więcej

Rok 2014 - rokiem ważnych dla Polski rocznic historycznych.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-12-31 (09:05) 1 rok 1 miesiąc 21 godzin i 32 minuty temu
drukuj


Rok 2014 - rokiem ważnych dla Polski rocznic historycznych
opinie
75. rocznica wybuchu II wojny światowej, 70. rocznica powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino - przypadają w 2014 r. Obchodzone będzie także m.in. 100-lecie urodzin legendarnych emisariuszy: Jana Karskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Nadchodzący rok będzie obfitował w ważne dla Polski rocznice historyczne - zarówno wydarzeń, które kształtowały dzieje państwa, jak i te, związane z życiem i działalnością wybitnych Polaków, osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki.

W styczniu 2014 r. przypada 75. rocznica śmierci Romana Dmowskiego (2 stycznia), głównego ideologa polskiego nacjonalizmu, przywódcy obozu narodowego, dyplomaty, współtwórcy niepodległej Polski. Tego roku jest też 150. rocznica (9 sierpnia) urodzin Dmowskiego. Pierwszy miesiąc przyszłego roku będzie istotny także dla polskiej kultury - obchodzona będzie m.in. 80. rocznica urodzin pisarza Marka Hłaski (14 stycznia).

W lutym mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu (6 lutego) - rozmów opozycji solidarnościowej z przedstawicielami władzy komunistycznej, a także jubileusz 200-lecia urodzin Oskara Kolberga (22 lutego) - kompozytora, folklorysty, etnografa; uchwałą sejmową rok 2014 ustanowiono Rokiem Kolberga. Poza tym 85. urodziny świętował będzie reżyser, senator Kazimierz Kutz (16 lutego).

W marcu przypada 80. rocznica urodzin Jacka Kuronia (3 marca), opozycjonisty i wieloletniego więźnia politycznego w PRL-u, społecznika, współtwórcy Komitetu Obrony Robotników, czołowego doradcy kierownictwa NSZZ "Solidarność", uczestnika obrad Okrągłego Stołu, dwukrotnego ministra pracy i polityki socjalnej.

Na mocy uchwały Sejmu rok 2014 będzie celebrowany w Polsce także jako Rok Jana Karskiego. Legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów przyszedł na świat 24 kwietnia 1914 r.

W kwietniu przypadnie również 75-lecie śmierci Walerego Sławka (3 kwietnia), jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, żołnierza Legionów Polskich, trzykrotnego premiera i marszałka Sejmu II RP. W tym miesiącu obchodzona będzie również 100. rocznica śmierci malarza Józefa Chełmońskiego (6 kwietnia).

Głównymi wydarzeniami rocznicowymi w maju będą obchody 70. rocznicy zdobycia Monte Cassino (18 maja) przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz 650-lecia założenia najstarszej polskiej uczelni - Akademii Krakowskiej (12 maja), obecnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z tej okazji Senat ogłosił zbliżający się rok Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ.

Maj upłynie także pod znakiem rocznic ważnych dla kultury i sztuki - minie 85. rocznica urodzin reżysera teatralnego Jerzego Jarockiego (11 maja), oraz 95. - Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (20 maja), prozaika, eseisty, publicysty, krytyka literackiego.

2 czerwca 1979 r. rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski - w 2014 r. mija 35 lat od tego wydarzenia.

W tym samym miesiącu, w Święto Wolności (4 czerwca) obchodzona będzie 25. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, zakończonych zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją wyborów czerwcowych był upadek rządów komunistycznych w Polsce.

28 czerwca 1919 r. w Pałacu Wersalskim państwa zwycięskiej koalicji podpisały Traktat Pokojowy z Niemcami - najważniejszy z układów kończących I wojnę światową. W 2014 r. obchodzone będzie 95-lecie zawarcia traktatu.

W czerwcu przyszłego roku przypadną także 75. urodziny reżysera, scenarzysty i producenta filmowego Krzysztofa Zanussiego (17 czerwca).

Jednym z głównych lipcowych wydarzeń będą obchody 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, która rozpoczęła się od wypowiedzenia przez Austro-Węgry wojny Serbii 28 lipca 1914 r. W wyniku trwającego do 1918 r. konfliktu zginęło około 9 mln żołnierzy, a około 20 mln zostało rannych.

W lipcu mija także 80 lat od śmierci Marii Skłodowskiej-Curie (4 lipca), autorki pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, jedynej dotąd kobiety uhonorowanej przez Szwedzką Akademię Nauk dwiema Nagrodami Nobla.

1 sierpnia to data kojarząca się Polakom przede wszystkim z wybuchem powstania warszawskiego. W 2014 r. obchodzona będzie 70. rocznica rozpoczęcia przez Armię Krajową walk o wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji.

Kilka dni później (6 sierpnia) upłynie 100 lat od wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa Polskiego. Kompania była zalążkiem Legionów Polskich, które walczyły o niepodległość kraju w czasie I wojny światowej.

Na sierpień przypada 85. rocznica urodzin Anny Walentynowicz (15 sierpnia), działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ "Solidarność" internowanej w stanie wojennym, ofiary katastrofy smoleńskiej. Minie także 75 lat od śmierci Wojciecha Korfantego (17 sierpnia), posła na Sejm RP, przywódcy Chrześcijańskiej Demokracji, dyktatora III Powstania Śląskiego oraz 25 lat - od powołania przez Sejm RP na stanowisko premiera Tadeusza Mazowieckiego (24 sierpnia).

1 września 2014 r. będzie 75. rocznicą napaści Niemiec na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową. 17 września minie 75 lat od zaatakowania Polski przez Związek Sowiecki. 10 dni później, jeszcze przed poddaniem się stolicy Niemcom, zawiązano w niej konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski (27 września), stanowiącą zalążek Związku Walki Zbrojnej (a następnie Armii Krajowej). Data ta jest uznawana za początek funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego - w 2014 r. obchodzone będzie 75-lecie jego istnienia.

We wrześniu przypada także 75. rocznica śmierci pisarza i malarza Stanisława Ignacego Witkiewicza (18 września) oraz pisarza i scenarzysty Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (20 września). 75. urodziny świętował będzie aktor Janusz Gajos (23 września).

Październik to miesiąc obchodów 100-lecia urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2 października), żołnierza Armii Krajowej, legendarnego "kuriera z Warszawy", wieloletniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Nowak-Jeziorański będzie na mocy uchwały Senatu RP jednym z patronów 2014 r.

Od innego ważnego wydarzenia - porwania i zamordowania przez funkcjonariuszy SB kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki (19 października) mija w październiku 30 lat.

W tym miesiącu przypada także 85-lecie śmierci malarza Jacka Malczewskiego (8 października) i 90-lecie urodzin poety Zbigniewa Herberta (29 października).

W listopadzie obchodzona będzie 95. rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego (26 listopada), ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie (1989-1990), w czasie wojny członka Szarych Szeregów, więźnia sowieckich łagrów, żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

W przedostatnim miesiącu roku 75. urodziny świętował będzie aktor Jan Nowicki (5 listopada); przypomniany zostanie także dorobek pisarza Władysława Reymonta - w listopadzie mija 90 lat od przyznania mu literackiej Nagrody Nobla (13 listopada).

Rok 2014 będzie obchodzony w Polsce także jak Rok św. Jana z Dukli, urodzonego ok. 1414 r. zakonnika franciszkańskiego i bernardyńskiego, świętego Kościoła katolickiego. W przyszłym roku przypada 600-lecie urodzin Jana z Dukli oraz 275. rocznica ustanowienia go patronem Polski.

(mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 23 60.53%
nie 15 39.47%

Przeczytaj też

Milion osób witało 2014 rok na nowojorskim Times Square

dodane 2014-01-01 (10:06) 1 rok 30 dni 20 godzin i 31 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (57)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

22
0
~monti 2013-12-31 (10:28) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 9 minut temu

A JA KOŃCZĘ 55 LAT!!! Jak Bóg pozwoli.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

21
1
~Igor 2013-12-31 (10:15) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 22 minuty temu

HAŃBA HAŃBA HAŃBA !!! RZECZYPOSPOLITA POLSKA TO NIE POLSKA KOLESI !!! PRZEŻYLIŚMY ZABORY / I WOJNĘ ŚWIATOWĄ / II WOJNĘ ŚWIATOWĄ / KOMUNĘ I PRZEŻYJEMY TYCH ŻYDOWSKICH WYSŁANNIKÓW CELEM KTÓRYCH JEST ZNIEWOLENIE EKONOMICZNE POLSKI I POLAKÓW NA WIELE POKOLEŃ !!! CO TO ZA POLAK Z TEGO ROSTOWSKIEGO CO PESELU NIE POSIADA ??? CO TO ZA PROFESOR Z TEGO ROSTOWSKIEGO CO NIE MA W PAPIERACH PROF. DR HAB. ??? A PROFESOR BARTOSZEWSKI KTÓRY MAGISTRA NIE POSIADA TEŻ PRZYKŁADEM SAMYM W SOBIE JEST !!! ROSTOWSKI JEST WYSŁANNIKIEM MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI ŻYDOWSKIEJ !!! ROSTOWSKI WYKONAŁ JUŻ SWOJĄ MISJĘ BO ZADŁUŻYŁ POLSKĘ NA BILION ZŁOTYCH !!! ROSTOWSKI TO Jacek Vincent Rothfeld !!! POLSKA WEDŁUG TUSKA TO KRAJ PARANOIDALNO – PSYCHODELICZNY !!! POLSKĄ POWINNI RZĄDZIĆ POLACY !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
3
~Leon 2013-12-31 (10:11) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 26 minut temu

Co kogo obchodzi haniebny Okrągły Stół, urodziny Kuronia czy Nowickiego?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
3
~abc 2013-12-31 (10:36) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 1 minutę temu

Najważniejsze w 2014 roku to WYKOPAĆ Tuska i jego skorumpowaną ferajnę z wszelkich urzędów !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
1
~Wiech 2013-12-31 (10:23) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 14 minut temu

Ja mam te wszystkie rocznice głęboko w D...... Z czego mam się cieszyć że co parę dni P. Prezydent wręcza "Zasłużonym" nierobom medale, ordery.O przeszłości o rocznicach trzeba pamiętać ale przede wszystkim zajmować się żyjącymi a nie szukać okazji do świętowania za nie swoje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
2
~dede 2013-12-31 (10:05) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 32 minuty temu

mamy to gdzies, chcemy pracy, dobrych zarobków, nie chcemy zostawiać małych dzieci czy starych rodziców i wyjezdzać za chlebem a nie jakieś ..-dziesiąte rocznice!!!!

odpowiedz

10
0
~BONI 2013-12-31 (11:55) 1 rok 1 miesiąc 18 godzin i 42 minuty temu

A może zamiast swiętowania rocznic ogłosimy roczną żałobę narodową zwiazaną ze znacznym zubożeniem społeczeństwa,wybitnym ogłupieniem i brakiem własciwej opieki zdrowotnej oraz upadku szkolnictwa i nauki.

odpowiedz

10
0
~Kwiat 2013-12-31 (11:18) 1 rok 1 miesiąc 19 godzin i 19 minut temu

Idziemy od północy z rakietami i wyrzutniami rakiet pod sejm, kto idzie ze mną ?

odpowiedz

8
0
~internauta 2013-12-31 (12:06) 1 rok 1 miesiąc 18 godzin i 31 minut temu

Życze wszystkim Polakom szczęśliwego Nowego Roku 2013 marze o Polsce jako kraju dobrego dla Polaków oraz zniknięcia wszystkich gorączek naszej ojczyzny -emigracji zarobkowej,umów śmieciowych, wyzysku,głodowych pensji,nepotyzmu,kumoterstwa,korupcji,nieudolności rządzących itp. "Jeszczek Polska Nie zginęła Póki My Żyjemy..."

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~Piotr 2013-12-31 (09:38) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 59 minut temu

Mam to w dxxxe !

odpowiedz

8
1
~ydy 2013-12-31 (11:46) 1 rok 1 miesiąc 18 godzin i 51 minut temu

Zaraz. którą to już mamy rocznicę okupacji ?

odpowiedz

7
1
~x 2013-12-31 (11:20) 1 rok 1 miesiąc 19 godzin i 17 minut temu

To państwo po polsku nazywało się Związek Socjalistycznych Republik RADZIECKICH albo w skrócie "Związek RADZIECKI" a nie sowiecki - ale teraz tak jest od paru lat w modzie, że niby "sowiecki" to jakoś tak groźniej chyba brzmi.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
1
fcbarcelona1206 2013-12-31 (11:15) 1 rok 1 miesiąc 19 godzin i 22 minuty temu

MYŚLAŁEM ŻE CHODZI O WALKĘ Z BEZROBOCIEM W ŚRÓD MŁODYCH LUDZI I POWSTRZYMANIEM EMIGRACJI WYKSZTAŁCONYCH LUDZI....ROCZNICE LUDZI NIE NAKARMIĄ....ŻENUJĄCE SĄ MEDIA W POLSCE..

odpowiedz

7
1
~borek 2013-12-31 (10:49) 1 rok 1 miesiąc 19 godzin i 48 minut temu

Biedny Komorowski,znowu będzie miał pełne ręce roboty. Zacznie się od nowa odznaczanie kolesi, bo tylko to POtrafi.

odpowiedz

9
3
~S-P 2013-12-31 (10:33) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 4 minuty temu

Żydowskie nasienie się spanoszyło w Polsce czas i przepędzić tą chołotę z Polski od kąt ja pamiętam Polska była krajem katolickim właśnie rząd postępuje jak żydowskie nasienie tylko na dużą skale okrada nie jednego Polaka tylko cały naród a my się temu przyglądamy i pozwalamy na to kiedy Polacy się obudzą bo jak się nie obudzimy to musi być druga Grecja

odpowiedz

6
0
~stary niedźwiedź 2013-12-31 (09:53) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 44 minuty temu

I moje 68 urodziny, oj będzie się działo.

odpowiedz

5
1
~maniek 2013-12-31 (11:44) 1 rok 1 miesiąc 18 godzin i 53 minuty temu

no i 33 rocznica moich urodzin w tym p....ym kraju...

odpowiedz

5
1
~Pablo.M 2013-12-31 (10:58) 1 rok 1 miesiąc 19 godzin i 39 minut temu

Polacy … Naiwni Europejscy Nędzarze, sami jesteście sobie winni ! Jeśli się wybiera od 25 lat do rządzenia tych samych Wielokrotnych już Oszustów to za swoją Naiwność trzeba PŁACIĆ , PIS, PO czy postkomuchy czerwone , zielone , Palikoty, Ziobry, Olechowskie itp. żadna różnica, wszyscy już Oszukali i nakradli, oni i ich rodziny są już ,,ustawione,, a WY ....... kolejne podwyżki cen, nowe podatki, haracze,bezrobocie lub harówkę za głodowe europejskie stawki aż do śmierci macie jak w banku !

odpowiedz

4
0
~Ironiczny 2013-12-31 (09:38) 1 rok 1 miesiąc 20 godzin i 59 minut temu

Rzeczywiście, bardzo ważny. Ojojoj...

odpowiedz

3
0
~lach 2013-12-31 (12:22) 1 rok 1 miesiąc 18 godzin i 15 minut temu

W mijającym roku nie obchodzono rocznicy wybuchu II WŚ.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Adam Jarubas kandydatem PSL na prezydenta
dodane 2015-01-31 (13:55) 16 godzin i 42 minuty temu

materiał wideo

Decyzja ws. kandydatury Ryszarda Kalisza na prezydenta - 28 lutego
dodane 2015-01-31 (14:50) 15 godzin i 47 minut temu

Rolnicy zablokują drogi w całej Polsce. Najpierw krajową "dwójkę"
dodane 2015-01-31 (14:32) 16 godzin i 5 minut temu

Ogromne korki na zakopiance. Policja: wybierajcie alternatywne trasy
dodane 2015-01-31 (14:59) 15 godzin i 38 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 5217