Strona główna serwisu
Rocznica: AK wykonało wyrok śmierci na "kacie Warszawy"

Rocznica: AK wykonało wyrok śmierci na "kacie Warszawy"

• 1 lutego w 1944 roku w centrum okupowanej Warszawy od kul żołnierzy Armii Krajowej zginął Franz Kutschera
• To była najbardziej spektakularna akcja polskiego podziemia
• Franz Kutschera organizował w stolicy uliczne egzekucje i łapanki
Wyrokiem sądu Polskiego Państwa Podziemnego Kutschera został skazany na śmierć - mówi Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego. Znany z okrutnych działań postanowił wprowadzić swoje metody na terenie Warszawy. Każdego tygodnia rozstrzeliwano 300 osób - mówi pracownik muzeum.

Historycy uważają, że należy mówić o "akcji" Kutschera, a nie o "zamachu". Dlaczego? Jak tłumaczą sami uczestnicy akcji, że zamach to może być na prezydenta Kennedy'ego, a na Kutscherę wydano wyrok śmierci i trzeba było go wykonać. Zamach to akcja nielegalna. Akcja na Kutscherę była przygotowana w najdrobniejszych szczegółach i trwała 1 minutę i 40 sekund.

Akcja AK była wyraźnym sygnałem, że Polskie Państwo Podziemne nie godzi się na terror w Warszawie. Wraz ze śmiercią Franza Kutschery Niemcy zaniechali takich metod. Następca Kutschery w Warszawie mówił, że nie chce skończyć tak jak jego poprzednik.


W akcji wzięło udział 9 żołnierzy i 3 łączniczki. Samochód z Franzem Kutscherą miał do przejechania zaledwie 140 metrów. Na tym odcinku trasy żołnierze AK doprowadzili do zderzenia z innym pojazdem. jeden z żołnierzy podszedł do auta szefa gestapo i oddał kilka strzałów do Kutschery. Wszystko działo się pod oknami dowództwa SS.

Zobacz także: Akcja "Główki" [Polimaty]

IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (50)
Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
311
~Łukasz 2016-02-01 (06:58) 11 godzin i 56 minut temu

Jestem dumny z tego że urodziłem się Polakiem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
91
~Zbyszek 2016-02-01 (06:48) 12 godzin i 6 minut temu

Autorze pisz logicznie piszesz bowiem, że wyrok był wyrazem braku zgody Polski podziemnej na akty niemieckiego terroru i zgoda. Pamiętać należy że takiej zgody nie było od 1 września 1939 roku a nie od 1 lutego w 1944 roku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
92
~sklave 2016-02-01 (07:57) 10 godzin i 57 minut temu

Jednego zlikwidowano ale przyszli następni bardziej pazerni i agresywni bo cały kraj opanowali i do dziś go katują. Zdominowania i ubezwłasnowolnienia kredytem stały się tak powszechne że zatraciliśmy resztki godności. Więcej na sklave.polityka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4