Strona główna serwisu
Rocznica: AK wykonało wyrok śmierci na "kacie Warszawy"

Rocznica: AK wykonało wyrok śmierci na "kacie Warszawy"

• 1 lutego w 1944 roku w centrum okupowanej Warszawy od kul żołnierzy Armii Krajowej zginął Franz Kutschera
• To była najbardziej spektakularna akcja polskiego podziemia
• Franz Kutschera organizował w stolicy uliczne egzekucje i łapanki
Wyrokiem sądu Polskiego Państwa Podziemnego Kutschera został skazany na śmierć - mówi Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego. Znany z okrutnych działań postanowił wprowadzić swoje metody na terenie Warszawy. Każdego tygodnia rozstrzeliwano 300 osób - mówi pracownik muzeum.

Historycy uważają, że należy mówić o "akcji" Kutschera, a nie o "zamachu". Dlaczego? Jak tłumaczą sami uczestnicy akcji, że zamach to może być na prezydenta Kennedy'ego, a na Kutscherę wydano wyrok śmierci i trzeba było go wykonać. Zamach to akcja nielegalna. Akcja na Kutscherę była przygotowana w najdrobniejszych szczegółach i trwała 1 minutę i 40 sekund.

Akcja AK była wyraźnym sygnałem, że Polskie Państwo Podziemne nie godzi się na terror w Warszawie. Wraz ze śmiercią Franza Kutschery Niemcy zaniechali takich metod. Następca Kutschery w Warszawie mówił, że nie chce skończyć tak jak jego poprzednik.


W akcji wzięło udział 9 żołnierzy i 3 łączniczki. Samochód z Franzem Kutscherą miał do przejechania zaledwie 140 metrów. Na tym odcinku trasy żołnierze AK doprowadzili do zderzenia z innym pojazdem. jeden z żołnierzy podszedł do auta szefa gestapo i oddał kilka strzałów do Kutschery. Wszystko działo się pod oknami dowództwa SS.

Zobacz także: Akcja "Główki" [Polimaty]

IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (49)
Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
306
~Łukasz 2016-02-01 (06:58) 12 godzin i 57 minut temu

Jestem dumny z tego że urodziłem się Polakiem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
90
~Zbyszek 2016-02-01 (06:48) 13 godzin i 7 minut temu

Autorze pisz logicznie piszesz bowiem, że wyrok był wyrazem braku zgody Polski podziemnej na akty niemieckiego terroru i zgoda. Pamiętać należy że takiej zgody nie było od 1 września 1939 roku a nie od 1 lutego w 1944 roku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
91
~sklave 2016-02-01 (07:57) 11 godzin i 58 minut temu

Jednego zlikwidowano ale przyszli następni bardziej pazerni i agresywni bo cały kraj opanowali i do dziś go katują. Zdominowania i ubezwłasnowolnienia kredytem stały się tak powszechne że zatraciliśmy resztki godności. Więcej na sklave.polityka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~peter 2016-02-01 (09:39) 10 godzin i 16 minut temu

Ja tez, pomimo tego ze mieszkam za granica nie wstyde sie swojego pochodzenia. Niestety wielu naszych udaje ze nie sa Polakami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
26
~vito 2016-02-01 (10:02) 9 godzin i 53 minut temu

Do redakcji: może by tak wsadzić odrobinę wysiłku i pokusić się o bardziej szczegółowy przebieg akcji. Przede wszystkim podać nazwiska bohaterskich żołnierzy, z których część oddała swoje życie w trakcie akcji. A nie tak na odwał wszystko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
25
~wujo Moshe 2016-02-01 (08:27) 11 godzin i 28 minut temu

Czas na wydanie wyroku na "kacie POlski" siedzącym w Brukseli...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
14
miromir7777 2016-02-01 (13:47) 6 godzin i 8 minut temu

Dzięki takim ludziom Polska dalej istnieje, BOHATER!.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~caro 2016-02-01 (12:06) 7 godzin i 49 minut temu

Czemu nikt nie mowi ze franz był z pochodzenia Czechem ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
amijek 2016-02-01 (11:54) 8 godzin i 1 minutę temu

frantz kutschera czyli zniemczenie imienia i nazwiska franciszka kuczery.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~dark 2016-02-01 (14:59) 4 godziny i 56 minut temu

JESTEM DUMNA Z TEGO,ŻE JESTEM POTOMKINIĄ TAKICH LUDZI!!!! To było cudowne pokolenie PRAWDZIWYCH PATRIOTÓW!!!Niestety również POKOLENIE STRACEŃCÓW!!!Polowało na nich gestapo,NKWD.Pomocy ze strony Londynu była taka na jaką pozwalali Anglicy(którzy bali narazić się Stalinowi).A po wojnie pozostawiono Ich samym sobie (Ci którzy się ujawnili i złożyli broń dostali karę śmierci jako ZDRAJCY NARODU,Ci którzy się nie ujawnili i walczyli dalej ginęli).Dziś mało kto pamięta o bohaterach z "OSY-KOSY","MOTORU""LIGI" a to Ci WALECZNI LUDZIE narażając własne życie walczyli z okupantem w ramach "AKCJI GŁÓWKA","GÓRAL","ZAGRA-LIN" ,"AKCJE W CELESTYNOWIE"i wielu innych.CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~Jasiu 2016-02-01 (12:13) 7 godzin i 42 minut temu

Można ? ano można :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~corner 2016-02-01 (13:15) 6 godzin i 40 minut temu

Antyfaszyści zlikwidowali faszystę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~AK CHWAŁĄ BOHATEROM 2016-02-01 (16:19) 3 godziny i 36 minut temu

może troche historii wermacht unikał konfrontacji AK z gestapo . W AK byly specjalne oddziały do likwidacji konfidentów i szmalcowników w 1943 roku jak AK uroslo w sile gineló 20 niemcow dziennie w okupowanej Warszawie.Komuch kłąmia ze AK kolaborowało z niemcami gdzie tu logika jak mogli kolaborowac jak walczyli z nimi .POWOJENNA PROPAGANDA KOMUCHOW STAWIAŁA AKOWCOW JAO ZWYKŁYCH ZBIRÓW I BANDYTÓW MORDUJACYCH I PALDRUJACYCH LUDNOŚC CYWILNA ZARZUCANO ROWNIEZ KOLABORACJE Z NIEMCAMI

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~Patriota 2016-02-01 (15:06) 4 godziny i 49 minut temu

Cześć i chwała bohaterom !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Chwała naszym patriotom 2016-02-01 (14:50) 5 godzin i 5 minut temu

Da swidania - olgino.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~POL 2016-02-01 (14:40) 5 godzin i 15 minut temu

dobrze ,że w czapę dostał morderca.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
JacekZ 2016-02-01 (15:53) 4 godziny i 2 minuty temu

Szkoda, że autora artykułu nie było stać na wymienienie nazwisk bohaterów tej akcji. A to byli ludzie, których nazwiskami powinno nazywać się główne ulice w Warszawie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~syn ofic przedw WP 2016-06-02 (13:30) 6 godzin i 25 minut temu

Wyrokiem sądu Polskiego Państwa Podziemnego Kutschera został skazany na śmierć - mówi Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego. Znany z okrutnych działań postanowił wprowadzić swoje metody na terenie Warszawy. Każdego tygodnia rozstrzeliwano 300 osób - mówi pracownik muzeum. Komentarz ; Niestety o wiele wiecej wiezniow w Polsce Każdego tygodnia rozstrzeliwano NKWD (UB). Nalezalo by urzadzac w PRL wiecej takich zamachow na oprawcow z UB.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
3
~Nigdy więcej 2016-02-01 (15:32) 4 godziny i 23 minut temu

Za cenę życia 100 więźniów Pawiaka zabitych w odwecie. 1 bandyta za 100 ludzi. Jakie to polskie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
1
~tempora 2016-02-01 (15:13) 4 godziny i 42 minut temu

Jeden Kutschera... Teraz w Polsce jest tysiąc kandydatów do takiej likwidacji.

odpowiedz