więcej

Religa: utwierdzam się w przekonaniu, że Boga nie ma .

Logo dostawcy  Dziennik |  dodane 2008-10-31 (07:45) 5 lat 10 miesięcy 21 dni 22 godziny i 27 minut temu
drukuj


Żyję dalej, staram się żyć normalnie. Zakładam, że jeszcze pożyję. Ale też nie czepiam się życia kurczowo. Jestem ateistą. Obserwacja życia i doświadczenie lekarskie utwierdzają mnie, że Boga nie ma - mówi w rozmowie z "Dziennikiem" Zbigniew Religa.

"Dziennik": Nadal się pan nie boi śmierci? Czy, aby zaakceptować śmierć, trzeba być lekarzem?

Zbigniew Religa: Trzeba być człowiekiem, który ma na ten temat przemyślenia. Moje przemyślenia są proste: nie ma człowieka, który by nie umarł. Łącznie z papieżem. Skoro jest to nieodwołalne i nieodwracalne, to nie ma się czego bać. Każdy musi umrzeć, panie też. Dla mnie śmierć jest niczym, śmierć jest snem. Tłumaczę to sobie jeszcze tak: miałem ukochane miejsce w świecie - Wyspy Zielonego Przylądka. Ukochane było dawno temu, kiedy nie było tam tych wszystkich hoteli, tłumu turystów, hucznych imprez, a ja mogłem łowić ryby. Ale mnie na tych Wyspach nie ma. Nie żyję tam, nie żyję i już. To samo dotyczy innych miejsc na świecie. I naturalną koleją rzeczy kiedyś nie będzie mnie też tu.

I nie zastanawia się pan, gdzie pan będzie, kiedy tu pana nie będzie?

- Nie muszę, wiem, gdzie będę. W ziemi.

Rozumiem, że jest się ateistą, kiedy jest się młodym, zdrowym, świat jest piękny i wszystko przed nami. Ale im bliżej końca tym - wydawałoby się - więcej pytań o to, co będzie dalej.

- U mnie jest na odwrót. Jestem ateistą coraz bardziej.

Kiedyś był pan bardziej skłonny uwierzyć w siły nadprzyrodzone?

Ja pochodzę z rodziny katolickiej. Był taki okres w moim dzieciństwie, kiedy wierzyłem w Boga. Potem zacząłem się nad tym wszystkim zastanawiać i z tego zastanowienia wynikło, że nie wierzę w to wszystko. Ale muszę jasno powiedzieć: ja nie jestem wojującym ateistą. Wydaje mi się, że jestem przykładem osoby tolerancyjnej. Moje dzieci były wychowane tak, jak same chciały. Jeśli chciały chodzić na religię, to mogły. Nigdy im nie zabraniałem. Zresztą nigdy na ten temat nie rozmawiałem z nimi, dawałem im pełne prawo wyboru.

I co wybrały?


- Wydaje mi się, że ateizm, choć chyba nie tak zdecydowanie jak ja, bo mają w głowie jakieś znaki zapytania. Swoje dzieci wychowują tak samo. Ale jeśli panie myślą, że zbliżam się teraz do śmierci i w związku z tym zmieniłem zdanie w sprawie wiary, to nie mają panie racji. Nie widzę powodu, żeby zmieniać zdanie. Jestem coraz bardziej niewierzący, ale to jest prywatna sprawa. Nigdy tego nie manifestowałem na zewnątrz.

Więc jakim kodeksem etycznym się pan kieruje? Chrześcijanie mają dekalog, a pan?

- Dekalog, który ma kilka tysięcy lat, przyjęła znaczna część ludzi na świecie, w tym również ja. Ale to nie ma nic wspólnego z wiarą. Nie trzeba być wierzącym, by przestrzegać dekalogu. Myślę, że ja przestrzegam tych zasad bardziej niż niejeden wierzący. Ja je w pełni akceptuję. Bo to nie jest tak, że ateista wszystko może, że żadne normy go nie obowiązują. Żyje wśród ludzi, ma wobec nich zobowiązania i dlatego właśnie przyjąłem dekalog. Ale nie ma w tym nic religijnego.

Nie widzi pan na świecie cudów? Ręki Boga?

- Nie. Obserwacja życia i doświadczenie lekarskie utwierdzają mnie, że Boga nie ma.

Nie widział pan cudu medycznego?

- Jeżeli nawet widziałem rzeczy, których nie potrafię wytłumaczyć, to nie wierzę, by stała za nimi siła wyższa. Przyjmuję po prostu, że brak wytłumaczenia musi wynikać z mojej niepełnej wiedzy.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 546 82.23%
nie 118 17.77%

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Śmierć

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (18618)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~Polak 2014-09-21 (03:56) 1 dzień 2 godziny i 16 minut temu

Na szczęście już wie jak bardzo się mylił.

odpowiedz

18
22
~eryauja5ua 2013-07-29 (17:50) 1 rok 1 miesiąc 23 dni 12 godzin i 22 minuty temu

boga nie ma, bo człowiek pochodzi od małpy zrozumcie to ciemniaki.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Agnieszka 2014-09-14 (17:13) 7 dni 12 godzin i 59 minut temu

Obserwujac ten swiat utwierdzam sie w przekonaniu, ze Boga nie ma. Gdyby byl nie pozwoliby na te wszystkie nieszczescia i problemy ludzi. Nie pomogl mi w trudych dla mnie chwilach. Pozostawil samej sobie. To w sobie znalazlam oparcie. Gorliwi chrzescijanie sa zli. Moze teraz generalizuje ale zauwazylam pewien dysonans miedzy aspektem wiary, zaangazowania a wyrzadzaniem innym krzywdy.

odpowiedz

4
1
~tomek 2014-09-09 (00:19) 13 dni 5 godzin i 53 minuty temu

Moje obserwacje jako hodowcy zwierząt wskazują ze zwierzęta nie należy traktować jako gorsze nie ma także żadnej hierarchii w ewolucji a człowiek nie stoi na jej czele. Bo każde zwierze czy to bakteria czy małpa jest tak przystosowane do środowiska jak należy. Nie można stworzyć żadnej hierarchii. Stawienie człowieka zaraz po bogu i poniżając zwierzęta robimy tradycyjną sztuczkę psychologiczną czyli szukamy na silę ofiary aby się dowartościować dokładnie jak Hitler zrobił z żydami. Zwierzęta które jecie odczuwają te same emocje co wy strach radość a nawet miłość zazdrość gniew są na swój sposób inteligentne. Idea boga jest społecznie groźna prowadzi do wypaczeń i dziwactw powinna być zakazana

odpowiedz

13
2
~Artur 2014-05-23 (18:32) 3 miesiące 29 dni 11 godzin i 40 minut temu

Wielu internautów pisze na temat wszechobecności Boga i jego działania, przy tym jedni powołują się na biblię, jeszcze inni dodatkowo na tradycje i naukę wyznawanej religii. Pomimo, że biblia jest księgą najbardziej rozpowszechnioną, stanowi ona jednak tylko zbiór legend i mitów oraz mądrości ludowych dotyczących okresu ich spisywania. Natomiast prawda jest taka, że Boga nikt nie widział, a powoływanie się na Chrystusa nie jest w pełni wiarygodne, bowiem Jezus Chrystus jest raczej postacią mityczną opisaną tylko w ewangeliach. Natomiast świeckie źródła historyczne (poza drobnymi wzmiankami), w sposób jednoznaczny nie potwierdzają istnienia Chrystusa, pomimo że ten okres jest dobrze udokumentowany przez dziejopisarzy. Bóg Jahwe, jak i inni bogowie są to bóstwa wymyślone przez człowieka dla jego doraźnych potrzeb. Niepodważalnym dowodem jest to, że w poszczególnych wyznaniach wierni tak postępują i myślą jak im nakazuje GURU, utożsamiany w jakimś stopniu z istotą boską. Podobnie, jak niegdyś mędrcy mieli sny, tak dzisiaj grono starszych i nauczycieli różnych wyznań na podstawie własnych przemyśleń ustanawiają kanony wiary i wymagają stosowania ich przez swoich wyznawców. Między innymi powołują świętych i ustanawiają święta. Wyznaczają prorocze daty. Tworzą zakazy i nakazy według własnego upodobania. Drugim dowodem jest to, że Bóg stworzony przez człowieka nie ingeruje w życie doczesne ludzi. Gdyby było inaczej, nie byłoby holocaustu, Katynia, czy wreszcie zbrodni popełnianych w Imię Chrystusa (św. Inkwizycja, wyprawy krzyżowe itp.), a ludzkość nie byłaby trapiona przez wojny, choroby i nieszczęścia. Zaznaczam, że żaden kaznodzieja, z punktu widzenia religijnego (dobrego i miłosiernego Boga), nie jest w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje jak opisałem. Jedynym ich tłumaczeniem jest powoływanie się na wyimaginowanego "Szatana", co jedynie upraszcza sprawę, ale nie daje jednak odpowiedzi na postawione zagadnienia. Nie znaczy to, że w ogóle nie ma, jak dotąd niezidentyfikowanej siły nadprzyrodzonej. Siły, która uporządkowała Wszechświat, łącznie z precyzyjnym jego działaniem i specyficznie ukształtowanym człowiekiem, przez jednych zwana Bogiem, przez innych Absolutem. Na tym polu nauka ma jeszcze wiele do wyjaśnienia. Bowiem w miarę rozwoju nauki coraz więcej dowiadujemy się o otaczającym nas świecie i roli człowieka. Nie oczekuję zaś od uczonych, aby potwierdzili lub zaprzeczyli istnienie Boga, bo to jest po prostu niemożliwe.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~marcin 2014-09-02 (23:33) 19 dni 6 godzin i 39 minut temu

Piękny wywiad. Religa to wielka Postać :)

odpowiedz

1
6
~Ar2r 2014-08-31 (11:14) 21 dni 18 godzin i 58 minut temu

Biedny czlowiek

odpowiedz

0
14
~Aha 2014-07-15 (05:12) 2 miesiące 7 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

To można powiedzieć tak , że jak Boga nie ma to znaczy , że człowiek który zabija jest bez kary O.o przepraszam , ale ten pan tylko mówi że Bóg nie istnieje , ale ze śmiercią się spotka to na pewno zmieni zdanie. Oglądnijcie Jana Pawła II to większosc zmieni zdanie o Bogu , a tak wogólę nie mówię tu o kościele , nie trzeba chodzić do kościoła by wierzyć w Boga , niektórzy chodzą żeby tą wiarę wzmocnić i ja to szanuje. A Boga nie można szukać naukowo , ale i nie można także trzymać się własnego ciała i trzeba myśleć duszą , tą co mamy w środku ! Naukowcy zapowiedzieli że będzie koniec świata i co ? gówno prawda to samo jak gadają że Bóg nie istnieje na to samo wychodzi gówno prawda :) Bóg istnieje a ateistom dziękujemy :) Za odpowiedź szczerą proszę o łapki w dół ( pewnie ateiści mnie zminusują, mówi się trudno hehe )

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
3
~kato-strofa 2014-07-14 (09:04) 2 miesiące 7 dni 21 godzin i 8 minut temu

Czy Wy kochane dyskutanty i dyskutantki macie jakąś obsesję na punkcie "boga"? Bo z ilości postów pod prawdziwym stwierdzeniem prof Religii że: "Boga nie ma" wynika że tak ;)))

odpowiedz

5
16
~hmm 2014-05-06 (22:30) 4 miesiące 15 dni 7 godzin i 42 minuty temu

Bóg jest ! Mam nadzieje,ze teraz pan jest u naszego ojca niebieskiego,ze mimo tej nie wiary to Pan Bóg dał panu radość wieczną. pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~gzis15 2014-04-23 (15:59) 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 13 minut temu

gzis15 nautgawedsawdsaa jk,bjkmzcatytrtyswda

odpowiedz

4
1
~Haha 2013-07-26 (12:41) 1 rok 1 miesiąc 26 dni 17 godzin i 31 minut temu

Możliwe, że fizyka i ta cała idea przybliża do Boga ale jak się spojrzy przez aspekt biologiczny szczególnie na człowieka i na jego nieprawidłowości to można dojść do deizmu. Niepokojące jest również to, że twórca równoległych wszechświatów, do którego dużo fizyków teraz ucieka, był skrajnym ateistą.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
5
~hh 2013-10-28 (13:41) 10 miesięcy 24 dni 16 godzin i 31 minut temu

"Przyjmuję po prostu, że brak wytłumaczenia musi wynikać z mojej niepełnej wiedzy." To chyba najmądrzejsze słowa jakie kiedykolwiek przeczytałam.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Oski 2014-03-01 (00:10) 6 miesięcy 24 dni 6 godzin i 2 minuty temu

Uważam ze lepiej mieć wylinione nie myśleć satraać sie być dobrym czlowiekiem jak jest bóg to zobaczy kosciuł kłamie w bibli maczał palce nie wiadomo czy można ufać ludzie żyjcie chwilą życie nie jest łatwe ale cieszcie się troszke i bądzcie dobrzy a będziecie wynagrodzeni...

odpowiedz

4
8
~olo 2014-02-08 (18:18) 7 miesięcy 13 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Każdy Boga zobaczy jak oczy zamknie!!!!! I tak ma być .

odpowiedz

21
6
~Jarek 2013-06-26 (18:48) 1 rok 2 miesiące 26 dni 11 godzin i 24 minuty temu

Przez chwile czytając ten wywiad to myślałem, że jest zemną wiara i inteligencja nie idzie w parze piękny wywiad z mądrym człowiekiem, który uratował tysiące ludzi bez pomocy jakiś bożków !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~Yagoda 2009-04-24 (15:24) 5 lat 4 miesiące 28 dni 14 godzin i 48 minut temu

SŁOŃCE to BÓG.
Starożytni Egipcjanie budowali piramidy w odpowiednim ustawieniu do Słońca, już nie pamiętam, na czym to polegało, ktoś mi to kiedyś tłumaczył, ale zapomnialam... W każdym razie Egipcjanie Słońce uważali za swojego głównego Boga. Może właśnie na Słońcu znajduje się to Źródło, które poprzez rezonans nami steruje? Zresztą, jak wiadomo Słońce jest źródłem życia na Ziemi i wokoło niego obraca się Ziemia i nne planety naszego układu. Może właśnie Słońce powinniśmy uważać za "siedzibę" Boga - podobnie jak starożytni Egipcjanie i Majowie? Nasz Katolik ze Śląska wierzy w Cud Słońca w Fatimie - że ono tak zmieniało swoje położenie. Mówił też coś o pojawiających się Zorzach zapowiadających nadejście wojny... Może to rzeczywiście była Prawda? Myślę, że z tym Słońcem jest coś na rzeczy, poza tym, że dzięki Słońcu przyroda budzi się do życia. Majowie też budowali swoje śwątynie w kształcie piramidy. Też zastanawiające jest to, dlaczego ich cywilizacja tak nagle w tajemniczy sposób znikła. No i ten ich Kalendarz, który zapowiada koniec wszystkiego na 2012 rok. Ciekawe tylko koniec CZEGO??? Może ktoś wie? Czyżby nadciągał Armaggedon??? Armagedon ma mieć związek właśnie ze Słońcem... ze zmianami mającymi wystąpić na Słońcu. Pozdrawiam zaniepokojona...

odpowiedz

pokaż 146 ukrytych odpowiedzi

2
1
~KatoSTROFA 2010-03-22 (14:38) 4 lata 5 miesięcy 30 dni 15 godzin i 34 minuty temu

Paradoks życia...Przeciw religijnym bajkom....;)
Przypuszczalnie istnieje sprzężenie zwrotne organizującej się materii w żywe organizmy będącymi efektem-formą czy ekspresją planu- informacji zawartej w DNA zbudowanej z niezmiennych od miliardów lat cegiełek - atomów- ciągle tych samych. Zbudowane są z nich nasze ciała i organizmy wszystkiego co żyje. Informacja ta byłaby poza iluzyjnym upływem czasu ale zapisana paradoksalnie w materialnych nośnikach - białkach z których nić DNA jest zbudowana. Ten mechanizm gromadzenia- kumulacji informacji prawdopodobnie jest uniwersalny jak mechanizm ewolucji biologicznej wg której z form prostych powstają formy złożone. Materia na przestrzeni miliardów lat "znalazła" sposób na to by informacja dała zadziwiający efekt w postaci życia z całą jego różnorodnością jaką obserwujemy na Ziemi a może zaobserwujemy niedługo gdzie indziej... Przekazywanie informacji odbywa się za pośrednictwem rozmnażania się organizmów. Nieuświadomiony "instynkt" materii jest ponadczasowy. Przepływ czasu jest iluzją. Liczy się tylko masa i jej prędkość. Te dwie zależności stwarzają czas. Dla materii nie istnieje pojęcie czasu którym oznaczamy procesy. (Dzięki wielkie Wścibska;) To jest paradoks że zbudowani jesteśmy z niezniszczalnych w czasie atomów a jako cały organizm jesteśmy niestabilni od narodzin po śmierć... Nie wiązałbym tych procesów z jakimś "bogiem" tylko ze skomplikowaną budową każdej cegiełki- atomu służącej jako nośnik wielowymiarowej informacji. Czy ten proces przyśpiesza dzięki między innymi działalności człowieka? Jeżeli chodzi o informację to na pewno tak bo kumulacja informacji która obecnie zachodzi poza naszymi ciałami mówiąc ogólnie w komputerach- o tym świadczy. Niestety przy "okazji" niszczymy też przyrodę - czym skazujemy się na unicestwienie....Świadczy to tylko o naszej głupocie -kto podcina gałąź na której siedzi?

odpowiedz

pokaż 389 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Artur 2013-01-11 (18:35) 1 rok 8 miesięcy 10 dni 11 godzin i 37 minut temu

Droga Yagodo, Kapłanko Słońca. Jak już wcześniej pisałem, jestem bezwyznaniowcem. Ale ilekroć zastanawiam się nad sensem życia i jego powstaniem, utwierdzam się w przekonaniu, że istnieje jakaś niezidentyfikowana, nadprzyrodzona siła twórcza. Zawsze moim punktem wyjściowym do tych rozważań jest wszechświat. Urządzony doskonale i działający z precyzją przysłowiowego zegarka. Co ważne, wysuwane teorie na ten temat poprzedzone są dobrze udokumentowanymi badaniami naukowymi, wolnymi od dogmatów i partykularnych interesów. W gąszczu tych zagadnień szczególnie interesuje mnie słońce, źródło życia naszej planety. Ciekawe informacje związane z tym można znaleźć w różnych publikacjach a także na stronach internetowych organizacji zajmujących się prognozowaniem zjawisk pogodowych. Z wyżej wymienionych publikacji dowiadujemy się, że słońce zalicza się do gwiazd średniej wielkości. Ale i tak jego masa jest ponad 330 000 razy większa niż masa ziemi. Słońce oddalone jest od ziemi o jakieś 150 milionów kilometrów. Jednak pomimo tak dużej odległości, na powierzchni naszej planety mogą panować temperatury odpowiednie dla życia. Jednocześnie słońce pełni rolę idealnej elektrowni. Jest stabilne, odpowiednio duże i dostarcza dokładnie takiej ilości energii, jakiej potrzebujemy. Co ciekawe, do naszej planety dociera zaledwie jedna dwumiliardowa część energii emitowanej przez słońce, ale jest to ilość wystarczająca do podtrzymania życia. W związku z tym pozostaje otwarte pytanie: skąd to się wszystko wzięło i dlaczego we wszechświecie mamy taką idealną harmonię. Większość uczonych twierdzi, iż mniej więcej 14 miliardów lat temu wszechświat powstał w wyniku nagłego wybuchu, którego przyczyn jak dotąd nie wyjaśniono. Wybuch mógł być i trudno temu zaprzeczyć. Jednak trudno mi jest zrozumieć, że jakiś przypadek mógł spowodować idealne urządzenie wszechświata, łącznie z życiem na ziemi. Bo jak dotąd, nigdzie poza ziemią życia nie odkryto. Z przeprowadzonych dotąd badań mamy szczątkowe dane, które w żaden sposób nie przybliżają nas do życia w tak złożonej formie jakie istnieje na naszej planecie. Wiele hipotez przemawia za tym, że mógł to być wybuch kontrolowany, a zatem ktoś musiał tym sterować. Serdecznie pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

10
7
~Wścibska 2013-03-05 (15:51) 1 rok 6 miesięcy 16 dni 14 godzin i 21 minut temu

~KatoPULTO! Gdyby, aby, to byłyby tylko żaby. Ale na "szczycie stworzenia" sa ludzie i oni w końcu pojeli, że natura materii wynika z właściwości, które zostały jej nadane wg m i a r y I d e i. Sama materia nie ma celu, bo jest podporzadkowana celom "wyższym". Ani mrówka, ani żaba nie sa swiadome swoich celów, a wykonuja całkiem celowe czynnosci, bo to Idea za nie "mysli". Zrealizowana przypadkowo mozliwość to jest konieczność. Jezeli przypadkowo zebrały się wszystkie warunki powstania życia, to "nie było siły". aby nie powstało. Czy jesteś w stanie zahamować wzrost drzewa jeśli ma wszystkie warunki do wzrostu? Jeżeli masz materiał łatwopalny, powietrze i ogień, to nie będzie pozaru? Jedynie przez odjęcie niektórych warunków, a wiec pozbawienie którejś z mozliwości. Zderzenia tak, sa jak najbardziej metoda "kreawolucji", podległą regułom matematycznym prawdopodobieństwa, a wiec matematyce swoistej dla Idei. Czasami spada Ci cos na podłogę i tego nie widzisz. Mówi sie, ze, tfu, diabeł cos przykrytł ogonem. A to jest tylko chwilowy brak sprzęzenia między okiem a mózgiem. Oko na pewno widzi, ale mózg tego nie spostrzega. Wyjrzyj za okno, moze w końcu doznasz sprzężenia mózgu ze zmysłami i zobaczysz Ideę, chociażby w drzewie za oknem. Będziesz się dziwił niepomiernie, ze dotychczas Jej nie widziałeś. Wszystko stanie się proste i logicznie wytłumaczone, jeśli zobaczysz Ideę, oczywiscie "oczami" rozumu, sprzęzonymi z oczami. Oczy to co innego, a rozum co innego. I tak nie widząc grawitacji muszę uznać jej istnienie, mimo, że nie mogę sobie wyobrazić jak ona w istocie wygląda i nie bedę wiedziała do końca zycia. Podobnie, aby uzyskac zgodność umysłu i zmysłów w oglądzie i pojmowaniu rzeczywistości muszę uznać istnienie porządkujacej Idei. Tylko Tobie wspaniała Idea kojarzy się z mitami i "religianctwem". Ale cóż, jeśli bezkrytycznie szerzysz mit przypadkowego i spontanicznego powstania KatoSTROFY z mieszaniny wody amonialnej i sodowej z dodatkiem gazu błotnego, podobnie jak Afrodyty z piany morskiej, to czego się po Tobie spodziewać? Ja nie twierdzę, ze wyskoczyłam z czoła Zeusa z tarczą i z dzidą. Więc na jakiej podstawie zarzucasz mi mity. MitoSTROFO? Pozdrawiam po prostu realistycznie i logicznie, oczywiście z Bogiem na "prapusk"

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.