Strona główna serwisu
Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz: powołanie komisji ds. katastrofy smoleńskiej -​ w tym tygodniu

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz: powołanie komisji ds. katastrofy smoleńskiej -​ w tym tygodniu

• Misiewicz: na 99 proc. komisja zostanie powołana w tym tygodniu
• W skład komisji wejdzie kilkanaście osób
Miejsce katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. Miejsce katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. ()
- Komisja, która ponownie zbada przyczyny katastrofy smoleńskiej, zostanie na 99 proc. powołana przez ministra obrony narodowej jeszcze w tym tygodniu - poinformował rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz.

Misiewicz był pytany w TVP Info o wznowienie badań przyczyn katastrofy smoleńskiej i czy w tym celu zostanie powołana specjalna komisja.

- Myślę, że nic się nie stanie, jak powiem, że na 99 proc. Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która de facto zacznie od początku w sposób rzetelny i uczciwy wyjaśniać przyczyny katastrofy smoleńskiej, czyli od momentu remontu, przetargu na remont Tupolewa i to jest ten moment początkowy, od którego zacznie komisja swoje badanie, a będzie oczywiście skupiać się także na tych kluczowych momentach, jak końcówka, ostatnia faza lotu Tupolewa, zostanie powołana jeszcze w tym tygodniu przez ministra obrony narodowej - powiedział rzecznik MON.


Jak dodał, komisja będzie liczyła kilkanaście osób; będą to eksperci z Polski i zagranicy posiadający bardzo duży dorobek naukowy w różnym zakresie - lotniczym, patomorfologicznym etc.

Dodał, że nie jest w stanie określić, kiedy komisja zakończy swoje prace. - Ważne, że szybko już wystartuje - powiedział rzecznik MON.

W piątek rano na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt zmiany rozporządzenia przygotowany przez MON w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP). Projekt przewiduje, że minister obrony narodowej będzie mógł wznowić badanie wypadku lotniczego, np. katastrofy smoleńskiej, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny.


W połowie listopada 2015 r., tuż po objęciu urzędu ministra obrony narodowej, Antoni Macierewicz, który wcześniej stał na czele smoleńskiego zespołu parlamentarnego, powiedział, że konieczne jest wznowienie prac KBWLLP w sprawie katastrofy smoleńskiej i "uwzględnienie podczas nowych badań dorobku zespołu parlamentarnego i niezależnych naukowców oraz uwzględnienie ich osobiście jako członków tej komisji".

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (142)
Nie zgadzam się z opinią
51
Zgadzam się z opinią
177
~Snickers 2016-02-01 (21:14) 21 godzin i 47 minut temu

Wynik ustaleń komisji już znamy. Teraz potrzebna jest komisja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
68
Zgadzam się z opinią
184
~deeed 2016-02-01 (21:12) 21 godzin i 49 minut temu

Co oni pier***ą o tym Smoleńsku znowu? Będą szubrawcy udowadniać "prawdę prezesa". WON z Polski Pisowskie chamy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
113
~xxl 2016-02-01 (21:14) 21 godzin i 47 minut temu

Kurde a może od dnia budowy tupolewa lub pierwszej kreski na desce projektantów. Durnie , durnie !!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1