więcej

Raport z wyprawy Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego na Broad Peak - po powrocie Jacka Berbeki.

RMF FM, WP.PL |  dodane 2013-07-17 (17:27) 1 rok 4 miesiące 6 dni 2 godziny i 10 minut temu
drukuj


Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka opinie
Do czasu powrotu Jacka Berbeki z Karakorum nie poznamy raportu o okolicznościach tragedii po zimowym zdobyciu Broad Peak przez Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego - dowiedziało się radio RMF FM. Taką decyzję podjął zarząd Polskiego Związku Alpinizmu.

- Te sześć godzin, które spędziliśmy na wysokości 7900 metrów, będziemy chyba pamiętać do końca życia albo jeszcze dłużej - powiedział Jacek Berbeka, który zakończył swoją wyprawę na Broad Peak. Udało mu się odnaleźć i pochować ciało Tomasza Kowalskiego. Nie udało się odnaleźć ciała brata. Berbeka ujawnił również nowe informacje ws. tragedii na Broad Peak. - Mamy informację, że Maciek kontaktował się z bazą, mimo że baza tego nie potwierdza. Ale może zostawmy to na późniejszy czas - dodał.

Berbeka powiedział także, że są w 100 proc. przekonani, że ciało jego brata znajduje się w głównej szczelinie, powyżej 7700-7750 metrów. Wyjaśnił, że szczelina jest bardzo duża, ma ogromne nawisy śnieżne, co uniemożliwia dotarcie do ciała. - Jeżeli Maciek został w tej szczelinie, a wszystko na to wskazuje, to tam absolutnie nie ma dostępu. Tu jest zupełnie inaczej poprowadzona droga. Nikt nie ma prawa na niego trafić - doprecyzował.

Pytany o Tomasza Kowalskiego poinformował, że zapewnili mu godny i spokojny pogrzeb. - Nie było możliwości, żeby ktokolwiek z wspinających się na powyżej 7900 metrów nie natrafił na Tomka. Musiałby wręcz nawet na niego nadepnąć, żeby przemieścić się wyżej. On wisiał w pionie, także nie było żadnej możliwości jakiegokolwiek bezdotykowego ominięcia go - relacjonował.

Berbeka przyznał, że są zadowoleni, bo wykonali ciężką pracę. - Jesteśmy tak wykończeni, że po prostu ledwo, ale to naprawdę ledwo zipiemy. Jeszcze nigdy nie byłem tak zmęczony, Jacek też. Na tej wysokości to jest katorżnicza praca - powiedział. Zaznaczył jednak, że "wewnętrznie mu nie ulżyło". - Skoro były rozmowy mojego brata z bazą o godzinie 1 i w godzinach rannych - wyjaśnił.

Wyprawa po ciała Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, to prywatna inicjatywa Jacka Berbeki. Zorganizował ją za własne pieniądze i fundusze z ogólnopolskiej zbiórki. Sam jest doświadczonym himalaistą, a w akcji towarzyszy mu dwóch innych wspinaczy - Jacek Jawień i Krzysztof Tarasewicz.

5 marca na szczycie Broad Peak stanęli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Podczas zejścia zaginęło dwóch ostatnich zdobywców szczytu. 8 marca zostali uznani za zmarłych.

(fbi, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 36 90%
nie 4 10%

Przeczytaj też

Jacek Berbeka: Tomasz Kowalski miał uszkodzone raki; z takim sprzętem atakował Broad Peak

aktualizacja 2013-10-10 (07:09) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 12 godzin i 28 minut temu

Jacek Berbeka, Jacek Jawień: wrócili po pochowaniu Tomasza Kowalskiego na Broad Peak

dodane 2013-07-21 (13:56) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 41 minut temu

Artur Hajzer został pochowany pod Gaszerbrumem

dodane 2013-07-17 (09:42) 1 rok 4 miesiące 6 dni 9 godzin i 55 minut temu

Jacek Berbeka: te sześć godzin będziemy pamiętać do końca życia

dodane 2013-07-17 (09:16) 1 rok 4 miesiące 6 dni 10 godzin i 21 minut temu

Tomasz Kowalski został pochowany; Jacek Berbeka wraca do Polski

aktualizacja 2013-07-16 (21:17) 1 rok 4 miesiące 6 dni 22 godziny i 20 minut temu

Wyprawa Jacka Berbeki podejmuje pierwszą próbę dotarcia do ciał na Broad Peak

dodane 2013-07-13 (19:04) 1 rok 4 miesiące 10 dni i 33 minuty temu

Wyruszyli po ciała na Broad Peak - są w trudnej sytuacji

aktualizacja 2013-07-12 (10:12) 1 rok 4 miesiące 11 dni 9 godzin i 25 minut temu

Jest raport o wyprawie na Broad Peak

dodane 2013-07-06 (11:17) 1 rok 4 miesiące 17 dni 8 godzin i 20 minut temu

Zlokalizowano zwłoki jednego z himalaistów pod Broad Peak

aktualizacja 2013-07-05 (18:35) 1 rok 4 miesiące 18 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Rodzina Tomasza Kowalskiego: wyprawa na Broad Peak była źle zorganizowana

dodane 2013-06-28 (20:31) 1 rok 4 miesiące 25 dni 23 godziny i 6 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (158)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~coco 2013-09-25 (23:09) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 20 godzin i 28 minut temu

a czemuz to nie znaleziono Berbeki trzymajacego za raczke Kowalskiego, odmawiajacego z nim zdrowaski? czy moze ten Bielecki maial wziac na plecy starszego pana i mlodszego kolege i zanisesc ich do domciu? to nie byla wycieczka na Sniezke. to byla walka z zywialem, a przegrana to smierc. to sport extremalny. tu ciezko zadbac o samego siebie, cialo nie daje rady ciagnie je tylko glowa. samemu ciezko sie ogarnac. co ten dredlok mial niby zrobic? od nikogo nie wolno wymagac postawy bohaterskiej.

odpowiedz

7
8
~Bez wartości nie ma człowieka 2013-07-17 (23:41) 1 rok 4 miesiące 5 dni 19 godzin i 56 minut temu

Wartości moralne trzeba zachować w każdej sytuacji. Nawet w Oświęcimiu ludzie potrafili być ludźmi i oddawać życie za innych. To się nazywa miłość bliźniego.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~truskawka 2013-09-07 (10:12) 1 rok 2 miesiące 16 dni 9 godzin i 25 minut temu

mówili w wiadomościach ' to będzie kolejna wyjątkowa wyprawa życia' tak NapisaŁ na swoim blogu tomasz kowalski nie znałam go ale po tym co zrobił stał się dla mnie bochaterem ..

odpowiedz

0
0
~truskawka 2013-08-27 (08:38) 1 rok 2 miesiące 27 dni 10 godzin i 59 minut temu

jakby nie poszli nakręcić filmu na szczycie gdyby zawrócili i dołączyli do pozostałych a jeden kolega zostanął na prośbę Tomasza , i nie mógł bo zimno mróz ryzyko odmrożenia i poszedł do bazy a Tomasza i macieja ZOSTAWIŁ ....ich

odpowiedz

1
0
~truskawka 2013-08-24 (19:39) 1 rok 2 miesiące 29 dni 23 godziny i 58 minut temu

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy.

odpowiedz

1
0
~truskawka 2013-08-24 (19:34) 1 rok 2 miesiące 30 dni i 3 minuty temu

o .matko! , zajrzyjcie na stronę dramat lodowych wojowników tygodnik ' przegląd ' wszyscy mówią co stało się na Broad peaku ,nikt nigdy się nie dowie, szczęka mi opadła to co tam przeczytałam !! A JEDNAK OTO FRAGMENT Co właściwie stało się na podniebnej grani Broad Peaku (8047 m)? Dlaczego bezprzykładny triumf zamienił się w tragedię? Najprostsza odpowiedź zabrzmi banalnie: wspinacze mieli zbyt mało sił, droga była bardziej uciążliwa, niż przewidywali. W górach wysokich, gdzie panują najtrudniejsze warunki, jakie zdarzają się na Ziemi, to może – czasem nawet musi – prowadzić do nieszczęścia. A sukces był naprawdę ogromny. Broad Peak jest 12. ośmiotysięcznikiem pokonanym zimą, zostały jeszcze dwa – K2 i Nanga Parbat. W historii himalaizmu zimowego nie zdarzyło się, by jakaś ośmiotysięczna góra została po raz pierwszy zdobyta od razu przez czterech wspinaczy, wszystkich, którzy atakowali wierzchołek. Niestety, dwóch nie wróciło.

odpowiedz

1
1
~truskawka 2013-07-26 (17:24) 1 rok 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 13 minut temu

na 100 % Maciej Berbeka jest w lodowej szczelinie na 100% !!!!!!!!. , trzymam kciuki za odnalezienie Maćka jeszcze nie jest za pożno trzeba działać .

odpowiedz

6
2
~-eli 2013-07-25 (21:11) 1 rok 3 miesiące 28 dni 22 godziny i 26 minut temu

"Na tej wysokości to katorżnicza praca..."Sam się przekonał więc może przestanie opowiadać głupoty o Bieleckim i Małku.Skoro Maciej Berbeka był doświadczonym wspinaczem,to dlaczego nie zawrócił widząc,że jemu i Kowalskiemu sił nie starcza ??!! Dorośli mężczyżni,a zachowują się jak dzieci: musem i juz !!!! A teraz rodziny szukają winnych.Zdecydowali się iść choć nie mieli sił..To ich decyzja..Podobnie jak ten nieszczęsny TU-154,mgła,ale co tam,damy radę.A dziś szukają spisków,zamachów i bóg wie czego.

odpowiedz

5
3
~Magii 2013-07-24 (22:09) 1 rok 3 miesiące 29 dni 21 godzin i 28 minut temu

Podobno PANA Brat, Maciek miał się znajdować koło Tomka. Był Pan o tym w 100% przekonany, we wcześniejszych wywiadach,bo mu NIBY POMAGAŁ. A teraz okazuje się co innego, że sam uciekał z góry, zostawił go, i znajduje się o wiele metrów niżej. Panie Jacku, proszę się zastanowić w słowach do opinii publicznej i oskarżaniem niewłaściwych ludzi.

odpowiedz

5
2
~A 2013-07-22 (09:08) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 10 godzin i 29 minut temu

Nie moge pojąc jednej rzeczy,skoro,żeby wejść na ten szczyt trzeba było przejść po Tomku, to dlaczego nie pochowali go pierwsi wspinacze??? Dlaczego przeszli po Jego plecach,a nie pochowali Go???!!Skoro to jest pasja, to nie pozwoliłabym,żeby ktoś chodził po moim kumplu!!!

odpowiedz

2
5
~ss 2013-07-22 (08:42) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 10 godzin i 55 minut temu

Jakie fajne chłopaki jeszcze ich nie przeleciałem i już spadli szkoda.

odpowiedz

1
5
~SPOKOJ 2013-07-21 (21:08) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 22 godziny i 29 minut temu

_I CISZA W KONCU NAD TĄ GORĄ !!_____________

odpowiedz

5
3
~ona 2013-07-21 (18:52) 1 rok 4 miesiące 2 dni i 45 minut temu

czyli co teraz zespół ukrywa cos. a moze była mozliwosc uratowania ich skoro rano był jeszcze kontakt po nocy??? jak to mozliwe ze mowiono ze Tomasz najprawdopodobniej spadł i zdjecia pokazywano ze nie ma go na linach a tymczasem był i trzymał sie tyle czasu az zamarzł przy poreczówce??? wiec jednak nie spadł w przepasc! chce w koncu poznac prawdE!! i chciałabym by ciało Berbeki sie odnalazło, by moc po trochu wyjasnic co sie stało.

odpowiedz

3
0
~poli 2013-07-21 (18:10) 1 rok 4 miesiące 2 dni 1 godzinę i 27 minut temu

Dziś rano, dwóch Szerpów poszedł powyżej C3 i przeszukano tereny wokół przełęczy. To poinformował, że wspięli się nieco dalej w kierunku niewielkiego szczytu i znajduje się ciało, nieco z dala od normalnej trasy. Podejrzewają, że ciało może być zmarłego wspinacza z wcześniejszej wyprawy. Podobno dwaj pakistańscy tragarze byli także w pobliżu przełęczy, po południu. Mając nadzieję na pozytywne wiadomości od zespołu. "It's reported that they climbed a little further towards a minor summit and located a body, slightly away from normal route. They suspect that the body might be of a deceased climber from an earlier expedition" This could be a body of Maciej Berbeka who his brother was looking for.

odpowiedz

19
0
~. 2013-07-17 (18:00) 1 rok 4 miesiące 6 dni 1 godzinę i 37 minut temu

Niech spoczywaja w pokoju. Zyjacym tez dajmy spokojnie zyc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
3
~1232 2013-07-17 (19:29) 1 rok 4 miesiące 6 dni i 8 minut temu

Bielecki! Na następną wyprawę weź moją teściową.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
6
~sportowiec 2013-07-21 (17:18) 1 rok 4 miesiące 2 dni 2 godziny i 19 minut temu

Jednego nie mogę zrozumieć co tak stary człowiek robił w górach.Ja mam ponad czterdziestkię i już w tak przyziemnych sportach nie daję zawsze radę , ale w zdobywaniu szczytów to juz chyba żadna zasada nie obowiązuje?Czy nie ma czasami pewnej przesady że tak stare organizmy nie powinny już zapuszczać sie na takie extremalne wyprawy?Proszę mi wyjaśnić bo to dla mnie szok totalny !!!!!

odpowiedz

10
1
~Rafal 2013-07-21 (17:13) 1 rok 4 miesiące 2 dni 2 godziny i 24 minuty temu

Znowu zaczyna jatrzyć. Usłyszał pierdoły od jakiegoś Szerpy, co mógł nawet pomylić wyprawy i buzuje. Ale Zakopane tak ma. Kozaki i cwaniaki, co myślą, że pozjadali wszystkie rozumy. Zakopianka bee, ale jak już dojedziecie do ich mieściny, to by was nawet za chodzenie po chodniku chcieli doić.

odpowiedz

13
2
~Asia 2013-07-18 (03:49) 1 rok 4 miesiące 5 dni 15 godzin i 48 minut temu

Jaki jest szczyt bezczelnosci?????Wypowiadac sie w sprawie gdzie sie nie ma zielonego pojecia bo sie w niej nie uczestniczylo i nawet sie tego nie rozumie.I tak wypowiadaja sie o wszystkim-bzdury i belkot.Ludzie zajmijcie sie soba.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~Jaca 2013-07-21 (15:27) 1 rok 4 miesiące 2 dni 4 godziny i 10 minut temu

Dzieki Panowie. Dzieki wszystkim, ktorzy przyczynili sie do finansowego i duchowego wsparcia tej wyprawy. Wielki gest :)

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Prof. Kazimierz Kik: głosy nieważne to ukryty protest
dodane 2014-11-23 (14:34) 5 godzin i 3 minuty temu

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech. 22 osoby ranne
dodane 2014-11-23 (08:16) 11 godzin i 21 minut temu

materiał wideo

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 1 dzień 10 godzin i 56 minut temu

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 2 dni 5 godzin i 57 minut temu

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 20 godzin i 47 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 2 dni 6 godzin i 35 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 12277