko parobkami . Mam nadzieje , że po latach oszustw i mydlenia oczu ktoś zacznie w końcu dbać o własny naród , a Polacy bedą obywatelami , a nie tylko płatnikami podatków .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
61
~OLA 2016-02-17 (09:33) 16 godzin i 31 minut temu

my ich nie chcemy WYNOCHA!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
58
~eqwqweqwe 2016-02-17 (09:21) 16 godzin i 43 minut temu

Rzecznik praw obywatelskich z PO łapy precz od Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
55
~JANUSZBER 2016-02-17 (09:30) 16 godzin i 34 minut temu

Nie poziom nauczania, tu w Niemczech prosto z Polski w roku 1989 nasze dzieci poszli do 1-2-5 klasy, było bez problemu ale islamizacja, w szkole zdjęcie symboli religijnych, zakaz religii w szkole itp. oni będą mieli większe prawa niż rodowici Polacy, jak tu w Niemczech w klasie np. na 25 dzieci, 4 - 5 a w Polsce będzie Polaków a to tylko kwestia czasu, oni maja po 5 - 8 dzieci, znałem jedna rodzinę, żył z 3 kobietami i 17 dzieci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
55
~Seni 2016-02-17 (10:20) 15 godzin i 44 minut temu

Pokażcie prawdziwe zdjecia imigrantów a nie matki z dziecmni. Pokazujcie i piszcie prawde bo już na taką manipulacje nikt sie nie nabierze!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
54
~gość 2016-02-17 (09:55) 16 godzin i 9 minut temu

Nie życzymy sobie integrować się z nimi!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
50
~jjjjon 2016-02-17 (09:29) 16 godzin i 35 minut temu

Co jest???!!!!Miało nie być żadnych islamistów!!Rząd ma zadziałać i nie wpuszczać!Teraz już wiem dla kogo ta ustawa +500!!!Przecież nie dla naszych !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
46
~interes 2016-02-17 (09:30) 16 godzin i 34 minut temu

interes zrobi ten co otworzy prywatną szkołę z zakazem wstępu dla oliwkowych kochanków kóz i ich pasożytów

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
45
~kkk 2016-02-17 (11:26) 14 godzin i 38 minut temu

Nie chce zadnych murzynow w tym slowianskim kraju.Mamy dosc wlasnych problemow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
42
~tadzio 2016-02-17 (10:16) 15 godzin i 48 minut temu

Kochani pedagodzy i integratorzy, szkoda pieniedzy i zachodu dla tej obcej, religijnie zamknietej grupy ludzi. Mieszkam 25 lat w niemczech, gdzie jest tych moslemow najwiecej i powiem nic nowego, bo to na szczescie dotarlo do Polski, a mianowicie, ze te religijnie opetane osoby zyja w swoich enklawach, a szkoly traktuja jako konieczne zlo. Czesto sa to dzieci duzo starsze od tubylcow bo Maja oszukane metryki urodzenia. Dzieci moslemskie zanizaja poziom nauczania. Normalnie nie bylo ich w gimnazjach, niestety ostatnimi czasy wciskaja ich tam nauczyciele bo nie maja kompletu uczniow. Oczywiscie po roku przechodza do zawodowki bo nie maja zadnej motywacji w soim zamknietym srodowisku muzulmanskim. Zachowanie grup muzulmanskich mozna porownac do cyganow, tylko moslemy zmotywowane religia uwazaja nas za wrogow. I maja ostatecznie racje, bo nasze religie od wiekow ze soba walczyly i nic sie nie zmienilo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
41
~grt 2016-02-17 (09:36) 16 godzin i 28 minut temu

Niech ten rzecznik praw obywateli niepolskich spada na szczaw.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
38
~o matko 2016-02-17 (10:59) 15 godzin i 5 minut temu

RPO nie jest od tego żeby zajmować sie muzułmanami! Za co on bierze pieniądze od podatników?za obronę praw obywateli polskich! Pis musi zdymisjonowac tego lewaka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
31
~nnn 2016-02-17 (10:30) 15 godzin i 34 minut temu

Mam taka nadzieje, ze sie ludzie opamietaja. W Polsce jest jeszcze czas, a co maja powiedziec tubylcy w europie zachodniej ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
28
~Franek 2016-02-17 (13:27) 12 godzin i 37 minut temu

Widzę, że władza ma w czterech literach ludzi. My nie chcemy się integrować. To obca nam kultura i to oni mają się integrować z nami a nie my z nimi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
26
~Driv3r 2016-02-17 (11:01) 15 godzin i 3 minuty temu

Wprowadzić dla uchodźców obowiązek chodzenia do kościoła na sume i msze niedzielne :D do księdza Natanka xD

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
23
~Ktoś 2016-02-17 (20:37) 5 godzin i 27 minut temu

Wielki dramat emigrant nie będzie znał polskiego ale jak nastolatki ....... to wiedział będzie . Cała szkoła się pod nich będzie dostosowywać ? Jakieś jaja dostanie po lekcjach i po sprawie .

odpowiedz